Analiza

Ahmet Qeriqi: Masakra e Reçakut, përkujtimi, dhembja, liria, pavarësia…

Ahmet Qeriqi: Segmente nga vazhdimësia e veprimtarisë çlirimtare nga viti 1945 deri në vitin 1998 V

25 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut dhe Togës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ndodhej në pozicion përballë forcave serbe.  Rreth orës 6.30 minuta forcat kriminale, të pajisura me  …

Më shumë...

Të hënën, më 15 janar 2024, pikërisht në 25-vjetorin e Masakrës së Reçakut, Gjykata Speciale i fillon seancat gjyqësore të vitit 2024, në Hagë

Ahmet Qeriqi: Shënimi që nga pikëllimi nuk arrita ta lexoj në varrimin e Agim Lecit

Të hënën, më 15 janar 2024, pikërisht në 25-vjetorin e Masakrës së Reçakut, Gjykata Speciale kundër UÇK-së  e ka zgjedhur si datë për të filluar  seancat gjyqësore të  vitit 2024 në gjykimin kundër: Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit. Në këtë çështje gjyqësore deri më tani janë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Në këtë çerek-shekulli jubilar, Radio Kosova e Lirë po përballet me vështirësi, si gjithherë, por nuk jepet dot

Ahmet Qeriqi

Radio-Kosova e Lirë, ishte zëri që lëshoi jehonë lirie nën krismat dhe breshërinë e armëve armike serbe, ishte ky zëri që çau retë e errësirës pushtuese dhe filloi të përhapej prej 4 janarit të vitit 1999 e deri sot, kurrë pa u ndalur edhe pse i mekur nga fuqia e …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Gëzuar Ditëlindjen e njëzet e pestë, Radio-Kosova e Lirë!

«Shqipja në Diasporë» - takim mbarëkombëtar në shërbim të gjuhës dhe kulturës kombëtare në Diasporë

Sot, 4 janar 2024, para një çerek shekulli filloi emetimin e programit të saj Radio “Kosova e Lirë” si dhe filloi shpërndarja e lajmeve nga Agjencia Kosovapress “Shtëpia” e parë e Radios “Kosova e Lirë”, 4 janar 1999, në malet e Berishës, nga e cila u dha “kushtrimi” për Lirinë  …

Më shumë...

Fatmir Graiqevci: Radio Kosova e Lirë – një çerek shekull në shërbim të së vërtetës dhe realizimit të aspiratave gjithëkombëtare

Fatmir Graiqevci

Një ndër datat më të rëndësishme të luftës së udhëhequr nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës është edhe 4 janari. Është kjo data kur filluan veprimtarinë dy mediume të pavarura, në kuptimin e plotë të fjalës. Janë këto Radio Kosova e Lirë dhe agjencia e lajmeve Kosovapres, që iu jepnin jehonë …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Radio Kosova e Lirë, zëri i shqiptarësisë sonë, në 25 – vjetorin e saj

Isuf Ismaili: Kështu foli për Kryengritjen Shqiptare të vitit 1981, drejtori i Radios-Kosova e Lirë, Ahmet Qeriqi

Sot është 25 – vjetori i një medie të shquar shqiptare, i një radioje heroike që u themelua në flakët e luftës për lirinë e bashkimin e Atdheut, në flakët e madhështinë heroike të bijve e bijave më të mirë të popullit shqiptar që u radhitën në Ushtrinë Çlirimtare të …

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë më 4 janar 2024 mbush 25 vjet të jetës, gjashtë muaj të kohës së luftës dhe 24 vjet e gjysmë të pas luftës

Ahmet Qeriqi

Në këtë çerek-shekulli jubilar, Radio Kosova e Lirë po përballet me vështirësi, si gjithherë, por ende funksionon, tani duke çaluar më shumë se në vitet paraprake. Ky zë i lirisë së Kosovës ka qenë dhe ka mbetur në shënjestër  të forcave të territ, si në kohën e luftës, (Janar-Qershor 1999) …

Më shumë...

Në vigjilje të ditëlindjes së atdhetarit dhe idealistit të palëkundur, Jakup Januz Krasniqi

Në vigjilje të ditëlindjes së atdhetarit dhe idealistit të palëkundur, Jakup Januz Krasniqi

Na ndau jeta nga aktivitetet e përbashkëta,  Jakup. Ty  të ndau edhe nga familja, të afërmit, veprimtarët, bashkëluftëtarët, përveç atyre me të cilët je në burg, ndërsa mua kësaj radhe, në vend të burgut, ku do të ndihesha shumë herë më mirë, më gozhdoi  sëmundja e pashërueshme, por ende nuk …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Dalja e parë në skenë e Adem Shaban Jasharit hapi rrugën drejt lirisë

Dalja e parë në skenë e Adem Shaban Jasharit hapi rrugën drejt lirisë (Kush e krisi pushkën më i pari, Shabani, Rifati, Hamza dhe Adem Jashari!)   32 vite më parë, pas përpjekjeve tona shekullore për të realizuar aspiratat tona për liri dhe bashkim kombëtar, që nga Lidhja e Prizrenit, …

Më shumë...

Prof. dr. Agim ZOGAJ: Historia e një trillimi,  Dick Marty, ishte mashtrues i madh

Dik Marti: Kërcënimi nuk erdhi nga ata që unë i akuzova, për trafikim organesh, por erdhi nga ata që më përkrahen

 Po bëhen tri vjet nga arrestimi dhe mbajtja në paraburgim e disa krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndryshe, udhëheqës të lartë të shtetit të Kosovës. Bazë për ngritjen e Aktakuzës kundër tyre ishte Raporti i Dick Martyt, i cili Raport. në fakt ishte një sajesë politike, trillim i paskrrupullt …

Më shumë...

Ministri, Ejup Maqedonci, në konferencën përmbyllëse, paraqiti rezultatet e arritura në Ministri dhe në FSK për vitin kalendarik 2023

Ministri, Ejup Maqedonci, në konferencën përmbyllëse, paraqiti rezultatet e arritura në Ministri dhe në FSK për vitin kalendarik 2023

Sot ministri i Mbrojtjes,  Ejup Maqedonci, në konferencën përmbyllëse ka   shpalosur rezultatet  e arritura në Ministri të Mbrojtjes dhe FSK për vitin kalendarik 2023. Ministri ka paraqitur të arriturat dhe sfidat e vitit kalendarik të këtij viti dhe vitit të ardhshëm. Në  fjalimin e plotë të ministrit Ejup Maqedonci, duke …

Më shumë...

Vetëvendosja edhe zyrtarisht përfshihet në garën për pushtet në Maqedoni, duke i përçarë shqiptarët ashtu sikur edhe në Kosovën Lindore

Kryeministri, Kurti, gjatë vizitës në Tetovë ka thënë se masat e BE-së ndaj Kosovës duhet që të tërhiqen sa më parë

Pas përçarjes që ka bërë në tri komunat e Kosovës Lindore, Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, ku afër gjysma e zgjedhëse nuk morën pjesë në zgjedhjet vendore të Serbisë, të njëjtën përçarje Albin Kurti dhe  Vetëvendosja po e përshkallëzojnë edhe në Maqedoni, me qëllim të dobësimit të partisë më të madhe …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Babit tim të dashur, Ahmet Ali Qeriqi, në 77-vjetorin e lindjes

Babi, një personalitet i shquar dhe i ndritur në historinë e Kosovës, një shembull frymëzues i guximit, përkushtimit dhe vizionit të lartë. Me një pasion të pashuar për lirinë dhe pavarësinë, je udhëheqës i pamohueshëm në rrugën drejt zhvillimit të kombit tonë. Nëpërmjet një intelekti të shkëlqyeshëm dhe një vizioni …

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë më 4 janar 2024 mbush 25 vjet të jetës, gjashtë muaj të kohës së luftës dhe 24 vjet e gjysmë të pas luftës

Ahmet Qeriqi

Kush janë ata që po pretendojnë  ta promovojnë vetveten, madje edhe si themelues të Radios dhe “kuadro të jashtëzakonshëm”,  pa të cilët nuk do të kishte funksionuar Radio Kosova e Lirë, ndërsa në Radio kanë punuar nga gjashtë muaj e jo  25 vite. Duke shfrytëzuar refuzimin e pronësisë  së Radios …

Më shumë...

RKL: A do ta marrë LDK-ja Vjosa Osmanin me tre katër deputetë, apo Vjosa Osmani LDK-së si të tërë?

Vjosa Osmani

Në politikë gjithçka është e mundur. E pamundura bëhet e mundur dhe e mundura e pamundur. Është me rëndësi të arrihet një marrëveshje, ku dy apo më shumë palë mendojnë të përfitojnë, ato që synojnë, me qëllim për ta marrë pushtetin, apo për të qenë pjesë e tij në ndarjen …

Më shumë...

Azgan Haklaj: Korridori Ndërkombëtar Adriatik Alpe, aorta e Kombit Shqiptar

Azgan Haklaj: Korridori Ndërkombëtar Adriatik Alpe, aorta e Kombit Shqiptar

Korridori Ndërkombëtar Adriatik Alpe, aorta e Kombit Shqiptar. Lugina e Drinit një “Parnas” shqiptar Rrugët janë po aq të rendësishme për zhvillimin ekonomik, kulturor e civilizues të një kombi siç është sistemi i venave dhe kapilarëve për qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut. Qysh në kohët e lashta dhe …

Më shumë...