KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 70)

Lajmet

Politikani shqiptar, Dritan Abazoviq propozohet për zëvendës-kryeministër të Malit të Zi

Politikani shqiptar, Dritan Abazoviq propozohet për zëvendës-kryeministër të Malit të Zi

Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, paraqiti propozimin përfundimtar të përbërjes së kabinetit qeveritar. Zëvendëskryeministër do të jetë Dritan Abazoviq, udhëheqësi i Aksionit të Reformës së Bashkuar (URA), dhe i koalicionit “E zeza në të bardhë”. Krivokapiq tha se negociatori kryesor me BE-në ...

Më shumë...

Disa institucione të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë reagojnë kundër Gjykatës Speciale

Gjykata

Katër institucione të Kosovës: Instituti Albanologjik i Prishtinës – Prishtinë; Instituti i Historisë  “Ali Hadri” – Prishtinë; Muzeu Kombëtar i Kosovës – Prishtinë; Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës – Prishtinë; tri institucione të Shqipërisë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Shqipërisë – Tiranë; Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ...

Më shumë...

Për shkak të situatës pandemike shtyhet Sesioni shkencor me temën ,,Ushtria Çlirimtare e Kosovës – vlerë kombëtare”

Për shkak të situatës pandemike shtyhet Sesionin shkencor me temën ,,Ushtria Çlirimtare e Kosovës – vlerë kombëtare”

Në 23-vjetorin e daljes në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe duke marrë shkas nga zhvillimet e fundit që kanë ndodhur në Republikën e Kosovës dhe rreth saj, institucione shkencore e kulturore të Kosovës, të Shqipërisë dhe të Maqedonisë Veriore, kohë më parë, patën vendosur të organizonin Sesionin shkencor ...

Më shumë...

Me ceremoni ushtarake u shënua 27 Nëntori – Dita e Forcës

Me ceremoni ushtarake u shënua 27 Nëntori - Dita e Forcës

Në kazermën „Adem Jashari“ të FSK-së, në Prishtinë, sot me ceremoni ushtarake u shënua 27 Nëntori – Dita e Forcës. Për shkak të masave anti-covid, këtë vit aktivitetet ceremoniale u realizuan me pjesëmarrje të kufizuar. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast morën pjesë: Ushtruesja e detyrës së Presidentes së ...

Më shumë...

Haradinaj: Vazhdimi i mandatit të Specialës është i padrejtë, Kosova është ballafaquar njëherë me akuza të tilla

Ramush Haradinaj: Vazhdimi i mandatit të Specialës është i padrejtë, Kosova është ballafaquar njëherë me akuza të tilla

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, vazhdimin e mandatit të Gjykatës Speciale dhe gjykimin e krerëve të UÇK-së e quan të padrejtë, pasi konsideron se Kosova është ballafaquar njëherë me akuza të tilla, duke e ditur se UÇK-ja ka bërë luftë mbrojtëse dhe të pastër. Haradinaj ka ...

Më shumë...

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 764 raste të reja me virusin korona kurse janë shëruar 584 pacientë të tjerë

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 764 raste të reja me virusin korona kurse janë shëruar 584 pacientë të tjerë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.827 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 764 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 12 raste të ...

Më shumë...

Quni: Përkundër sfidave Forca e Sigurisë së Kosovës ka arritur t’i përbush detyrat e saj në procesin transformues

Ministri Quni: Përkundër sfidave Forca e Sigurisë së Kosovës ka arritur t'i përbush detyrat e saj në procesin transformues

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, ka thënë se FSK-ja i ka përmbushur me sukses të gjitha objektivat vjetore. Në ceremoninë për shënimin e Ditës së FSK-së, Quni ka vlerësuar se pjesëtarët e FSK-së kanë arritur rezultate konkrete në menaxhim të resurseve njerëzore, arsimit, mbështetjes logjistike, transparencës dhe llogaridhënies. “Pas 9 ...

Më shumë...

Gjenerallejtënant, Rrahman Rama: Procesi i tranzionit të FSK-së është në koordinim edhe me akterët ndërkombëtarë

Gjenerallejtënant, Rrahman Rama: Procesi i tranzionit të Forcës është në koordinim edhe me akterët ndërkombëtar

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës – Gjenerallejtënant Rrahman Rama, thotë se tranzicioni kërkon angazhimin e të gjithëve. “Procesi i tranzionit të Forcës është në koordinim edhe me akterët ndërkombëtar. Për të avancuar në kapacitet mbrojtëse kërkon sakrificë në të gjitha nivelet dhe jo vetëm në FSK. Kërkoj nga ...

Më shumë...

Kryeministri Hoti: Qeveria e Kosovës do ta mundësojë zhvillimin dhe modernizimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Kryeministri Hoti: Qeveria e Kosovës do të mundësoj zhvillimin dhe modernizimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Kryeministri Avdulla Hoti tha se Qeveria e Kosovës do të mundësoj zhvillimin dhe modernizimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Hoti në fjalimin para ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës, shtoi se krejt kjo do të arrihet duke blerë e pajisje moderne që ...

Më shumë...

Fadil Nura në vendin e Kadri Veselit në Kuvendin e Kosovës, sot ai e ka dhënë betimin si deputet

Fadil Nura zë vendin e Kadri Veselit në Kunendin e Kosovës, sot ai e ka dhënë betimin si deputet

Fadil Nura e ka dhanë sot betimin e tij si deputet i Kuvendit të Kosovës. Nura do ta zëvendësojë kreun e PDK-së, Kadri Veseli, pasi që ky i fundit ka dhënë dorëheqje nga të gjitha funksionet publike dhe politike. Veseli dorëheqjen e dha pas konfirmimit të aktakuzës ndaj tij nga ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Vetëgjyqësia në sallën e Kuvendit, qoftë e individëve apo e një partie politike është e papranueshme

Isa Mustafa: Është mirë të bisedohet haptas për kryetarin e Kosovës dhe të mos shkohet në zgjedhje

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, është deklaruar lidhur me paralajmërimet e Lëvizjes Vetëvendosje se nuk do të lejojnë mbajtjen e seancës në Kuvendin e Kosovës në rast se pjesëmarrës do të jetë zëvendëskryeministri Driton Selmanaj. Këto paralajmërime ai i ka cilësuar si ‘sjellje jodemokratike dhe banditeske”. Mustafa ...

Më shumë...

Avokati, Artan Qerkini: Simmons është i gatshëm të dëshmojë në Kuvendin e Kosovës për abuzimet e EULEX-it

Avokati, Artan Qerkini: Simmons është i gatshëm të dëshmojë në Kuvendin e Kosovës për abuzimet e EULEX-it

Avokati, Artan Qerkini, është cituar të ketë thënë si ish-kryesuesi i gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons është i gatshëm të dëshmojë në Kuvendin e Kosovës për shkeljet dhe abuzimet  e EULEX-it, në kohën sa ka qenë këtu, por kërkesat e tij kanë hasur në vesh të shurdhër. Ai nuk ka ...

Më shumë...

Komisioni për Legjislacion, Mandate e fton ish-gjyqtarin e EULEX-it të raportoj sa më shpejtë para këtij komisioni

Komisioni për Legjislacion, Mandate e fton ish-gjyqtarit të EULEX-it të raportoj sa më shpejtë para këtij komisioni

Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit në mbledhjen e sotme ka vendosur që të thirr në raportim ish-gjyqtarin për misionin e sundimit të ligjit të Bashkimit Evropian në Kosovë, Malcom Simmons. Lidhur me këtë dje mbledhja e këtij komisioni filloi dhe mbaroi me përplasje të ashpra në mes ...

Më shumë...

Në ambientet e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë sot shënohet Ditës e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Kuvendi i Kosovës sot mbanë seancë të jashtëzakonshme pas vendimit për dërgimin e FSK-së në misione jashtë vendit me Gardën Kombëtare të Ajovës

Sot do të mbahet Ceremonia e shënimit të Ditës së Forcës (FSK-së) duke filluar në orën 12:00 në ambientet e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë. Me fjalimet e tyre do të paraqiten: Ushtruesja e  detyrës së Presidentit të  Republikës së Kosovës zonja Vjosa  Osmani – me video paraqitje; Kryeministri i ...

Më shumë...

OVL-UÇK: Po vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara pasi Kosova nuk ka deputetë, Avokat të Popullit dhe kryeministër

OVL-UÇK: Po vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara pasi Kosova nuk ka deputetë, Avokat të Popullit dhe kryeministër

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, Faton Klinaku ka reaguar pasi mandati i Dhomave të Specializuara dhe i Zyrës së Prokurorit të Specializuar do të vazhdojë derisa Këshilli i Bashkimit Evropian të njoftojë për përfundimin e mandatit të tyre. Klinaku ka pohuar se kështu po veprohet pasi ...

Më shumë...

52 vjet nga shpërthimi i demonstratave shqiptare të vitit 1968 në të cilat kërkoheshin të drejta dhe barazi

Sot bëhen 52 vjet nga shpërthimi i demonstratave shqiptare të vitit 1968 që kërkoheshin të drejta dhe barazi

Sot janë bërë 52 vjet nga demonstratat shqiptare të vitit 1968 në Kosovë, të cilës i paraprinin përvjetorë të rëndësishëm kombëtar. Demonstratat shpërthyen më 27 Nëntor 1968 në Prishtinë, Besianë, Ferizaj dhe Gjilan. Nismën e ndërmori dhe shkëndijën e ndezi një Grup politik nëntë anëtarësh i studentëve të Prishtinës. Në ...

Më shumë...