MIT
valamobile
mbpzhr grante
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 28)

Lajmet

Antonio Guterres: Persona non grata nuk zbatohet për personelin e OKB-së

Antonio Guterres: Persona non grata nuk zbatohet për personelin e OKB-së

Pavarësisht garës se kush i pari e shpalli, persona non grata, zyrtarin rus të UNMIK-ut, Haradinaj apo Pacolli,  kjo dispozitë nuk vlen për personelin e Kombeve të Bashkuara. Sekretari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, përmes një deklarate me kohë ka njoftuar se Non Grata nuk zbatohet për ...

Më shumë...

Kocijançiq: Retorikë e Bernabiqit është fyese, konfrontuese dhe kundër frymës së bashkëpunimit e pajtimit

Kocijançiq: Retorikë e Bernabiqit është fyese, konfrontuese dhe kundër frymës së bashkëpunimit e pajtimit

Bashkimi Evropian ka reaguar pas deklaratave të kryeministres së Serbisë, Ana Bërnabiq, e cila ka thënë në Kosovë, ka zyrtarë shtetërorë “që vërtet kanë dalë prej malit”, duke konsideruar se secila retorikë që është fyese, konfrontuese dhe ndarëse, është kundër frymës së bashkëpunimit dhe pajtimit që i duhet rajonit për ...

Më shumë...

Edi Paloka pajtohet me konstatimet fyese kundër shqiptarëve të kryeministres serbe, Bernabiq

Edi Paloka pajtohet me konstatimet fyese kundër shqiptarëve të kryeministres serbe, Bernabiq

Ish deputeti i PD-së, Edi Paloka ka komentuar deklaratën e kryeministres serbe Ana Bërnabic e cila dy ditë më parë deklaroi se shqiptarët janë “njerëz të zbritur nga mali”. Sipas tij  nuk kemi pse të habitemi dhe revoltohemi pasi e kemi dëgjuar shpesh herë kryeministrin e Shqipërisë, t’ju drejtohet gjysmës ...

Më shumë...

Erza Fetahaj: Babai im nuk i ka takuar asnjë krahu politik, por vetëm UÇK-së

Më një Akademi përkujtimore janë kujtuar sot heronjtë e kombit Xhemajl Fetahaj e Milazim Shala në vjetorin e rënies heroike

Në 20 vjetorin e rënies së heronjve të kombit, Xhemajl Fetahaj e Milazim Shala sot në Teatrin Kombëtar nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj është mbajtur Akademi përkujtimore. Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, në këtë 20 vjetor të përkujtimit të dëshmorëve, Xhemajl Fetahaj e Milazim Shala ...

Më shumë...

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj thotë se Kosova nuk do të ndalet kurrë së kërkuari drejtësi për viktimat e luftës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj thotë se Kosova nuk do të ndalet kurrë së kërkuari drejtësi për viktimat e luftës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se as pas 20 vjetësh nga masakra e kryer nga forcat serbe mbi familjen e Selatin Gërxhaliut, pjesëtar i Brigadës 142 “Mehë Uka”, nga Studimja e Vushtrrisë. “As pas 20 vjetësh nga masakra e kryer nga forcat serbe mbi familjen e Selatin Gërxhaliut, ...

Më shumë...

LDK: Raporti i progresit i Komisioni Evropian është i njëjtë me shqetësimet që ne i kemi ngritur vazhdimisht

LDK: Raporti i progresit i Komisioni Evropian është i njëjtë me shqetësimet që ne i kemi ngritur vazhdimisht

Lidhja Demokratike e Kosovës vlerëson se raporti i progresit që iu dorëzua institucioneve të Kosovës nga Komisioni Evropian është i njëjtë me shqetësimet që kjo parti i ka ngritur në vazhdimësi. Deputeti Armend Zemaj tha se sistemi i drejtësisë mbetët në ndikim të plotë politik. “Raporti nënvizon progres të kufizuar ...

Më shumë...

Ahmeti: Raporti i Progresit po thotë që si shtet jemi i korruptuar, i pareformuar, jo-mjaftueshëm demokratik

Shpend Ahmeti: Raporti i Progresit po thotë që si shtet jemi i korruptuar, i pareformuar, jo-mjaftueshëm demokratik

Kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti ka komentuar Raportin e Progresit për Kosovën. Ai ka thënë se Raporti i Progresit po thotë që si shtet jemi i korruptuar, i pareformuar, jo-mjaftueshëm demokratik dhe jo të gatshëm që në aspektin ekonomik të konkurrojmë me shtetet e zhvilluara. “Raportin e progresit duhet ta ...

Më shumë...

Zyrtari rus Mihail Krasnoshçenkov u shpall“ persona Non Grata” nga Qeveria, por a do ta përfillë UNMIK-u

Zyrtari rus Mihail Krasnoshçenkov u shpall“ persona Non Grata” nga Qeveria, por a do ta përfillë UNMIK-u

Zyrtari rus i UNMIK-ut Mihail Krasnoshçenkov është shpallur persona Non Grata nga autoritetet e Kosovës. Këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj., “Sot, kam kërkuar nga Ministria e Punëve të Jashtme që në bazë të kompetencave kushtetuese dhe ligjore të shpallim shtetasin rus, Mihail Krasnoshçenkov si ...

Më shumë...

Në 30-vjetorin e rënies përkujtohet dëshmori, atdhetari e revolucionari i njohur, Ali Ajeti

Ali Ajeti

Më 31 maj të vitit 1989 bie heroikisht,  Ali Ajeti, i burgosur politik atdhetar dhe revolucionar  i njohur i kohës. Lindi në vitin 1957 në fshatin Sfeçël të komunës së Besianës. Ai i takonte një grupi të organizuar dhe të armatosur të cilët kryenin  sulme kundër milicisë vrastare serbe. Më ...

Më shumë...

Rreth 27 mijë nxënës të klasave të nënta në tërë Kosovën sot i nënshtrohen Testit të Arritshmërisë

Rreth 27 mijë nxënës të klasave të nënta në tërë Kosovën sot i nënshtrohen Testit të Arritshmërisë

Rreth 27 mijë nxënës të klasave të nënta në tërë Kosovën do t’i nënshtrohen sot Testit të Arritshmërisë. Testi do të mbahet në 110 qendra të testimit, ku edhe këtë vit si vitet e mëparshme nuk do të ketë kriter të kalimit por pikët e arritura do të përdoren për ...

Më shumë...

Ushtari i FSK-së, Atdhe Hasani, e përfundon shkollimin profesional për pilot helikopteri në Turqi

Ushtari i FSK-së, Atdhe Hasani, e përfundon shkollimin profesional për pilot helikopteri në Turqi

Pjesëtari i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Atdhe Hasani, ka përfunduar shkollimin profesional për pilot helikopteri në njërën nga shkollat më prestigjioze në botë “Kara Havacilik Okulu ” në Turqi duke u radhitur në vendin e dytë. Ai thotë se është piloti i vetëm në gjeneratë që fitoi kushtin që në ...

Më shumë...

Dëshmori i kombit, Ibrahim Fejzullahu dekorohet nga kryetari i vendit me urdhërin Hero i Kosovës

Dëshmori i kombit, Ibrahim Fejzullahu dekorohet nga kryetari i vendit me me urdhërin Hero i Kosovës

Kryetari Thaçi ka dekoruar dëshmorin e kombit, Ibrahim Fejzullahu me urdhërin Hero i Kosovës për trimëri dhe sakrificë në përballje të pabarabart në luftën e armatosurë të UÇPMB-së para 20 vitesh ku dhe ra heroikisht Ibrahim Fejzullahu në Gosponicë të Preshevës. Familja Fejzullahu në mesin e bashkëveprimtarëve të shumtë pranoi ...

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Xhemajl Fetahaj mbahet Akademi përkujtimore në Prishtinë

Xhemajl Fetahaj

Në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Xhemajl Fetahaj, sot në, orën 12:00, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, mbahet Akademi përkujtimore nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. Më 31 maj të viti 1999 në luftimet e zhvilluara në Frontin e në Koshares ka rënë ...

Më shumë...

Kuvendi me konsensus rreth nismës së kryetarit Kadri Veseli për themelimin e tribunalit mbi gjenocidin serb në Kosovë

Kuvendi me konsensus rreth nismës së kryetarit Kadri Veseli për themelimin e tribunalit mbi gjenocidin serb në Kosovë

Kuvendi i Kosovës ka arritur konsensus rreth nismës së kryetarit Kadri Veseli për themelimin e tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë. Të gjitha grupet parlamentare janë pajtuar që të mblidhen së bashku, në një komision ad-hoc, për të harmonizuar qëndrimet që më pas të votohet bashkërisht nisma për themelimin e ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: BE-ja duhet të tregohet parimore dhe të mos e mbajë edhe më tej të izoluar Kosovën

Hashim Thaçi: BE-ja duhet të tregohet parimore dhe të mos e mbajë edhe më tej të izoluar Kosovën

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar “Raportin e Komisionit Evropian për Kosovën” nga shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova. Thaçi ka thënë se Kosova si shtet e ka prioritet shtetëror anëtarësimin në Bashkimin Evropian.“Në funksion të këtij qëllimi janë bërë shumë reforma të suksesshme, por ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: BE-ja vazhdon t’i mbajë dyert e hapura për një shtet që ka kryer gjenocid dhe që nuk beson në vlerat e saj

Kryetari Thaçi thotë se turbulencat e brendshme në Bashkimin Evropian e ka turbulluar vizionin e saj për Kosovën

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se gjuha e përdorur nga kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, është “edhe një tjetër dëshmi e urrejtjes patologjike të regjimit aktual të Serbisë kundër qytetarëve të Kosovës”. Bërnabiq, në prani të ambasadorit të Bashkimit Evropian në Serbi, Sem ...

Më shumë...