MIT
tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 10)

Lajmet

Engel: Administrata e presidentit Donald Tramp po përdor taktika të ashpra ndaj Kosovës

Engel: Komandanti i NATO-s të jetë i kujdesshëm në mënyrën se si e komenton raportin e Aleancës më Serbinë

Kongresisti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Eliot Engel ka deklaruar se administrata e presidentit, Donald Tramp, po përdor taktika të ashpra ndaj Kosovës. Kongresisti Eliot Engel, që është edhe kryesues i Komitetit për Marëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve, e ka theksuar se është i shqetësuar për qasjen ...

Më shumë...

Tërnava: Në këtë kohë qytetarët duhet të kenë disiplinë dhe t’i zbatojnë udhëzimet e institucioneve profesionale

Tërnava: Në këtë kohë qytetarët duhet të kenë disiplinë dhe zbatim të udhëzimeve e vendimeve të institucioneve profesionale

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava ka thënë se koronavirusi ka krijuar një situatë jo normale në gjithë botën. Ai theksoi se në këtë kohë qytetarët duhet të kenë disiplinë dhe zbatim të udhëzimeve e vendimeve të institucioneve profesionale. Tërnava në mesazhin e xhumasë thotë se pandemia i ...

Më shumë...

Ramadani: Kosova e ka nën kontroll Covid 19, por jo panikun dhe mungesën e kulturës qytetare për respektim të masave

Naser Ramadani: Kosova e ka nën kontroll Covid 19, por panikun dhe mungesën e kulturës qytetare për respektim të masave

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani ka deklaruar se Kosova e ka nën kontroll Covid 19, por panikun dhe mungesën e kulturës qytetare për respektim të masave, fatkeqësisht nuk e ka. Ai ka bërë thirrje edhe njëherë tek qytetarët të respektojnë distancën prej 2 metrash, qoftë edhe ...

Më shumë...

Kosnett: Qeveria e re e Kosovës duhet të formohet duke u bazuar plotësisht në Kushtetutën e Kosovës

Kosnett: Qeveria e re e Kosovës duhet të formohet duke u bazuar plotësisht në Kushtetutën e Kosovës

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaci është takuar sot me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett. Kjo u bë e ditur përmes një komunikate për media të nisur nga presidenca. Në njoftim thuhet se Thaci ka diskutuar me Kosnett lidhur me përpjekjet e vazhdueshme  të institucioneve të Kosovës për ta luftuar ...

Më shumë...

AKK kërkon dryshimin e masave rreth ndalimit të qarkullimit të qytetarëve dhe automjeteve

Asociacioni i Komunave të Kosovës kërkon dryshimin e masave rreth ndalimit të qarkullimit të qytetarëve dhe automjeteve

Kryetarët e Komunave përmes Asociacionit të Komunave të Kosovës kanë kërkuar ndryshimin e masave rreth ndalimit të qarkullimit të qytetarëve dhe automjeteve private. AKK-ja në konsultim me kryetarë të komunave vlerëson se jashtë këtij orari, sidomos prej orës 16.00-20.00 ka turma të njerëzve që dalin për t’u furnizuar apo kryer ...

Më shumë...

FSSHK apelon kujdes nga qytetarët dhe që Qeveria të marrë masa mbrojtëse për punëtorët shëndetësorë

FSSHK apelon kujdes nga qytetarët dhe që Qeveria të marrë masa mbrojtëse për punëtorët shëndetësorë

Federata Sindikale e Shëndetësisë së Kosovës, pas raportimit të një infermiere me koronavirus, ka apeluar te qytetarët për kujdes të shtuar, ndërsa ka apeluar edhe te Qeveria që të marrë masa mbrojtëse për punëtorët shëndetësorë. Përmes një komunikate për media, ata u kanë bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të ...

Më shumë...

Ambasada britaneze: Mbrojtja e popullit të Kosovës gjatë kësaj urgjence shëndetësore duhet të jetë primare nga insitucionet

Ambasada britaneze: Mbrojtja e popullit të Kosovës gjatë kësaj urgjence shëndetësore duhet të jetë primare nga insitucionet

Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, përmes rrjetit social u ka bërë thirrje të gjithëve që të respektohet Kushtetuta e Kosovës dhe votëbesimi ndaj Qeverisë së Kosovës që ndodhi më 25 mars në Kuvend. “Mbrojtja e popullit të Kosovës gjatë kësaj urgjence shëndetësore duhet të jetë primare nga qeveria ...

Më shumë...

Hetuesit policorë kanë arritur ta identifikojnë personin e dyshuar që ka kërcënuar me vdekje kryetarin, Hashim Thaçi

Hetuesit policorë kanë arritur ta identifikojnë personin e dyshuar që ka kërcënuar me vdekje kryetarin, Hashim Thaçi

Policia e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimeve të Rënda e PK-së, pas pranimit të një informacioni se përmes rrjeteve sociale është kërcënuar Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, me datë 26. 03. 2020, zyrtarët policorë, në bashkëpunim me organet e drejtësisë, kanë ndërmarrë veprimet e menjëhershme hetimore. Hetuesit ...

Më shumë...

Blerim Latifi: Vetëvendosja “Ka dy lloje të militantëve: militantë besimtarë dhe militantë klientelistë

Blerim Latifi: Vetëvendosja “Ka dy lloje të militantëve: militantë besimtarë dhe militantë klienteli

Profesori i Filozofisë në Universitetin e Prishtinës, Blerim Latifi, në një shkrim në “Facebook” ka analizuar militantët e partive politike, duke i ndarë  në militant besimtarë dhe militantë klientelistë. Për militantët e Vetëvendosjes është shprehur se janë militantë besimtarë të cilët vrapojnë pas liderit dhe besojnë se është i dërguari ...

Më shumë...

KPM: Për shkak të kufizimeve në orarin e lëvizjes, KPM fton të licencuarit që raportet vjetore t’i dërgojnë përmes e-mailit

KPM: Për shkak të kufizimeve në orarin e lëvizjes, KPM fton të licencuarit që raportet vjetore t’i dërgojnë përmes e-mailit

Raportimi vjetor financiar është obligim ligjor për të licencuarit, i përcaktuar me Ligjin Nr. 04/L-44 për Komisionin e Pavarur të Mediave, respektivisht nenin 28, paragrafi 1, i cili përcakton se:  “Shërbimet e licencuara mediale audiovizuele duhet t’i paraqesin raport vjetor  KPM-së, në të cilin përfshihet informacioni përkitazi me programin dhe ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës vendos që ndërprerja e mësimit për të gjitha nivelet arsimore të vazhdojë edhe me tutje

Qeveria e Kosovës vendos që ndërprerja e mësimit për të gjitha nivelet arsimore të vazhdojë edhe me tutje

Qeveria në detyrë e Kosovës ka vendosur që ndërprerja e mësimit në të gjitha nivelet të vazhdojë deri në marrjen e një vendimi të ri. Qeveria e Kosovës kishte vendosur që mësimi të ndërpritet nga data 11 mars 2020 deri më 27 mars me qëllim parandalimin e përhapjes së koronavirusit, ...

Më shumë...

IKSHPK apelon sërish qytetarët e Kosovës që të mos dalin masovikisht as gjatë orëve të lira të lëvizjes

IKSHPK apelon sërish qytetarët e Kosovës që të mos dalin masovikisht as gjatë orëve të lira të lëvizjes

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, iu ka bërë thirrje qytetarëve që t’i përmbahen rekomandimeve të dhëna dhe të mos dalin në grumbuj gjatë orëve të lira të lëvizjes, sepse sipas tyre po rrezikohen ata dhe familjet e tyre. Sipas njoftimit për media, IKSHPK thotë se në Prishtinë po vërehen dalje ...

Më shumë...

Deklarata e Departamentit Amerikan të Shtetit, se nuk ka plan për ndarjen e Kosovës, sikur insiston, Albin Kurti

Deklarata e Departamentit Amerikan të Shtetit, se nuk ka plan për ndarjen e Kosovës, sikur insiston, Albin Kurti

Përmes një deklarate të përbashkët të të dërguarit të posaçëm të administratës Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ambasadorit amerikan në Kosovë, Philip Kosnett dhe përfaqësuesit të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ata kanë shprehur besimin për një energji të re në procesin e dialogut, e cila do të ...

Më shumë...

21-vjet nga përpjekja e aeroplanëve serbë për asgjësimin e Radios-Kosova e Lirë dhe Agjencisë Kosovaress

RKL: Katër ditët më të rrezikshme gjatë luftës të Radios-Kosova e Lirë dhe Agjencisë Kosovapres, prej 27 deri më 31 mars 1999

Më 27 mars të vitit 1999, dy aeroplanë bombardues serbë kanë marrë në shënjestër selinë e Radios Kosova e Lirë dhe të Agjencisë Kosovapress, në fshatin Berishë të Rrafshnaltës së Drenicës.  Atë ditë në orën 8.20 minuta dy avionë të forcave serbe  kishin goditur me tetë arka bomba të tipit ...

Më shumë...

Mustafa: Të dështuarit që fajësuan SHBA-të për pazotësinë e tyre, t’i kërkojnë falje Kosovës dhe miqve të saj

Mustafa: Të dështuarit që fajësuan SHBA-të për pazotësinë e tyre, t'i kërkojnë falje Kosovës dhe miqve ndërkombëtarë

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka reaguar pas komunikatës së lëshuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit ku thuhet se nuk ka asnjë plan për shkëmbim territoresh midis Kosovës dhe Serbisë. “Të dështuarit që fajësuan SHBA-të për pazotësinë e tyre, sot duhet t’u kërkojnë falje të gjithë qytetarëve të Kosovës ...

Më shumë...

Haradinaj: 27 marsi 1999 ishte ditë e përgjakshme në luftë, ku forcat serbe vranë e masakruan shumë civilë shqiptarë

Haradinaj: 27 marsi 1999 ishte ndër ditët më të përgjakshme të Luftës Çlirimtare, ku forcat serbe vranë e masakruan shumë shqiptar

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka përkujtuar sot më 27 mars, vrasjen e civilëve të pambrojtur shqiptar nga forcat serbe në Krushë, Kastriot, Fushë Kosovë e Pejë. Sipas tij këto ditë ishin më të rëndat dhe më të gjakosura në luftën e Kosovës. “27 marsi 1999 ishte ndër ditët më ...

Më shumë...