Fillimi / Lajmet (faqe 27)

Lajmet

IKSHPK: Mbajtja e maskave është obligative

Sipas Organizatës Botërore e Shëndetësisë virusi korona mund të mos zhduket asnjëherë dhe njerëzit duhet të mësohen të jetojnë më të

Pas analizës së gjendjes shëndetësore në vend nga përhapja e virusit korona, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ju ka bërë thirrje qytetarëve që të kenë kujdes me respektimin rigoroz të masave kundër përhapjes së virusit. Këto ditë vërehet fluks i shtuar i lëvizjes së qytetarëve kudo nëpër Kosovë. ...

Më shumë...

Nga 123 anëtar të KP të LDK-së 70 kanë votuar për shkarkimin e Vjosa Osmanit nga kryesia e kësaj partie

Vjosa Osmani, premton qeverisje të mirë, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik, punësim, arsim cilësor

Lidhja Demokratike e Kosovës ka shkarkuar Vjosa Osmanin nga pozita e saj si nënkryetare e partisë. Nga 123 anëtar të Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së 70 kanë votuar për shkarkimin e Vjosa Osmanit nga kryesia e kësaj partie. Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka shkruar se Vjosa Osmani është shkarkuar ...

Më shumë...

Kryetari Hashim Thaçi fton shqiptarët e Kosovës lindore ta votojnë listën e përbashkët të partive shqiptare

BE synon që të vazhdojë dialogu Kosovë - Serbi, por nuk do që në këtë proces të përfshihet kryetari Thaçi

Kryetari, Hashim Thaçi ka ftuar popullaten shqiptare në Kosovën lindore që ta votojnë listën e përbashkët të partive shqiptare. Ai ka shkruar se vetëm të bashkuar, mund të mbrojnë të drejtat e tyre. Të gjithë bashkëkombësve shqiptarë në komunën e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës u bëj thirrje që të dalin ...

Më shumë...

Hoti: Takimi i 27 qershorit në Uashington do të jetë i fokusuar në projekte ekonomike

Kryeministri Hoti: Duhet të nga gjuha helmuese në diskursin publik sepse ajo i dëmton argumentet

Kryeministri, Avdullah Hoti ka thënë se takimi i 27 qershorit në Uashington, me palën serbe, do të jetë i fokusuar në projekte ekonomike dhe do ta kthejnë Kosovën në qendër të aktivitetit ekonomik në rajon. Fokusi siç është bërë e ditur nga zyrtarë të administratës amerikane. Tani, bashkë me ministrin ...

Më shumë...

Vetëvendosja ka kundërshtuar mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Lëvizja Vetëvendosje nuk do të merr pjesë në takimin e liderëve politikë të ftuar nga kryeministri Hoti

Lëvizja Vetëvendosje ka kundërshtuar mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë, duke thënë se kjo paraqet cenim të “integritetit dhe sovranitet shtetëror” sepse Serbia me këtë rast po e trajton Kosovën “efektivisht si pjesë të saj”. Në reagimin e Vetëvendosjes më tutje thuhet se serbët e Kosovës me 21 ...

Më shumë...

Kurz: Angazhimi i SHBA-së në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është mjaft pozitiv

Duke folur për angazhimin e Uashingtonit zyrtar në dialogun Kosovë-Serbi, kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz ka thënë se angazhimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është mjaft pozitiv. Ai ka theksuar se ky angazhim është një rrugë për të ndihmuar në zgjidhjen ...

Më shumë...

Raka: Duhet respektuar rekomandimet e autoriteteve përgjegjëse

Lul Raka: Shtimit të dukshëm të rasteve më COVID-19 i kanë kontribuar të gjithë, qytetarët dhe politikanët

Duke folur për rritjen e madhe të numrit të rasteve të evidentuara të infektuar me virusin korona, mikrobiologu i shquar, Lul Raka ka thënë se për të mos u përkeqësuar edhe më tutje situata, duhet respektuar rekomandimet e autoriteteve përgjegjëse. Ai kas theksuar se kjo rritje shqetësuese e ditëve të ...

Më shumë...

IKSHPK: Janë evidentuar edhe 75 raste të reja me virusin korona

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, bënë të ditur se në pas analizave të bëra në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në këtë institut, janë evidentuar edhe 75 raste të reja të infektuar me virusin korona. Sipas institutit, rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 36 raste, komuna e Vushtrrisë 9 ...

Më shumë...

Këshilli i LDK-së më kërkesë të kryetarit të kësaj partie, Isa Mustafa e fillon votimin për shkarkimin e Vjosa Osmanit

Këshilli i LDK-së më kërkesë të kryetarit të kësaj partie, Isa Mustafa e fillon votimin për shkarkimin e Vjosa Osmanit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa sot ka kërkuar shkarkimin e Vjosa Osmanit nga të gjitha pozitat në LDK. Letra i është drejtuar Këshillit të Përgjithshëm të partisë, e që në vend të saj propozohet të shkoj Avdullah Hoti. E për shkarkimin e Osmanit Këshilli ka kohë deri ...

Më shumë...

Selimi: Është shqetësuese se si Serbia vazhdon të përdorë mekanizmat ndërkombëtar për të mbrojtur kriminelët e luftës

Selim Selimi: Ministria e Drejtësisë është në përfundim për Ligjin për Gjykatën Komerciale

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi ka thënë se është shqetësuese që Serbia vazhdon përdorimin e mekanizmave ndërkombëtar për të mbrojtur kriminelët, duke aluduar kështu për ekstradimin e Ljubisha Manitasheviq nga Hoqa e Madhe e Rahovecit, i akuzuar për vrasje në tentativë. Përmes një postimi Selimi ka treguar se si menjëherë ...

Më shumë...

Pasivizimi i shqiptarëve në Kosovën Lindore po e zbehë fuqinë e tyre dhe pamundëson pjesëmarrjen e tyre në zgjedhje

Qytetarët e Kosovës Lindore kërkojnë që çështja tyre ngritët në Uashington nga delegacioni i Kosovës

Pasivizimi i shtetësisë së shqiptarëve në Kosovën Lindore po pamundëson pjesëmarrjen e tyre në zgjedhje. Kështu thotë, kryetari i Lëvizjes Vatra, Kushtrim Kadriu. Ai bën të ditur se si pasojë e kësaj, fuqia politike e shqiptarëve në këtë trevë është duke rënë. Kurse tjetër problem i madh sipas tij është ...

Më shumë...

MPJD e fton Agjencinë Kosovare për Inteligjencë që të vlerësojë sigurinë fizike të informacioneve

MPJD e fton Agjencinë Kosovare për Inteligjencë që të vlerësojë sigurinë fizike të informacioneve

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka njoftuar se e ka ftuar Agjencinë Kosovare për Inteligjencë që të vlerësojë sigurinë fizike të informacioneve dhe të mbështes masat për rritjen e nivelit të sigurisë së informacioneve në këtë ministri. Në njoftimin drejtuar mediave, thuhet se pas marrjes së mandatit nga ...

Më shumë...

PDK në Prizren: Haskuka pas tre viteve në qeverisje nuk e ka përmirësuar gjendjen në qytet, përkundrazi e ka katandisur

PDK në Prizren: Haskuka pas tre viteve në qeverisje nuk e ka përmirësuar gjendjen, përkundrazi e ka katandisur

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, ka akuzuar kryetarin e kësaj komune, Mytaher Haskuka, duke thënë se edhe pas tre viteve në qeverisjes lokale nuk ka treguar asnjë shenjë përkushtimi dhe vullneti politik për ta përmirësuar gjendjen, përkundrazi e ka katandisur edhe më shumë Komunën e Prizrenit, veçanërisht Qendrën ...

Më shumë...

Kryeministri Hoti: Zgjedhjet serbe në Kosovë i lejuam duke u bazuar në praktikën e njëjtë që bëhet nga viti 2011

Hoti: Për ne normalizimi i marrëdhënieve dhe njohja reciproke është i vetmi qëllim i dialogut me Serbinë

Kryeministri Hoti ka vizituar sot komunën e Pejës, i shoqëruar nga ministrat, Arban Abrashi, Besian Mustafa dhe Ministrja Vlora Dumoshi ai ka takuar kryetarin e kësaj komune. I pyetur se çfarë pret nga takimi në Washington të shtunën e ardhshme, ai deklaroi se fokusi do të jetë në bashkëpunimin ekonomik ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Si popull e dimë më së miri sa vështirë është të largohesh nga atdheu prandal solidarizohemi më reugjatët

Kryetari Thaçi: Si popull e dimë më së miri sa vështirë është të largohesh nga atdheu

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në Ditën Botërore të Refugjatëve, ka kujtuar spastrimin etnik, ku forcat policore dhe ushtarake serbe dëbuan dhunshëm mbi 1 milion shqiptarë nga shtëpitë e tyre. Ai ka shkruar se sot kujtohet e kaluar jonë e hidhur. “Jemi krenarë që i përballuam me dinjitet ato vite ...

Më shumë...

Eliza Hoxha apelon që sa më shpejt të themelohet Muzeu i dhimbjes që kujton eksodin e shqiptarëve të Kosovës

Eliza Hoxha apelon që sa më shpejt të themelohet Muzeu i dhimbjes që kujton eksodin e shqiptarëve

Në Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve, deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, nëpërmjet një performance në Stacionin e Trenit në Prishtinë, ka apeluar që sa më shpejt të themelohet Muzeu i dhimbjes që kujton eksodin e qytetarëve të Prishtinës, ide kjo e iniciuar nga kryetari i PDK-së, Kadri Veseli. ...

Më shumë...