Analiza

DW: Braktisjet nga Kishat Katolike në Gjermani janë alarmante. Në vitin 2021, u larguan 359.000 vetë, në vitin 2022, 523.000 anëtarë

Numri i njerëzve u larguan nga Kisha Katolike në Gjermani nuk ka qenë kurrë kaq i lartë sa vitin e kaluar. Në një statistikë të publikuar nga Konferenca e Ipeshkëve Gjermanë flitet për rreth 523.000 vetë. Largimet nga Kisha Katolike në Gjermani kanë arritur një nivel rekord.  Në vitin 2021, …

Më shumë...

Përparim Gruda: Ndërhyrja e Qeverisë në Polici nuk mund të heshtë aferën korruptive Martin Berishaj – Nagip Krasniqi

Koordinatori i Departamentit për Drejtësi në kuadër të Kabintetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Përparim Gruda, sot, gjatë një konferencë për media, e ka quajtur ndërhyrje të pastër politike nga ana e Qeverisë shkarkimin e shefit të Njësisë së Veçantë të Hetimeve, Shemsi Hazirit, njësi kjo që udhëhiqte hetimet …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të vijë për vizitë në Prishtinë, por kryeministri, Kurti, pretendon ta kushtëzojë takimin me të

Edi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë të ditur se gjatë vizitës së tij në disa vende të Ballkanit  do të vijë në Prishtinë , por kryeministri i Kosovës, Albin Kurti shprehu rezervë se do ta takojë, duke pranuar se raporti ndërmjet dy vendeve po pëson për shkak të tekeve …

Më shumë...

Lulzim Beqiri: Pse lejohet përdorimi i dinarit të Serbisë në Kosovë

Mr. Lulzim A. Beqiri: Pse po reklamohen produktet serbe në Kosovë

Dinari i Serbisë po lejohet të përdoret si valutë këmbimi në Republikën e Kosovës. Shumë qytetarë serbë ende blerjet e tyre i bëjnë në dinar nga Serbia, duke marrë për bazë situatën politike në veri atje edhe mund të kuptohet përdorimi i dinarit si rezultat i mos shtrirjes së sovranitetit …

Më shumë...

Dr. Skёnder Demaliaj: Roli vendimtar dhe përcaktues i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe i vetё Bill Klintonit në ҫlirimin e Kosovës

Dr. Skënder Demaliaj

Që në presidencën e Bushit të parë, SHBA-të u pozicionuan qartë dhe me vendosmëri në mbështetje të popullit shqiptar të Kosovës, duke dënuar heqjen e autonomisë, më 28 mars 1989, dhunën policore dhe shkeljen e të drejtave dhe lirive të tyre atje. George H. W. Bush i dërgoi një letër …

Më shumë...

RKL: Ideja e kryeministrit, Edi Rama për organizimin dhe mbajtjen e Konferencës ndërkombëtare është e ngutshme, e parealizueshme

Edi Rama

Ideja  e kryeministrit, Edi Rama lidhur me organizimin dhe mbajtjen e  Konferencës ndërkombëtare të nivelit të lartë, ku liderët e Kosovës dhe Serbisë s’do të lejoheshin të dilnin nga takimi, pa marrëveshje, është ide koti, në vazhdën e disa “non senseve” të herë pas hershme të kryeministrit të Shqipërisë. Është …

Më shumë...

YLLI MEÇE: FENOMENI “ WAGNER” DHE DISA PËRFUNDIME

Ylli Mece

Njëra ndër ngjarjet e pa pritura në rrjedhën historike të luftës së Ukrainës , për habi dhe të opinionit ndërkombëtar, sigurisht ngelet “Rebelimi Wagner” kundër carit të Rusisë V. Putin. Po ç’është “Wagneri” dhe pse pikërisht kjo njësi me një efektiv prej 20-25 mijë personash të armatosur të cilët operojnë …

Më shumë...

Shkrimet e kolonelit Spiro Butka dhe Sheradin Berishës nuk përbëjnë mendimin e eprorëve dhe stafit Komandues, “ Shigjeta”

Në këtë periudhë kohore në të cilën gjendemi tani e 24 vite pas luftës çlirimtare, siç duket orekset për përçarjet, ftohjet e marrëdhënieve ndër njerëzore në mes të njerëzve dhe kreut të lartë politik dhe ushtarak nuk kanë të ndalur dhe të tillë janë personat e llojit të vet sikurse …

Më shumë...

Abedin Rakipi: Përpara me kryqin në një dorë dhe në tjetrën thikën, për të shfarosur çamët e për ta zhbërë Çamërinë

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Hristo Meksi, në shkrimin e vet mbi kryengritjen “greke” dhe luftëtarët që morën pjesë në të, shkruante: “…në atë kryengritje lëftuan vetëm shqiptarët: nga njera anë të krishterët, nga ana tjetër muhamedanët…Fituan shqiptarët e krishterë”. Po –në të vërtetë- “fituan grekërit, duke derdhur gjakun shqiptarët e krishterë e muhamedanë…Megjithëqë punën …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Profesor, Rexhep Qosja, edhe në 87-vjetorin e ditëlindjes së tij vazhdon të shënojë suksese, si në të gjitha stinët, që ka lënë pas

Rexhep Qosja

Profesor, doktor, Rexhep Qosja, edhe  në 87-vjetorin e ditëlindjes së tij  jetës së tij vazhdon të shënojë suksese, si në të gjitha stinët, që ka lënë pas, me  vështirësitë e kohëpaskohshme e ngritjet e përhershme. Me qëndrimin e tij stoik e dinjitar, nuk ka si të mos krahasohet me Sokratin, …

Më shumë...

Bedri HALIMI: NAIP OSMANI, VEPRIMTAR I DEVOTSHËM I ÇËSHTJES KOMBËTARE

Naip Osmani ishte njeriu që qysh herët ishte i mishëruar me punën, natyrën dhe atdheun. Të gjitha këto përbëjnë njerëzoren në plotëni.  Në raport me punën ishte mësues i dalluar i edukatës fizike si dhe i mësimit kalsor. Ai përkujdesej pa u lodhur për kalitjen e të rinjëve në aspektin …

Më shumë...

Sovranitetin në veri e ushtron KFOR-i, UNMIK-u, EULEX-i dhe jo Kurti, Sveçla e Bulliqi

Radio Kosova e Lirë

Militanti i Albin Kurtit, Shpejtim Bulliqi, i cili në fushtën e zgjedhjeve thoshte se për të marrë  vota bëjnë punë edhe bishtat e sakicave  mendon se për herë të parë Qeveria e ka shtrirë sovranitetin në tërë Kosovën. Tash, sipas tij edhe mund të bisedohet me Amerikën për ndonjë avansim, …

Më shumë...

Prof. dr. Nusret Pllana: Qoftë edhe një fëmijë i vetëm i vrarë është tragjedi

          (Fjala e mbajtur  para Komisionit Parlamentar të Kuvendit të Republikës së Kosovës) E nderuara Duda Balje, Kryetare e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione! Të nderuara anëtare dhe anëtarë  të këtij Komisioni Parlamentar! Të respektuara mjete …

Më shumë...

YLLI MEÇE: MARRËZITË E EVROPËS PËR ÇËSHTJEN SHQIPTARE DHE KABINETI YNË I PYKAVE

Ylli Mece

Ka disa muaj, që në plan të parë në rajonin tonë por dhe në arenën n/kombëtare kontradiktat Kosove-Serbi sa vijnë e po acarohen. Politikat e lëshimit të një pas njëshme që i janë bërë Serbisë nga Evropa deri dikur dhe nga Amerika e kanë bërë këtë vend që edhe sot, …

Më shumë...

Stefano Marcelli: Albini, Moisiu i rremë i shqiptarëve

Albin Kurti: Brukseli dhe Uashingtoni bënë padrejtësi ndaj Kosovës duke i vendosur masa ndëshkuese

Tashmë kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti duket se po jeton në një botë fantazie: sheh dhe mendon gjëra që ekzistojnë vetëm për të. Për shembull, ndërsa në skenën ndërkombëtare ziejnë akuzat dhe ultimatumet që vijnë nga të gjitha fuqitë dhe mediat ndërkombëtare, ai deklaron sinqerisht se marrëdhëniet e tij me …

Më shumë...

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte e drejtë, e pastër dhe çlirimtare, 11 qershori 1999 Dita e Çlirimit të Kaçanikut

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte e drejtë, e pastër dhe çlirimtare, 11 qershori 1999 Dita e Çlirimit të Kaçanikut

Kaçaniku do ta kujtoj përherë me krenari, luftën heroike të djemve, vajzave dhe grave të renditur në Brigadën e lavdishme 162 “Agim Bajrami” si dhe të gjithë Dëshmorëve të kombit, kudo që kanë rënë, për t’i çliruar tokat e pushtuara të Shqipërisë. Ushtria Çlirimtare e Kosovës, e udhëhequr nga Komandanti …

Më shumë...