Analiza

Faqja 129 e tekstit të Biologjisë për klasën e gjashtë, nxit nxënësit për shëmtitë amorale, antinjerëzore

Partia FJALA reagon kundër mësimeve anti morale në librin e Biologjisë të klasës së 6-të

Në kohën e rritjes së  shthurjes morale, ngjashëm me ato që kishin ndodhur në Sodomën e Gomorrën biblike  e kuranore,  amoralitet po shkojnë drejt majave, duke përfshirë një pjesë të madhe të qytetërimit, veças Evropën, ”Kurvën e Motit”, sikur e kishte përkufizuar,  Gjergj Fishta, por në atë kohë jo për …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Energjia, kjo plagë e pashërueshme e Kosovës!

Ramush Haradinaj

Në shtatorin e vitit 2017, gjendja elektro-energjetike ne Kosovë, ishte katastrofike. Më e vështirë se sa që është aktualisht. Kishin shteruar rezervat e thëngjillit dhe eskavatorët nuk gërmonin më. Termocentralet e Kosovës nuk prodhonin rrymë e Kosova shpenzonte miliona euro duke mos prodhuar e duke e blerë rrymën. Arsyetimi ishte …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: 13 shtator 1968, Shqipëria doli nga Traktati i Varshavës

Albert Z. ZHOLI: 13 shtator 1968, Shqipëria doli nga Traktati i Varshavës

Formimi dhe qëllimi Traktati i Varshavës Traktati i Varshavës është pakti i vendosur në mbledhjen e mbajtur më 14 maj të vitit 1955 në Varshavë nga 8 shtetet europiane: Shqipëria, Hungaria, RD e Gjermanisë, Polonia, Bashkimi Sovjetik, Çekosllovakia, Rumania dhe Bullgaria . Pakti që kishte si qëllim forcimin e miqësisë, bashkëpunimin dhe ndihmën reciproke ndërmjet këtyre vendeve, si dhe sigurimin dhe ruajtjen e paqes. Pakti hyri në …

Më shumë...

Papërgjegjësia e Qeverisë dhe e krerëve të sindikatave ka lënë jashtë shkollave mbi 300 mijë nxënës në vendin tonë

Komunat shprehen të gatshme dhe kërkojnë që viti i ri shkollor të fillojë më 27 shtator

Prindërit e nxënësve  në Kosovë, pastaj pedagogët, sociologët, psikologët,  shprehen të shqetësuar për gjendjen psikologjike dhe sociale të nxënësve, të cilët ende nuk e kanë filluar  vitin  e ri shkollor, 2022-2023.  Papërgjegjësia e Qeverisë dhe e krerëve të sindikatave ka lënë  jashtë shkollave mbi 300 mijë nxënës.  Në një shtet …

Më shumë...

Xhelal Sveçla u bë edhe më trim pasi “lundroi mbi Ujman”, tani na e solli edhe “lirinë që nuk e kishim”!

Xhelal Sveçla u bë edhe më trim pasi “lundroi mbi Ujman”, tani na e solli edhe “lirinë që nuk e kishim”!

Se sa trim është Xhelal ministri,   këtë e ka vërtetuar prej kohës kur iku nga lufta e UÇK-së, me qëllim që të mos e shpenzojë trimërinë kot, duke i besuar fort vetes se vjen koha kur duhet ta shpallë botërisht, sikur bëri  ditë më parë me rastin e një “shetnje” …

Më shumë...

Mehdi Gurra: E vërteta e misionarit protestant, Edwin E. Jacques, për fenë islame dikujt i djeg, por duhet të dihet

Mehdi Gurra: E vërteta e misionarit protestant, Edwin E. Jacques, për fenë islame dikujt i djeg, por duhet të dihet

Një misionar protestant, me disa vite të kaluara në Shqipëri, u ul gati tetëdhjetë vite më parë të shkruajë tezën e magjistraturës. Pas hulumtimesh e mbledhje materialesh, kishte zgjedhur për të një temë që kërkonte kurajë në të shkruar. Përfundimet e punimit të tij ishin shpesh dramatike, përvëluese, ndoshta të …

Më shumë...

Isa Krasniqi: Sulm kibernetik apo Avari në Sistemin e vjetërsuar qeveritar të teknologjisë informative?

Shpesh e kujtoj momentin e fillimit të transmetimit të lajmeve të Radios Kosova e lirë të UÇK-së gjatë luftës në fshatin Berishë, përmes antenës transmetuese dhe rrezikut që paraqiste vendndodhja e kësaj antene, nga ndonjë sulm i teledirigjuar nga ana e armikut, pavarësisht se antena ishte vendosur në një vend …

Më shumë...

Muhamet Tërnava, ishte historiani më i njohur shqiptar i Mesjetës, ndër të parët shkencëtarë të historisë

Një lavdi marrëzie “erazmiane” e dy viteve më parë, e cila nuk mund të harrohet kurrë

Profesor, doktor Muhamet Tërnava, ishte historiani më i njohur shqiptar i Mesjetës, ndër të parët shkencëtarë të historisë, i cili me argumente e të dhëna të faktuara shkencore hodhi poshtë pretendimet e historianëve serbë lidhur me përkatësinë e shqiptarëve të Kosovës,  në Mesjetë. Ai, pasi i kishte lexuar e studiuar …

Më shumë...

Shqiprim Pula: Kosova, një luftë e pa përfunduar në Mitrovicë

Shqiprim Pula

E kemi shkelur dekadën e tretë të shekullit XXI dhe vazhdojmë të jemi në luftë, e pushuar si front luftimesh, por të pa mbaruar përmes një Traktati Paqeje. Qysh në Qershor të 1999-tës, Mitrovica doli e ndarë në mënyrën se si mbeti si qytet dhe befas Serbia ngriti struktura të …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Aversioni i kryeministrit Kurti ndaj ithtarëve të “Ballkanit të Hapur” dhe simpatia për Veton Surroin e jugonostalgjikët !

Fatmir Graiçevci

Janë interesante disa qëndrime të kundërta por që bashkëjetojnë te një person, në rastin tonë, te kryeministri, Albin Kurti! Nuk është fjala për qëndrimet dhe deklaratat e bëra gjatë fushatës për mbledhje të votave me qëllim të arritjes te maja e pushtetit, të cilat më vonë, i shkeli e i …

Më shumë...

Djaloshi me shqiponjë në ballë

Djaloshi me shqiponjë në ballë

Shikoni këtë foto të Aziz Kelmendit. Është origjinale, nuk ka kurrfarë  retushimi. Para se të fotografohej, i kishte krehur flokët. I kishte ndarë në dysh, majtas e djathtas, në mes kishte lënë një tufë si kokë shqiponje. Edhe nëse ndokush mendon se ajo kishte qenë rastësi, jeta dhe vepra e …

Më shumë...

Ramazan Sherja: Udha e Sali Berishës të çon ose në burg, ose në greminë

Anthony Blinken: Sali Berishës dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Me vjen keq që disa demokratë që u bënë deputetë, kanë humbur udhën-shkruante para ca ditësh në shtyp dhëndri i Berishës, Malltezi. Sipas tij ata deputetë që kanë mbështetje e Perëndimit dhe SHBA, por që nuk shkojnë pas ish sekretarit të PPSH, Sali Berisha ,shpallur dy herë “non grata”, paskan …

Më shumë...

Ylli Meçe: A janë vjetruar idetë e Marksit, Leninit…Enverit, apo ngelin aktuale?

Ylli Mece

Marksizmi si një ideologji e proletariatit të organizuar si klasë lindi në kushte të caktuara historike dhe shoqërore, lindi gjatë por dhe në pas kohën e revolucioneve të borgjezisë kundër monarkisë. Filozofët e lashtësisë me idetë e tyre projektonin shoqërinë e të ardhmes, ëndërronin për një barazi sociale por askujt …

Më shumë...

Viktor Mala: Një shkarje intelektuale: Ne që nuk ndalojmë Big Brotherin e Përputhen, duhet të ndalojmë shaminë në kokë?

Viktor Mala: Një shkarje intelektuale: Ne që nuk ndalojmë Big Brotherin e Përputhen, duhet të ndalojmë shaminë në kokë?

“Feja e vërtetë është jeta e ndershme”- Thënie skoceze Kohët e fundit u rihap në Kosovë, por edhe në Shqipëri, debati nëse duhet lejuar mbajtja e shamive nga femrat që punojnë në administratën shtetërore, si dhe nga nxënëset e shkollave të mesme e të larta në Kosovë. Siç ndodh vazhdimisht, …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Hipokrizia, nihilizmi, demagogjia,… ka emër – Qeveria Kurti!?

Fatmir Graiçevci

   Vështirë të gjejë njeriu ndonjë politikan që i konkurrojë  kryeministrit Kurti me hipokrizi, nihilizëm e demagogji. Nëse këto vese i marrim kriter për të vlerësuar politikanët, kryeministri ynë, Albin Kurti, është i pa konkurrencë. Se sa hipokrit është, më së lehti kuptohet nëse krahasojmë deklaratat e tij gjatë kohës …

Më shumë...

Tefta Cani: Një historik i përmbledhur i përdorimit të teksteve shkollore të Shqipërisë në Kosovë e në viset e tjera shqiptare

Tefta Cani

NJË HISTORIK I PËRMBLEDHUR TË PËRDORIMIT TË TEKSTEVE SHKOLLORE TË SHQIPËRISË NË KOSOVË E VISET E TJERA SHQIPTARE. Që gjatë Rilindjes Kombëtare janë shkëmbyer fshehurazi Abetaret e Shoqërisë së të shtypurit të shkronjave shqip të Stambollit e krijuar më 1879 dhe Shoqëria “Dituria” e Bukureshtit e krijuar më 1889. Me …

Më shumë...