Brickos

Analiza

Fjalët e pamatura, të pa perceptuara si duhet, janë bërë model i disa zyrtarëve aktualë, jo vetëm kur flasin por edhe kur shkruajnë

Radio Kosova e Lirë

1. Fjalët e pamatura, të pa perceptuara me vend, janë bërë model i zyrtarëve aktualë,  jo vetëm kur flasin por edhe kur shkruajnë, sepse  e kanë fjalorin tepër të kufizuar, me fjalë e shprehje nuk e përfillin gjuhën letrare, ose thjesht nuk e njohin atë, pasi disponojnë një sasi të …

Më shumë...

Ku e ka hallin, Enver Dugolli i Vetëvendosjes, kur i vërsulet pa asnjë arsye kryesuesit të OVL-UÇK-së, Faton Klinaku

Enver Dugolli: Gjykata Speciale me ka njoftuar se do ta shqyrtojë kërkesën time për hetim të masakrës së Dubravës

Fushata e Vetëvendosjes kundër OVL-UÇK-së, deri në histeri të sëmurë, me arrogancë e gjuhë mujshare  po merr përmasa, për një shkas që nuk është shkak, por që fshihet krejt diçka tjetër, dhe, atë e dinë të gjithë ata që duan ta dinë dhe ta njohin, të vërtetën. Mjerisht dija e …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Mbi 100 vjet asnjë vrasje në fshatin Zogaj

Dr. Skёnder Demaliaj: REFORMIMI I ARSIMIT TË LARTË DHE ZHVILLIMI I EKONOMISË I

Edhe në Tropojë si në gjithë Shqipërinë, pas hapjes së depove ushtarake në vitin 1997 ka patur vrasje. Nga një pjesë e gazetarëve (vendas dhe të huaj), me qëllime të caktuara, padrejtësisht, shpesh në mënyrë spekulative, Tropoja vitet e fundit është paraqitur si vend i krimit dhe tropojani si kriminel. …

Më shumë...

YLLI MEÇE: GOMARLLËQE EVROPIANE QË U BLENË AQ SHTRENJTË NGA DISA KUADRO TË UÇK-SË

Ylli Mece

Cila ishte arsyeja e vërtetë e gjykimit të luftëtarëve të lirisë së UÇK-së prej Gjykatës Speciale të Hagës? Le të kalojmë pak në retrospektivë ose më saktë në një shikim të së kaluarës mbi qëndrimin e Evropës para luftës çlirimtare, pra që lidhet me kohën përgatitore të situatës së popullit …

Më shumë...

Dritan Goxhaj: Fatkeqësisht, dorasit (vrasësit) e paguar nuk i kanë munguar asnjëherë këtyre trojeve tona

Fatkeqësisht, dorasit (vrasësit) e paguar nuk i kanë munguar asnjëherë këtyre trojeve tona. Dikur, këta doras, i gjeje nëpër skutat më të errëta e mejhanet më të qelbura të kasabave (qendrave të banuara) tona. Atëherë këta doras i përkisnin një kategorie njerëzish shumë të ulët dhe, pothuajse pa përjashtim, në …

Më shumë...

Sa çudi me kokëfortësinë e disa politikanëve shqiptarë me adhurimin deri në nënshtrim për të huajt, aktualisht për Ukrainën

Ahmet Qeriqi

Pavarësisht se Ukraina është në luftë me Rusinë, pavarësisht se ajo nuk e ka pranuar as e pranon pavarësinë e Kosovës, pavarësisht se Zelenski, në Athinë,   nuk foli asnjë fjalë  me Albin Kurtin, por bisedoi  përzemërsisht me Vuçiqin, “kushëririn” e brezit të dytë për nga prejardhja racore, kombëtare e fetare,  …

Më shumë...

Kristaq Xharo: Dritani i UCK-së, edhe Fredi B, janë njohës të përdorimit të armatimit, i pari e ka profesion dhe i dyti mjet për kauzën e tij

Ky shkrim-opinion, pa marrë përsipër të jetë një analizë e detajuar,   ju referohet dy personave pa ndonjë lidhje direkt për të treguar paralele dhe paradokse, sesi një akuzë e rëndomtë (Fredi B) kthehet në një kauzë kombëtare (në vendin fqinj) dhe si një kauzë kombëtare (Dritani i UÇK) trajtohet  si …

Më shumë...

Besianë Musmurati: Dështimi i Ministrisë së Arsimit me tekste shkollore – po i  dëmton fëmijët, prindërit dhe buxhetin e shtetit

Drejtorët e Arsimit nga radhët e PDK-së në nivel komunal, kanë mbajtur sot një konfernecë për media në të cilën kanë shprehur pakënaqësinë e madhe me propozimin e fundit të ministres së Arsimit, Arbërie Nagavci në lidhje me furnizimet me tekstet shkollore për nxënës.  Besianë Musmurati, Drejtoreshë e Arsimit në …

Më shumë...

RKL: Cila është dashuria që e lidh aq shumë me Greqinë, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

RKL: Cila është dashuria që e lidh aq shumë me Greqinë, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

Një prej enigmave që duket edhe më enigmatikja e kryeministrit, Albin Kurti, është dashuria e tij e  papërmbajtur për Greqinë, Qeverinë greke mbase edhe për grekët përgjithësisht. Ata që e njohin historinë e Greqisë, sidomos qëndrimin thellësisht antishqiptar të saj, gjatë gjithë shekujve të së kaluarës, ata që dinë se …

Më shumë...

Betim Gjoshi, PDK: Pas arrestimit të Muharremit, shkarkim të menjëhershëm dhe hetim të detajuar për Rozeta Hajdarin

Betim Gjoshi: Hipokrizia e radhës e qeverisë është sot kur Albin Kurti bëhet sikur e respekton heroin Enver Zymberi

Partia Demokratike e Kosovës, sot, pas arrestimit të Ridvan Muharremit nën dyshimin për keqpërdorim të rezervave shtetërore, kërkon shkarkimin dhe hetimin edhe të Ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari. Sekretari për Organizim dhe Zgjedhje në PDK, Betim Gjoshi, gjatë një kofnerence për media ka thënë se Ridvan Muharremi …

Më shumë...

RKL: Serbia e Madhe dhe Shqipëria e Madhe nuk kanë pasur as kanë kurrfarë pikash të barazimit, as të krahasimit

Ahmet Qeriqi

Serbia e Madhe dhe Shqipëria e Madhe nuk kanë kurrfarë pikash të barazimit as të krahasimit, pasi Serbia  është bërë e madhe mbi kurriz të trojeve shqiptare, ndërsa Shqipëria Etnike është zvogëluar në një të tretën e territorit për t’u bërë të mëdha, Serbia, Bullgaria, Greqia dhe Mali i Zi. …

Më shumë...

Pjesë nga fjalimi i sotëm ambasadorit amerikan në Koovës, Jeffrey Hovenier

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara, në Kosovë, Jeff Hovenier, ka uruar ditën e Pavarësisë së Amerikës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, në një takim me gazetarët të mërkurën në Prishtinë, ka thënë se kërkesat që Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë për Qeverinë e Kosovës nuk kanë të bëjnë aspak me presion. Ai ka thënë se Kosova, megjithatë, nuk do të mund t’i vazhdojë …

Më shumë...

 Leutrim Retkoceri: Të dorëhiqet narko-trafikanti i  Vetëvendosjes, Besnik Mujeci dhe të nisin menjëherë hetimet për Aferën “Droga”

Shefi i asamblistëve të Partisë Demokratike të Kosovës në Komunën e Prishtinës, Leutrim Retkoceri, ka kërkuar urgjentisht nga organet e rendit nisjen e hetimeve për Aferën “Droga”, pas arrestimit të asamblistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Mujeci, të cilit, si pjesë e një grupi kontrabandues në Shqipëri, u janë zënë mbi …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa formulime e sintagma gjuhësore, edhe pse të gabuara, përdorën nga shumë medie e politikanë

Ahmet Qeriqi

Pse jo Republika Serbe, sipas natyrës së gjuhës shqipe, por Republika Srpska, sipas emërtimit zyrtar serb? Shumica dërrmuese e medieve në Kosovë por edhe e medieve shqiptare përgjithësisht përdorin emërtimin origjinal serb, për Republikën Serbe të Bosnjës e Hercegovinës, por jo edhe Republika Bosanska apo Hrvatska. Nuk ka kurrfarë logjike …

Më shumë...

Hajrush Kurtaj: 10 Gusht 1998, 25 – vjetori i qëndresës heroike në Gabrricë – kushtrimi i Lirisë

Hajrush Kurtaj: 10 Gusht 1998, 25 - vjetori i qëndresës heroike në Gabrricë - kushtrimi i Lirisë

UÇK – ja është epokë. Shqiptarët në historinë e tyre njohin këto  epoka :Epoka e Skënderbeut , Epoka e Lidhjes Shqiptare, Epoka e Ismail Qemajlit dhe  shpallja e Pavarsisë së Shtetit Shqiptare dhe Epoka e UÇK– së që solli edhe Shpalljen e Shtetit të Kosovës , me gjithë tendencat nëpër …

Më shumë...

Bedri Islami: A do ta mbarojë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, mandatin e tretë?

Qeveria Rama, pas më shumë se 10 viteve në pushtet, për shumë kënd është para dy rrugëve: ose të bjerë dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme të kërkuara nga vetë Rama, ose të reformohet tërësisht, jo vetëm si përbërje, por edhe si vizion racional politik, për t’iu përshtatur, …

Më shumë...