Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 12)

Lajmet

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të Policisë.

Thaçi: Kur kanë ndodhur hapat e parë të Policisë së Kosovës, ka pasur mëdyshje se njerëzit do t’i bashkoheshin

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka marrë sot pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të Policisë. Para të pranishmëve, ai ka treguar rrugëtimin e Policisë së Kosovës për organizimin në një forcë të profesinalizuar. Po ashtu, Thaçi ka thënë se kur kanë ndodhur hapat e parë të Policisë ...

Më shumë...

Policia e Kosovës sot e shënon 20 vjetorin jubilar të themelimit të saj

Zef Karaqi, e vëllai i dëshmorit Gasper Karaqi! Ngushëllime familjes, miqëve dhe shokëve! Ishte mërgimtar në Hamburg, dhe veprimtar i devotshëm i atdheut gjatë terë jetës së tij. (Në foto është me plis.)

Më 6 shtator të vitit 1999, Misioni i OSBE-së në Kosovë, në pajtim me Rezolutën e Kombeve të Bashkuara 1244, ka hapur Shkollën e Policisë dhe ka filluar trajnimin e kandidatëve për pjesëtarë të Policisë së Kosovës. Gjenerata e parë e kandidatëve për pjesëtarë të këtij Shërbimi filloi trajnimin në ...

Më shumë...

Dy vjet pa profesorin, të burgosurin politik dhe veprimtarin, dr. Muhamet Tërnava

Muhamet Ternava

Më 6 shtator të vitit 2017 ka vdekur profesor doktor, Muhamet Tërnava, historian, i burgosur politik i viteve 80, profesor i anatemuar në kohën e regjimit jugosllav. U lind në vitin 1947 në fshatin Lismir. Ishte djali i mulla Ademit hoxhë i njohur, atdhetar. Muhamet Tërnava ka kryer fakultetin e ...

Më shumë...

Sot mbyllet afati për certifikimin e subjekteve politike dhe kandidatëve të cilët duan të marrin pjesë në zgjedhje

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot vendos për certifikim të subjekteve politike dhe kandidatëve për deputetë

Sot mbyllet afati për certifikimin e subjekteve politike dhe kandidatëve të cilët duan të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit. Të gjitha partitë politike, koalicionet, iniciativat qytetare dhe kandidatët e pavarur, duhet të dorëzojnë kërkesën për certifikim në Zyrën për Regjistrimin e Partive Politike dhe Certifikim pranë ...

Më shumë...

Agim Gashi: Komuna e Prishtinës nuk i bëri përgatitjet e duhura për fillimin e vitit të ri shkollor 2019-2020

Agim Gashi: Komuna e Prishtinës nuk i bëri përgatitjet e duhura për fillimin e vitit të ri shkollor 2019-2020

Planifikimi i keq i buxhetit për vitin 2019 dhe realizimi i ulët, sidomos në fushën e arsimit, bëri që komuna e  Prishtinës të mos  përbush obligimet themelore për fillimin normal të vitit të ri shkollor. Pos tjerash, qeveria komunale nuk renovoi në përmasa të nevojshme objektet shkollore e posaçërisht objektin ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Mos veproni me mjete te ulëta, e mos u shërbeni me gënjeshtra e montime kundër Vjosa Osmanit

Isa Mustafa: Mos veproni me mjete te ulëta, e mos u shërbeni me gënjeshtra e montime kundër Vjosa Osmanit

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka kërkuar nga oponentët politikë që të mos shpërndajnë të pavërteta për kandidaten e partisë së tij për kryeministri, Vjosa Osmani. Ai nuk ka përmendur emra, por aludimi është në PDK. “Ka filluar keq! Mos veproni me mjete te ulëta, e mos u shërbeni me gënjeshtra ...

Më shumë...

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj i tregon objektivat për qeverinë e ardhshme

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj i tregon objektivat e Nismës për qeverinë e ardhshme

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj njëherësh kandidati për kryeministër në zgjedhjet e 6 tetorit, tregoi pesë objektivat e tij qeverisëse. Në mbledhjen e sotme të Këshillit Kombëtar të Nismës, i pari i partisë tha se dialogu edhe politikat e jashtme të Kosovës janë prioritet e tij. Bashkë me këtë, ...

Më shumë...

Stavileci thotë se Veseli ka kanë vënë një standard të ri etik. Gjendja reale në terren flet në favor të PDK-së

Stavileci thotë se Veseli ka kanë vënë një standard të ri etik. Gjendja reale në terren flet në favor të PDK-së

Blerand Stavileci, zyrtar i lartë i Partisë Demokratike të Kosovës, ka thënë se frika e partive rivale nga PDK-ja, si fituese serike e shtatë palë zgjedhjeve, i ka bërë ata që të ngarendin në vardisje ndaj njëra-tjetren për koalicione parazgjedhore. Po ashtu, ai tha se vijat e kuqe tashmë janë ...

Më shumë...

Albin Kurti: Më ndihmoni që të fitojmë më diferencë të madhe që ndryshimi të jetë i madh dhe fitorja të jetë masive

Albin Kurti: Më ndihmoni që të fitojmë më diferencë të madhe që ndryshimi të jetë i madh dhe fitorja të jetë masive

Lideri i Lëvizjes  Vetëvendosje,  Albin Kurti është propozuar nga Këshilli i Përgjithshëm i kësaj lëvizje për kandidat për kryeministër të Kosovës në zgjedhjet e 6 tetorit. Kurti në fjalën e tij para delegatëve të këtij këshilli, ka thënë se ndryshimi në Kosovë ka një emër, Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ka thënë ...

Më shumë...

Endrit Shala thotë se për të gjitha temat që kanë të bëjnë me Serbinë, partitë politike duhet të jenë unike

Endrit Shala thotë se për të gjitha temat që kanë të bëjnë me Serbinë, partitë politike duhet të jenë unike

Ministri në detyrë i MTI-së, Endrit Shala, njëherit anëtar i kryesisë së kësaj partie, ka thënë se Nisma qëndron fuqishëm pro dialogut dhe mendojmë se për të gjitha temat që kanë të bëjnë me Serbinë, partitë politike duhet të jenë unike. Shala si përfaqësues i boshtit NISMA-AKR-PD, në debatin televiziv ...

Më shumë...

Pacolli: Gratë e Krushës e kthyen dhimbjen në energji për të ndërtuar të ardhmen për familjet dhe komunitetin e tyre

Pacolli: Gratë e Krushës e kthyen dhimbjen në energji për të ndërtuar të ardhmen për familjet dhe komunitetin e tyre

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli, është shprehur i tronditur me lajmin se një pjesë e Kooperativës “Krusha” është përfshirë nga zjarri i cili ka shkaktuar dëme të mëdha. Pacolli tha se gratë e Krushës e kthyen dhimbjen në forcë për të ndëruar të ardhmen e fëmijëve të tyre, ndërsa premtoi ...

Më shumë...

Ambasadori i ri i Britanisë, Nicholas Abbott pati shumë pyetje delikate për kryeprokurorin, Aleksandër Lumezi

Ambasadori i ri i Britanisë, Nicholas Abbott pati shumë pyetje delikate për kryeprokurorin, Aleksandër Lumezi

Ambasadori i ri i Britanisë së Madhe në vendin tonë, Nicholas Abbott ka disa pyetje për kryeprokurorin e shtetit, Aleksandër Lumezi. Në tryezën për prezantimin e projektit “Forcimi i Sistemit të Drejtësisë në Kosovë”, ku po merr pjesë edhe Abbott e edhe Lumezi, ambasadori i ri ia ka përkujtuar Lumezit ...

Më shumë...

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott tha se shumë njerëz në Serbi besojnë se urrejtja për Amerikën është një punë e mirë

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott tha se shumë njerëz në Serbi besojnë se urrejtja për Amerikën është një punë e mirë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Beograd, Kyle Scott tha sot se shumë njerëz në Serbi besojnë se urrejtja për Amerikën është një punë e mirë,  pasi bombardohen çdo ditë me gënjeshtrat më të këqija për vendin e tij, si dhe për vendet e tjera perëndimore dhe Bashkimin Evropian. Scott ...

Më shumë...

Turqia ka kërkuar ndihmë më të madhe ndërkombëtare për t’u përballur me valën e emigrantëve ose do t’ i hapë kufijtë

Turqia ka kërkuar ndihmë më të madhe ndërkombëtare për t’u përballur me valën e emigrantëve ose do t’ i hapë kufijtë

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka kërkuar ndihmë më të madhe ndërkombëtare për t’u përballur me valën e emigrantëve dhe ka kërcënuar me rihapje të rrugëve drejt Evropës, nëse nuk financohet plani i tij për të krijuar “zona të sigurta” kufitare për refugjatë sirianë. Turqia do të detyrohet të ...

Më shumë...

Aleksandar Vuçiq: Nataliteti në Serbi, një qytet sa Kikinda me njerëz, i humbur për çdo vit

Aleksandar Vuçiq: Nataliteti në Serbi, një qytet sa Kikinda me njerëz, i humbur për çdo vit

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha të enjten se Serbia po përballet me të njëjtat probleme demografike si e gjithë Evropa, duke saktësuar se në  vitin e kaluar një qytet i tërë me përmasa sa  Kikinda në Vojvodinë   numerikisht ka humbur pavarësisht se qeveria ka marrë masa, por rezultatet nuk ...

Më shumë...

Në dy-vjetorin e shenjtërimit të Katedrales ”Nënë Tereza” u mbajt mesha solemne e festës për Shën Nënë Terezën

Në dy-vjetorin e shenjtërimit të Katedrales ”Nënë Tereza” u mbajt mesha solemne e festës për Shën Nënë Terezën

Në dyvjetorin e shenjtërimit të katedrales ”Nënë Tereza” dhe 22-vjetorit të vdekjes së saj, është mbajtur mesha solemne e festës për Shën Nënë Terezën. Ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji, tha se Nënë Tereza është shembulli më i mirë i jetesës, edukimit dhe shërbimit. Sipas tij, ajo ka qenë shembulli më ...

Më shumë...