KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 12)

Lajmet

Xhavit Haliti kërkon nga Edi Rama hapjen e disa qendrave të vaksinimit kundër Covid-19 për qytetarët e Kosovës

Xhavit Haliti kërkon nga Edi Rama hapjen e disa qendrave të vaksinimit për të gjithë qytetarët e Kosovës

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, përmes një postimi në ‘Facebook’ i ka bërë thirrje publike kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, që të hapë qendra vaksinimi për qytetarët e Kosovës. “Thirrje publike kryeministrit shqiptar, Edi Rama. Vëlla i dashur Edi, kryeministër i Shqipërisë, marrë parasysh gjendjen e rëndë ...

Më shumë...

Në 24 orët e fundit janë shëruar 745 pacientë ndërsa konfirmohen edhe 498 raste të reja me virusin korona

Në 24 orët e fundit janë shëruar 745 pacientë ndërsa konfirmohen edhe 498 raste të reja me virusin korona

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.082 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 489 raste ...

Më shumë...

Albulena Haxhiu: Kemi proceduar në Qeveri, koncept dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

Albulena Haxhiu: Kemi proceduar në Qeveri, koncept dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka njoftuar se kanë proceduar në Qeveri, koncept dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. “Sapo finalizuam dhe e proceduam në Qeveri koncept dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme i cili i hap rrugë hartimit të projektligjit për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme”. “Lufta ...

Më shumë...

Ish-eprori i UÇK-së, TMK-së dhe FSK-së, Shemsi Syla, është emëruar në postin e zëvendës-ministrit të Mbrojtjes

Ish-eprori i lartë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shemsi Syla, emërohet zëvendësministrit i Mbrojtjes

Ish-eprori i lartë i UÇK-së, TMK-së dhe FSK-së, Shemsi Syla, është emëruar në postin e  zëvendës-ministrit të Mbrojtjes, sipas vendimit të kryeministrit, Albin Kurti.  Me këtë rast, Shemsi Syla është pritur nga ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe nga komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant,  Rrahman Rama.  Syla është shprehur  se me ...

Më shumë...

Zëvendës-ndihmës Sekretari i Shtetit amerikan, Matthew Palmer takon sot virualisht liderët politik të Shqipërisë

Zëvendës-ndihmës Sekretari i Shtetit amerikan, Matthew Palmer takon virualisht sot liderët politik të Shqipërisë

Ambasada amerikane në Tiranë jep lajmin se zëvendës-ndihmës Sekretari i Shtetit të SHBA, Matthew Palmer, do të zhvillojë këtë të martë një “vizitë virtuale” në Shqipëri, në fokus të së cilës do të jenë zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, si dhe Reforma në Drejtësi. Gjatë kësaj vizite, Palmer do të ...

Më shumë...

Ministri i Mjedisit në Qeverinë Kurti, Liburn Aliu del para gjyqit me akuzë për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Gjykata Themelore e Prishtinës fillon shqyrtimin fillestar në rastin ndaj Liburn Aliut, dhe të tjerëve të cilët po akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës së Prishtinës, Mirlinda Gashi. Para një kohe, Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda kishte njoftuar se ...

Më shumë...

Mero Baze: Albin Kurti pranon 1000 teste dhuratë nga Serbia, refuzon vaksinat nga Shqipëria

Mero Baze

Gazetari dhe publicisti i njohur, Mero Baze, ka komentuar refuzimin që qeveria e Kosovës i ka bërë vaksinave të ofruara nga Qeveria e Shqipërisë për vaksinimin e mësimdhënësve. Baze ka kujtuar kohën kur Kosova vitin e kaluar nën qeverisjen Kurti kishte pranuar 1 mijë teste për virusin korona  dhuratë nga ...

Më shumë...

Filloi vaksinimi kundër COVID-19 i personelit të shërbimit mjekësor të FSK-së

Departamenti i Mjekësisë së Ministrisë së Mbrojtjes në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë, sot ka filluar vaksinimin kundër COVID-19 të stafit të shërbimit mjekësor të FSK-së, përfshirë mjekët, infermierët si dhe stafin administrativ dhe mbështetës të saj. Në Qendrën e improvizuar të vaksinimit në Sallën “1 Tetori” në Prishtinë, për ...

Më shumë...

Kosova dhe Mali i Zi shprehen të gatshme të arrijnë një marrëveshje për heqjen e policës kufitare

Kosova dhe Mali i Zi shprehen të gatshme të arrijnë një marrëveshje për heqjen e policës së sigurimit të automjeteve

Byroja Kosovare e Sigurimit dhe Byroja Kombëtare e Siguruesve të Malit të Zi janë të gatshme të arrijnë një marrëveshje për heqjen e policës së sigurimit të automjeteve që hyjnë në Kosovë nga Mali i Zi dhe anasjelltas. Po ashtu Byroja Kosovare e Sigurimit dhe Byroja Kombëtare do të shikojnë ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Nuk marr pjesë në inagurimin e Vjosa Osmanit sepse nuk është unifikuese, por përçarëse dhe partiake

Enver Hoxhaj: Vetëvendosje, që sot është shumicë parlamentare, paraqet rrezik permanent për rendin Kushtetues

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka refuzuar pjesëmarrjen në ceremoninë e inaugurimin të Vjosa Osmanit presidente të Kosovës. Ai ka thënë se e ka refuzuar pjesëmarrjen për shkak se “Vjosa Osmani nuk është presidente unifikuese, por përçarëse dhe partiake”. Ai e ka quajtur ...

Më shumë...

Studentët kundërshtojnë mbylljen e konvikteve dhe mensës në kuadër të masave të reja anti-Covid

Studentët kundërshtojnë mbylljen e konvikteve e mensës në kuadër të masave të reja anti-Covid

Kryetari i Parlamentit Studentor, Erzen Hyseni, është deklaruar kundër masave të reja anti-Covid të vendosura nga Qeveria e Kosovës. Ai u shpreh se kjo ishte e panevojshme dhe se i kushton studentëve si në procesin mësimor, ashtu edhe në atë buxhetor, meqenëse mbyllen konviktet dhe bibliotekat. “Një student që paguan ...

Më shumë...

Oda e Hotilerisë dhe Turizmit paralajmëron protesta nëse pas dy javësh nuk lejohet organizimi i dasmave

Oda e Hotilerisë dhe Turizmit paralajmëron protesta nëse pas dy javësh nuk lejohen dasmat

Nënkryetari i Odës, Hotilerisë dhe Turizmit të Kosovës, Skënder Thaçi ka paralajmëruar protesta pas datës 18 prill, nëse nuk bëhet lejimi i dasmave. Ai është shprehur i indinjuar me vendimet e fundit të Qeverisë ndaj mbylljes totale për 12 ditë. “Është një shqetësim i madh, institucionet tona po na ngulfasin, ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Kryetari i Tuzit po linçohet vetëm se ngriti zërin për të drejtën e qytetarëve të cilët i përfaqëson

Ramush Haradinaj: Demokracia, të drejtat individuale dhe pluralizmi politik duhet të mbrohen me çdo kusht

Prokuroria Themelore e Shtetit në Podgoricë ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore kundër kryetarit të Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj, për vepër penale Thirrje për Rezistencë. Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar për ngritjen e aktakuzës ndaj kryetarit të Tuzit. Ai përmes një postimi në ...

Më shumë...

Lirak Çelaj: Vjosa Osmani ishte shkaktare e rrëzimit të dy qeverive, nuk kishte të drejtë morale të kërkonte përkrahje

Lirak Çelaj

Anëtari i Këshillit drejtues të PDK-së, Lirak Çelaj, ka thënë se qëndrimi i subjektit që ai përfaqëson, për mospërkrahjen e Vjosa Osmanit në zgjedhjen e saj kryetare e shtetit, ishte i duhur dhe në nivel. Sipas tij, kryetarja e zgjedhur ishte shkaktare e rrëzimit të dy qeverive dhe nuk kishte ...

Më shumë...

Vendimin e Vatikanit që Kisha të mos kurorëzojë besimtarët të së njëjtës gjini, nuk e përfillim shumë kisha në Austri

Vatikani

Vatikani nuk po arrin ta ushtrojë autoritetin fetar në disa kisha, në Austri, ku Kisha Katolike në Hard Parish dhe të tjera, të cilat kanë vendosur të ngrenë flamurin në formë të ylberit, në shenjë solidariteti me komunitetin LGBT. Vatikani ka nxjerrë në një vendim që me të cilin Kishës ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës sot ka marrë vendim për masat kundër përhapjes së virusit korona

Qeveria

Qeveria e Kosovës mori  vendim për masat e reja  kundër pandemisë sikur janë:  ndalim qarkullimi i qytetarëve nga ora 22:00 deri në orën 5:00 të mëngjesit përveç në rastet emergjente, ndalimi i aktiviteteve të gastronomisë përveç shërbimit “merr me veti” si dhe kalimi në formën online të mësimit për ciklin ...

Më shumë...