Analiza

Radio-Kosova e Lirë më 4 janar 2024 mbush 25 vjet të jetës, gjashtë muaj të kohës së luftës dhe 24 vjet e gjysmë të pas luftës

Ahmet Qeriqi

Në këtë çerek-shekulli jubilar, Radio Kosova e Lirë po përballet me vështirësi, si gjithherë, por ende funksionon, tani duke çaluar më shumë se në vitet paraprake. Ky zë i lirisë së Kosovës ka qenë dhe ka mbetur në shënjestër  të forcave të territ, si në kohën e luftës, (Janar-Qershor 1999) …

Më shumë...

Në vigjilje të ditëlindjes së atdhetarit dhe idealistit të palëkundur, Jakup Januz Krasniqi

Në vigjilje të ditëlindjes së atdhetarit dhe idealistit të palëkundur, Jakup Januz Krasniqi

Na ndau jeta nga aktivitetet e përbashkëta,  Jakup. Ty  të ndau edhe nga familja, të afërmit, veprimtarët, bashkëluftëtarët, përveç atyre me të cilët je në burg, ndërsa mua kësaj radhe, në vend të burgut, ku do të ndihesha shumë herë më mirë, më gozhdoi  sëmundja e pashërueshme, por ende nuk …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Dalja e parë në skenë e Adem Shaban Jasharit hapi rrugën drejt lirisë

Dalja e parë në skenë e Adem Shaban Jasharit hapi rrugën drejt lirisë (Kush e krisi pushkën më i pari, Shabani, Rifati, Hamza dhe Adem Jashari!)   32 vite më parë, pas përpjekjeve tona shekullore për të realizuar aspiratat tona për liri dhe bashkim kombëtar, që nga Lidhja e Prizrenit, …

Më shumë...

Prof. dr. Agim ZOGAJ: Historia e një trillimi,  Dick Marty, ishte mashtrues i madh

Dik Marti: Kërcënimi nuk erdhi nga ata që unë i akuzova, për trafikim organesh, por erdhi nga ata që më përkrahen

 Po bëhen tri vjet nga arrestimi dhe mbajtja në paraburgim e disa krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndryshe, udhëheqës të lartë të shtetit të Kosovës. Bazë për ngritjen e Aktakuzës kundër tyre ishte Raporti i Dick Martyt, i cili Raport. në fakt ishte një sajesë politike, trillim i paskrrupullt …

Më shumë...

Ministri, Ejup Maqedonci, në konferencën përmbyllëse, paraqiti rezultatet e arritura në Ministri dhe në FSK për vitin kalendarik 2023

Ministri, Ejup Maqedonci, në konferencën përmbyllëse, paraqiti rezultatet e arritura në Ministri dhe në FSK për vitin kalendarik 2023

Sot ministri i Mbrojtjes,  Ejup Maqedonci, në konferencën përmbyllëse ka   shpalosur rezultatet  e arritura në Ministri të Mbrojtjes dhe FSK për vitin kalendarik 2023. Ministri ka paraqitur të arriturat dhe sfidat e vitit kalendarik të këtij viti dhe vitit të ardhshëm. Në  fjalimin e plotë të ministrit Ejup Maqedonci, duke …

Më shumë...

Vetëvendosja edhe zyrtarisht përfshihet në garën për pushtet në Maqedoni, duke i përçarë shqiptarët ashtu sikur edhe në Kosovën Lindore

Kryeministri, Kurti, gjatë vizitës në Tetovë ka thënë se masat e BE-së ndaj Kosovës duhet që të tërhiqen sa më parë

Pas përçarjes që ka bërë në tri komunat e Kosovës Lindore, Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, ku afër gjysma e zgjedhëse nuk morën pjesë në zgjedhjet vendore të Serbisë, të njëjtën përçarje Albin Kurti dhe  Vetëvendosja po e përshkallëzojnë edhe në Maqedoni, me qëllim të dobësimit të partisë më të madhe …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Babit tim të dashur, Ahmet Ali Qeriqi, në 77-vjetorin e lindjes

Babi, një personalitet i shquar dhe i ndritur në historinë e Kosovës, një shembull frymëzues i guximit, përkushtimit dhe vizionit të lartë. Me një pasion të pashuar për lirinë dhe pavarësinë, je udhëheqës i pamohueshëm në rrugën drejt zhvillimit të kombit tonë. Nëpërmjet një intelekti të shkëlqyeshëm dhe një vizioni …

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë më 4 janar 2024 mbush 25 vjet të jetës, gjashtë muaj të kohës së luftës dhe 24 vjet e gjysmë të pas luftës

Ahmet Qeriqi

Kush janë ata që po pretendojnë  ta promovojnë vetveten, madje edhe si themelues të Radios dhe “kuadro të jashtëzakonshëm”,  pa të cilët nuk do të kishte funksionuar Radio Kosova e Lirë, ndërsa në Radio kanë punuar nga gjashtë muaj e jo  25 vite. Duke shfrytëzuar refuzimin e pronësisë  së Radios …

Më shumë...

RKL: A do ta marrë LDK-ja Vjosa Osmanin me tre katër deputetë, apo Vjosa Osmani LDK-së si të tërë?

Vjosa Osmani

Në politikë gjithçka është e mundur. E pamundura bëhet e mundur dhe e mundura e pamundur. Është me rëndësi të arrihet një marrëveshje, ku dy apo më shumë palë mendojnë të përfitojnë, ato që synojnë, me qëllim për ta marrë pushtetin, apo për të qenë pjesë e tij në ndarjen …

Më shumë...

Azgan Haklaj: Korridori Ndërkombëtar Adriatik Alpe, aorta e Kombit Shqiptar

Azgan Haklaj: Korridori Ndërkombëtar Adriatik Alpe, aorta e Kombit Shqiptar

Korridori Ndërkombëtar Adriatik Alpe, aorta e Kombit Shqiptar. Lugina e Drinit një “Parnas” shqiptar Rrugët janë po aq të rendësishme për zhvillimin ekonomik, kulturor e civilizues të një kombi siç është sistemi i venave dhe kapilarëve për qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut. Qysh në kohët e lashta dhe …

Më shumë...

YLLI MEÇE: A DO TË SHKOJË MËKATARI BERISHË NË KISHËN E “SPAK-ut” PËR TU RRËFYER ?! 

Ylli Mece

Ka shumë muaj radhazi, për të mos thënë që nuk ka vit të mos shtrohet përpara opinionit publik shqiptar por dhe atij të huaj pyetja me dilemën e madhe por dhe tejet enigmatike, se a do të shkojë drejt SPAK -ut për tu hetuar, një ndër figurat politikës shqiptare e …

Më shumë...

ADIL FETAHU: Dr.Ivan Ahell: ÇASJE SISTEMORE PROBLEMIT TË KOSOVËS

Adil Fetahu

Studim serioz për marrëdhëniet Kosovë – Serbi Dr.Ivan Ahell: ÇASJE SISTEMORE PROBLEMIT TË KOSOVËS Çështja e statusit të Kosovës është zgjidhur me humbjen e luftës dhe Serbia kurrë më nuk do ta ketë Kosovën në përbërjen e saj. Është me rëndësi që politika e deritashme e Serbisë të ndryshojë rrënjësisht …

Më shumë...

KMDLNj: Arsyetimi i Gjykatës Speciale për arrestime dhe bastisje realisht është “pengimi i administrimit të drejtësisë“

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut ka reaguar pas bastisjes si dhe ndalimit së ish-deputetit dhe ish-eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Haxhi Shala nga Gjykata Speciale, në Hagë.  Në reagim thuhet se Më 11 dhjetor, persona të paidentifikuar në Banjë të Malishevës bastisën shtëpinë e luftëtarit të …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Sali Berisha- ky zjarrvënës i Shqipërisë!

Sali Berisha

 Sali Berisha, si atë kohë edhe sot, madje në disa segmente vepron edhe më keq së armiqtë e përbetuar që kanë synim t’i vënë zjarr Shqipërisë! Berisha nuk bën ndonjë përjashtim nga mentaliteti i të qenit Bajraktar anadollak autokrat, hakmarrës, piroman i shthurur, autoritar i cili keqpërdor në mënyrën më …

Më shumë...

YLLI MEÇE: DREJTËSIA E JONË DUKE QENË VET “NË VDEKJE KLINIKE” NUK MUND TA DËNOJË “DOKTOR VDEKJEN”

Ylli Mece

Kemi gati më shumë se tre dekada që arena politiko- ekonomike e shoqërisë shqiptare, apo më saktë paralel me këtë arenë, parakalon dhe kalorësi mesjatar i kullave dhe i skutave më të errta, plaku gungaç i cili për t’i treguar opinionit publik se dikur ka qenë një komunist, ka filluar …

Më shumë...

Deklarata e ministrit, Liburn Aliu, për Shtetin e pa bërë të Kosovës, nuk ishte një rastësi emocionale

Deklarata ministrit të Qeverisë-Kurti,  Liburn Aliu, i cili ka thënë  se Shteti i  Kosovës është një “projekt i përkohshëm”, duke marrë parasysh aspiratën e ligjshme të shqiptarëve  për bashkim me Shqipërinë, ka nxitur reagime, por e ka gjetur të papërgatitur për ta komentuar edhe vetë kryetarin e Vetëvendosjes, Albin Kurti. …

Më shumë...