Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Analiza (faqe 9)

Analiza

Elife Luzha: Arti i komunikimit dhe komunikimi politik në Kosovë

Elife Luzha

Aftësia për të komunikuar na bën të jemi  qenia më e privilegjuar dhe më e pushtetshme në planet. Ndoshta kjo bindje ka bërë që shpeshherë të thuhet se, jo aftësia për të menduar, siç thoshte filozofi Rene Deckartes, por aftësia për të komunikuar na bën të ndjehemi njerëz. Në përditshmërinë ...

Më shumë...

Dr. Sabit Syla: Në Drenicë dhe në tërë Kosovën, regjimi serb bëri krime, të përmasave të mëdha gjenocidale

Dr. Sabit Syla: Në Drenicë dhe në tërë Kosovën, regjimi serb bëri krime, të përmasave të mëdha me elemente gjenocidi

(Fjalë rasti në Akademinë përkujtimore me rastin e 20-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kombit) Të nderuar, familjarë të dëshmorëve dhe martirëve të kombit, I nderuar, Kryetar i Komunës së Skënderajt, Z. Bekim Jashari, Të nderuar, veteranë e invalidë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Të nderuara zonja dhe ...

Më shumë...

Bedri Islami: Në Shqipëri e majta ka humbur e djathta nuk ekziston

Bedri Islami

Të shtunën në mbrëmje, si shumë të tjerë, ndiqja protestën e opozitës në Tiranë, atë shkulm mërie, dhune dhe verbërie politike, që ndërsa përplasej tek muri i policisë së shtetit, kthehej rishtas tek liderët politikë, që i kishin thirrur, dhe pak më pas, niseshin rishtas, edhe një herë, edhe një ...

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Për një filozofi ndryshe në qeverisjen e vendit

Dr. Skënder Demaliaj: Për një filozofi ndryshe në qeverisjen e vendit

(Libri i profesor, Servet Pëllumbit, “Për një filozofi ndryshe”, Shtëpia Botuese “Morava”, Tiranë, 2018.) Filozofia sipas Fjalorit sociologjik i drejtohet një spektri të gjerë çështjesh të lidhura ndërmjet natyrës së të kuptuarit, logjikës, gjuhës dhe shkakësisë. Na duhet një filozofi ndryshe për të ndryshuar të kuptuarit e botës, pra një ...

Më shumë...

Shemsi Syla: Dy jetë të shkrira në një ideal!

Shemsi Syla: Dy jetë të shkrira në një ideal!

(Në 20 vjetorin e rënies së dëshmorëve të kombit Hanumshahe e Tefik Zymberi!) Procesin e përmbushjes së asaj çfarë jemi sot, asesi nuk do të mund ta përshkruaja pa dhënë fokusin që medoemos e meriton gruaja shqiptare. Ky përshkrim, s’ka si të jetë i vërtetë, po nuk u theksua fuqia ...

Më shumë...

Remzie Zeqiraj: Njëzet vjet pas, në përkujtim të luftës, heroizmit dhe rënieve për LIRI!

Remzije Zeqiri: Njëzet vjet pas, në përkujtim të luftës, heroizmit dhe rënieve për LIRI!

Para njëzet vitesh, 12 Prilli 1999, ka qenë ditë e hënë, një mëngjes tipik pranverorë, dëgjoheshin vetëm cicërimat e zogjve të malit. Një shi i imtë, që binte prajshëm, nuk të bënte përshtypje për t’u strehuar aspak,…, mot i mirë e frymëzues, aq sa, për ta falënderuar Zotin. Atë ditë, ...

Më shumë...

RKL: Qeveria që rrit 100 % pagat, abuzon me paranë publike duke thelluar edhe më tej papunësinë… shifra e fakte

RKL: Jusuf Buxhovi nuk është fosili historik i së kaluarës titiste, por çerdhe bastarde e mendësisë serbe, jugosllave

Kryeministri, Ramush Haradinaj, ditë më parë  ka folur për ikjen e të rinjve nga Kosova. Sipas tij  është e arsyeshme që qytetarët që nuk kanë një vend të punës në Kosovë, të kërkojnë në vendet e tjera, si në Gjermani apo në Zvicër. Detyra jonë është që të bëjmë më ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së, dega në Kaçanik dhe Komanda e Brigadës 162, “Agim Bajrami” i kundërpërgjigjet Nexhmedin Lokut

Kotlinë

OVL UÇK- DEGA NË KAÇANIK DHE KOMANDA E BRIGADËS 162 “AGIM BAJRAMI” I KUNDËRPËRGJIGJEN SHKRIMIT TË NEXHMEDIN LOKUT, I CILI ËSHTË MANIPULUAR PËR ARSYE SE NË KOHËN E LUFTËS KA QENË VETËM 12 VJEÇAR DHE NUK KA MUNDËSI T’I DIJË NGJARJET E VITIT 1999 Përgjigje në fjalinë e parë: “kujtojmë ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Lamtumirë Fetnete!

Faton Mehmetaj: Lamtumirë Fetnete!

Pas ditën e 5 prillit të viti 2019 u nda nga jeta, luftëtarja e orëve të para të UÇK-së, intelektualja model, zëri i UÇK-së, Fetnete Ramosaj. Asaj iu dha lamtumira e fundit më 7 prill 2019. Që sot, Fetnetja prehet në përjetësi, në gjirin e lavdisë së Atdheut, të bashkëluftëtarëve ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Problemet shoqërore kërkojnë ide, dije, emocione dhe integritet

Jakup Krasniqi

“Tradhtia të shqiptarët falet shpejt e lehtësisht si një nga mëkatet më të natyrshme e që rendojnë pak” ka thanë Fallmerayer? Trajtimi i problemeve shoqërore ka një histori goxha të lashtë, por nuk ka numër të pafund të njerëzve që merren me to, ashtu siç kërkohet në ambiente e mbushura ...

Më shumë...

Arbanë Q. Gashi: Çka të përkujtojmë më parë, Fetnete, tani në rrugën e amshimit!

Arbanë Q. Gashi: Çka të përkujtojmë më parë, Fetnete, tani në rrugën e amshimit!

20 vjet pa një punë meritore, më meritorja e kohës së luftës dhe të paqes, Fetnete Maxhun Ramosaj. Po aq vjet përballje me të gjitha sfidat, pa një ndihmë meritore nga Shteti, që cilit i dhe tërë jetën e saj nga rinia  e hershme e deri në fund, kur gjysmën ...

Më shumë...

Elmije Plakiqi: U dashkan të vdesin Fetnetja me shoqe, që pushtetarët tanë të kujtohen se ato qenkan Heroina të Kosovës

Elmije Plakiqi: U dashkan të vdesin Fetnetja me shoqe, që pushtetarët tanë të kujtohen se ato qenkan Heroina të Kosovës

 Fetnetja vërtet ishte një heroinë e Kosovës. Ajo ishte jo vetëm një Heroinë, por edhe një diplomate e vërtetë, një diplomate e një niveli të lartë, e cila do të mund ta përfaqësonte Kosovën në çdo shtet dhe vend të botës. Do të mund të mbronte interesat e Kosovës më ...

Më shumë...

Salih Lajçi: Fjala e lamtumirës për heroinën, Fetnete Ramosaj

Salih Lajçi: Fjala e lamtumirës për heroinën, Fetnete Ramosaj

I nderuari baca Maxhun, e nderuara nëna Nushe, të nderuar familjarë Ramosaj, të nderuar bashkëluftëtarë, të nderuar familjarë të dëshmorëve, të nderuar përfaqësues të institucioneve dhe të gjithë ju të pranishëm në këtë komemoracion, jemi këtu sot për t’i dhënë lamtumirën e fundit Fetnete Ramosajt, njërës ndër eprorët dhe luftëtarët ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Tym e flakë gjithandej në Kosovë!

Mehmet Bislimi: Tym e flakë gjithandej në Kosovë!

Nëse është ky shteti i Kosovës, nëse ne jemi bijtë e saj dhe nëse e duam shtetin tonë, atëherë shtrohet pyetja logjike: përse po e djegim Kosovën, përse qytetarët tanë (një pjesë e pandërgjegjshme), ka marrë shkrepësen në dorë dhe po i vë flakën mezhdave, shkurreve, amullive të mbetura, mbeturinave ...

Më shumë...

Ikja nga atdheu për të shpëtuar nga pasojat e luftës nuk mund të konsiderohet gjenocid, sikur pretendon, Jahja Lluka

Ikja nga atdheu për të shpëtuar nga pasojat e luftës nuk mund të konsiderohet gjenocid, sikur pretendon, Jahja Lluka

Pavarësisht si mund të trajtohet dëbimi i shqiptarëve për  në Maqedoni e në Shqipëri nga regjimi i Milosheviqit, gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në prill të vitit 1999, asokohe kishte dy rrugë për shqiptarët liridashës, dhe ata pacifistë. E para ishte  rruga drejt shpëtimit të sigurt, duke ikur ...

Më shumë...

RKL: Fetnete, çka të përkujtojmë më parë, derisa je nisur në rrugën e të amshimit!

20 vjet e fundit pa një punë meritore, ndër më meritoret e kohës së luftës dhe paqes në vendin tonë! 20 vjet përballje me të gjitha sfidat, pa një ndihmë nga shoqëria, së cilës  i dha tërë jetën e saj nga rina e hershme e deri në fund. Fetnetja, nga ...

Më shumë...