Analiza

Sejdi Veseli: URANIUMI I VARFËRUAR DHE NDOTËSIT E TJERË RREZIK SERIOZ PËR KOSOVËN

Sejdi Veseli

Po mbushen tetë vete të plota nga përfundimi i luftës së armatosur kundër shkelësve të barit mbi varret e të parëve tanë, të cilët na e lanë trashëgimi truallin tonë. Këtë luftë e zhvilluam nën Flamurin e Famëmadhes Ushtria Çlirimtare e Kosovës, të mbështetur nga ajri nga forcat e Aleancës …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Fetnete Ramosaj, një personalitet me një kompleksitet të paepur intelektual, shoqëror dhe kombëtar

Arbanë Qeriqi-Gashi: Fetnete Ramosaj, një personalitet me një kompleksitet të paepur intelektual, shoqëror dhe kombëtar

F- etnete Ramosaj, një personalitet me një kompleksitet të paepur intelektual, shoqëror dhe kombëtar, është një nga figurat më frymëzuese dhe të ndritura në historinë e popullit tonë. E- mër që përfaqëson një forcë, një guxim dhe një kontribut të jashtëzakonshëm për shoqërinë tonë, duke i shërbyer përparimit të kombit tonë. T- i …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Organizatat kryesore atdhetare në Kosovë nga LNDSH-ja, LRBSH-ja, OMLK-ja, LPK-ja, PKMLSHJ e të tjera

Përpjekjet e disa individëve, ish të burgosurve dhe e ishave të tjerë, me qëllim  për ta përvetësuar  të kaluarën heroike dhe revolucionare  prej LNDSH-së, LRBSH-së deri te Ushtria Çlirimtare e Kosovës,  në mos anakronike janë  përpjekje për deformimin i historisë, për rishkrimin e saj mbi baza partiake, për përvetësimin e  …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: MBAJTJA E AKADEMISË PËR GAZETËN E LËVIZJES -ZËRI I KOSOVËS

Sadik Halitjaha

U konstatua në këtë Akademi se dy numrat e parë të kësaj gazete janë dalë në vitin 1974, po ashtu u konstatua si gazetë e parë e organizatave te fshehura (ilegale)! Nuk dua të replikoj, e kunderta e replikimit, jam në përkrahje të  Shoqërisë Lëvizja dhe veprimtarisë së saj shumë …

Më shumë...

Histori e përsëritur ose një koincidencë më shumë e heroizmit shqiptar

Histori e përsëritur ose një koincidencë më shumë e heroizmit shqiptar

(Në 78-vjetorin e rënies së pesë dëshmorëve  në “Vig të Mirditës” dhe 26-vjetorin e rënies së pesë dëshmorëve te “Bajraku i Luzhnicës”) Më 21 gusht të vitit 1944, në Vig të Mirditës kanë rënë duke luftuar trimërisht kundër forcave kuislinge, profashiste, vullnetarët e lirisë: Ahmet Haxhia, Naim Gjylbegu, Ndoc Mazi, …

Më shumë...

Mr. Sadete Islamaj: NOSTALGJIKËT E BEOGRADIT

RKL: Pse pikërisht, aktori, Enver Petrovci, u nderua me çmimin për “Vepër Jetësore” nga Ministria e Kulturës?

Në botën e fantazisë së aktorit mund të luhën role të ndryshme të cilat janë pjesë e profesionit të tyre, por kur aktori zhytet në botën e politikanit atëherë ai duhët të mbajë përgjegjësi për peshën e fjalës që thotë. Themë kështu duke u nisur nga fakti se këto ditë …

Më shumë...

BDI: Sot u bashkua i gjithë Fronti i fitores kundër Rusisë, pro Europës

BDI: Sot u bashkua i gjithë Fronti i fitores kundër Rusisë, pro Europës

Mijëra mbështetës, aktivistë dhe qytetarë të shumtë sonte kishin stërmbushur sallën “Rinia” në Gostivar” me rastin e firmosjes së marrëveshjes për koalicionim të Aleancës për Shqiptarët me Frontin Evropian të kryesuar nga Bashkimi Demokratik për Integrim. I pari që foli ishte presidenti në ardhje, Bujar Osmani, ndërsa theks të veçantë …

Më shumë...

RKL: Mbëshjtetja financiare e morale e Ministrisë së Kulturës e Qeverisë-Kurti për jugo-aktorin Petrovci, është akt i mirëfilltë, antikombëtar

Në një intervistë me gazetaren e NINit, Tamara Spajiq, Enver Petrovci ka deklaruar se Millosheviçi na modernizoi të gjithëve, ne pamë botën. Faleminderit përgjithmonë për Millosheviqin.  Për shkak të kësaj, unë e vlerësova Millosheviqin dhe vura foton e tij. Të betohem, unë gjithmonë e mbajta foton e tij, dhe gruaja …

Më shumë...

PDK mban mbledhjen e Këshillit Drejtues: Votohet Kryesia e Re dhe i jepet mbështetja e plotë Bedri Hamzës si kandidat për Kryeministër

Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës, me ftesë të Kryetarit Memli Krasniqi, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës, në të cilën është diskutuar për zhvillimet e fundit politike në vend dhe ato brenda partiake. Në kuadër të vendimit të fundit të Këshillit Drejtues për fillimin e organizimit për zgjedhjet …

Më shumë...

TAMARA SPAIĆ: Enver Petrovcit i vjen turp që është gjallë, ai mbante varur foton e Slobodan Milosheviqit

TAMARA SPAIĆ:  Enver Petrovcit i vjen turp që është gjallë, ai mbante varur foton e Slobodan Milosheviqit

Enver Petrovci: Millosheviçi na modernizoi të gjithëve, ne pamë botën. Faleminderit përgjithmonë.  Për shkak të kësaj, unë e vlerësova Millosheviqin dhe vura foton e tij. Të betohem, unë gjithmonë e mbajta foton e tij, dhe gruaja gjithmonë e hiqte atë. E vura dhe ajo e hoqi. Derisa të thuhet e …

Më shumë...

RKL: Shtëpia-Muze e Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Berishë, Oda e Asllan Berishës, Bunkeri te Kodra e Baliqit dhe në Majën e Pallanikut, Selia e parë Radios, në Krojmir janë vlera e monumente fizike të luftës së UÇK-së, që nuk mund të ndahen, as të tjetërsohen

Nesër, më 4 janar 2024, në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë shënohet 25-vjetori i fillimit të transmetimit të programit

Shtëpia-Muze e Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Berishë, Oda e Asllan Berishës, Bunkeri te Kodra e Baliqit dhe në Majën e Pallanikut, Selia e parë Radios, në Krojmir  janë vlera e monumente fizike të luftës së UÇK-së, që nuk mund të ndahen, as të tjetërsohen. Kërkesa e pesë vetave, cilët …

Më shumë...

Shtëpinë-Muze të Radios-Kosova e Lirë në fshatin Berishë e ka ndërtuar gratis Brigada 313 e TMK-së, në Malishevë, në krye me komandantin, Elez Durmishi

Shtëpia-Muze  e Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Berishë është ndërtuar në vitin 2005, me ndihmën e tre donatorëve, si dhe nga fondi i Radios, ndërsa punimet i kanë kryer gratis pjesëtarë dhe eprorë të  Brigadës 313 e TMK-së, në Malishevë, me lejen e komandantit, Elez Durmishi, ish komandant i Batalionit, …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Deklarata për zhvendosjen e Muzeut të Radios Kosova e Lirë është e pafalshme, e parasyeshme, e pamenduar

Arbanë Qeriqi-Gashi: Deklarata për zhvendosjen e Muzeut të Radios Kosova e Lirë është e pafalshme, e parasyeshme, e pamenduar

Me 27 mars të vitit 1999, RKL ishte bombarduar nga dy aeroplan Mig të shtetit serb në Berishë, kurse 25 vite më vonë konkretisht me 17 mars 2024 një pjesë e ish stafit bombardon vetvetën Deklarata për zhvendosjen e Muzeut të Radios Kosova e Lirë  është e pafalshme, e parasyeshme, …

Më shumë...

Reagimi i drejtorisë së Radios-Kosova e Lirë në deklaratën skandaloze e naive të disa anëtarëve të ish-stafit

Reagimi i drejtorisë së Radios-Kosova e Lirë në deklaratën skandaloze e naive të disa anëtarëve të ish-stafit

Reagimi i drejtorisë së Radios-Kosova e Lirë në deklaratën skandaloze e naive të disa anëtarëve të ish-stafit Sot, i vetëquajturi  “Ish staf i Radios Kosova e Lirë” në krye me Martin  Çunin, pa njoftim paraprak të Drejtorisë së Radios, ka nënshkruar një  letër, përmes së cilës i kërkon Muzeut Kombëtar …

Më shumë...

Tri vjet me arrogancë, mujshari politike, keqqeverisje, korrupsion, shpërfillje e aleatëve, thellim të ndasive e përçarjeve…

Kanë kaluar tashmë tri vjet të qeverisjes së Kosovës nga koalicioni: Vetëvendosje ne krye me Albin  Kurtin, kryeministër, si  dhe Listën Guxo, të Vjosa Raif Osmanit, kryetare. Iluzionistët, futuristët, urrejtësit e luftës së UÇK-së, ikanakët e kohës së luftës, pacifistët e ngjyrave të përziera, pro jugosllavët e përbetuar, mbetje të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Marsi, Prilli e Maji i vitit 1981 vendosen themelet e Republikës së Kosovës

Ahmet Qeriqi: Periudha e rezistencës së vitit 1981 kërkon qasje, qëndrim dhe emërtim të saktë historik e shkencor

Demonstratat gjithëpopullore të Marsit dhe Prillit të viti 1981, shënuan kthesën vendimtare të ndarjes definitive të shqiptarëve të robëruar nga ish-RSFJ. Kërkesa për krijimin e një republike të shqiptarëve në Jugosllavi, shtrohej si nevojë strategjike e kohës, për të ruajtur identitetin kombëtar të shqiptarëve dhe për të krijuar parakushte për …

Më shumë...