KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 11)

Lajmet

Simmons: Në vend se ta përmirësojë qeverisjen, EULEX-i, dëmton administrimin e drejtësisë dhe injoron gjykimin e drejtë

EULEX-i

Gjykatësi britanik, Malcolm Simmons, ish-shef i Gjykatësve Ndërkombëtarë të BE-së prej vitit 2014-2017, me një analizë të publikuar në “The Washington Times”, ka thënë se EULEX-i dhe gjykatësit e Dhomave të Specializuara, që vijnë prej vendeve të ndryshme të BE-së, duhet të ndalen. Ai ka thënë se gjithçka në lidhje ...

Më shumë...

MASH bënë të ditur se mësimi klasat 1 deri 5 do të mbahet në shkolla nga java e ardhshme, klasat tjera nga distanca

MASH bënë të ditur se mësimi klasat 1 deri 5 do të mbahet në shkolla nga java e ardhshme

Ministrja e Arsimit Arbërie Nagavci i ka njoftuar drejtorët e arsimit për mbarëvajtjen e mëtutjeshme të procesit mësimor, referuar vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për masat e reja anti COVID-19, sipas të cilit prej datës 12-16 prill 2021, mësimi me praninë fizike të fëmijëve në institucionet edukative arsimore ...

Më shumë...

Sot janë konfirmuar 685 raste të tjera me Covid-19, shërohen 788 pacientë dhe 14 të infektuar vdesin

Në 24 orët e fundit konfirmohen 685 raste të tjera me Covid-19, shërohen 788 pacientë dhe 14 të infektuar vdesin

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.742 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 685 raste ...

Më shumë...

Isa Mustafa pyet pse qytetarët e Shqipërisë mund t’i përdorin vaksinat kineze e qytetarët e Kosovës u dashka t’i refuzojnë ato

Isa Mustafa

Ish-kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka folur për refuzimin e Qeverisë së Kosovës që të dërgojë punëtorët e arsimit e ata shëndetësorë për vaksinim në Shqipëri, meqë Edi Ramës i kanë mbetur vetëm rezerva të vaksinës kineze. Mustafa ka thënë se nuk e kupton se pse qytetarët e Shqipërisë mund ...

Më shumë...

Në 22 vjetorin e rënies heroike u përkujtuan dëshmorët e kombit: Xhevat Demaku, Imer Shala dhe Bedri Demaku

Në 22 vjetorin e rënies heroike u përkujtuan dëshmorët e kombit: Xhevat Demaku, Imer Shala dhe Bedri Demaku

Në 22-vjetorin e rënies heroike të tre luftëtarëve të lirisë: Xhevat Demaku, Imer Shala dhe Bedri Demaku pjesëtar të Brigadës 111 “Adem Jashari”, në nderim  e respekt të jetës së tyre,  sot u mbajtën homazhe pranë Varrezave të Dëshmorëve në fshatin Abri e Epërme të Drenasit. Homazhet janë mbajtur pa ...

Më shumë...

Bekim Jashari: Dëshmorët dhe martirët janë pjesë e historisë sonë të lavdishme, nderimi për ta është obligim

Bekim Jashari: Dëshmorët dhe martirët janë pjesë e historisë sonë të lavdishme, nderimi për ta është obligim

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari me bashkëpunëtorë dhe përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta i ka nderuar martirët e Polacit dhe dëshmorin e kombit, Shefqet Kerolli. “Bashkë me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, veteran të UÇK-së, asambleistë, familjarë të dëshmorëve e qytetarë, në 22 vjetorin e rënies, ...

Më shumë...

Kryeministri i vendit, Albin Kurti takon komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Franco Federici

Kryeministri i vendit, Albin Kurti takon komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Franco Federici

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Franco Federici, i cili ka konfirmuar gatishmërinë për thellim të bashkëpunimit mes Qeverisë së Kosovës dhe KFOR-it, në shërbim të sigurisë së të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës. “Kryeministri Kurti e falënderoi për urimin dhe shprehu ...

Më shumë...

Pjesëtarët e FSK-së dhe zyrtarët e komunës së Drenasit i nderojnë dëshmorët e rënë 22 vite më parë në Abri

Pjesëtarët e FSK-së dhe zyrtarët e komunës së Drenasit nderojnë dëshmorët e rënë 22 vite më parë në Abri

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci së bashku me gjeneral Xhevahir Gecin, pjesëtarët e FSK-së, familjarët e dëshmorëve, veteranët e UÇK-së, zyrtarët e komunës dhe qytetarët, kanë bërë homazhe dhe vendosëm lule të freskëta pranë vendit ku prehen dëshmorët Xhevat e Bedri Demaku dhe Imer Shala, në Abri me rastin e ...

Më shumë...

Nesër pritet të fillojë vaksinimi për personat mbi moshën 80 vjeçare kundër pandemisë së virusit korona

Nesër pritet të fillojë vaksinimi për personat mbi moshën 80 vjeçare kundër pandemisë së virusit korona

Javën e kaluar ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor kundër virusit COVID-19, mirëpo nga nesër (e enjte) do të fillojë vaksinimi edhe për personat mbi moshën 80 vjeçare. Kështu bëri të ditur, Sami Uka, këshilltar politik i ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia. Ai bëri të ditur se deri të martën ...

Më shumë...

AUV bënë të ditur se në teren do të jenë rreth 100 inspektorë për të inspektuar zbatimin e masave anti-Covid

AUV bënë të ditur se në teren do të jenë rreth 100 inspektorë për të inspektuar zbatimin e masave anti-Covid

Mbrëmë pas orës 24:00 kanë hyrë në fuqi masat e reja anti-COVID, dhe menjëherë Policia e Kosovës në bashkëpunim me inspektorët sanitarë të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë, kanë dale në teren për të pare nëse ndonjë lokal apo person fizik nuk po i respekton ato. Cak i inspektoratit mbrëmë ...

Më shumë...

Jonathan Rees, avokat i Hysni Gucatit, thotë se kanë pushuar arsyet për ta mbajtur atë në paraburgim

Avokati i kryetarit OVL-UÇK-së, Hysni Gucatit, thotë se kanë pushuar arsyet për ta mbajtur atë në paraburgim

Kreu i Organizatës së Veteranëve të Luftës, Hysni Gucati, mund të lirohet nga paraburgimi. Kështu të paktën po kërkon avokati i tij, Jonathan Rees, i cili po konsideron se tanimë të gjitha arsyet për mbajtjen në ndalim të Gucatit kanë pushuar. Vetëm katër faqe parashtresë, prej të cilave dy me ...

Më shumë...

Avokati i Popullit, publikoi raportin me rekomandime për ankesat në lidhje me diskriminimin për pranimin e kandidatëve në studimet e doktoratës

Avokati i Popullit, publikoi raportin me rekomandime për ankesat në lidhje me diskriminimin për pranimin e kandidatëve në studimet e doktoratës

Avokati i Popullit në zbatim të funksioneve të tij kushtetuese dhe ligjore, publikoi raportin me rekomandime në ankesat e parashtruara nga ankuesit në lidhje me diskriminimin për pranimin e kandidatëve në studimet e doktoratës për vitin akademik 2020/2021 në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. Raporti me rekomandime ka për qëllim ...

Më shumë...

Bekë Berisha: Nëse Albena Reshitaj dëshiron t’i marrë privilegjet e premtuara, le ta kthejë mandatin në AAK

Bekë Berisha: Nëse Albena Reshitaj dëshiron t'i marr privilegjet e premtuara, le ta kthen mandatin në AAK

Deputeti i AAK-së, Bekë Berisha, ka kritikuar mënyrën e zgjedhjes së kryetares së re të Kosovës duke thënë se u bë me pazare. Ai i ka quajtur të pafytyrë politikë ata deputetë që dolën kundër vendimeve të partive të tyre dhe i akuzoi se tradhtuan votat e tyre. Berisha ka ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Vendim i Kurtit për mbyllje është politik për të mbrojtur vetën e tij dhe jo shëndetin e qytetarëve

Ramush Haradinaj: Vendim i Kurtit për mbyllje është politik për të mbrojtur vetën e tij dhe jo shëndetin e qytetarëve

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka komentuar vendimin e fundit të qeverisë së Kosovës për mbyllje totale të gastronomisë dhe orë policore për 12 ditë. Thotë se ky është vendim politik i kryeministrit për të mbrojtur vetën e tij dhe jo shëndetin e qytetarëve. “Nuk po mendojnë për pacientët, duan ...

Më shumë...

Berat Rukiqi: Qeveria e ka të vështirë të kërkojë respektimin e masave pasi partitë politike nuk i kanë respektuar masat

Berat Rukiqi: Qeveria e ka të vështirë të kërkojë respektimin e masave pasi partitë politike nuk i kanë respektuar ato

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi thotë se me këto masa që ka vendosur nga qeveria nuk do të preken vetëm gastronomët. “Janë prekur transportuesit, shoqatat e bujqve, taksistët ata që shesin pemë e perime, studentët që janë punësuar si kamarierë”, tha Rukiqi. Ai thotë se qeveria është ...

Më shumë...

Për Odën e Mjekëve vendosja e masave në këtë kohë ka qenë vendim i drejtë dhe shumë e nevojshëm

Për Odën e Mjekëve vendosja e masave në këtë kohë ka qenë vendim i drejtë dhe shumë e nevojshëm

Përfaqësuesi i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ka thënë se vendimi për vënie të masave ka qenë i drejtë dhe shumë i nevojshëm. Ai thotë se spitalet janë të stërmbushura dhe se punëtorët shëndetësorë janë të lodhur. Po ashtu, ai ka thënë se do të kërkojnë një hetim se si ...

Më shumë...