KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 28)

Lajmet

Haradinaj – Veselit: Ishim bashkë në kohët e vështira, jemi bashkë edhe sot

Haradinaj - Veselit: Ishim bashkë në kohët e vështira, jemi bashkë edhe sot

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar pas lajmit se kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli i është konfirmuar aktakuza nga Gjykata Speciale. Haradinaj thotë se me Veselin ishin bashkë në kohët e rënda, e do të jemi të bashkur edhe sot. Pak minuta më parë, Veseli është dorëzuar tek autoritetet ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Jam informuar se Zyra e Prokurorit të Dhomave të Specializuara ka konfirmuar aktakuzën kundër meje

Kadri Veseli: Jam informuar se Zyra e Prokurorit të Dhomave të Specializuara ka konfirmuar aktakuzën kundër meje

DEKLARATA E Z. KADRI VESELI – 05 NENTOR 2020 Dje pasdite, jam informuar nga Zyra e Prokurorit të Dhomave të Specializuara se gjyqtari i procedurës paraprake ka konfirmuar aktakuzën kundër meje. Përmes kësaj deklarate, dua ti informoj qytetrët e Kosovës se kam bërë aranzhimet e nevojshme për të udhëtuar vullnetarisht ...

Më shumë...

Katër vjet nga ndarja nga jeta në rrethana të pasqaruara e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari

Katër vjet nga ndarja nga jeta në rrethana të pasqaruara e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari

Në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, me 5 nëntor 2016, në rrethana ende të pasqaruara, vdiq aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari. E sot në katër vjetorin e vdekjes së tij, Vetëvendosje duke filluar në orën 09:30 do të bëjnë homazhe tek varri i Astrit Deharit në Zllatar. Familjarë e ...

Më shumë...

Duda Bala: Baca Jakup është vet LIRIA e Kosovës, kërkoj falje publike që atëherë e votova këtë ”gjykatë”

Deputetja e Kuvendit, Duda Bala, ka kërkuar hapjen e një zyreje ndërlidhëse të Kosovës në Sarajevë

Deputetja nga komunitetet në Kuvendin e Kosovës, Duda Bala, ka reaguar pas arrestimit ish-zëdhënësit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqit nga Prokuroria e Gjykatës Speciale. Balje ka deklaruar se Jakup Krasniqi është vet liria, teksa ka kërkuar falje që ka votuar formimin e Speciales. Baca Jakup është vet LIRIA ...

Më shumë...

Ramë Buja: Po të bënte krime Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk do të na ndihmonte NATO dhe SHBA

Ramë Buja: Po të bënte krime Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk do të na ndihmonte NATO dhe SHBA

Ramë Buja, ish-anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, ka thënë se është i pakuptimtë arrestimi i Jakup Krasniqit, ish zëdhënës i kësaj ushtrie. Po ashtu për të e pakuptimtë është edhe aktakuza ndaj Rexhep Selimit, ish luftëtar, tash deputet në Kuvendin e Kosovës. “Të thuhet se kanë kryer krime ...

Më shumë...

Klinaku: Veprimet e Gjykatës Speciale pas 3 gushtit janë kundërkushtetuese dhe të paligjshme

Klinaku: Veprimet e Gjykatës Speciale pas 3 gushtit janë kundërkushtetuese dhe të paligjshme

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL-UCK, Faton Klinaku ka thënë se nuk kanë pasur asnjë informacion lidhur me bastisjet e sotme dhe arrestimet e mundshme të ish-udhëheqësve të UCK-së. Klinaku ka thënë se këto aktakuza i kanë pasur edhe në zyrat e tyre të cilat edhe i kanë publikuar ...

Më shumë...

Deputetit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi i konfirmohet aktakuza nga Gjykata Speciale, sot udhëton për Hagë

Deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimit i konfirmohet aktakuza nga Gjykata Speciale, sot udhëton për Hagë

Shefit të deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimit iu është konfirmuar një aktakuzë nga Gjykata Speciale. Ai këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në rrjetin social duke shtuar se sot do të udhëtojë për në Hagë. Selimi shkruan se do të shkojë e të kthehet me kokën ...

Më shumë...

Biden: Është e qartë se ne do të fitojmë mjaftueshëm shtetet për të arritur 270 vota elektorale për ta fituar Presidencën

Biden: Është e qartë se ne do të fitojmë mjaftueshëm shtetet për të arritur 270 vota elektorale për ta fituar Presidencën

Kandidati demokrat, Joe Biden, ka dalë para medieve në Wilington të Delaware, vendin në të cilin e ka pranuar nominimin për kryetar në muajin gusht. “Njerëzit sundojnë këtu. Fuqia s’mund të merret as mohohet. Ajo buron nga njerëzit”, ka thënë Biden. “Është vullneti i qytetarëve që përcakton se kush do ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Nuk ka personalitet në kombin shqiptar, që është personifikim i lirisë dhe i pavarësisë, si Jakup Krasniqi

NISMA

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, në konferencën për media pas arrestimit dhe nisjes së anëtarit të kësaj partie, Jakup Krasniqi, ka deklaruar se skenat që i ka bërë EULEX-i kanë qenë të panevojshme. Një bastisje e tillë ka mundur të bëhet krejt ndryshe, pa pasur nevojë përforcime të tilla, ...

Më shumë...

OVL-UÇK: Do të punojmë që skadimin e mandatit të Speciales ta dërgojmë për interpretim në Kushtetutese

OVL-UÇK

Organizatat e dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë reaguar pas bastistjeve që ka kryer sot Zyra e Prokurorit të Specializuar në shtëpitë e Jakup Krasniqit. Përmes një komunikate drejtuar mediave, këto organizata kanë thënë se janë duke punuar me deputetët e Kuvendit të Kosovës që skadimin e ...

Më shumë...

Sherifi: Vendi dhe UÇK sot janë atakuar, nuk janë në pyetje individët, por bëhet fjalë për vlerën më të madhe të popullit

Sherifi: Vendi dhe UÇK sot janë atakuar, nuk janë në pyetje individët, por bëhet fjalë për vlerën më të madhe të popullit

Bilall Sherifi nga NISMA Socialdemokrate përmes një konference për media ka reaguar lidhur me bastisjen që po ndodhë prej disa orësh në shtëpinë e Jakup Krasniqit. Ai ka thënë se aksioni i ndërmarrë nga EULEX-i është i panevojshëm, dhe se Krasniqi me një ftesë të thjeshtë që do t’i dërgohej ...

Më shumë...

KMDLNJ: Kosova nuk po e dëshmon se është shtet që i mbron qytetarët e saj nga arbitrariteti i burokratëve ndërkombëtarë

KMDLNJ: Kosova nuk po e dëshmon se është shtet që i mbron qytetarët e saj nga arbitrariteti i burokratëve ndërkombëtarë

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut e ka quajtur intervenim frikësues dhe arrogant aksionin e sotëm të EULEX-it në vendbanimin e ish-kryeparlamentarit të Kosovës, Jakup Krasniqi. Sipas një komunikate të gjatë për media, KMDLNj e konsideron të paarsyeshme dhe shkelje të të drejtave të njeriut që ...

Më shumë...

Deputetja Reshitaj e quan shumë të rëndësishme dhe të nevojshme nismën legjislative për Transplantimin e Organeve

Deputetja Reshitaj e quan shumë të rëndësishme dhe të nevojshme nismën legjislative për Transplantimin e Organeve

Kryetarja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale Albena Reshitaj, e ka quajtur shumë të rëndësishme dhe të nevojshme nismën legjislative për Transplantimin e Organeve. “Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale me nismë legjislative për hartimin e Projektligjit për Transplatimin e Organeve. Falenderojë antarët e komisionit për vullnetin dhe përkrahjen ...

Më shumë...

Gjykata Speciale arrestoi në mënyrë tinëzare e fashiste, autoritetin më të lartë dhe më besnik të luftës së UÇK-së, Jakup Krasniqi

Gjykata Speciale arrestoi në mënyrë tinëzare e fashiste, autoritetin më të lartë dhe më besnik të luftës së UÇK-së, Jakup Krasniqi

Arrestimi i ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, pas një bastisjeje spektalolare  në dy shtëpitë e tij, në Prishtinë e në Negrovc, nga Policia e EULEX-it, ku ndodheshin sa për sy e faqe edhe disa policë të Kosovës, tashmë tregon sheshit se tehu i Prokurorisë së Gjykatës Speciale është ...

Më shumë...

Ferat Shala: Trendi i bastisjeve arrogante nga EULEX/Speciale, po dëshmon që qëllimi i tyre është krijimi i spektakleve

Ferat Shala: Trendi i bastisjeve arrogante nga EULEX/Speciale, po dëshmon që qëllimi i tyre është krijimi i spektakleve

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Ferat Shala ka reaguar pas bastisjes së sotme në shtëpinë e Jakup Krasniqit të cilin ai e quan figurë emblematike e UÇK-së, luftëtar të drejtë dhe njeri të pathyeshëm. “Ky trend i bastisjeve arrogante nga ana e EULEX/Gjykatës Speciale, po dëshmon ...

Më shumë...

OVL-UÇK e cilëson si maltretim trajtimin që po i bëhet Jakup Krasniqit brenda shtëpisë së tij nga EULEX-i

OVL-UÇK e cilëson si maltretim trajtimin që po i bëhet Jakup Krasniqit, i cili po merret në pyetje brenda shtëpisë së tij nga EULEX-i

Zyrtarë të Organizatës së Veteranëve të UÇK-së kanë shkuar pranë shtëpisë së Jakup Krasniqit, ku zyrtarë të Policisë së EULEX-it po zhvillojnë një operacion me urdhër të Prokurorisë së Specializuar. Zyrtari i kësaj organizate, Enver Hajdari e ka cilësuar maltretim trajtimin që po i bëhet Jakup Krasniqit, i cili po ...

Më shumë...