KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 50)

Lajmet

Vetëvendosje e ripërsërit se nëse vjen në pushtet, nuk do ta zbatojë marrëveshjen e arritur në SHBA

Vetëvendosje e ripërsërit se nëse vjen në pushtet, nuk do ta zbatojë marrëveshjen e arritur në SHBA

Vetëvendosje e Albin Kurtit ka ripërsëritur qëndrimin e saj, se nëse kjo parti vjen në pushtet, nuk do ta zbatojë marrëveshjen e arritur në SHBA mes Kosovës dhe Serbisë. Me anë të një komunikate të lëshuar për media, Vetëvendosje ka thënë se Hoti në SHBA i dha Serbisë financa, autostradë, ...

Më shumë...

Avokati i OVL-UÇK-së, Tomë Gashi thotë se është vërtetuar se dosjet e dërguara në këtë organizatë janë të Speciales

Avokati i OVL-UÇK-së, Tomë Gashi thotë se është vërtetuar se dosjet e dërguara në këtë organizatë janë të Speciales

Nga OVL e UÇK-së kanë folur pas takimit dhe “bastisjes” që kanë pasur nga zyrtarët e Speciales pas dosjeve që atje i la një person i panjohur. Avokati i kësaj organizate, Tomë Gashi, tha se është vërtetuar se dosjet që kanë shkuar në OVL-UÇK janë dokumente të Speciales. Të njëjtat, ...

Më shumë...

Kryeministri Hoti thotë se të gjitha orët shtesë të Policisë së Kosovës edhe të vitit të kaluar do t’i paguajmë tash

Kryeministri Hoti thotë se të gjitha orët shtesë të Policisë së Kosovës edhe të vitit të kaluar do t'i paguajmë tash

Paralajmërimit të Policisë së Kosovës për të protestuar ju ka dhënë  përgjigjeje sot Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti. Në seancën plenare, Hoti ka premtuar zgjidhje për Policinë e Kosovë,“Pajtohem dhe ndaj shqetësimin e njëjtë, por sepse ka pasur mundësi që të kryhet edhe më herët, ne tash me Ministrin dhe ...

Më shumë...

Humbjet e bizneseve në vend janë 1 miliard euro, nëse nuk intervenohet tani kolapsi ekonomik është i pa shmangshëm

Humbjet e bizneseve në vend janë 1 miliard euro, nëse nuk intervenohet tani kolapsi ekonomik është i pa shmangshëm

Nga fillimi i pandemisë e deri më tani humbjet e bizneseve në vend janë 1 miliard euro, që është një alarm për vendimmarrësit. Kështu është thënë në konferencën e përbashkët të Odës Ekonomike të Kosovës dhe Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë. Kryetari i OEK, Berat Rukiqi theksoi se nëse nuk ...

Më shumë...

Sërish në mungesë të kuorumit, ka dështuar të votohet Projektligji për Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së

Sërish në mungesë të kuorumit, ka dështuar të votohet Projektligji për Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së

  Në mungesë të kuorumit, ka dështuar sërish Projektligji për Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së. Vetëm 40 deputetë kanë marrë pjesë në votim. Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje nuk kanë marr pjesë fare në votim. Kjo pikë do të hidhet serish në votim në ...

Më shumë...

Gent Cakaj: Shqiptarët e Medvegjës kanë nevojë të jashtëzakonshme për mbështetjen e Shqipërisë

Gent Cakaj: Shqiptarët e Medvegjës kanë nevojë të jashtëzakonshme për mbështetjen e Shqipërisë

Nëpërmjet një reagimi ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, bëri me dije se pas mbështetjes financiare për shpërndarjen falas të materialeve shkollore për nxënësit shqiptarë në Kosovën Lindore, Qeveria e Shqipërisë ka vendosur të ndajë edhe mjetet e nevojshme financiare për hapjen e zyrave të ...

Më shumë...

KFOR-i italianë e mbështetë Policinë e Kosovës me pajisje kundër pandemisë se virusit korona

KFOR-i italianë e mbështetë Policinë e Kosovës me pajisje kundër pandemisë se virusit korona

Karabinierët Italianë të Njësisë së Specializuar Shumëkombëshe të KFOR-it, i dhuruan Policisë së Kosovës 22 makina gjeneruese të ozonit për të pastruar zyrat dhe automjetet nga viruset, bakteret dhe patogjenët e tjerë. Pajisjet u financuan nga Ministria Italiane e Mbrojtjes dhe raportohet se do të lehtësojnë përpjekjet e vazhdueshme të ...

Më shumë...

Nasim Haradinaj: Nuk ia dorëzojmë dosjet Speciales pa praninë e gjykatave vendore ose Policisë së Kosovës

Nasim Haradinaj: Nuk i dorëzojmë dosjes Speciales pa praninë e gjykatave vendore ose Policisë së Kosovës

Nënkryetari i OVL-UÇK-së, Nasim Haradinaj ka folur serish sot për dosjet që kanë arritur në zyrat e tyre. Ai ka thënë se mbrëmë sekretarit të kësaj organizate i janë kërkuar dosjet e reja nga njerëz të autorizuar të Tribunalit të Dhomave të Specializuara, por që Haradinaj ka thënë se nuk ...

Më shumë...

Albulena Haxhiu e akuzon Qeverinë e drejtuar nga Hoti se po injoron kërkesat e Shërbimit Korrektues të Kosovës

Albulena Haxhiu e akuzon Qeverinë e drejtuar nga Hoti se po injoron kërkesat e Shërbimit Korrektues të Kosovës

Ish-ministrja e Drejtësisë nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka akuzuar Qeverinë e drejtuar nga Avdullah Hoti, se po injoron kërkesat e Shërbimit Korrektues të Kosovës në lidhje me përfshirjen e stafit të saj në pakon emergjente. Haxhiu, ka kujtuar se në kohën sa ishte ministre, i ka kushtuar ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike është i zbrazët dhe ka rreziqe të veta, nuk ofron zgjidhje

Krasniqi: Vetëvendosja do t’i ketë votat e PDK-së për rrëzimin e qeverisë, sapo ta sjellë zyrtarisht në Kuvend mocionin

Kuvendi i Kosovës sot do të hedhë sërish në votim Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, që midis tjerash, parasheh ndryshimet ligjore që mundësojnë tërheqjen e 10-përqindëshit nga Trusti, në kohën kur vendi vazhdon të përballet me pandeminë koronavirus. Tërheqja e 10-përqindëshit nuk kishte marrë votat në lexim të parë në muajin ...

Më shumë...

Me ndërmjetësimin e BE-së sot në Bruksel mbahet takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Me ndërmjetësimin e BE-së sot në Bruksel mbahet takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Sot në Bruksel do të jetë takimi i radhës ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe me ndërmjetësimin e emisarit special të Bashkimit Evropian për dialogun Mirosllav Lajçak. Ky i fundit ka thënë se në takimin e sotëm temë diskutimi do të jenë pretendimet financiare dhe aranzhimet për komunitetin jo shumicë. ...

Më shumë...

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi i quan farsë mospajtimet mes partnerëve të koalicionit qeverisës

Selimi: Shpresojmë që Gjykata Speciale të mos i konfirmojë aktakuzë as Thaçit dhe as një ushtari të UÇK-së

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi i ka quajtur farsë mospajtimet mes partnerëve të koalicionit qeverisës. Ai ka thënë se sikur mospajtimet e tyre të ishin të vërteta atëherë do ta rrëzonin Qeverinë. Selimi ndër të tjera ka thënë se mospajtimet e tyre janë vetëm për të ...

Më shumë...

Mustafa: Nëse AAK-ja e kushtëzon votën për zgjedhjen e Haradinajt kryetar të Kosovës, vendi shkon në zgjedhje

Mustafa: Nëse AAK-ja e kushtëzon votën për zgjedhjen e Haradinajt kryetar të Kosovës, vendi shkon në zgjedhje

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka folur për çështjen e zgjedhjes së kryetarit të vendit. Ai tha se ky post nuk mund të zgjidhet pa u konsultuar me partitë opozitare si PDK-ja dhe Vetëvendosja. Sipas tij, më e lehtë do ishte bashkëpunimi me PDK-në për këtë çështje, ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Kuvendi duhet t’ia ndalojë kryeministrit të negociojë për çështje të brendshme të Kosovës, në Bruksel

Thaçi: 21 vjet me parë pas një lufte të pastër çlirimtare nënshkruam demilitarizimin e UÇK-së dhe themelimin e TMK-së

Kryetari  i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë me dije se hapja e temave për të drejtat e komuniteteve dhe për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në dialogun e Brukselit është gabim shumë i rrezikshëm i Qeverisë së Kosovës. Përmes një deklarate për medie, ai ka vlerësuar se një gjë ...

Më shumë...

USAID dhuron donacion për gjykatat e Kosovës

USAID dhuron donacion për gjykatat e Kosovës

– Për të krijuar kushtet për mbajtjen e seancave gjyqësore online dhe për t’i plotësuar nevojat e gjykatave dhe të gjyqtarëve, Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka pranuar sot pajisje teknike nga Programi i USAID për Fuqizimin e Sistemit të Drejtësisë. Zëvendës Drejtoresha e Misionit të USAID, Zeinah Salah, tha se ...

Më shumë...

E konfirmon BE nesër grupi punues i dialogut të Kosovës do të takohet me atë të Serbisë në Bruksel

E konfirmon BE nesër grupi punues i dialogut të Kosovës do të takohet me atë të Serbisë në Bruksel

Grupi punues i Kosovës dhe ai i Serbisë do të takohen të enjten në Bruksel në kuadër të dialogut. Mirëpo përveç takimit të nesërm të grupit të ekspertëve, në fund të këtij muaji do të ketë edhe takim të liderëve. Këtë e ka konfirmuar, zëdhënësi i Komisionit Evropian për Politikë ...

Më shumë...