PDK mban mbledhjen e Këshillit Drejtues: Votohet Kryesia e Re dhe i jepet mbështetja e plotë Bedri Hamzës si kandidat për Kryeministër

Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës, me ftesë të Kryetarit Memli Krasniqi, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës, në të cilën është diskutuar për zhvillimet e fundit politike në vend dhe ato brenda partiake.

Në kuadër të vendimit të fundit të Këshillit Drejtues për fillimin e organizimit për zgjedhjet e përgjithshme për Kuvendin e Kosovës, PDK ka vazhduar mobilizimin e tërë potencialit të saj në të gjitha nivelet e organizimit partiak.

Për t’i sjellë vendit, pas zgjedhjeve të ardhshme, një Qeveri kredibile, të përgjegjshme dhe e cila rikthen vendin në kursin e duhur të zhvillimit, mirëqenies dhe integrimit euro-atlantik, Kryetari Krasniqi tashmë ka nominuar edhe zyrtarisht Bedri Hamzën si kandidat të Partisë Demokratike të Kosovës për Kryeministër të vendit.

Kandidati për Kryeministër, Bedri Hamza, mori mbështetjen e plotë të Këshillit Drejtues të partisë në këtë mision fisnik dhe të rëndësishëm për shtetin dhe qytetarët.

Si pjesë të rëndësishme për rritje dhe fuqizim të partisë janë edhe aderimet e kuadrove të ri profesional të cilët tashmë kanë filluar t’i bashkohen PDK-së, e do të vazhdojnë edhe më tej në ditët në vijim, siç ishte rasti me gjenerallejtënant Rrahman Rama.

Ndërkohë, në vazhdën e këtij mobilizimi, Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës ka miratuar sot edhe riorganizimin e Kryesisë së Partisë.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, tha se kjo rritje e dinamikës së punës dhe vendimeve të rëndësishme partiake, është pjesë e krijimit të ofertës më të mirë për qytetarët, për të rikthyer besimin e tyre dhe për t’i dhënë vendit, pas zgjedhjeve, një Qeveri të re që e rikthen Kosovën në binarët e zhvillimit, integrimit dhe perspektivës për të gjithë.

“Bedri Hamza është Kryeministri që sot  i duhet Kosovës. Sot është koha për të mbledhur në një vend të gjitha potencialet e vendit tonë, për t’i dhënë Kosovës një qeveri të re, kompetente, vizionare dhe që mendon për secilin qytetar.  Një qeveri që udhëheqë me modesti e pa arrogancë, me frymë ekipore e gjithëpërfshirëse. Dhe në këtë drejtim, do të bashkëpunojmë me të gjithë ata që dëshirojnë t’i japin Kosovës një drejtim të ri” ka thënë Kryetari Krasniqi.

Kandidati për Kryeministër, Bedri Hamza, para anëtarëve të Këshillit Drejtues tha se beson në forcën dhe fitoren e PDK-së.

“Ky është nderi më i madh në jetën time, rrjedhimisht, përgjegjësia më e madhe në jetën time. Falënderoj Kryetarin Krasniqi për besimin dhe të gjitha strukturat e partisë për mbështetjen. Sot, para jush dhe para qytetarëve të Kosovës, ju them se jam tërësisht i gatshëm që të zotohem se, me të gjitha kapacitetet e mija profesionale dhe personale, do të jap maksimumin për suksesin e PDK-së në zgjedhjet e përgjithshme. Unë besoj në forcën e PDK-së. Unë besoj në fitoren e PDK-së”, ka thënë Hamza.

Gjatë kësaj mbledhje, Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës i dha mbështetjen e parezervë Kryetarit, Kryesisë, Grupit Parlamentar dhe të gjitha strukturave tjera partiake, për të ofruar alternativën më të mirë qeverisëse e cila nxjerr vendin nga pozicioni i pafavorshëm në të cilin ndodhet.

Në mbledhjen e Këshillit Drejtues u tha se Kosova ka nevojë për zgjedhje të përgjithshme të parakohshme, sa më parë, për t’i dhënë vendit një Qeveri të re, kredibile dhe zhvillimore.

 

Lista e plotë të Kryesisë së Re të Partisë Demokratike të Kosovës:

 

 1. Memli Krasniqi, Kryetar
 2. Vlora Çitaku, Sekretare e Përgjithshme
 3. Bedri Hamza, Nënkryetar
 4. Uran Ismaili, Nënkryetar
 5. Agim Aliu, Nënkryetar
 6. Shaqir Totaj, Nënkryetar
 7. Besianë Musmurati, Nënkryetare
 8. Mimoza Ahmetaj, Nënkryetare
 9. Bajrush Xhemaili, Sekretar për Politika Programore
 10. Abelard Tahiri, Sekretar për Organizim dhe Zgjedhje
 11. Bernard Nikaj, Sekretar për Marrëdhenie Ndërkombëtare
 12. Betim Gjoshi, Sekretar për Anëtarësi dhe Financa
 13. Enver Hoxhaj
 14. Rrahman Rama
 15. Jakup Nura
 16. Sokol Bashota
 17. Evgjeni Thaçi – Dragusha
 18. Nexhat Demaku
 19. Besa Kabashi – Ramaj
 20. Zenun Pajaziti
 21. Valdete Idrizi
 22. Elmi Reçica
 23. Mërgim Lushtaku
 24. Ferat Shala
 25. Fehmi Mujota
 26. Petrit Hajdari
 27. Eliza Hoxha
 28. Ganimete Musliu
 29. Blerta Deliu – Kodra
 30. Ariana Musliu – Shoshi
 31. Floretë Zejnullahu
 32. Blerand Stavileci
 33. Luljeta Veselaj – Gutaj
 34. Muhamet Haliti
 35. Kujtim Gashi
 36. Safete Hadërgjonaj
 37. Genc Prelvukaj
 38. Kurtan Kajtazi
 39. Bekim Azizi
 40. Përparim Gruda
 41. Arben Mustafa
 42. Aurora Osmani – Buca
 43. Arbnora Salihu, Kryetare e RDK
 • Adri Nurellari, Drejtor i Institutit për Studime dhe Analiza
 • Naim Ismajli, Drejtor Ekzekutiv i PDK-së

Kontrolloni gjithashtu

Bekim Haxhiu: Kaq keq, e kaq tradhtisht si Albin Kurti, nuk ka vepruar as Esat Pashë Toptani

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu ka reaguar ndaj kryeministrit Kurti i cili akuzoi  ish kryeministrat …