kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 51)

Lajmet

MF: Pagat dalin me rritje deri në një vendim përfundimtar për pezullimin e ligjit

Nga vitit 2012 e deri qytetarët kanë paguar nga mbi 8 milionë euro për humbjet e rrymës në veri të vendit

Ministria e Financave ka njoftuar se pagat do të dalin me rritje deri në një vendim përfundimtar për pezullimin e ligjit. Nga ana tjetër, tri sindikata, ajo e Arsimit, Shëndetësisë dhe Policisë ditë më parë kanë paralajmëruar greva të përgjithshme nëse pagat nuk dalin me rritje. Institucioni i Avokatit të ...

Më shumë...

Blakaj: Të akuzuarit nga Gjykata Speciale mund të marrin edhe dënime me burg të përjetshëm

Dhoma e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, në Hagë, refuzoi kërkesën e Zyrës së Prokurorit për hetimin e Driton Lajçit

Drejtori Ekzekutiv i Fondit për të Drejtat Humanitare në Kosovë, Bekim Blakaj ka paralajmëruar se të akuzuarit nga Gjykata Speciale mund të marrin edhe dënime me burg të përjetshëm. Askush nuk mund të paragjykoj në këtë moment se kur do t’i shohim aktakuzat e para. Ka pasur spekulimi që ky ...

Më shumë...

Kurti: Vuçiq dëshiron të kalojë në një të ardhme paqësore pa pranuar krimet e së kaluarës

Gashi: Serbia nuk mund të amnistohet për krimet e kryera në Kosovë gjatë luftës së viteve 1998-1999

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksander Viqiç me deklaratat e tij se masakra e Reçakut ishte një krim i fabrikuar po dëshiron të kalojë në një të ardhme paqësore pa pranuar krimet e së kaluarës. Por pavarësisht këtyre deklaratave mohuese të krimeve, gjenocidi, varret ...

Më shumë...

Hasani: Krimet nuk vjetrohen kurrë e as nuk duhet të harrohen

Masakra e Recakut

Duke komentuar deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuqiç i cili ka mohuar krimin kundër njerëzimit që ka bërë Serbia në Reçak, ambasadori i vendit to në Shqipëri, Nait Hasani ka thënë se krimet nuk vjetrohen kurrë e as nuk duhet të harrohen. Serbia po e bën këtë duke shfrytëzuar ...

Më shumë...

Albin Kurti: Dy muaj më parë vendi votoi për ndryshim, për t’u ndarë nga e kaluara e korruptuar dhe e humbur

Kurti i bën publik emrat që kjo parti ka përzgjedhur për të drejtuar ministritë, e fton LDK-në që t'i sjell emrat e ministrave

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka shkruar se dy muaj më parë vendi votoi për ndryshim për t’u ndarë nga e kaluara e korruptuar. “Sot dy muaj më parë, populli i Kosovës votoi masivisht për ndryshim. Jo vetëm ndryshim retorik, por të vërtetë dhe ndryshim kuptimplotë. Një shkëputje nga ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi takon ambasadorin Fran Wisner dhe baroneshën Catherine Ashton

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi takon ambasadorin Fran Wisner dhe baroneshën Catherine Ashton

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi gjatë vizitës së tij në Berlin është takuar me ish të dërguarin e SHBA-ve në bisedimet Kosovë-Serbi Fran Wisner dhe me ish përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Catherine Ashton. Ai për këto takime ka njoftuar nëpërmjet rrjetit social ku ka vlerësuar ...

Më shumë...

Gani Dreshaj: Lajm i mirë mbyllja e Monego-s dhe Iute Credit, këto dy kompani ishin fajde të legalizuara në Kosovë

Gani Dreshaj: Lajm i mirë mbyllja e Monego-s dhe Iute Credit, këto dy kompani ishin fajde e legalizuar në Kosovë

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gani Dreshaj e ka përshëndetur vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës për mbylljen e dy institucioneve mikrofinanciare. “Lajm i mirë mbyllja e dy institucioneve mikrofinanciare, Monego e Iute Credit. Këto dy kompani ishin thjeshtë fajde e legalizuar në Kosovë. E them me bindje se kam ...

Më shumë...

SBASHK-u, FSHK dhe Sindikata e Policisë së Kosovës kërkojnë takim urgjent me krerët më të lartë të shtetit

Sindikata e Arsimit, e Shëndetësisë dhe e Policisë së Kosovës kërkojnë të takohen urgjentisht me krerët më të lartë të shtetit të Kosovës. Ky takim është kërkuar një ditë pas dërgimit të Ligjit për Paga nga Avokati i Popullit në Gjykatë Kushtetuese. “Ky takim kërkohet me qëllim të informimit nga ...

Më shumë...

Murati: LDK tani ka më shumë kërkesa si parti e dytë krahasur para zgjedhjeve kur mendonin se do të dilnin të parët

Murati: LDK tani ka më shumë kërkesa si parti e dytë krahasur para zgjedhjeve kur mendonin se do të dilnin të parët

​Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati, përmes një shkrimi në rrjetin social , ka thënë se LDK ka më shumë kërkesa tani kur është radhitur si partia e dytët në zgjedhje sesa para zgjedhjeve kur mendonin se do të dilnin të parët. “Oferta e fituesit për të harmonizuar programin me ...

Më shumë...

Kosnett: SHBA do të shqyrtojë çdo marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, përfshirë edhe ndryshimin e territorit

Kosnett: SHBA do të shqyrtojë çdo marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, përfshirë edhe ndryshimin e territorit

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, mendon se ka ardhur koha që përfaqësuesit politikë të largohen nga politikat tradicionale tregtare dhe të mendojnë se si të ndërtojnë një shtet të paqes, drejtësisë dhe prosperitetit për gjeneratat e ardhshme. Ai thotë se Lista Serbe është një realitet politik në Kosovë ...

Më shumë...

Rexhep Qosja: Kundërshtarët e shkëmbimit të territorit po ia dhurojnë Serbisë edhe Luginën edhe Veriun

Dr. Rexhep Qosja

Debati i kohëve të fundit për një korrigjim të mundshëm kufijve me Serbinë, eventualisht për një shkëmbim territori mes dy vendeve, ka sjellë qëndrime të ndryshme nga politikanë e nga shoqëria civile, dhe jo vetëm këto. Akademik,  Rexhep Qosja, është ndër të parët që ka propozuar shkëmbim territori me Serbinë. ...

Më shumë...

Agim Bahtiri: Koalicionin me LDK-në e japim, por jo Ministrinë e Punëve të Brendshme…

Agim Bahtiri

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, i cila ka ndërruar shumë parti dhe më në fund iu ka bashkuar Vetëvendosjes, ka deklaruar për “Epoka e re” se në asnjë mënyrë nuk do t i jepet LDK-së, Ministria e Punëve të Brendshme, meqë, sipas tij vetëm Vetëvendosja ka guxim të hapë dosjet ...

Më shumë...

Më shumë se 800. 000 demonstrues marshuan nëpër qytete në të gjithë Francën

Më shumë se 800. 000 demonstrues marshuan nëpër qytete në të gjithë Francën

Mediet në Evropë bëjnë të ditur se më shumë se 800,000 demonstrues marshuan në qytetet e mëdha  në të gjithë Francën, me punëtorët  e hekurudhave, me mësues dhe staf spitalor që iu bashkuan grevës më të madhe në dekada, që është mbajtur në Francë. Autoritetet në kryeqytetin e Francës barrikaduan ...

Më shumë...

Prokurori i ri i Përgjithshëm i Shqipërisë, Olsian Çela u prezantua sot si drejtuesi i ri i organit të akuzës

Prokurori i ri i Përgjithshëm i Shqipërisë, Olsian Çela u prezantua sot si drejtuesi i ri i organit të akuzës

Prokurori i ri i Përgjithshëm, Olsian Çela u prezantua sot si drejtuesi i ri i i organit të akuzës. Ishte ish-kryeprokurorja, Arta Marku, e cila i dorëzoi  detyrën kryeprokurorit të ri Olsian Çela, që u votua dje nga parlamenti me 101 vota për të drejtuar organin e akuzës për 7 ...

Më shumë...

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës themelon çmimin letrar, “Adem Demaçi”

Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës

Kryesia e LSHK-së, mori vendim për themelimin e çmimit të ri letrar me emrin e shkrimtarit, politikanit e atdhetarit ADEM DEMAÇI, që do të jepet përvjet më 5 mars në akademinë letrare-artistike “Ora e Lirisë” për krijimin më të mirë të paraqitur në këtë veprimtari të LSHK-së, që organizohet në ...

Më shumë...

Luljeta Bozo: Duhet një platformë arkitektonike si do organizohet në të ardhmen ndërtimet në Shqipëri

Luljeta Bozo: Duhet një platformë arkitektonike si do organizohet në të ardhmen ndërtimi në vendin tonë

Inxhinierja e ndërtimit prof. Luljeta Bozo, e njohur nga të gjithë qytetarët këto ditë përmes televizionit me këshillat dhe sigurinë që dha për ndërtimet në vendin tonë në kushtet e pas-tërmetit, u prit sot në një takim të veçantë nga kryeministri Edi Rama në zyrën e tij. Nisur nga profesionalizmi ...

Më shumë...