kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 60)

Lajmet

FSK nis për Shqipëri grupin e ekspertëve për vlerësimin e objekteve të dëmtuara nga tërmeti

FSK nis për Shqipëri grupin e ekspertëve për vlerësimin e objekteve të dëmtuara nga tërmeti

Me kërkesë të qeverisë shqiptare dhe  me vendim të kryetarit të Republikës së Kosovës z. Hashim Thaqi, me urdhër të komandantit të FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Ramës, sot është nisur një grup i ekspertëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, për vlerësimin e shkallës së dëmtimit të banesave dhe objekteve tjera ...

Më shumë...

Në Drenas inagurohen shtatorët e heronjve të kombit Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari

Në Drenas inagurohen shtatorët e heronjve të kombit Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari

Sot në sheshin “Fehmi Lladrovci” në Drenas, nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi është bërë inaugurimi i shtatorëve të heronjve të kombit Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari.  Në një fjalë rasti kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci tha sot Drenica dhe Drenasi është pasuruar me tri shtatore dhe sot Shaban, ...

Më shumë...

22 vjet nga dalja e parë publike e UÇK-së dhe shpalojsa e luftës çlirimtare, si alternativa e vetme për lirinë e Kosovës

22 vjet nga dalja e parë publike e UÇK-së dhe shpalojsa e luftës çlirimtare, si alternativë të vetme për liri

Më 28 nëntor të vitit 1997, me rastin e varrimit të mësuesit dëshmor, Halit Geci në fshatin Llaushë, me miratimin e Adem Jasharit, tre luftëtarë të lirisë: Mujë Krasniqi, Rexhep Selimi dhe Daut Haradinaj, dalin publikisht të maskuar, por me uniformë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe me armë automatike. Ata shpalosin qëllimin e ...

Më shumë...

Kurti: 28 Nëntori e bënë bashkë flamurin kuq e zi, pavarësinë e Shqipërisë dhe kryengritjen e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kurti: 28 Nëntori e bënë bashkë flamurin kuq e zi, pavarësinë e Shqipërisë dhe kryengritjen e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, i cili me këtë rast theksoi se 28 Nëntori është data e cila i bashkon Skënderbeun, Ismail Qemalin dhe Adem Jasharin, datë kjo e gjithë shqiptarëve që bënë bashkë flamurin kuq e zi, pavarësinë ...

Më shumë...

BE: Mendimet tona janë për popullin shqiptar, në veçanti për ata që janë goditur nga fatkeqësia dhe familjet e tyre

BE: Mendimet tona janë për popullin shqiptar, dhe në veçanti për ata që janë goditur nga fatkeqësia dhe familjet e tyre

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë, është shprehur se do të jetë afër popullit shqiptar. Përmes një postimi në rrjetet sociale ndër të tjera delegacioni i BE-së thekson se vëmendja më e madhe në ditë të tilla do të fokusohet tek ata që janë të prekur ...

Më shumë...

Thaçi: Gjendja në Durrës dhe Thumanë vazhdon të jetë e rëndë, Kosova dërgon forca tjera të specializuara të FSK-së

Thaçi: Gjendja në Durrës dhe Thumanë vazhdon të jetë e rëndë, Kosova dërgon forca tjera të specializuara të FSK-së

Kryetari i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, ka thënë se do të dërgohen trupa shtesë të Forcës së Sigurisë në Shqipëri, pas vlerësimit të situatës nga kryeministri i shqiptar Edi Rama pasi që gjendja atje është e vështirë ende. “Gjendja në Durrës dhe Thumanë të Shqipërisë pas tërmeteve vazhdon të ...

Më shumë...

Sa herë vjen Nëntori, nga viti në vit, në ditë të vështira e të mira bëhen bashkë shqiptarët shpirtërisht, në një Shqipëri

Radio Kosova e Lirë, Kalendari kombëtar – muaji nëntor

Sa herë vjen Nëntori, nga viti në vit, në ditë të vështira e të lumtura bëhen bashkë shqiptarët liridashës në Shqipëri, Kosovë, në Iliridë, në Kosovën Lindore, në trevat shqiptare të Malit të Zi në mërgatë dhe në Çamëri. Sa herë vjen Nëntori, nga viti në vit, bëhen bashkë për ...

Më shumë...

Me nxjerrjen nga rrënojat edhe të tre trupave të tjerë, në Thumanë, ka shkuar në 37 numri i të vdekurve nga pasojat e tërmetit

Termeti ne Shqiperi

Me nxjerrën nga rrënojat edhe të tre trupave të tjerë në Thumanë, ka shkuar në 37 numri i të vdekurve nga pasojat e tërmetit. Ministria e Mbrojtjes bën me dije se operacionet e kërkim-shpëtimin janë ndërprerë, pasi nuk ka informacion nësa ka akoma persona nën rrënoja. Ndërkohë Kryeministri i Shqipërisë, ...

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Gjenerallejtnant Rrahman Rama viziton zonat e goditura nga tërmeti në Shqipëri

Gjenerallejtënant Rrahman Rama: Më mbështetjen e SHBA-ve do të ndërtohet Njësia Ajrore të Forcës së Sigurisë së Kosovës

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Gjenerallejtnant Rrahman Rama ka shoqëruar kryetarin  e Kosovës z. Hashim Thaci, në vizitë zonave të goditura nga tërmeti i djeshëm në Durrës dhe Thumanë të Shqipërisë. Qëllimi i kësaj vizite ishte që të njihen nga afër me punën dhe angazhimet e njësiteve të ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Gjatë historisë, 28 Nëntori na sjelli shumë fitore, këtë vit na solli dhimbje të mëdha njerëzore

Jakup Krasniqi

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi për mes një shkrimi ka kujtuar ditëlindjen e komandantit legjendar Adem Jasharit. Ai ka cituar disa fjalë të krye-heroit të Kosovës të cilat rrjedhin nga një karakter njeriu më për plotë vendosmëri. Krasniqi ka potencuar faktin historik që 28 nëntori gjithë herë na ...

Më shumë...

Selim Pacolli: Parku Inovativ në Prizren (ish kampi ushtarak Gjerman) për të gjitha familjet e prekura nga tërmeti në Shqipëri

Selim Pacolli: Parku Inovativ në Prizren (ish kampi ushtarak Gjerman) për të gjitha familjet e prekura nga tërmeti në Shqipëri

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli ka bërë publik vendimin se autoritetët vendore në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane për hapjen e Parkut Inovativ në Prizren për të ofruar strehë për familjet e prekura nga tërmeti në Shqipëri. “Institucionet e Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane në Kosovë dhe GIZ në ...

Më shumë...

Edi Rama: Në ditët në vijim do të duhej një unitet më i madh kur do të dalin plagët edhe më të mëdha

Rama: Çadrat e ngritura në Thumanë dhe në Laç do të hiqen dhe banorët do të akomodohen në hotele

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar se në ditët në vijim do të duhej një unitet më i madh kur do të dalin plagët edhe më të mëdha. Rama në mbledhjen e Qeverisë, falënderoi të gjithë ata që kanë kontribuar e po kontribuojnë pas tërmetit në Shqipëri, duke thënë ...

Më shumë...

Kosnett: Tani është koha që qeveria e re të formohet dhe të fillojë me plotësimin e premtimeve elektorale

Ambasadori amerikan Philip Kosnett, ka kërkuar nga LDK-ja krijimin sa më të shpejtë të Qeverisë së Kosovës

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se tani pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve është koha për t’u krijuar sa më shpejt qeveria. “Së bashku me popullin e Kosovës, ne jemi të kënaqur me certifikimin e rezultateve të zgjedhjeve që u mbajtën me 6 tetor. Tani është koha ...

Më shumë...

KQZ-ja me vota unanime ka certifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme të 6 tetorit

KQZ-ja me vota unanime ka certifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme të 6 tetorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me vota unanime ka certifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit. Pas vendimit për rinumërim nga Paneli zgjedhor, koalicioni NISMA-AKR-PD ka arritur të kalojë pragun zgjedhor mbi 5 për qind. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka tha se certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve ...

Më shumë...

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani. Kjo monografi, kushtuar luftëtarit të mirënjohur të NDSH-së nga fshati Duhël, është libër  i radhës i  autorit, Ahmet Qeriqi për luftëtarët e NDSH-së. Në fjalën e tij para të pranishmëve, kryetari i komunës së Therandës, Bali Muharremaj ...

Më shumë...

Supremja e refuzon ankesën e Vetëvendosjes për numërimin e 392 pakove të ardhura me vonesë nga diaspora

Supremja e refuzon ankesën e Vetëvendosjes për numërimin e 392 pakove të ardhura me vonesë nga diaspora

Gjykata Supreme ka refuzuar ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje për numërimin e 392 pakove me fletëvotime të ardhura me vonesë nga diaspora në Komisionin Qendror Zgjedhor. Në arsyetimin e saj, Supremja thotë se ankesa e partisë fituese të zgjedhjeve të 6 tetorit Vetëvendosjes është e pabazuar dhe pas afatshme. Pasi sipas ...

Më shumë...