KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 60)

Lajmet

Valon Murati: Marrëveshja e Uashingtonit nuk e përjashton çështjen e ripërcaktimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Murati: Marrëveshja e Uashingtonit nuk e përjashton çështjen e ripërcaktimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka bërë me dije se marrëveshja ekonomike e Uashingtonit nuk e përjashton çështjen e ripërcaktimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Murati ka thënë se opsioni më i dobishëm për Kosovën dhe shqiptarët do të ishte ai i ripërcaktimit të kufijve në mes ...

Më shumë...

Kryeministri Hoti kërkon që të raportojë në Kuvend lidhur me marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë

Kryeministri Hoti kërkon që të raportojë në Kuvend lidhur me marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti ka kërkuar t’i mundësohet që, në njërën nga seancat e ardhshme, të raportojë në Kuvendin e Republikës së Kosovës për Marrëveshjen e normalizimit të marrëdhënieve ekonomike në mes të Kosovës dhe Serbisë, të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë. Lidhur më këtë, ...

Më shumë...

Afati i dytë i provimit të Maturës Shtetërore do të mbahet 10 tetor në të cilin do të ri-testohen 8.257 maturantë

Nesër rreth 8300 nxënës do t'i nënshtrohen testit të Maturës Shtetërore 2020 për afatin e dytë

Këshilli Shtetëror i Maturës ka mbajtur sot takimin e radhës ku është diskutuar për afatin e dytë të Maturës Shtetërore 2020 dhe është vendosur që data 10 tetor 2020 të jetë dita e mbajtjes së Testit të Maturës për afatin e dytë. Kryetari i KShM-së, Gëzim Berisha, ka bërë të ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj i mbledh strukturat e partisë, për të diskutuar për zhvillimet politike në vend

AAK-ja nuk do të bëjë kompromise për postit të kryetarit të shtetit, sipas tyre kandidatura eHaradinajt është e arsyeshme

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbledhur strukturat e partisë, ku do të diskutohet për zhvillimet politike në vend. Siç bëhet e ditur në këtë takim do të diskutohet për dialogun me Serbinë dhe mundësisë së daljes nga koalicioni me LDK-në. Deputeti i Kuvendit të Kosovës ...

Më shumë...

LV: Shkuan për njohje dhe u pajtuan që të mos angazhohen për anëtarësim në organizata ndërkombëtare për një vit

LV: Shkuan për njohje dhe u pajtuan që të mos angazhohen për e anëtarësim në organizata ndërkombëtare për një vit

Lëvizja Vetëvendosje ka vazhduar reagimet për marrëveshjet që janë nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë. Në një reagim me shkrim kanë numëruar sipas tyre dështimet që ka sjellë marrëveshja në Washington. “Kryeministri i paligjshmen e jolegjitim tha se po shkonte në Washington për njohje reciproke, por u kthye me shumë dëme ...

Më shumë...

Nxënësit shqiptarë të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës pajisen me libra nga Shqipëria

Nxënësit shqiptarë të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjë pajisen me libra shqip nga Republika e Shqipërisë

Dita e sotme është historike për nxënësit në Kosovën Lindore. Sot do të bëhet shpërndarja e librave shqip nga Republika e Shqipërisë. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Këshillit Shqiptar, Ragmi Mustafa. Ai thotë se kjo ëndërr e përbashkët ishte zotim ynë para dy vitesh. ”Ishte ëndrra ime ...

Më shumë...

Ministrja Haradinaj-Stublla e uron popullin e Maqedonisë së Veriut me rastin e Ditës Kombëtare së këtij shteti

Ministrja Haradinaj-Stublla e uron popullin e Maqedonisë së Veriut me rastin e Ditës Kombëtare

Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, e ka uruar popullin e Maqedonisë së Veriut me rastin e Ditës Kombëtare. Ajo ka theksuar se do të përkushtohet edhe më tej në avancimin e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve përkatëse. “Pavarësia e Republikës së Kosovës është njohur nga Maqedonia e Veriut më ...

Më shumë...

OEA: Marrëveshja e Washingtonit do ta bëjë normalizimin ekonomik të vendit

OEA: Marrëveshja e Washingtonit do ta bëjë normalizimin ekonomik të vendit

Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar të premten e kaluar marrëveshjen për normalizim ekonomik në Washington. Kjo marrëveshje u arrit pas bisedimeve në Shtëpinë e Bardhë, për herë të parë në një nivel të lartë të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në njërën nga pikat e marrëveshjes është sigurimi ...

Më shumë...

Mirosllav Lajçak paralajmëron edhe një takim në mes Avdullah Hotit dhe Aleksander Vuçiqit në shtator

Lajçak: Asociacioni duhet të implementohet pas nënshkrimit të marrëveshjes finale Kosovë - Serbi

Mirosllav Lajçak, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, ka paralajmëron edhe një takim ndërmjet Hotit e Vuçiqit këtë muaj. “Ky ka qenë këmbimi i parë që na ka lejuar neve të definojmë hapat e ardhshëm të diskutimeve tona. Takimi ynë i radhës do t’iu dedikohet këtyre temave”, ka ...

Më shumë...

Kandiç: Abazoviq duhet ta dijë se Gjukanoviç priti mbi 100,000 shqiptarë në mars të vitit 1999 të dëbuar nga Serbia

Kandiç: Abazoviq duhet ta dijë se Gjukanoviç priti mbi 100,000 shqiptarë në mars të vitit 1999 të dëbuar nga Serbia

Natasha Kandiç, drejtoreshë e Qendrës për të Drejtën Humanitare nga Serbia, iu drejtua në mënyrë kritke Dritan Abazoviçit, udhëheqës i koalicionit “Bardh e Zi”, njeriut që po bëhet shkak që në Mal të Zi të vijnë në pushtet forcat pro-serbe, se ç’përfaqëson për shqiptarët Milo Gjukanoviç, duke dalë hapur në ...

Më shumë...

Ministri Zemaj: Klinika Emergjente e QKUK-së, është krenaria e shëndetësisë së shtetit të tonë

Ministri Zemaj: Klinika Emergjente e QKUK-së, është krenaria e shëndetësisë së shtetit të tonë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj e ka përgëzuar stafin e Klinikës Emergjente, ku thotë se ata janë krenaria e shëndetësisë së shtetit të Kosovës. Tutje ai bëri të ditur se Emergjences do t’i shtohet stafi, por, sistemi i referimit duhet të jetë në pajtim me ligjin. “Me të drejtë, emergjenca ...

Më shumë...

Sipas OBSH-së, COVID-19 nuk do të jetë pandemia e fundit që do të godasë botën, shtetet të investojnë në shëndetësi

OBSH situatën pandemike e vlerëson si kritike, kërkon nga qeveritë të jenë vigjilente dhe të investojnë në shëndetësi

Edhe pse muajt e fundit ka qenë shpesh herë në qendër të kritikave për mënyrën sesi e përballoi pandeminë e koronavirusit, OBSH lëshon një tjetër deklaratë të kritikueshme, që të paktën nuk shkon me momentin që po përballet bota për shkak të Sars-Covid-2. Gjatë një deklarate për shtyp nga Gjeneva, ...

Më shumë...

Kryetari i AKK-së, Sazan Ibrahimi thotë se nuk do të ketë shkurtime buxhetore për komunat në vitin 2021

Kryetari i AKK-së, Sazan Ibrahimi thotë se nuk do të ketë shkurtime buxhetore për komunat në vitin 2021

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi ka thënë se nuk do të ketë shkurtime buxhetore për komunat në vitin 2021. Ai bën të ditur se janë duke e pritur kryeministrin Avdullah Hoti të kthehet nga takimi i Brukselit që ta diskutojnë edhe një herë këtë çështje. I ...

Më shumë...

Ministria e Arsimit e konfirmon se përgjithësisht shkollat janë gati për fillimin e vitit të ri shkollor me 14 shtator

Ministria e Arsimit e konfirmon se përgjithësisht shkollat janë gati për fillimin e vitit të ri shkollor me 14 shtator

Deri më 14 shtator, do të përfundojnë përgatitjet e nevojshme, në mënyrë që viti i ri shkollor të nis pa vonesa të reja, zotohet Ministria e Arsimit. Mësimi, sipas planeve të prezantuara, do të bëhet me faza të caktuara për të gjitha nivelet e arsimit para universitar. Përgjithësisht shkollat janë ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj thotë se edhe versioni aktual i marrëveshjes për Ujmanin nuk duhet ta kënaq Kosovën

Sot kanë biseduar kryetarët e partive të koalicionit qeveritar: Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka komentuar prapaskenat e ngjarjeve në Uashington. Ai ka thënë se qysh para takimit në Uashington e ka ditur se një “dreq” qëndron për marrëveshjen për Ujmanin. Këtë dokument fillestar e kemi identifikuar si rrezik për situatën me Ujmanin, se nuk kishte një precizitet, thoshte se ...

Më shumë...

Zemaj: Tash e tutje prezantimi i të dhënave do të bëhet edhe në gjuhën e personave me aftësi të kufizuara

Zemaj: Tash e tutje prezantimi i të dhënave do të bëhet edhe në gjuhën e personave me aftësi të kufizuara

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj është zotuar që prezantimi i të dhënave për COVID-19, tash e tutje do të bëhet edhe në gjuhën e personave me aftësi të kufizuara. Zemaj në një konferencë për media, ka kërkuar falje që ky prezantim i të dhënave nuk është bërë deri tani në ...

Më shumë...