Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 53)

Lajmet

Tahiri: Është shënuar progres substancial në parandalimin dhe trajtimin efikas të rasteve të dhunës në familje

Ministri Tahiri: Është shënuar progres substancial në parandalimin dhe trajtimin efikas të rasteve të dhunës në familje

Ministri në detyrë i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka marrë pjesë në tryezën ku është prezantuar projekti “Baza e të dhënave të rasteve të dhunës në familje”, e cila është realizuar nga Zyra e Koordinatorit Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, e cila funksionon në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë. ...

Më shumë...

Komisioni Evropian ndanë 15 milionë euro ndihmë për Shqipërinë pas tërmetit të 26 nëntorit

Komisioni Evropian ndanë 15 milionë euro për Shqipërinë, Von der Leyen është në solidaritet të plotë me shqiptarët

Komisioni Evropian ka akorduar 15 milionë euro për Shqipërinë pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, ka thënë se BE-ja është në solidaritet të plotë me Shqipërinë. “Kemi vendosur për zhvillimin e një konference të përbashkët donatorësh”, ka thënë ajo.

Më shumë...

Udhëheqësit e vendeve anëtare të NATO-s po takohen në kuadër të samitit të 70 vjetorit të themelimit të aleancës

Udhëheqësit e vendeve anëtare të NATO-s po takohen në kuadër të samitit që shënon 70 vjetorin e themelimit të aleancës

Udhëheqësit e vendeve anëtare të NATO-s po takohen për të zhvilluar bisedimet zyrtare, në kuadër të samitit që shënon 70 vjetorin e themelimit të aleancës ushtarake. Samiti dy-ditor deri më tani është nën hijen e një tensioni midis vendeve aleate. Pas takimit që pritet të zgjasë rreth tre orë, 29 ...

Më shumë...

Apostolova: Serbët që kanë marrë më shumë vota në zgjedhje duhet të jenë pjesë e qeverisë së ardhshme

Apostolova: Serbët që kanë marrë më shumë vota në zgjedhje duhet të jenë pjesë e qeverisë së ardhshme

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka thënë se pret që Qeveria e Kosovës të formohet sa më shpejt në mënyrë që të rifillojë dialogu Kosovë-Serbi. Ajo ka thekson se serbët që kanë marrë më shumë vota në zgjedhje duhet të jenë pjesë e qeverisë së ...

Më shumë...

Dekorohen ushtarët e FSK-së dhe Njësisë Speciale të Kosovës për sakrificën dhe angazhimin e tyre pas tërmetit në Shqipëri

Dekorohen ushtarët e FSK-së dhe Njësisë Speciale të Kosovës për sakrificën dhe angazhimin e tyre pas tërmetit në Shqipëri

Kryetari shqiptar, Ilir Meta ka dekoruar ushtarët e FSK-së dhe Njësisë Speciale të Kosovës për sakrificën dhe angazhimin e tyre të pashoq pas tërmetit që goditi Shqipërinë. Pjesëtarët e FSK-së janë dekoruar me dekoratën e artë të Shqiponjës, për sakrificën e pakuesyer të tyre. Pjesëtarët e Njësisë Speciale me dekoratën ...

Më shumë...

RRIPAK kërkon krijimin e Ministrisë së Kulturës në Qeverinë e re të Republikës së Kosovës

RRIPAK kërkon krijimin e Ministrisë së Kulturës në Qeverinë e re të Republikës së Kosovës

Rrjeti i Institucioneve të Pavarura të Artit dhe Kulturës – RRIPAK me këtë kumtesë vlerëson fushatën zgjedhore dhe procesin zgjedhor të Zgjedhjeve për Kuvendin e Kosovës, të mbajtura me 6 tetor të vitit 2019. RRIPAK mbi të gjitha vlerëson pjekurinë e treguar nga populli i Kosovës në këtë proces të ...

Më shumë...

Isa Mustafa, thotë se njëherë nuk do të ketë takim me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti

Isa Mustafa, thotë se njëherë nuk do të ketë takim me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se sot nuk do të ketë takim me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Lajmin e ka konfirmuar Mustafa para takimit me kryetarin e Grupit të EPP-së në Parlamentin Evropian, Manfred Weber. Mosmarrëveshjet për arritjen e një koalicioni në mes ...

Më shumë...

Sot në Krushë të Madhe përkujtohen tetë dëshmorët e kombit të rënë 21 vite më parë në malet e Pashtrikut

Sot në Krushë të Madhe përkujtohen tetë dëshmorët e kombit të rënë heroikisht 21 vite më parë malet e Pashtrikut

Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike në malet e Pashtrikut më 4 dhjetor 1998, të mërkurën sot do të bëhen homazhe dhe mbahet tubim përkujtimor në kompleksin Memorial në Krushë të Madhe në nderim të dëshmorëve të kombit: Muhamet Malsori, Hysni Duraku, Skënder Hameli, Sinan Hoti, Isak Hoti, Sedat ...

Më shumë...

Pas përpjekjes së dështuar për të arritur koalicion qeverisës, LDK dhe Vetëvendosje vazhdojnë të heshtin

Pas përpjekjes së dështuar për të arritur koalicion qeverisës, LDK dhe Vetëvendosje vazhdojnë të heshtin

Të heshtura për mospajtimet dhe për thellimin e ndasive të tyre po qëndrojnë LDK dhe Vetëvendosje, parti të cilat po synojnë që disa javë arritjen e një koalicioni, i cili do të ishte hapi i parë drejt krijimit të qeverisë së re. Pas dështimit të tentativës së fundit të tyre ...

Më shumë...

Mark Gjonaj: Detyra më e ngutshme në Shqipëri tani është kapërcimi i traumave të fëmijëve

Mark Gjonaj: Detyra më e ngutshme në Shqipëri tani është kapërcimi i traumave të fëmijëve

Anëtari i Këshillit të Bashkisë së Nju Jorkut, Mark Gjonaj, ka thënë se “Diaspora është thesari i Shqipërisë”. Ai i bëri këto komente nga Tirana që po e viziton prej disa ditësh për shkak të tërmetit. “Ndihma jonë nga SHBA është një dëshmi se kush jemi ne. Ne kurrë nuk ...

Më shumë...

Varhelyi: Është e rëndësishme që Qeveria e re në Kosovë të formohet sa më shpejt, pasi e presin punë të mëdha

Oliver Varhelyi: Është e rëndësishme që Qeveria e re në Kosovë të formohet sa më shpejt, pasi e presin punë të mëdha

Komisioneri për fqinjësi dhe zgjerim i BE, Oliver Varhelyi, në paraqitjen e tij të parë që prej se mori mandatin për këtë post, ka folur edhe për dialogun Kosovë-Serbi, duke thënë se do të punojë me Shefin e ri të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, për të ...

Më shumë...

MIT: Kompanitë e kontraktuara për mirëmbajtje të rrugëve në sezonin dimëror janë të gatshme për të pastruar rrugët

MIT: Kompanitë e kontraktuara për mirëmbajtje të rrugëve në sezonin dimëror janë të gatshme për të pastruar rrugët

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit njofton qytetarët se 17 kompanitë e kontraktuara për mirëmbajtje të rrugëve në sezonin dimëror janë të gatshme me makineri dhe sasi të bollshme të kripës, që nga data 15 nëntor. “Gjatë ditës së martë (03.12.2019) këto kompani, janë duke punuar në pastrim dhe hedhje të ...

Më shumë...

Udhëheqësit e NATO-s, po bisedojnë në një samit dyditësh në Londër, në 70-vjetorin e themelimit të aleancës

Udhëheqësit e NATO-s, po bisedojnë në një samit dyditësh në Londër, në 70-vjetorin e themelimit të aleancës

Samiti i NATO-së i cili po mbahet, në Londër,  po mbetet nën hijen e debateve të ashpra për shpenzimet në mbrojtje, politikat në Siri e të tjera. Përkundër tensioneve, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se NATO-ja është “aleanca më e suksesshme në histori”. “Për mua është e ...

Më shumë...

Misioni i OSBE-së lidhur me numrin e serbëve të ikur nga Kosova bazohet në shifrat e Serbisë dhe jo në shifrat reale

Misioni i OSBE-së lidhur me numrin e serbëve të ikur nga Kosova bazohet në shifrat e Serbisë dhe jo në shifrat reale

Misioni i OSBE-së në Kosovë ka publikuar raportin “Vlerësim i kthimit vullnetar në Kosovë” dhe filmin dokumentar mbi kthimin me titull “Të jesh në vendin tënd”. Sipas këtij raporti që prej dhjetorit të vitit 2018 vetëm 28 mijë e 111 persona të zhvendosur janë kthyer në Kosovë prej 220 mijë ...

Më shumë...

KOMF: Të zbatohen të drejtat e fëmijëve me aftësi të kufizuara

KOMF: Të zbatohen të drejtat e fëmijëve me aftësi të kufizuara

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, u bën thirrje institucioneve të garantojnë mbrojtjen, gjithëpërfshirjen dhe realizimin e të drejtave për të gjithë fëmijët me aftësi të kufizuara. Fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë jetojnë në ...

Më shumë...

OJQ-të të cilat menaxhojnë Qendrat Mësimore për Mësim Shtesë paraqiten kërkesa para Ministrisë së Arsimit

OJQ-të të cilat menaxhojnë Qendrat Mësimore për Mësim Shtesë paraqiten kërkesa para Ministrisë së Arsimit

Organizatat e shoqërisë civile të cilat menaxhojnë Qendrat Mësimore për Mësim Shtesë sot kanë bërë thirrje para objektit të Ministrisë së Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë – MAShT. #DUAM QENDRAT TONA, #MINISTËR KU ËSHTË GJYSËM MILION EURO, #DUAM LLOGARI, kanë qenë disa nga parullat kyçe të brohoritjeve të qytetarëve dhe tutorëve ...

Më shumë...