kek
Airport Adem Jashari
valamobile
MIT
mbpzhr grante
Fillimi / Lajmet (faqe 50)

Lajmet

Një muaj që kur Kuvendi nuk ka mbajtur asnjë seancë, ndonëse shumë projektligje e ligje presin për shqyrtim e votim

Opozitës i duhen vetëm edhe 3 nënshkrime të deputetëve, për ta rrëzuar qeverinë “Haradinaj", por pa gjasa

Të mërkurën do të bëhet një muaj prejse Kuvendi i Kosovës nuk ka mbajtur asnjë seancë, ndonëse shumë projektligje, ligje e rezoluta vazhdojnë të presin për shqyrtim dhe për votim. Ndonëse shumë projektligje, ligje e rezoluta vazhdojnë të presin për shqyrtim dhe për votim. Përgjatë 4 muajve të parë të ...

Më shumë...

Sot përkujtohen Nebih dhe Tahir Meha në 38 vjetorin e rënies heroike në kullën e tyre në Prekaz

Sot përkujtohen Nebih dhe Tahir Meha në 38 vjetorin e rënies heroike në kullën e tyre në Prekaz

Sot përkujtohet rënia heroike e Nebih dhe Tahir Mehës në kullën e tyre në Prekaz. Aktivitetet përkujtimore për jetën dhe veprën e tyre heroike fillojnë me mbajtjen e një Akademie përkujtimore e cila mbahet në orën 12:00 në Shtëpinë e Kulturës “Hasan Prishtina” në Skenderaj. Me këtë rast do të ...

Më shumë...

Partia Socialdemokrate e Kosovës ka filluar një peticion për ngritjen e pagës minimale në Kosovë

PSD organizon tryezën “Vettingu – hapi drejt forcimit të gjyqësorit në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit”

Partia Socialdemokrate e Kosovës ka nisur një peticion për ngritjen e pagës minimale në Kosovë. Kjo parti thekson se paga minimale prej 170 euro, nuk mjafton as për t’u ushqyer mjaftueshëm brenda një muaji, e lëre më për t’u përkujdesur për shëndetin, veshmbathjen, faturat, etj. “Ndihma juaj është e domosdoshme ...

Më shumë...

20 vjet pas luftës autoriteteve gjyqësore në Kosovë u bie në mend se mund t’i dënojnë në mungesë kriminelët serbë

Kriminielët serbë

Shumë kriminelë nga Serbia, të cilët organet e ndjekjes penale në Kosovë i shohin si përgjegjës për krime lufte gjatë periudhës 1998-99, mund të gjykohen në mungesë nën dyshimet për krime lufte në Kosovë, thonë autoritetet në Prishtinë. Gjykimet për rastet e krimeve të dyshuara të luftës, janë kthyer në ...

Më shumë...

Uran Ismaili, zgjidhet kryetar i degës së PDK-së, në Prishtinë

Uran Ismaili, zgjidhet kryetar i degës së PDK-së në Prishtinë

 Në Kuvendin Zgjedhor të degës së Partisë Demokratike të Kosovës, në Prishtinë, me pjesëmarrjen e udhëheqësve të lartë, Enver Hoxhaj, zv. Kryetar i PDK-së, Hajredin Kuçi, Kryetar i Komisionit Qendror për zgjedhje të brendshme, Memli Krasniqi, shef i Grupit parlamentar të PDK-së, Sekretari organizativ i PDK-së, Bajrush Xhemajli, Elmi Reçica, ...

Më shumë...

GAP publikoi raportin: “Taksa 100%: a po e ndihmon apo dëmton ekonominë e Kosovës?”

GAP publikoi raportin: “Taksa 100%: a po e ndihmon apo dëmton ekonominë e Kosovës?”

Instituti GAP organizoi konferencë për media ku publikoi raportin “Taksa 100%: a po e ndihmon apo dëmton ekonominë e Kosovës?”. Ky raport prezanton një vlerësim të efekteve të taksës në prodhimet vendore, çmimet e ushqimit dhe tregtinë me vendet tjera. Të gjeturat e raportit tregojnë se brenda pesë muajve që nga vendosja ...

Më shumë...

Policia e Shtetit jep shifrat zyrtare te personave të arrestuar pas protestës së dhunshme të opozitës dje

Zjarrëvenësit e Shqipërisë

Në protestën e dhunshme të opozitës, që u mbajt ditë më parë, në Tiranë 84 protestues janë proceduar për aktet e dhunës ndaj punonjësve të Policisë dhe institucioneve shtetërore. 50 ndër ta, të arrestuar. Në datë 11 Maj 2019, rreth orës 18:30 subjektet politike Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se opozita nuk mund ta rrëzojë Qeverinë duke bërë thirrje për dhunë

Edi Rama: Më 30 qershor nuk do vendosen vetëm kryetarët e bashkive por fati i Shqipërisë për 30 vitet e ardhshme

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një konferencë për medie ka thënë se në protestë do të shkojnë për herë e më pak njerëz, sepse ata nuk i besojnë broçkullat e tyre. “Nuk ka shanse që të rrëzosh një qeveri legjitime, e dalë nga zgjedhjet ku ti ke qenë pjesë ...

Më shumë...

Në 20-vjetorin e rënies përkujtohet heroi, Qamil Ilazi, “Komandant Bardhi” dhe dëshmorët e martirët

Në 20-vjetorin e rënies përkujtohet heroi, Qamil Ilazi, “Komandant Bardhi” dhe dëshmorët e martirët

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së komandantit të Brigadës 162 “Agim Bajrami” Qamil Ilazi – i njohur si komandant “Bardhi” dhe dëshmorëve: Selim Shehu, Rizvan Bela,  Xhezair Bela, Sakip Mulaku e Ejup Dushkaja, Burhan Zeneli e Hesat Axhami si dhe martirët: Hajdin Bela, Zejnete Avdiu, Selvete e Miradije ...

Më shumë...

So në Skenderaj mbahet Akademi për Tahir dhe Nebih Mehën, Malush Ahmetin dhe 31 dëshmorë të tjerë

Nesër në Skenderaj mbahet Akademi për Tahir dhe Nebih Meha, Malush Ahmeti dhe 31 dëshmorë të tjerë të muajit maj

Me 13 maj 2019 në 20 vjetorin e rënies heroike të komandantit, Malush Ahmeti në Skenderaj mbahet Akademi përkujtimore. Ai ka rënë dëshmorë tri ditë pas zhvillimit të betejës së 12 majit 1999 ku pjesëtaret heroikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i shkaktuan humbje të madhe forcave serbe në fshatin ...

Më shumë...

Nën organizimin e MIESH dhe KPMM në Tiranë mbahet Konferenca “Zhvillimi integral i industrisë minerare me ndikim minimal në mjedis”

Nën organizimin e MIESH dhe KPMM në Tiranë mbahet Konferenca “Zhvillimi integral i industrisë minerare me ndikim minimal në mjedis”

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, së Shqipërisë në bashkëpunim me Komisionin e Pavarur për Miniera dhe Minerale, MZHE-në e Kosovës dhe SHGJ-të e të dyja vendeve kanë organizuar në Tiranë Konferencën me temën “Zhvillimi integral i industrisë minerare me ndikim minimal në mjedis”. Kjo është konferenca e dytë Ndërkombëtare, pasi ...

Më shumë...

RKL: Kur Serbia kërcënon Kosovën si në kohën e Milosheviqit, në Shqipëri opozita u vë zjarrin institucioneve

RKL: Kur Serbia kërcënon Kosovën si në kohën e Milosheviqit, në Shqipëri opozita u vë zjarrin institucioneve

Kriza politike me të cilën po ballafaqohet Shqipëria, ndasitë e përçarjet e krerëve politikë në Kosovë, fuqizimi dhe përkrahja gjithnjë e më e rrezikshme që po i jep Kremlini zyrtar Serbisë neomillosheviqiane, përkrahja tashmë  krejt hapur që Bashkimi Evropian po i jep Serbisë në bisedime me Kosovën, zbehja e përkrahjes ...

Më shumë...

Edi Rama: Zjarri juaj nuk ka çka i bën Qeverisë, por po i bën Shqipërisë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama,  ka reaguar për protestën e opozitës duke shprehur edhe  trishtimin që ngjalli te ai kjo protestë.  Ai thotë  se Shqipërisë po i bëhet dëm i madh. “Çfarë trishtimi kur një lider opozite me zë të ikur i thotë qeverisë, “Aman ik!”, ndërkohë që ata rrotull ...

Më shumë...

Ambasada amerikane në Tiranë baras vlerëson dhunën dhe bën thirrje për vetëpërmbajtje nga palët

Ambasada amerikane në Tiranë baras vlerëson dhunën dhe bën thirrje për vetëpërmbajtje nga palët

Ambasada e SHBA dënon dhunën e pranishme gjatë protestës së sotme. Objektivi i deklaruar i opozitës për ta bërë demokracinë e Shqipërisë më të fortë shkon kundër dhunës që është duke u ushtruar nga protestuesit. Dhuna është thelbësisht jodemokratike dhe duhet të ndalojë. Drejtuesit e protestës kanë përgjegjësinë të nxisin ...

Më shumë...

Zjarrëvenësit e Shqipërisë përpiqen ta kthejnë vendin sikur në vitin 1999

Zjarrëvenësit e Shqipërisë

Ideatorët dhe protagonistët e zjarrëvënies së Shqipërisë në vitin 1997 sërish po provojnë ta marrin pushtetin me dhunë, tani jo me kallashë e mitralozë, sikur bënë asokohe,  por duke djegur institucionet e Shqipërisë dhe duke brohoritur  me cinizëm, “E duam Shqipërnë si Evropa”.  Qysh në fillim të protestës së djeshme ...

Më shumë...

Zjarrëvënësit e opozitës kanë hedhur bomba molotov edhe në godinën e Kuvendit

Zjarrëvënësit e opozitës kanë hedhur bomba molotov edhe në godinën e Kuvendit

Simpatizantët e opozitës kanë hedhur bomba molotov edhe ndaj godinës së kryesisë së kuvendit. Flakët janë përhapur me shpejtësi në një pjesë të godinës, por janë shuar më tej nga agjentët e gardës të pajisur me fikëse zjarri. Shumë shishe të mbushura me lëndë shpërthyese u hodhën në vazhdimësi më ...

Më shumë...