KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 51)

Lajmet

Sipas OBSH-së deri më tani në gjithë globin 20.16 milionë njerëz janë infektuar me virusin korona

Sipas OBSH-së deri më tani në gjithë globin 20.16 milionë njerëz janë infektuar me virusin korona

Në 24 orët e fundit, në botë janë regjistruar rreth 214,000 raste të reja të koronavirusit, duke çuar kështu numrin e përgjithshëm të pacientëve deri më tani në 20.16 milionë, njofton Organizata Botërore e Shëndetit. 737.417 njerëz në botë kanë vdekur nga COVID-19 deri më tani, 4,835 vetëm në 24 ...

Më shumë...

Ministri Zemaj e pret në takim ushtruesin e detyrës së kryeshefit të IPK-së, Kushtrim Hodaj

Ministri Zemaj e pret në takim ushtruesin e detyrës së kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës, Kushtrim Hodaj

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka pritur sot në takim ushtruesin e detyrës së kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës, Kushtrim Hodaj. Gjatë këtij takimi, ministri Zemaj ka njoftuar Hodaj për masat dhe aktivitetet e MSh-për parandalimin e përhapjes së Covid-19. Zemaj falënderoi Inspektoratin Policor të Kosovës për angazhimin në ...

Më shumë...

Emmanuel Macron: Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor pas tensioneve Turqi – Greqi

Emmanuel Macron: Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor pas tensioneve Turqi - Greqi

Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor, tha kryetari Emmanuel Macron të mërkurën, duke i bërë thirrje Turqisë të ndalojë kërkimet e naftës dhe gazit në ujërat e diskutueshme që ka rritur tensionet me Greqinë, shkruan Reuters. Udhëheqësi francez shprehu shqetësimin për eksplorimin “të njëanshëm” nga ...

Më shumë...

19 vjet nga Marrëveshja e Ohrit, e cila luftën e fituar të shqiptarëve e varrosi në një kompromis të dhembshëm

19 vjet nga Marrëveshja e Ohrit, e cila luftën e fituar të shqiptarëve e varrosi në një kompromis të dhembshëm

Marrëveshja e Ohrit e 13 gushtit të vitit 2001 u arrit pasi forcat e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare kishin avansuar në terren dhe po bëheshin gati të hynin në Shkup. Me qëllim për të mos lejuar ndarjen e këtij Shteti, faktori ndërkombëtar i bëri presion kreut politik të luftës, i cili ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës sot do të votojë në parim Projektligjin për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së

As më seancën e sotme nuk është votuar në Kuvendin e Kosovës Projektligji për Vlerat e UÇK-së, sërish LDK dhe LV abstenuan

Kuvendi i Kosovës sot do të votojë në parim Projektligjin për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në vazhdimin e seancës së ndërprerë javën e kaluar. Në rendin e ditës do të jetë edhe zgjedhja e dy anëtarëve të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, zgjedhja e një ...

Më shumë...

Tahiri: Nuk pres që të këtë konfirmim të aktakuzës nga Specialja dhe se Kadri Veseli të mbetet kryetar i PDK-së

Tahiri: Nuk pres që të këtë konfirmim të aktakuzës nga Specialja, dhe se pret që Kadri Veselit të mbetet kryetar i PDK-së

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se PDK-ja nuk ka pasur ofertë për futjen e subjektit të tij në qeveri. Ai ka komentuar edhe kandidaturën e kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj, për kryetar të Kosovës. “Kosova e ka Presidentin deri në mars të vitit tjetër. Ndërsa për këtë të ...

Më shumë...

Endrit Shala: Kosova e ka kryetarin e saj dhe aktualisht nuk është as në fushatë zgjedhore

Endrit Shala: Kosova e ka kryetarin e saj dhe aktualisht nuk është as në fushatë zgjedhore

Ish-kryeministri i Kosovës dhe kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj sot pas mbledhjes së kryesisë së partisë ka shpallur kandidaturën për kryetar të ardhshëm të Kosovës. Lidhur me zgjedhjen e tij president, nuk dihet nëse Haradinaj i ka votat dhe përkrahjen e partnerëve aktual qeverisës. Për këtë, ...

Më shumë...

Bisedimet ndërpartiake për rikonfigurimin e Qeverisë, bënë që AAK-ja ta emërojë Ramush Haradinajn për kryetar

Ramush Haradinaj

Bisedimet ndërpartiake kohëve të fundit për rikonfigurimin e qeverisë, kanë shtyrë AAK-në të bëjë gati emrin për president. Haradinaj është nominuar sot nga Këshilli Drejtues i partisë së tij për president të vendit. Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj e ka konsideruar përgjegjësi të lartë dhe nder të veçantë të jetë ...

Më shumë...

Vjosa Osmani: Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë

Vjosa Osmani: Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë

“Të rinjtë janë forca e vërtetë vepruese për ndryshimet e mëdha në shoqëri”. Kështu tha sot kryetarja e Kuvendit të Kosovës, znj. Vjosa Osmani, gjatë një pritjeje që u bëri përfaqësuesve të disa organizatave të të rinjve, në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Ajo u tha aktivistëve rinorë të rrjetit global ...

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, priti kryetaren e Kuvendit të Kosovës. Vjosa Osmani

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, priti kryetaren e Kuvendit të Kosovës. Vjosa Osmani

Ministri i Mbrojtjes,  Anton Quni,  i shoqëruar nga komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, sekretari i Përgjithshëm i MM-së, Faruk Geci, pritën sot në një vizitë pune, kryetaren e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani të shoqëruar nga stafi i saj. Ministri Quni pasi i uroi mirëseardhje kryeparlamentares Osmani, e njoftoi ...

Më shumë...

11 qytetarë të Kosovës e kanë humbur betejën me koronavirusin brenda 24 orëve të kaluara

11 qytetarë të Kosovës e kanë humbur betejën me koronavirusin brenda 24 orëve të kaluara

Edhe 11 kosovarë kanë humbur betejën me koronavirusin brenda 24 orësh. Kjo është bërë e ditur me anë të një komunikate për media nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës, shkruan lajmi.net. Dje, bilanci i viktimave ishte 354. Ndërkaq sot, ky numër ka arritur në 365 Po ashtu, sot ...

Më shumë...

IKSHPK bënë të ditur se e janë regjistruar edhe 205 raste të reja me virusin korona në vendin tonë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri i rasteve aktive me virusin korona në vendin tonë është 3.010

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se janë regjistruar edhe 205 raste të reja me koronavirus. Ka shkuar në 10 mijë e 795 numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë, pasi që vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 205 raste të reja. ...

Më shumë...

Ministri Veliu priti në takim shefin e UNHCR-së dhe Koordinatoren e Zhvillimit të OKB në Kosovë

Ministri Veliu priti në takim shefin e UNHCR-së dhe Koordinatoren e Zhvillimit të OKB në Kosovë

Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, priti në takim njoftues shefin e UNHCR-së në Kosovë, Erol Arduc si dhe Koordinatoren e Zhvillimit të OKB në Kosovë, Ulrika Richardson. Në këtë takim, ministri Veliu i njoftoi Arduc dhe Richardson për punën e MPB-së në menaxhimin e fushës së migrimit në ...

Më shumë...

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti bisedoi me drejtuesit e TRUST-it dhe të Fondit Kosovar për Garanci Kreditore

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti bisedoi me drejtuesit e TRUST-it dhe të Fondit Kosovar për Garanci Kreditore

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, zhvilluan sot një takim virtual me drejtuesit e TRUST-it, me të cilët biseduan rreth ecurisë së përgatitjeve për realizimin e tërheqjes së 10-përqindësisht nga Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës. Hoti kërkoi nga drejtuesit e TRUST-it ...

Më shumë...

Vetëvendosje kërkon qasje në ARBK për licencimin e laboratorëve privat për testime për virusin korona

Vetëvendosje kërkon qasje në ARBK për licencimin e laboratorëve privat për testime për virusin korona

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar qasje në Agjencinë e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës për licencimin e laboratorëve privat për testime. Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje përmes komisionit për Shëndetësi ka kërkuar qasje në dokumentet publike në institucionin e ARBK-së, për të qenë të informuar në lidhje me procesin e licencimit ...

Më shumë...

Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës kërkon që të largohet masa për kufizimin e lëvizjes pas orës 22:30

Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës kërkon që të largohet masa për kufizimin e lëvizjes pas orës 22:30

Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës ka mbajtur takim me komitetin e Gastronomisë dhe Turizmit. Në këtë takim të rregullt është kërkuar nga Qeveria që të bashkëpunojë me sektorin e gastronomisë para se të marrin vendime që afektojnë me këtë sektor. Anëtarët kanë kërkuar edhe të shpejtohet votimit për fillimin e ...

Më shumë...