Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 11)

Lajmet

Policia ka ndaluar 7 çekë dhe 1 serb që synonin ngritjen me dron të mbishkrimit “Kosova është serbe” mbi stadiumin “Fadil Vokrri”

Policia e Kosovës

Policia e Kosovës ka ndaluar 7 çekë dhe një serb, prej të cilëve gjashtë burra dhe dy gra, për të cilët dyshohej që kishin për qëllim ngritjen me dron të mbishkrimit “Kosova është serbe” mbi stadiumin “Fadil Vokrri” gjatë ndeshjes futbollistike në mes Kosovës dhe Çekisë. Njoftohet se gjatë ndalimit të ...

Më shumë...

Tetë mijë e 500 mërgimtar janë regjistruar deri tani për të votuar përmes postës

Zgjedhjet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se deri më tani numri i mërgimtarëve që janë regjistruar për të marrë pjesë në zgjedhjet e 6 tetorit përmes postës ka arritur në 8 mijë e 500. Njohës të procesit zgjedhor kanë deklaruar procedura për t’u regjistruar për të votuar me postë është shumë ...

Më shumë...

Në zgjedhjet e jashtëzakonshme do të marrin pjesë 25 subjekte politike

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se 25 subjekte politike kanë bërë kërkesë për të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme. Zëdhënësi për media në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi njoftoi se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pranuar  kërkesat e 25 subjekte politike, prej të cilave 20 ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, udhëton të dielën për një vizitë zyrtare, në Japoni

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, të dielën do të udhëtojë për një vizitë zyrtare disa ditore në Japoni. Ai pritet të zhvillojë takime me krerët më të lartë shtetërore, me qëllim, sikur thuhet për ta shtyrë përpara agjendën e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. Gjatë kësaj vizite, kryetari Thaçi ...

Më shumë...

Serbia mund të diskutojë çdo gjë me Kosovën vetëm nëse ka zgjidhje kompromisi, thotë kryetari i Serbisë, A. Vuçiq

Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, u ka thënë senatorëve amerikanë, Merfi dhe Xhonson  se “Beogradi pret heqjen e taksës” dhe se do “arritjen e një marrëveshjeje të kompromisit me Kosovën. Një  zgjidhje e mirë “nuk mundë jetë përmbushje e qëllimeve të njërës palë”, kurse pala serbe të mos fitojë asgjë. ...

Më shumë...

Abelard Tahiri kërkon nga të gjitha subjektet politike që t’i kontribuojnë luftës kundër korrupsionit dhe abuzimit

Abelard Tahiri kërkon nga të gjitha subjektet politike që t’i kontribuojnë luftës kundër korrupsionit dhe abuzimit

Ministri në detyrë i Drejtësisë nga radhët e PDK-së, Abelard Tahiri, ka kërkuar nga të gjitha subjektet politike që t’i kontribuojnë luftës kundër korrupsionit dhe abuzimit, përmes listave të pastra dhe me njerëz kompetent e me integritet të lartë. “Meqenëse afati për kandidimin e personave për deputet brenda subjekteve politike ...

Më shumë...

Senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Ron Johnson pas vizitës në Prishtinë po qëndrojnë edhe në Beograd

Senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Ron Johnson pas vizitës në Prishtinë po qëndrojnë edhe në Beograd

Senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Ron Johnson pas vizitës në Prishtinë po qëndrojnë edhe  në Beograd. Ata sot janë takuar me presidentin serb, Aleksandër  Vuçiq nga ku kanë ripërsëritur qëndrimet e tyre për dialogun. Johnsoni në një konferencë të përbashkët për medie ka thënë se përfitimet e Kosovës dhe Serbisë ...

Më shumë...

Në 20-vjetorin e themelimit të Policisë së Kosovës krerët e Shtetit e vlerësuan lartë punën e këtij institucioni

Në 20-vjetorin e themelimit të Policisë së Kosovës krerët e Shtetit e vlerësuan lartë punën e këtij institucioni

Në 20-vjetorin e themelimit të Policisë së Kosovës krerët e Shtetit e vlerësuan lartë punën e këtij institucioni, si më i besueshëm në vend. E gjithë ceremonia filloi me një minutë heshtje në përkujtim të të gjithë policëve që kanë rënë në detyrë duke mbrojtur sigurinë e qytetarëve dhe zbatimin ...

Më shumë...

Degradimi i Kalasë së Novobërdës dhe rreziku që kjo fortifikatë të shembet, ka alarmuar institucionet e vendit

Degradimi i Kalasë së Novobërdës dhe rreziku që kjo fortifikatë të shembet, ka alarmuar institucionet e vendit

Degradimi i Kalasë së Novobërdës dhe rreziku që kjo fortifikatë të shembet, ka bërë që shumë institucione të alarmohen për rrezikun që të humb ky lokalitet me peshë historike. Drejtori i Institutit për Mbrojtjen e Monumenteve, Ismet Hajrullahu, ka theksuar se kompania serbe “Kotto”, që ka kryer punimet në këtë ...

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Limaj takon ambasadorin e ri të Mbretërisë së Bashkuar në Kosove, Nicholas Abbott

Zëvendëskryeministri Limaj takon ambasadorin e ri të Mbretërisë së Bashkuar në Kosove, Nicholas Abbott

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka pritur në takim ambasadorin e ri të Mbretërisë së Bashkuar në Kosove, Nicholas Abbott, të cilit i ka uruar mirëseardhje në Kosovë. Limaj ka bërë me dije se në këtë takim kanë biseduar për zhvillimet aktuale në vend, me theks të veçantë zgjedhjet e ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj thotë se gratë e Kosovës historikisht kanë qenë bazamenti ynë dhe guri i mbijetesës sonë

Ramush Haradinaj thotë se gratë e Kosovës historikisht kanë qenë bazamenti ynë dhe guri i mbijetesës sonë

“Gratë e Kosovës historikisht kanë qenë bazamenti ynë dhe guri i mbijetesës sonë. Sot, ato forcojnë Kosovën në politikë, ekonomi, sport, muzikë, e shkencë. Disa udhëheqin nga fronti”, kështu ka deklaruar kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në konferencën Global Woman Summit, organizuar nga Global Woman Club. ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Uniforma e Policisë së Kosovës që dy dekada është uniformë që e nderon vendin tonë

Kadri Veseli: Uniforma e Policisë së Kosovës që dy dekada është uniformë që e nderon vendin tonë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe lideri i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se Policia e Kosovës e ka nderuar vendin që nga themelimi. Ai në 20-vjetorin e themelimit të Policisë së Kosovës, ka thënë se në luftën kundër korrupsionit kanë rënë shumë policë. “Janë mijëra gra e burra që ...

Më shumë...

Ish-deputetja e PDK-së Safete Hadërgjonaj, është ftuar nga Gjykata Speciale në Hagë, në cilësinë e dëshmitares

Ish-deputetja e PDK-së Safete Hadërgjonaj, është ftuar nga Gjykata Speciale në Hagë, në cilësinë e dëshmitares

Ish-deputetja e PDK-së, Safete Hadërgjonaj, është ftuar nga Gjykata Speciale në Hagë për intervistim në cilësinë e dëshmitares. Ajo do të intervistohet më 19 shtator. Siç ka konfirmuar Hadërgjonaj, ajo do të merret në pyetje  për periudhën 1 janar 1998 deri më 31 dhjetor të vitit 2000.Hadëgjonaj ka deklaruar se ...

Më shumë...

Prokurorët, që dërgojnë para Gjykatës Speciale zyrtarët e lartë, do të shpërblehen me karrierë dhe para

Prokurorët, që dërgojnë para Gjykatës Speciale zyrtarët e lartë, do të shpërblehen me karrierë dhe para

Prokurorët e Prokurorisë së Posaçme të Shqipërisë, të cilët do të dërgojnë para Gjykatës Speciale zyrtarët e lartë të korruptuar, duke u konfiskuar njëkohësisht edhe pasurinë e pajustifikuar me burime të ligjshme, do të shpërblehen me karrierë të shpejtë dhe vlera monetare. Kështu parashikon ligji për statusin e magjistratëve si ...

Më shumë...

KMDLNJ pas tragjedisë që goditi dy familje në Prishtinë, fajësoi gjykatat e Kosovës për neglizhencë në kontestet pronësore

KMDLNj

Pas vrasjes së djeshme që ndodhi në Prishtinë e që tronditi opinionin, KMDLNj, kërkon nga  Këshilli Gjyqësor i Kosovës që të vihet në lëvizje duke e shtuar efikasitetin dhe duke e shpejtuar dinamikën e gjykimit të rasteve të kontesteve pronësore në mënyrë që të evitohen rastet potenciale të dhunës në ...

Më shumë...

Papërgjegjësi gjuhësore e disa gazetarëve të Top Channelit, çdo vrasje ditore trajtohet “masakër”

Papërgjegjësi gjuhësore e disa gazetarëve të Top Channelit, çdo vrasje ditore trajtohet “masakër”

Një vrasje që ndodhi ditë më parë, në Prishtinë, ku gjatë një përleshjeje me armë zjarri mbetën dy të vrarë e dy të plagosur, po trajtohet si masakër, në Top Channel dhe në shumë “Copy past”, portale e medie. Por tërë kjo nuk është asgjë më shumë se një lajm ...

Më shumë...