KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 80)

Lajmet

Hoti takohet virtualisht me drejtuesit e Qendrës së Politikave Evropiane, ku morën pjesë mbi 40 eurodeputetë

Hoti

Kryeministri i Kosovës, Avduallah Hoti ka realizuar një takim virtual me drejtuesit e Qendrës së Politikave Evropiane, ku morën pjesë mbi 40 eurodeputetë. Ndonëse në këtë bashkëbisedim janë trajtuar një varg temash, që prekin marrëdhëniet e Kosovës me Bashkimin Evropian, biseda është përqendruar sidomos te çështja e liberalizimit të vizave ...

Më shumë...

Në javën e ardhshme vendoset për procedimin më tutje për projektin e Kompleksit Memorial “Adem Jashari”

Në javën e ardhshme vendoset për procedimin më tutje për projektin e Kompleksit Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Është mbajtur Takimi i Parë i Komitetit Ndërministror për Përzgjedhjen e Projektit për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri ka thënë se është konstituar grupi, ndërsa ka shtuar se do të presin deri të hënën një opinion ligjor që të procedohet më tutje. E në emër të ...

Më shumë...

Shënohen edhe 181 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, ndërsa janë shëruar 136 pacientë të tjerë

Sot në Kosovë janë konfirmuar 63 raste të reja me virusin korona ndërsa janë shëruar 87 pacientë të tjerë

Janë shënuar edhe 181 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Nga testimi i 420 mostrave, 181 prej tyre janë pozitive. Numri total i rasteve pozitive është 6.467 raste nga 32.795 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 158 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi është informuar sot nga myftiu Tërnava për nisjen e ndërtimit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë

Kryetari Thaçi është informuar sot nga myftiu Tërnava për nisjen e ndërtimit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është informuar nga myftiu, Naim Tërnava për nisjen e ndërtimit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë. Këtë i pari i shtetit e ka bërë të ditur përmes një postimi teksa ka thënë se vlera më e madhe e popullit të Kosovës është respekti i ndërsjellë ...

Më shumë...

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, i uron shërim të shpejtë nga virusi corona, Jakup Krasniqit

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, i uron shërim të shpejtë nga virusi corona, Jakup Krasniqit

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, i ka uruar shërim të shpejtë Jakup Krasniqit pas infektimit me COVID-19. Limaj,  pret që kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës ta kaloj me sukses këtë sfidë shëndetësore dhe t’i kthehet sa më parë aktiviteteve të përbashkëta politike. “Iu bëj thirrje edhe një herë ...

Më shumë...

Krasniqi: Qeveria urgjentisht të veproj dhe të ndihmojnë gastronomet e Kosovës në këtë kohë pandemie

Krasniqi - Osmanit: Askush nuk po kërkon me mbrojt UÇK-në nga populli, sepse atë e mbron historia dhe të bëmat e saj

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Memli Krasniqi, i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që urgjentisht të veproj dhe të ndihmojnë gastronomet e Kosovës në këtë kohë pandemie. Krasniqi ka thënë në seancën e sotme plenare se gastronomia është njëri ndër sektorët më vital të vendit ...

Më shumë...

Punëtorët e Telekomit protestojnë kundër bllokimit të llogarive bankare të kësaj ndërmarrje

Punëtorët e Telekomit protestojnë kundër bllokimit të llogarive bankare të ndërmarrjes dhe tërheqjen e mjeteve brenda llogarive nga Z-Mobile

Pikat e kuqe të vendosura nga Lëvizja Vetëvendosje javë më parë po shfrytëzohen edhe për një protestë tjetër. Këtë herë nga punëtorët e ndërmarrjes publike, Telekomi i Kosovës. Nën organizimin e Sindikatës së kësaj ndërmarrje me qindra punëtorë po protestojnë para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës për të kundërshtuar bllokimin ...

Më shumë...

Edhe në seancën e sotme nuk kanë munguar përplasjet verbale të Vjosa Osmanit me anëtarët e partisë së saj

Edhe në seancën e sotme nuk kanë munguar përplasjet verbale të Vjosa Osmanit me anëtarët e partisë së saj

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani i ka vazhduar edhe sot përplasjet me anëtarët e partisë së saj. Gjithçka nisi kur Osmani e komentoi deklaratën e ministres së Jashtme, Meliza Haradinaj-Stubllës, gjë që shkaktoi reagimin e Kujtim Shalës së LDK-së, i cili tha se kryeparlamentarja nuk guxon të bëj ...

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli i mohon raportimet në disa medie se ai ka dalë pozitiv me koronavirus

Kadri Veseli ia rikujton partive politike porosinë e tij para zgjedhjeve për mos t’i vendosur vijat e kuqe

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka mohuar raportimet se ai ka dalë pozitiv me koronavirus. Ai ka bërë sot test për virusin Covid-19 por ende nuk ka marrë rezultatin nga IKSHP. Veseli ka ftuar të gjithë qytetarët që t’i respektojnë masat, të vendosin maskën, të mbajnë distancën dhe të mbajnë ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës ka dështuar ta miratoj rezolutën e LV-së dhe rekomandimet e PDK-së për pandeminë

DeKuvendi i Kosovës ka dështuar ta miratoj rezolutën e Vetëvendosjes dhe rekomandimet e PDK-së për pandeminë

Në mungesë të kuorumit, Kuvendi i Kosovës ka dështuar të miratoj Propozim-rezolutën e parashtruar nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje lidhur me menaxhimin e pandemisë Covid-19, dhe votimi i rekomandimeve të propozuara nga Grupi Parlamentar i PDK-së lidhur me menaxhimin e pandemisë Covid-19. Ndonëse në seancë ishin prezent mbi 70 ...

Më shumë...

Deputetët e Kuvendit të Kosovës me 84 vota pro kanë votuar pesë marrëveshjet ndërkombëtare financiare

Rezoluta e Vetëvendosjes për dialogun Kosovë - Serbi nuk ka kaluar pasi që nuk kishte kuorum në Kuvend

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar pro pesë marrëveshjeve ndërkombëtare financiare. 84 deputetë kanë votuar pro këtyre marrëveshjeve, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Pas disa seancave që kishin bllokuar këto marrëveshje, sot edhe deputetët e Vetëvendosjes miratuan marrëveshjet ndërkombëtare. Marrëveshjet që u ratifikuan në Kuvend janë këto: Projektligji për ...

Më shumë...

Ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt, nesër do largohet nga vendi ynë, thotë se do të kthehet privatisht e si mik

Ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt, nesër do largohet nga vendi ynë, thotë se do të kthehet privatisht e si mik

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Christian Heldt, nesër do të largohet nga Kosova duke përfunduar kështu mandatin e tij 3 vjeçar. Diplomati gjerman është shprehur i mërzitur që i duhet të largohet nga Kosova pa pasur mundësinë që të përshëndetet me të gjithë miqtë e tij, si pasojë e pandemisë dhe ...

Më shumë...

Hoti: Kosova ka një kryeministër që po i ushtron autorizimet kushtetuese pa lejuar asnjë ndërhyrje në ato autorizime

Hoti: Kosova ka një kryeministër që po i ushtron autorizimet kushtetuese pa lejuar asnjë ndërhyrje në ato autorizime

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar pas deklarimeve të Ramush Haradinajt se nuk i beson partnerit lidhur me dialogun. Hoti thotë se dialogu nuk ka alternativë dhe Kosova ka nisur dialogun për njohje reciproke. Tutje Kryeministri thotë se po i ushtron autorizimet kushtetuese pa lejuar ndërhyrje dhe në koordinim ...

Më shumë...

IKSHPK pranon 41 mijë komplete testimi në luftën ndaj COVID-19, donacion nga Luksemburgu dhe Austria

IKSHPK pranon 41 mijë komplete testimi në luftën ndaj COVID-19, donacion nga Luksemburgu dhe Austria

41 mijë komplete testimi në luftën ndaj COVID-19 janë dorëzuar në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik. Ky donacion është financuar nga Luksemburgu dhe Austria, i cili po konsiderohet si i mirëseardhur për personelin shëndetësor. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se ky donacion do ta lehtësojë luftën kundër pandemisë ...

Më shumë...

OEK: Miratimi i draftligjit për rimëkëmbjen ekonomike, mundësi e zbatimit të masave konkrete për rimëkëmbje

OEK synon themelimin e Gjykatës Komerciale e cila do ta ndihmonte ekonominë tash në kohën pandemike

Oda Ekonomike e Kosovës mirëpret miratimin e draftligjit për rimëkëmbjen ekonomike, nga Qeveria e Republikës të Kosovës. I njejti draftligj duhet të miratohet edhe nga Kuvendi i Republikës të Kosovës, në mënyrë që t’i hapet rruga implementimit të masave konkrete për rimëkëmbjen ekonomike. Komuniteti i biznesit kërkon veprime të shpejta ...

Më shumë...

Shoqata “Thirrjet e Nënave”: Nuk mund të këtë pajtim me Serbinë pa u zbardhur fati i personave të pagjeturve

Shoqata “Thirrjet e Nënave”: Nuk mund të këtë pajtim me Serbinë pa u zbardhur fati i personave të pagjeturve

Shoqata “Thirrjet e Nënave” reagoi ndaj veprimeve të fundit të Qeverisë së Kosovës, në lidhje me përbërjen e delegacionit për bisedime me Serbinë, në Bruksel, me theks të veçantë rreth temës për personat e zhdukur. Kryetarja e kësaj shoqate, Nesrete Kumnova, tha se gjatë gjithë kohës kanë kërkuar që të ...

Më shumë...