Fillimi / Lajmet (faqe 10)

Lajmet

Albin Kurti: Do të votoja pro bashkimit të Kosovës me Shqipërinë nëse do të mbahej ndonjë referendum

Albin Kurti: Do të votoja pro bashkimit të Kosovës me Shqipërinë nëse do të mbahej ndonjë referendum

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk është se përmendi bashkimin kombëtar gjatë fushatës për zgjedhjet e 14 shkurtit. Por ai ka thënë se do të votonte pro nëse do të mbahej ndonjë referendum për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Këto deklarime Kurti i bëri për Euronews, vetëm disa ditë ...

Më shumë...

Shpërthen vullkani Etna në Itali, mbulohet një sipërfaqe të madhe nga hiri vullkanik

Shpërthen vullkani Etna në Itali, mbulohet një sipërfaqe të madhe nga hiri vullkanik

Vullkani Etna në Itali ka shpërthyer sërish. Mediat vendase bëjnë me dije se shpërthimi ka qenë i fortë dhe një re hiri vullkanik ka mbuluar një sipërfaqe të madhe, e cila po shpërndahet në drejtim të Jugut. Shpërthimi vullkanik u regjistrua nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në orën ...

Më shumë...

Në Fakultetin e Edukimit edhe në këtë semester ligjëratat në mënyrë virutuale për shkak të pandemisë

Në Fakultetin e Edukimit edhe në këtë semester ligjëratat në mënyrë virutuale për shkak të pandemisë

Nga Fakulteti i Edukimit kanë thënë që semestri veror ka filluar online për shkak të pandemisë. Pas gati një viti prej kur filluan të mbahen ligjëratat në mënyrë virutuale, u la hapësirë që studentët të kthehen fizikisht. Kjo për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës, të cilët për dallim ...

Më shumë...

Ned Price: Shtetet e Bashkuara presin që qeveria e re e Kosovës t’i jap përparësi dialogut me Serbinë

Ned Price: Shtetet e Bashkuara presin që qeveria e re e Kosovës t'i jap përparësi dialogut me Serbinë

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Ned Price tha se SHBA do të do të inkurajojnë qeverinë e re të Kosovës, që sapo të jetë formuar, t’u japë përparësi negociatave me Serbinë. Ai i bëri komentet në përgjigje të një pyetjeje të Zërit të Amerikës. “Sa i përket dialogut me ...

Më shumë...

Më aktivitete të ndryshme insitucionale sot shënohet 13 vjetori i shpalljes së pavarësisë së Kosovës

Më aktivitete të ndryshme insitucionale sot shënohet 13 vjetori i shpalljes së pavarësisë së Kosovës

Republika e Kosovës sot shënon 13-vjetorin e pavarësisë të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008 dhe të njohur nga 117 shtete. Institucionet e Kosovës për këtë ditë kanë paraparë aktivitete të ndryshme. Në orën 8:00 para objektit të qeverisë do të ngrehet flamuri shtetëror nga Garda Ceremoniale e FSK-së, ...

Më shumë...

Kuvajti është shteti në të cilin Forca e Sigurisë së Kosovës do të shërbejë me mision paqeruajtës, përkrah ushtrisë amerikane

FSK

Kuvajti është shteti në të cilin Forca e Sigurisë së Kosovës do të shërbejë me mision paqeruajtës, përkrah ushtrisë amerikane, ka konfirmuar komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama. Marrëveshja është nënshkruar me shtetin e Kuvajtit dhe kontingjenti i FSK-së do të nisë misionin në muajin mars të këtij viti. Ai ...

Më shumë...

Autoritetet shëndetësore raportojnë për 249 raste të reja pozitive me Covid-19 dhe 361 pacientë të shëruar

Raportohen 340 raste të reja me virusin korona, 411 pacientë të infektuar shërohen si dhe 10 të sëmurë vdesin

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.868 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 249 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Në emër të popullit tim, në emër të luftës dhe sakrificave të mëdha, flasim ne, përfaqësuesit e tij, jo ti, prokurori Smith

akup Krasniqi, u ka bërë të ditur prokurorëve të Gjykatës Speciale se ata nuk mund të flasin në emër të popullit të Kosovës

Ish-kryekuvendari  dhe ish- zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi i ka reaguar prokurorit, Smith gjatë konferencës së sotme në Hagë. Ai ka reaguar duke i thënë prokurorit Smith që të mos flas në emër të popullit të Kosovës. Unë dhe të tjerët këtu dhe mund të flasim në emër të popullit. ...

Më shumë...

Ben Emmerson: Është qesharake data e parashtruar nga Prokuroria për fillimin e gjykimit

Ben Emmerson: Është qesharake data e parashtruar nga Prokuroria për fillimin e gjykimit

Avokat i Kadri Veselit, Ben Emmerson, në seancën e sotme të Gjykatës Speciale  ka thënë se është qesharake data e parashtruar nga Prokuroria për fillimin e gjykimit, ndërsa ka thënë se për këtë duhet të ndërhyjë gjykata. Ai ka thënë se do të kenë vështirësi si mbrojtje, në rast se ...

Më shumë...

David Hooper: Janë 124 dëshmitarë që njihen edhe me pseudonime, por që nuk janë dhënë përmbledhje lidhur me ta

David Hooper: Janë 124 dëshmitarë që njihen edhe me pseudonime, por që nuk janë dhënë përmbledhje lidhur me ta

Gjatë konferencës së sotme në kuadër të Gjykatës Speciale, avokati mbrojtës i Hashim Thaçit, David Hooper deklaroi se kërkon që të trajtohen disa çështje të cilat po u shfaqin probleme mbrojtjes. Sipas tij ka probleme sa i përket materialeve gjë kjo e cila po u pengon atyre të trajtojnë çështjen ...

Më shumë...

Adil Behramaj: Gjykatës Speciale gjithnjë i rrjedh diçka që godet ultë integritetin e ish-udhëheqësve të UÇK-së

Adil Behramaj: Është e çuditshme sesi para çdo seance Speciales gjithnjë i rrjedh diçka që godet ultë integritetin e ish-udhëheqësve të UÇK-së

Këshilltari i ish-kryetarit Thaçi, Adil Behramaj, ka reaguar ndaj kryetares së Gjykatës Speciale, e cila, sipas publikimit të një raportimi konfidencial para diplomatëve evropianë nga Euronews, ka thënë se Kosova mund të tentojë ta zhvendosë Gjykatën Speciale në Prishtinë. Behramaj ka thënë se kryetarja Ekaterina Trendafilova sërish me vajtimin e ...

Më shumë...

Vetëm 16 ankesa për parregullsi në ditën e zgjedhjeve janë dorëzuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa

Vetëm 16 ankesa për parregullsi në ditën e zgjedhjeve janë dorëzuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa

16 ankesa për parregullsi në ditën e zgjedhjeve janë dorëzuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, nga partitë politike, OJQ-të, kandidatët për deputetë dhe individë të tjerë. Ankesat kryesore të dorëzuara në PZAP kanë të bëjnë me thyerjen e heshtjes zgjedhore, duke bërë fushatë, dërgim i mesazheve telefonike, thirrje ...

Më shumë...

Prokuroria e Gjykatës Speciale thotë se shumë dëshmitarë do të përdoren ndaj Thaçit dhe të tjerëve

Zyra e Prokurorit së Gjykatës Speciale, ka kërkuar të refuzohen ankesat e katër krerëve të UÇK-së, për lirim nga paraburgimi

Në Hagë është mbajtur seanca e tretë mbi ecurinë e çështjes gjyqësore ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit. Në fillim të seancës Prokurorja e çështjes, ka folur rreth materialeve dhe dokumenteve që janë duke u punuar. Prokurorja tutje ka thënë se kanë shumë dëshmitarë, por që ...

Më shumë...

Ilir Havolli: Varianti i ri i virusit korona, do ndikojë në mënyrë direkte në shëndetin mendor të popullatës

Ilir Havolli: Varianti i ri i virusit korona, do ndikojë në mënyrë direkte në shëndetin mendor dhe stresin pas traumatik të popullatës

Varianti i ri i virusit Covid-19, do ndikojë në mënyrë direkte tek popullata dhe do shkaktojë shqetësime në shëndetin mendor të tyre, tha kryetari i Shoqatës së Psikologëve të Kosovës, Ilir Havolli. Tutje, ai thotë që një fenomen tjetër me të cilin do përballemi shumë shpejtë është stresi pas traumatik, ...

Më shumë...

Kryetarja e Gjykatës Speciale, Trendafilova, i frikësohet mundësisë së pengimit të gjykatës nga institucionet e Kosovës

Kryetarja e Gjykatës Speciale, Trendafilova, i frikësohet mundësisë së pengimit të gjykatës nga institucionet e Kosovës

Në një konferencë konfidenciale e mbajtur me  diplomatët evropianë,  në Hagë,  më 11 shkurt 2021, kryetarja e Gjykatës Speciale, gjyqtarja sllavobullgare, Ekaterina Trendafilova paralajmëroi se gjykata po përballej me përpjekje të shtuar nga brenda Kosovës për të penguar procedurat e vazhdueshme ligjore, përfshirë edhe lirimin e kryetarit të Kosovës, Hashim ...

Më shumë...

Ambasadori amerikan, Philip Kosnett takohet me kryetarin e Vetëvendosjes, Albin Kurti, por nuk deklarohen pas takimit

Ambasadori amerikan, Philip Kosnett takohet me kryetarin e Vetëvendosjes, Albin Kurti, por nuk deklarohen pas takimit

Pas zgjedhjeve të përgjithshme të zhvilluara më 14 shkurt, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett ka vizituar sot liderin e Lëvizjes Vetëvendosje. Kosnett qëndroi sot në zyrat e partisë fituese të zgjedhjeve ku edhe zhvilloi një takim me liderin, Albin Kurti. Tashmë ky takim ka ...

Më shumë...