akp deri me 23 janar
mbpzhr 2018
valamobile
kek baner i ri
Fillimi / Lajmet (faqe 30)

Lajmet

Ministria e Bujqësisë mbi 50 milionë euro për bujqësinë në vitin 2019

Ministria e Bujqësisë mbi 50 milionë euro për bujqësinë në vitin 2019

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, edhe gjatë vitit 2019,  në forma të ndryshme do të vazhdojë mbështetjen e sektorit të bujqësisë dhe zhvillimit rural, por dy instrumentet më të rëndësishme të politikave të ministrisë do të jenë Programi i Zhvillimit Rural dhe Programi i Pagesave Direkte. Buxheti për ...

Më shumë...

SBASHK kërkon që për një vit mos të ketë ngritje pagash në shërbim e në përkrahje konkrete për Ushtrinë

SBASHK kërkon që për një vit mos të ketë ngritje pagash në shërbim e në përkrahje konkrete për Ushtrinë e Kosovës

SBASHK-u përmes një deklarate për media ka kërkuar tërheqjen e Projektligjit për pagat dhe që buxheti prej dhjetëra milionë eurove shtesë që duhen për Ligjin e pagave të dedikohen për Ushtrinë e Kosovës për të blerë një pjesë të mjeteve të domosdoshme. “Kështu djelmoshat e vashat në uniforma të ushtrisë ...

Më shumë...

Besnik Bislimi: Letra e Trumpit nënkupton që cilido skenar që e prek territorin e Kosovës, është i papranueshëm për SHBA-të

Besnik Bislimi thotë falë ngazhimit të Vetëvendosjes dhe mbështetjes qytetare dialogun me Serbinë nuk e ka vazhduar Thaçi

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi e ka mirëpritur letrën e Presidentit të SHBA-së Donald Trump, dërguar në adresë të kryetarit Thaçi, lidhur me dialogun Kosovë – Serbi. Bislimi, ka thotë se Vetëvendosje dakordohet në terësi me qëndrimin e SHBA-së, por edhe është kundër kryesimit të dialogut nga ...

Më shumë...

Pacolli: Kosova ka gjithsej 116 njohje të dëshmuara me gjithsej 116 nota verbale dhe nuk është tërhequr njohje deri me tani

Pacolli: Kosova ka gjithsej 116 njohje të dëshmuara me gjithsej 116 nota verbale dhe nuk është tërhequr njohje

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli, në raportimin e tij para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike ka konfirmuar se Kosova vazhdon t’i ketë 116njohje dhe nota verbale nga këto shtete që vazhdojnë ta njohin pavarësinë e Kosovës. “Kosova ka gjithsej 116 njohje të dëshmuara me ...

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës bënë të ditur se të gjitha rrugët nacionale dhe regjionale në Kosovë janë të kalueshme

MI bënë të ditur se të gjitha rrugët në Kosovë janë të kalueshme përkundër reshjeve të borës dhe ngricave

Si pasojë e reshjeve të borës ditëve të fundit në Kosovë, qytetarët kanë pasur vështirësi në qarkullim, sidomos në rrugët nacionale. Por, Ministria e Infrastrukturës thotë se në territorin e Kosovës, të gjitha rrugët nacionale dhe regjionale janë të kalueshme deri më tani. ‘’Prej fillimit të sezonës dimërore që ka ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj, ka pranuar rolin udhëheqës të kryetarit, Hashim Thaçi në bisedime me Serbinë

Kryeministri Haradinaj, ka pranuar rolin udhëheqës të kryetarit, Hashim Thaçi në bisedime me Serbinë

Lidhur me letrën që i kanë dërguar kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, Mogherini, Malstrom dhe Hahn, ai thotë se kjo  letër kërkon që ekipi të jetë  mbështetës i kryetarit Thaçi në bisedime, por ajo nuk është obligative për ne, për mënyrën  se si i kryejmë punët në Kosovë, duke saktësuar ...

Më shumë...

Ministri Endrit Shala: Vendimet që i kemi marrë dëshmojnë se po e mbrojmë konsumatorin

Ministri, Endrit Shala, i fton kompanitë kroate të investojnë në Kosovë!

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka theksuar se që nga marrja e detyrës mbrojtjen e konsumatorit e ka vendosur ndër prioritetet kryesore dhe sipas tij, kjo është dëshmuar me vendimet që i ka marr MTI-ja. Shala ka thënë se urdhëresa për ndalimin e shitjes së duhanit dhe alkoolit ...

Më shumë...

O’Connell: As shkeljet me të vogla nga zyrtarët publik të mos pasi që krijohet kultura për shkelje të mëdha

O’Connell: Edhe një shkelje e vogël nga zyrtarët publik në qoftë se pranohet, i bie se krijohet kultura për shkelje të mëdha

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O’Connell, tha se korrupsioni është një çështje që minon të drejtat dhe të ardhmen e qytetarëve, por që, sipas tij, kjo dukuri duhet të luftohet nga vetë qytetarët. “Në shumicën e rasteve vendimet merren për interesa personale. Ky është definimi i korrupsionit, ...

Më shumë...

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” gati të arrijë shifrën prej rreth 2.2 milionë udhëtarëve në këtë vit

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” gati të arrijë shifrën prej rreth 2.2 milionë udhëtarëve në këtë vit

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” së fundi ka arritur shifrën rekorde duke shërbyer 2 milionë udhëtar që kanë udhëtuar këtë viti nëpërmjet tij. Por deri në fund të viti, do të jenë afër 2.2 milionë pasagjerë që do të shfrytëzojnë Aeroportin e Prishtinës. Menaxheri i planifikimit të fluturimeve në ...

Më shumë...

Thaçi: Mesazhi i Trumpit është një qëndrim i qartë për mbështetjen ndaj Kosovës, ShBA-të do të jenë pranë nesh

Thaçi: Mesazhi i Trumpit është një qëndrim i qartë për mbështetjen ndaj Kosovës, ShBA-të do të jenë pranë nesh

Kryetari, Hashim Thaçi, para takimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka folur për letrën e marrë, të marten, nga kryetari i SHBA-ve, Donald Trump. “I vlerësoj lartë përkushtimin dhe zotimin për mbështetje dhe ndihmesë për arritjen e një marrëveshje finale dhe historike ...

Më shumë...

Veseli: Kosova nuk do ta heqë taksën ndaj Serbisë derisa Bashkimi Evropian të na trajtoj barabartë dy shtetet

Kadri Veseli: Kosova shkon në dialog për njohje nga Serbia dhe ulësen në OKB

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, ka folur në konferencë për media për zhvillimet e fundit politike, për vendimet e Kuvendit për Ushtrinë, bisedimet me Serbinë dhe letrën e Presidentit Amerikan, Donald Trump. Veseli tha se Kosova nuk do ta heqë taksën ndaj Serbisë derisa ...

Më shumë...

Daniel Serwer: Serbia ka hequr dorë nga ruajtja e sovranitetit mbi Kosovën por dëshiron ndarjen e saj në vija etnike

Serwer: Serbia ka hequr dorë nga ruajtja e sovranitetit mbi Kosovën po dëshiron ndarjen e saj në vija etnike

Analisti amerikan dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, duke komentuar zhvillimet aktuale dhe sfidat e fundit me të cilat përballen vendet e Evropës, siç është kriza me emigrantët ose BREXIT-i, i cili ka lëvizur një ortek të populizmit anti-evropian, thotë se krejt kjo të krijon përshtypjen sikur Evropa ...

Më shumë...

Reduktimet e ashpra me energji elektrike ditëve të fundit i kanë çuar në këmbë kryetarët e disa komunave në Kosovë

Reduktimet e ashpra me energji elektrike ditëve të fundit i kanë çuar në këmbë kryetarët e disa komunave në Kosovë

Reduktimet e ashpra me energji elektrike ditëve të fundit i kanë çuar në këmbë kryetarët e disa komunave në Kosovë. Gjatë tërë ditës së martë komuna e Deçanit është përballur me ndërprerje të energjisë elektrike. Kryetari i kësaj Komune, Bashkim Ramosaj, ka treguar se ka pasur raste kur komuna e ...

Më shumë...

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini takohet sot në Bruksel me liderët e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini takohet sot në Bruksel me liderët e Ballkanit Perëndimor

Sot në Bruksel do të mbahet takimi i ftuar nga Federica Mogherini, përfaqësuese e lartë e BE-së për politikë të jashtme. Në këtë takim do të jenë të ftuar tre presidentë dhe tre kryeministra të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Nga Kosova, Mogherini ka ftuar presidentin Hashim Thaçi, nga Serbia Aleksandër ...

Më shumë...

Sot mbahet tryeza “Raporti i Republikës së Kosovës me Bashkimin Evropian – Lëvizja e lirë, Reformat, MSA”

Sot mbahet tryeza “Raporti i Republikës së Kosovës me Bashkimin Evropian – Lëvizja e lirë, Reformat, MSA”

Sot në ndërtesën e Kuvendit të Republikës së Kosovës, mbahet tryeza “Raporti i Republikës së Kosovës me Bashkimin Evropian – Lëvizja e lirë, Reformat, MSA”. Tryeza organizohet nga deputetët anëtarë të Komisionit parlamentar për integrime, Fatmire Kollçaku nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Armend Zemaj nga LDK. Tryeza mbahet në ndërtesën e ...

Më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli raporton sot para Komisionit për Punë të Jashtme

Pacolli: Lufta e popullit të Kosovës për liri ka qenë e drejtë, e pastër dhe si e tillë do të dëshmohet edhe tani

Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, mban sot mbledhjen e radhës, në të cilën është paraparë të raportojë ministri Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli.Ministri  ka qenë i ftuar në këtë Komision edhe më 26 janar të këtij viti, por një gjë e tillë nuk ndodhi pasi që ai ...

Më shumë...