Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 30)

Lajmet

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së, nderojnë ushtarët e NATO-s të rënë gjatë shërbimit në Kosovë

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së, nderojnë ushtarët e NATO-s të rënë gjatë shërbimit në Kosovë

Ministri i Mbrojtjes z. Anton Quni së bashku me komandantin e FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, sekretarin e përgjithshëm z. Faruk Geci, gjeneralmajor Gëzim Hazrolli, gjeneral brigade Nazmi Brahimaj dhe oficerë të lartë të FSK-së, me rastin e  shënimit të Ditës  së Çlirimit të Prishtinës, bënë homazhe dhe vendosën lule tek ...

Më shumë...

Evgjeni Thaçi: Vjosa Osmani mund ta mohojë UÇK-në, por nuk humbet lavdia e atyre që dhanë gjithçka për liri

Evgjeni Thaçi: Vjosa Osmani mund ta mohojë UÇK-në, por nuk humbet lavdia që dhanë gjithçka për liri

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Evgjeni Thaçi e ka quajtur ‘të vogël’ kryetaren e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pasi sipas saj mohoi sakrificën e UÇK-së. Sipas deputetes së PDK-së, ky veprim i kryetares së Kuvendit vetëm sa e rrit lavdinë e të gjithë atyre që kontribuan për lirinë. ...

Më shumë...

Robertson: Gëzohem më të arriturat e Kosovës që 21 vite më parë as nuk do të mund të imagjinoheshin

Robertson: Gëzohem më të arriturat e Kosovës që 21 vite më parë as nuk do të mund të imagjinoheshin

Ish Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Lord George Robertson, ka uruar Kosovën në Ditën e Çlirimit. “Ju shpreh urimet e mia me rastin e ditës së lirisë në Kosovë. Kosova është vend i pavarur dhe vend multietnik, në paqe me vendet e rajonit dhe në rrugë të mbarë për ta ...

Më shumë...

PDK insiston që të themelohet Tribunali për krimet e serbëve në Kosovë po vendi është i pafuqishëm që ta themelojë atë

PDK insiston që të themelohet Tribunali për krimet e serbëve në Kosovë po vendi është i pafuqishëm që ta themelojë atë

Me iniciativë të Kadri Veselit, në maj të vitit të kaluar është miratuar në Kuvendin e Kosovës Rezoluta për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë”, por themelimi i Tribunalit ndërkombëtar po shihet si i pamundur. Më 16 maj të vitit të kaluar, ...

Më shumë...

Haxhiu: Kosova nuk është aty ku deshën dëshmorët tanë, nën dritën e idealeve të tyre duhet të ndriçojë rruga jonë

Haxhiu: Organizimi i zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë është dorëzim dhe gjunjëzim i radhës karshi Beogradit

Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se në 21-vjetorin e çlirimit, Kosova nuk është aty ku deshën dëshmorët. Sipas saj, u përket të gjallëve të angazhohen e të punojnë për zhvillim e përparim e të mos lejohet pazari me vend. “Në 21 vjetorin e çlirimit të Kosovës, i përkulemi ...

Më shumë...

Nataliya Apostolova shprehet e zhgënjyer për mosratifikimin e disa marrëveshjeve ndërkombëtare në Kuvend

Nataliya Apostolova shprehet e zhgënjyer për mosratifikimin e disa marrëveshjeve ndërkombëtare në Kuvend

Shefja e BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova është shprehur e zhgënjyer për mosratifikimin e disa marrëveshjeve ndërkombëtare dje në Kuvendin e Kosovës. “E zhgënjyer me dështimin në Kuvend për t’u mos u ratifikuar disa nga marrëveshjet ndërkombëtare përfshirë edhe pjesëmarrjen e Kosovës në programet e BE-së për fiskalizim dhe dogana ...

Më shumë...

Ish-burgu i Prishtinës hapet për vizitorë në kuadër të shënimit të 21-vjetorit të çlirimit të vendit nga okupatori serb

Ish-burgu i Prishtinës hapet për vizitorë në kuadër të shënimit të 21-vjetorit të çlirimit të Kosovës

Në kuadër të shënimit të 21-vjetorit të çlirimit të Kosovës, është hap për vizitorë ish-burgu i Prishtinës. Kryeministri Avdullah Hoti me këtë rast theksoi se është emocion i veçantë të vizitohet burgu i ideve, i njerëzve që kanë firmos më së pari idenë për shtetin e pavarur të Kosovës. Ai ...

Më shumë...

Limaj: E kujtojmë me pietet komandantin e UÇK-së, Adem Jashari dhe gjithë dëshmorët e kombit jo vetëm të këtij brezi

Limaj: E kujtojmë me pietet komandantin e UÇK-së, Adem Jashari dhe gjithë dëshmorët e kombit jo vetëm të këtij brezi

Fatmir Limaj ka shkruar në se më mëritorët për lirinë e vendit janë dëshmorët e kombit në krye me komandantin e UÇK-së, Adem Jashari. Ai ka thënë se 21 vite me parë nisi epoka e lirisë dhe gjenerata jonë është me fat që kurorëzoi ëndrrën shekullore për të pasur shtetin ...

Më shumë...

Gent Cakaj: Do të hartohet një plan i përbashkët veprimi për të ndihmuar disa sektorë kyç në Kosovën Lindore

Gent Cakaj: Do të hartohet një plan i përbashkët veprimi për të ndihmuar disa sektorë kyç në Kosovën Lindore

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtëm dhe Evropës i Shqipërisë, Gent Cakaj, gjatë qëndrimit në Bujanoc është takuar edhe me krerët e Këshillit Kombëtar Shqiptar për të biseduar për gjendjen e shqiptarëve në Kosovën Lindore dhe shqyrtuar mundësitë e mbështetjes së tyre. Ai tha se bashkërisht do të përpilojnë ...

Më shumë...

Haradinaj: Sot i kujtojmë betejat e përgjakshme anekënd vendit ku mijëra luftëtarë ranë dëshmorë për lirinë e atdheut

Haradinaj: Sot i kujtojmë betejat e përgjakshme anekënd vendit ku mijëra luftëtarë ranë dëshmorë për liri

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka uruar për 12 qershorin, Ditën e Çlirimit të Kosovës që shënon dhe fitorën e UÇK-së kundër forcave okupatore serbe. “12 qershori i vitit 1999 shënon fillimin e hyrjes së forcave tokësore të NATO-s në Kosovë dhe fitoren e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Kujtojmë sot, ...

Më shumë...

Kryeministri shqiptar Edi Rama paralajmëron sërish masa kufizuese nëse rritet numri i të infektuarve me virusin korona

Kryeministri shqiptar Edi Rama paralajmëron sërish masa kufizuese nëse rritet numri i të infektuarve me virusin korona

Kryeministri Edi Rama rikthehet të flasë për situatën me koronavirusin, pas rritjes së shifrave ditët e fundit. Rama paralajmëroi se nëse rastet e reja dhe shtrimet në spital vijojnë të rritet, do rikthehen masat kufizuese. “3 ditët e fundit kemi më shumë shtrime në spital se sa në kulmin e ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje në 15-vjetorin e themelimit të saj organizon sot një tubim në sheshin “Skënderbeu”

Lëvizja Vetëvendosje në 15-vjetorin e themelimit të saj organizon sot një tubim në sheshin “Skënderbeu”

Lëvizja Vetëvendosje organizon sot një tubim për të shënuar 21-vjetorin e çlirimit të vendit dhe 15-vjetorin e themelimit të saj. Tubimi do të mbahet në sheshin “Skënderbeu”, duke filluar nga orën 17:00 dhe kjo parti thotë se manifestimi do të mbahet duke respektuar rekomandimet e IKShP-së. Derisa për një tubim ...

Më shumë...

21 vjet nga çlirimi i Kosovës dhe zbarkimi i 50 mijë trupave të NATO-s pas 78 ditë bombardimesh nga ajri

21 vjet nga çlirimi i Kosovës dhe zbarkimi i 50 mijë trupave të NATO-s

21 vjet më parë në Kosovë u vendosën 50 mijë ushtarë të NATO-s dhe bashkë me ta edhe administrata e përkohshme e Kombeve të Bashkuara. Më 12 qershor të vitit 1999, pas 78 ditë bombardimesh të Aleancës Ushtarake Perëndimore të udhëhequr nga Amerika kundër caqeve ushtarake serbo-malazeze në Kosovë në ...

Më shumë...

Vjosa Osmani thotë se LDK nuk po e fton atë që të marr pjesë në takimet e Kryesisë së partisë nga muaji mars i këtij viti

Vjosa Osmani thotë se LDK nuk po e fton atë që të marr pjesë në takimet e Kryesisë së partisë nga muaji mars i këtij viti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, njëherësh nënkryetare e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se partia e saj nuk po e fton atë në mbledhje. Ajo ishte kandidate për kryeministre të vendit nga radhët e LDK-së në zgjedhjet e fundit parlamentare në vend, ka thënë se nuk ka ...

Më shumë...

Rexhep Selimi: Ne nuk kemi si të bashkëpunojmë më PDK-në për shkak të kaluarës dhe pozicionit të tyre politik

Rexhep Selimi: Ne nuk kemi si të bashkëpunojmë më PDK-në për shkak të kaluarës dhe pozicionit të tyre politik

Vetëm një javë më parë, kryetari i PDK-së Kadri Veseli ka thënë se “Lëvizja Vetëvendosje i kishte dërguar mësit për bashkëpunim”. Një deklaratë të tillë, Rexhep Selimi i Vetëvendosjes e cilëson “gënjeshtër”. “Ne nuk i kemi çuar mësit. Është gënjeshtër. Nuk do të doja t’iu përgjigjesha fare. Lëvizja Vetëvendosje nuk përfaqëson ...

Më shumë...

Server: Evropianët kanë dy negociatorë nga shtetet që nuk e njohin Kosovën, ndërsa Amerika është unike

Serwer - Grenell: Nuk ka mundësi që prokurori të mos kishte ‘lejen tënde’ për shkak se ai është i caktuar nga Trump

Analisti amerikan  dhe njohësi çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, ka përgëzuar kryeministrin Avdullah Hoti për parimet që integriteti territorial i Kosovës të jetë  i panegociueshëm. Serwer ka lavdëruar edhe qëndrimin se dialogun duhet ta udhëheqë kryeministri, ndërsa ka theksuar se ende është pikëpyetje nëse Thaçi do të tërhiqet nga angazhimi ...

Më shumë...