kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 70)

Lajmet

Në një Komunikatë për medie në Nismës thuhet se ashtu si në të kaluarën, PDK edhe tani po e dëmton procesin zgjedhor

Në një Komunikatë për medie në Nismës thuhet se ashtu si në të kaluarën, PDK edhe tani po e dëmton procesin zgjedhor

Të nderuar përfaqësues të mediave, të nderuar qytetar të Drenasit dhe më gjerë, nëpërmjet kësaj komunikate po adresojmë reagimin tonë për të gjitha institucionet e Republikës së Kosovës e veçmas për Komisionin Qendror Zgjedhor (KQZ), i bëjmë thirrje që të ruhen kushtet që ky proces zgjedhor i zgjedhjeve nacionale që ...

Më shumë...

PDK në Prizren: Tubim elektoral me anëtarë dhe simpatizantë të nëndegëve Lubizhdë, Gençarë dhe Skorobisht

PDK në Prizren: Tubim elektoral me anëtarë dhe simpatizantë të nëndegëve Lubizhdë, Gençarë dhe Skorobisht

Në ambientet e SHFMU “Ekrem Rexha” në Lubizhdë të Prizrenit në prani të qindra anëtarëve dhe simpatizantëve të Partisë Demokratike të Kosovës, kandidatët e PDK-së për deputetë nga Prizreni, janë prezantuar para qytetarëve si dhe kanë shpalosur pjesë të programit zgjedhor të PDK-së. Shaqir Totaj, në cilësinë e kryetarit të ...

Më shumë...

Molliqaj: Kosova nuk e ka luksin ta largojë nga pushteti një PDK, për me e sjellë në pushtet një PDK 2.0 (Vetëvendosjen)

Molliqaj: Kosova nuk e ka luksin ta largojë nga pushteti një PDK, për me e sjellë në pushtet një PDK 2.0 (Vetëvendosjen)

Kandidati për deputet nga radhët e koalicionit AAK-PSD, Dardan Molliqaj, ka thënë se Kosova nuk e ka luksin ta sjellë në pushtet një PDK 2.0 duke iu referuar Vetëvendosjes. Molliqaj ka thënë se Lëvizjes Vetëvendosjes po i’u del e vërteta në shesh. “Krejt çfarë kam thënë për VV-në dhe njerëzit e ...

Më shumë...

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”: AShAK ta shkarkojë urgjentisht matrapazin “akademik” Mehmet Kraja

Mehmet Kraja është shprehur i zhgënjyer me përgjigjet e Akademisë së Suedisë rreth Nobelit për Letërsi

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, ka reaguar për zgjedhjen në krye të Akademisë se Shkencave dhe Artëve të Kosovës, të siç e kanë quajtur ata të pseudo “akademikut” Mehmet Kraja. Sipas Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, dega në Deçan, Mehmet Kraja nuk është ...

Më shumë...

Christian Heldt: Bashkimi i Gjermanisë ishte një prej momenteve më të gëzueshme në historinë gjermane

Christian Heldt thotë se bashkimi i Gjermanisë ishte një prej momenteve më të gëzueshme në historinë gjermane

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka shënuar sot Ditën e Bashkimit të Gjermanisë. Ambasadori Christian Heldt ka pritur sot liderë institucional e politik, njerëz nga arti e kultura, biznesi e shoqëria civile për të shënuar këtë ngjarje të cilën e ka konsideruar si shumë të rëndësishme për Gjermaninë. Në fjalën ...

Më shumë...

DS: Studentët kosovarë kanë marrë edhe një goditje të rëndë shkaku i ndërhyrjeve politike në arsim

Demokracia Studentore: Studentët kosovarë kanë marrë edhe një goditje të rëndë shkaku i ndërhyrjeve politike në arsim

Organizata për monitorimin e universiteteve publike në Republikën e Kosovës ka reaguar për përjashtimin e Agjencisë së Kosovës për Akreditim nga ENQA. Përmes një reagimi të bërë për media, Demokracia Studentore kërkon nga institucionet e vendit që të japin përgjegjësi për përjashtimin e AKA nga ENQA. “Studentët kosovarë kanë marrë ...

Më shumë...

Haradinaj ngushëllon për vdekjen e hoxhës Asllan Murati i i cili ishte kujdesur për eshtrat e heroit Isa Boletinit nga viti 1998

Ramush Haradinaj: Edi Ramën e kam vëlla, i kam vëllezer e motra të gjithë shqiptarët por unë jam kundër ndarjes

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e hoxhë Asllan Muratit nga Mitrovica. Haradinaj tha se hoxha i ndjerë ishte burrë i respektuar dhe patriot, ndërsa ishte kujdesur për eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletinit nga viti 1998 deri në rivarrimin e tyre. “Pikëllues lajmi për kalimin ...

Më shumë...

MASHT thotë se për mos akreditimin e AKA-së nga ENQA është njoftuar nga mediat, po nuk ka informacion zyrtar

Cilësia e mësimit në Kosovë ndër tri vendet e fundit të botës, por zyrtarët e arsimit nuk skuqen as japin dorëheqje

​Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë thotë se e ka pranuar me shqetësim lajmin se Asociacioni Evropian për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin e Lartë, ka konstatuar që Agjencia Kosovare e Akreditimit nuk i përmbushë rregullat evropiane për të qenë pjesë e Asociacionit dhe si e tillë nuk mund të ...

Më shumë...

BE: Mos akredidimi i Agjencisë së Akreditimit nga ENQA është kthim mbrapa, Qeveria e re të punojë për anëtarësim

BE: Mos akredidimi i Agjencisë së Kosovës për Akreditim nga ENQA është kthim mbrapa, Qeveria e re të punojë për anëtarësim

Shefja e Zyrës së BE-së, ka lëshuar deklaratë lidhur me vendimin e Asociacionit Evropian për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin e Lartë (ENQA) lidhur me Agjencinë e Kosovës për Akreditim. “Me keqardhje kemi kuptuar që Agjencia e Kosovës për Akreditim ka dështuar në përpjekjet për të rinperterire anëtarësimin në Asociacionin ...

Më shumë...

Akademiku, Rexhep Qosja i ka bërë një analizë të thellë gjendjes aktuale në Kosovë, në prag të zgjedhjeve të 6 Tetorit

Rexhep Qosja: Duhet të gjykohen ata që kanë urdhëruar vrasjen e të rinjve që kanë protestuar për lirinë e Kosovës

Në një shkrim analitik mbi rrjedhat aktuale në Kosovë me fokus të veçantë në zgjedhjet e parakohshme të 6 Tetorit, akademiku, Rexhep Qosja i ka bërë një analizë të thellë gjendjes aktuale në Kosovë e më gjerë. Ai është ndalur veçmas në luftën që i kanë shpallur korrupsionit, liderët më ...

Më shumë...

Haradinaj: Kosova është me fat që në të gjithë etapat e shtetbërjes, kanë pasur krah vetes shtete si Gjermania

Haradinaj: Kosova është me fat që në të gjithë etapat e shtetbërjes, kanë pasur krah vetes shtete si Gjermania

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj i ka dërguar një telegram urimi kancelares gjermane, Angela Merkel në shënimin e 29 vjetorit të bashkimit të Gjermanisë. Tutje ai tha se edhe këtë herë ka siguruar kancelaren Merkel se Kosova është e angazhuar në rrugën e saj drejt integrimit në Bashkimin Evropian. “Kosova ...

Më shumë...

​29 vjet nga bashkimi i Gjermanisë që kishte synim që dy pjesët e vendit të jenë të zhvilluara në të njëjtën masë

29 vjet nga bashkimi i Gjermanisë që kishte synim që dy pjesët e vendit të jenë të zhvilluara në të njëjtën masë

Gjermania sot shënon 29 vjetorin e bashkimit. Më 3 tetor të vitit 1990, Gjermania zyrtarisht u bashkua, me synimin që dy pjesët e vendit të jenë të zhvilluara në të njëjtën masë në një të ardhme të afërt. Në kujtesën e popullit gjerman më shumë është ngulitur data e 9 ...

Më shumë...

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë anulimin e të gjitha konkurseve qeveritare të shpallura pas rënies se Qeverisë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë anulimin e të gjitha konkurseve qeveritare të shpallura pas rënies se Qeverisë

Rreth 20 konkurse që nga muaji shtator janë shpallur vetëm nga Ministria e Infrastrukturës në shërbimin civil. Derisa qeveria është në dorëheqje dhe vendi në prag të zgjedhjeve, kjo ministri ka hapur pozita për shumë vende të reja në shërbimin civil. Ministria e Mbrojtjes, gjithashtu, ka hapur më shumë se ...

Më shumë...

Kurrikula për fëmijët e moshës 0-5 vjeç po konsiderohet tejet akademike, përtej mundësive reale të mësimnxënies

OJQ-të të cilat menaxhojnë Qendrat Mësimore për Mësim Shtesë paraqiten kërkesa para Ministrisë së Arsimit

Institucionet parashkollore me fëmijët e moshës nga 0-5 vjeç, do të punojnë me plan-program të ri nga kurrikula, e cila është miratuar nga Ministria e Arsimit. Por, ky dokument po konsiderohet tejet akademik, përtej mundësive reale të mësimnxënies për fëmijët e kësaj moshe. Për më shumë, kurrikula do të vërë ...

Më shumë...

Pacolli: Kosova do të bëhet anëtare e NATO-s me mbështetjen e SHBA-së dhe Evropës, askush nuk mund të na pengojë

Behxhet Pacolli nuk beson se mund të bëhet pjesë e Qeverisë se re por as bashkëjetesën me partinë NISMA

Rusia sot deklaroi se SHBA-ja është duke provuar që ta fusë Kosovën në NATO, bashkë me bazën e saj ushtarake, Bondsteel. Kështu u shpreh ministri rus i Jashtëm, Sergei Lavrov. E ndaj kësaj deklarate ka reaguar shefi në largim i diplomacisë kosovare, Behxhet Pacolli. Ai përmes një postimi në Twitter, ka ...

Më shumë...

Daut Haradinaj thotë se numri 119 po kthehet në vulën e shtetësisë së Kosovës me të gjitha kapacitetet

Daut Haradinaj thotë se numri 119 po kthehet në vulën e shtetësisë së Kosovës me të gjitha kapacitetet

Kandidati për deputet i AAK-së, Daut Haradinaj, është takuar me banorët e fshatit Isniq. Ai përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se numri 119 po kthehet në vulën e shtetësisë. “Kur e ke Isniqin në krah, e që sonte e pashë që janë më shumë se ...

Më shumë...