valamobile
MIT
mbpzhr grante
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Analiza (faqe 11)

Analiza

Agim Vuniqi: Ku është kufiri midis jetës personale (privatësisë) dhe asaj publike të një politikani?

Agim Vuniqi

ABUZIMI I “ZAGARËVE” Nëse përgjimi i telefonave të politikanëve është bërë me qëllim të ndëshkimit të të korruptuarve, atëherë publikimi i “përgjimeve” është patriotizëm qytetar dhe kushtetues – në shërbim të së mirës publike…është një hap i mirëpritur. Natyrisht politikanët dhe ministrat që bëjnë tonelata të parave me anë të ...

Më shumë...

Mehmet Musa: 17 janari i vitit 1982 dite e diele

37 vjet nga vrasja vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka në Untergrupenbach të Gjermanisë

Siç dihet , pas ngjarjeve të 11 e 26 marsit 1 ,2,e 3 prillit të vitit 1981,ish Jugosllavia kishte hyre ne rrugen pa këthim  te shperberjes se saj .Ate te semure kanceroze tashti nuk  mund t’a shpetonin më as edhe kimioterapite e te dy superfuqive. Partia e Tito-Kardel-Rankoviçit  i kishte  ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu diga e fortë kombëtare për t’i mbrojtur shqiptarët nga Lindja e nga Perëndimi

Skënderbeu në Krujë

Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në frymën, “skëndebegiane e ademjashariane” as për hir të Evropës, as për hir të Azisë nuk do ta vëmë në dilemë ADN-në tonë kombëtare, ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sot të gjitha rrugët, venë e vinë, në Reçak

Sot u mbushen 20 vjet qyshkur forcat e barbarisë serbe kryen një krim të pa paparë e të padëgjuar deri në atë kohë

Kanë kaluar dy mileniume nga shqiptimi për herë të parë, (me sa dimë ne) i fjalisë me domethënie historike: Të gjitha rrugët e botës qojnë në Romë. Prej atëherë e deri sot, mbase edhe më herët, datat e shënuara të historisë njerëzore, na sjellim në kujtesë të kaluarën, dhe, në  ...

Më shumë...

RKL: Saga e Reçakut-20 vjet dhembje por edhe dinjitet e krenari

Masakra e Recakut

Sot mbushen 20 vjet qyshkur forcat e  barbarisë serbe kryen një krim të rëndë kundër njerëzimit, një krim monstruoz, të pa paparë e të padëgjuar deri në atë kohë. Kanë kaluar 20 vjet dhe plaga e Reçakut, plaga e madhe e Kosovës dhe e Shqipërisë nuk është mbyllur, sepse edhe ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Masakra që ndryshoi politikën botërore ndaj Kosovës

Masakra e Recakut

Një reflektim në 20-vjetorin e Masakrës në Reçak  Pas ditën e 15 Janarit, 1999, Washingtoni ishte paralizuar nga një furtunë e ftohtë me akull, ndërkohë që këshilltarët më të lartë të politikës së jashtme të Presidentit Bill Klinton po mblidheshin një nga një për një takim mbi gjëndjen në Kosovë, ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Radio Kosova e Lirë, lule 20 vjeçare, me rrënjë të përjetshme

Nebih Rexhepi

Pas Nëntorit, që konsiderohet muaji më historik gjithëkombëtarë, edhe Janari i rri karshi me vlera historike. Kësaj radhe do veçuar një datë me vlera historike 4 Janarin e vitit 1999. Kjo datë duhet të hyjë në enciklopedi  si paralajmërim i Lirisë së Kosovës. Ashtu ndodhi, me këtë datë në Kosovë ...

Më shumë...

Ali Ahmeti pretendon se me emrin e ri të Maqedonisë, qenka mbyllur Konferenca e Paqes së Parisit e vitit 1919 (!)

Ali Ahmeti

Entuziazmi dhe indolenca e pashpiegueshme e  Ali Ahmetit për ta ruajtur me çdo kusht Maqedoninë, ku shtet-formues janë sllavomaqedonët, ndërsa shqiptarët pakicë kombëtare, edhe pse përbëjnë rreth 40 për qind të numri të përgjithshëm të banorëve, duket jo vetëm anakronike, por edhe një gjest, për të mos thënë tepër naiv, ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Serbisë nuk mund t’ ia plotësojmë dëshirat

Jakup Krasniqi: Më problemet aktuale që ka Kosova duhet të shqyrtohet edhe opsioni i zgjedhjeve të parakoshme

Secili nga shqiptarët që ka kryer shkollën e mesme dhe ka pasur një sukses mesatar të merituar duhet ta dinë se Serbia në shekullin XIX e më pas, shqiptarëve ua ka marrë Shqipërinë e Toplicës me rreth 600 fshatra, pastaj Pazarin e Ri, Tutinin e se fundi edhe Kosovën Lindore ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Keqinterpretimi i “thirrjes” së Albin Kurtit

Dilaver Goxhaj

Në “Thirrjen” që Albin Kurti i bën Hashim Thacit për të shkuar ai në Gjykatën Speciale në Hagë dhe jo dikush tjetër: “Ka ardhur momenti që ti të shkosh, atje ku po të thërrasin, në kurthin që vetë ia ngrite ushtrisë çlirimtare, duke ua përdredhur duart deputetëve të partisë tënde ...

Më shumë...

Fitim Rifati: Rënia heroike e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës, sipas gazetës, “Rilindja” në janar 1984

Fitim Rifati: Rënia heroike e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës, sipas gazetës, “Rilindja” në janar 1984

Lufta çlirimtare e shqiptarëve për bashkim kombëtar ndërmjet viteve 1912-2001, ka nxjerrë disa figura të shquara luftëtarësh, prijësish dhe intelektualësh, që me shembullin e sakrificës e të vetëmohimit, kanë përjetësuar emrat e tyre në historinë e Kosovës historike dhe kanë zënë vendin e merituar në altarin e lirisë së kombit ...

Më shumë...

Mehmet Musa: Flakadanët e Janarit, ishin shkëndijë e ndritur drejt luftës se armatosur çlirimtare!

Flamuri Kuq e Zi

Muaji janar qe eshte muaji  me i ftohte dhe me i eger  i dimerit, kur bora mbulon me te bardhe fusha e male,lendina e pullaze te shtepive anekand atdheut  te stervuajtur, ka edhe ditet e tij te zeza kur bijte me te mire te Atdheut,kapedanet tane te vertete, derdhen gjakun ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Emërvendet (toponimet) tregues të denjë të autoktonisë shqiptare në Sanxhak

Ismet Azizi

 Valentin Vasileviç Sjedov: “Shqiptarët e sotëm janë  mbetje e ilirëve të cilët jetonin në këto hapësira. U formuan në të kaluarën në pjesën jugore të Shqipërisë, e pastaj gradualisht u përhapën edhe  në hapësirat e tjera… në shekullin e VIII dhe IX, kurse në bazë të dokumenteve të pakta që ...

Më shumë...

RKL: Disa medie në Kosovë, në rolin e spiunëve të Gjykatës Speciale

RKL: Kur Serbia kërcënon Kosovën si në kohën e Milosheviqit, në Shqipëri opozita u vë zjarrin institucioneve

Me tituj bombastikë dhe antikombëtarë disa medie në Kosovë, me entuziazëm të çoroditur  paralajmërojnë  “tronditje” në Kosovë, si “Goditja” Speciale, “Tronditja speciale” “Mirë se vjen Gjykata Speciale” dhe presin hapareshur arrestimet e para. Këta drejtues mediesh të kazanit, që zien nga brenda kundër luftës së UÇK-së, presin me padurim atë ...

Më shumë...

Kadri Rexha: Radio-Kosova e Lirë zëdhënëse besnike e UÇK-së dhe aspiratave të bashkimit kombëtar

Kadri Rexha: Radio Kosova e Lirë, ky zë i veçantë i dëshmorëve të lirisë dhe i aspiratave të kombit shqiptar

(Në 20-vjetorin e lindjes dhe të punës së RKL-së) Rrëfimi për lindjen dhe rritën e institucionit Radio “Kosova e lirë” mund të fillojë edhe si tregim legjende, por edhe si dëshmi reale konkrete historike. Të këtillë e bënë rrethanat e vështira të lindjes. Të këtillë e bëri roli historik i ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Disa gjëra gjykohen saktësisht kur ndodhesh larg prej tyre

Dilaver Goxhaj

Për këtë shkrim mora spunto nga vendimi i fundit i Këshillit të Ministrave (VKM) i Qeverisë së Kosovës, lidhur me akordimin e dy pensioneve familjare të përjetshëm, pavarësisht nëse është ose jo i mbështetur në ligj. Çdo gjë ka një kufi, një masë të caktuar. Kur sasia, thuhet në filozofi, ...

Më shumë...