MIT
kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr grante
valamobile
Fillimi / Lajmet (faqe 40)

Lajmet

Dëshmori i kombit Faruk Elezaj dekorohet më Urdhrin “Hero i Kosovës” në 21 vjetorin e rënies heroike të tij për liri

Dëshmori i kombit Faruk Elezaj dekorohet më Urdhrin “Hero i Kosovës” në 21 vjetorin e rënies heroike të tij për liri

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në bazë të kompetencave të tij ligjore dhe kushtetuese e ka dekoruar dëshmorin e kombit Faruk Kamer Elezaj në 21 vjetorin e rënies heroike të tij për liri më Urdhrin “Hero i Kosovës” për trimëri dhe sakrificë për lirinë e vendit. Dekorata i është ...

Më shumë...

Nga 25 deri me 28 maj 2019 shënohet 20 vjetori jubilar i fillimit të Operacionit “Shigjeta DO-2” dhe luftimeve në Pashtrik

Nga 25 deri me 28 maj 2019 shënohet 20 vjetori jubilar i fillimit të Operacionit "Shigjeta DO-2" dhe luftimeve në Pashtrik

Nën patronatin e kryetarit të Republikës së Kosovës z.Hashim Thaqi shënohet 20 vjetori i Operacionit “Shigjeta DO – 2” dhe luftimeve në Pashtrik. Aktivitet fillojnë me 25 maj 2019 me vizitën e veteranëve të Operacionit “Shigjeta-DO-2” në Krumë të Shqipërisë me qëllim të falënderimit për kontributin që Republika e Shqipërisë, ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë të veçantë për 20 vjetorin e masakrës në Burgun e Dubravës

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë të veçantë për 20 vjetorin e masakrës në Burgun e Dubravës

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë të veçantë për 20 vjetorin e masakrës së Dubravës. Deputeti i PDK-së, Nait Hasani, i cili ishte edhe vetë i mbijetuar i kësaj masakre, ka ftuar të gjithë ish-të burgosurit t’i bashkohen kësaj seance. 20 vite më parë, brenda burgut janë vrarë 160 të burgosur ...

Më shumë...

Në Kaçanik mbahet Akademi në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve të kombit, Kemal Thaqi dhe Ekrem Gudaqi

Në Kaçanik mbahet Akademi në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve Kemal Thaqi dhe Ekrem Gudaqi

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve Kemal Thaqi dhe Ekrem Gudaqi si dhe martirëve të rënë më 21 maj të vitit 1999 nën përkujdesjen e kryetarit të komunës së Kaçanikut Besim Ilazi dhe në bashkëpunim me Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Kaçanik dhe ...

Më shumë...

Fatmir Limaj takon në Tiranë kryeministrin e shqiptar, Edi Rama, bisedojnë për zhvillimet e fundit në dy vendet

Fatmir Limaj takon në Tiranë kryeministrin e shqiptar, Edi Rama, bisedojnë për zhvillimet e fundit në dy vendet

Koordinatori Kombëtar i dy Qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë, zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, është takuar të hënën në Tiranë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e fundit në dy vendet tona. “Fokusi kryesor i bisedës ishte te jetësimi i marrëveshjeve të nënshkruara në Pejë. E informova ...

Më shumë...

Selim Pacolli: Punët në Kompleksin Memorial në Marec po zhvillohen në përputhje me planin dinamik

Selim Pacolli: Punët në Kompleksin Memorial në Marec po zhvillohen në përputhje me planin dinamik

Nënkryetari i komunës se Prishtinës, Selim Pacolli se bashku me drejtorin e Drejtorisë për Investime Kapitale dhe familjarët të dëshmorëve i ka vizituar punimet në Kompleksin Memorial të Varrezave të Dëshmorëve në Marec. Sot bashkë me z. Gëzim Mehmeti drejtor i Drejtorisë për Investime Kapitale dhe familjarët e Dëshmorëve vizituam ...

Më shumë...

Kontingjenti i Forcës së Sigurisë pjesë e ushtrimit “Shqiponja 19’’

Kontingjenti i Forcës së Sigurisë pjesë e ushtrimit “Shqiponja 19’’

 Kontingjenti i FSK-së i përbërë prej 37 pjesëtarëve  nga  Batalioni i Dytë i Reagimit të Shpejtë u dislokua dje për në Republikën e Shqipërisë, për t’iu bashkuar ushtrisë shqiptare në ushtrimin në vendkomandë, “Shqiponja 19’’. Para pjesëtarëve që do të marrin pjesë në këtë ushtrim, një fjalë rasti e mbajti ...

Më shumë...

Rexhep Selimi: Si është e mundur që ata që bënë gjykatë kundër UÇK-së, të bëjnë tash një tribunal kundër Serbisë?

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka thënë se PDK-ja  dhe aleatët e saj janë ngritur duke e harruar luftën, ndërsa, tash në rënie e sipër po mundohen të kapen pas tragjedisë se popullit. Ai ka shtruar pyetjen se si është e mundur që ata që bënë gjykatë kundër UÇK-së, të ...

Më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli, ka pritur në takim delegacionin e Fondit të Ballkanit Perendimor

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli, ka pritur në takim delegacionin e Fondit të Ballkanit Perendimor

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli, ka pritur në takim delegacionin e Fondit të Ballkanit Perendimor të kryesuar nga Drejtori Ekzekutiv i Fondit të Vishegradit, Andor F.David. Pjesë e delegacionit ishin edhe Ambasadori i Hungarisë, Lazlo Markuz, Koordinatori i Mardhënieve Strategjike të Fondit të Vishegradit, Jiri Sykora, di dhe ...

Më shumë...

Në 20-vjetorin e masakrës së Dubravës, promovohet libri “Qarku i (pa) mbyllur burgjesh” i autorit, Enver Dugolli

Në 20-vjetorin e masakrës së Dubravës, promovohet libri i kujtimeve “Qarku i (pa) mbyllur burgjesh” i autorit, Enver Dugolli

Në kuadër të 20-vjetorit të masakrës së Dubravës, sot është promovuar libri i kujtimeve “Qarku i (pa) mbyllur burgjesh”, i autorit Enver Dugolli, i mbijetuar i Masakrës së Dubravës. Libri përmban kujtime nga kohë të vështira burgjesh në atë kohë në Dubravë. Ish i burgosuri politik, Hydajet Hyseni tha se ...

Më shumë...

Albin Kurti: Kryekuvendari, Veseli, nuk e ka hallin e Tribunalit, por po kërkon t’i kundërvihet Gjykatës Speciale

Kurti: Le të festojmë sepse le të anojmë kah e drejta, kah e mira, kah e vërteta, kah e mbara, kah e bukura

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se kërkesa për Tribunal Ndërkombëtar është dorëzim para krimit të Serbisë dhe kryekuvendari, Kadri Veseli nuk e ka hallin e Tribunalit, por  po kërkon t’i kundërvihet Gjykatës Speciale. Kjo kërkesë vetëm sa i amniston prokurorët e Kosovës që paguhen nga buxheti i Shtetit ...

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori i kombit, Halil Brahimi, në 20-vjetorin e rënies së tij në luftën e lavdishme për lirinë e vendit

Përkujtohet dëshmori i kombit, Halil Brahimi, në 20-vjetorin e rënies së tij në luftën e lavdishme për lirinë e vendit

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari së bashku me drejtorët komunal, deputetin e Parlamentit të Kosovës, Bekim Haxhiu, familjarët dhe përfaqësuesit e Shoqatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë përkujtuar sot dëshmorin Halil Brahimi, në 20-vjetorin e rënies së tij në luftën e lavdishme për ...

Më shumë...

Deputetët e opozitës lëshuan sallën e Kuvendit, ku po diskutohej për themelimin e tribunalit ndërkombëtar

Deputetët e opozitës lëshuan sallën e Kuvendit, ku po diskutohej për themelimin e tribunalit ndërkombëtar

Deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ata të Lëvizjes Vetëvendosje e lëshuan sallën e Kuvendit të Kosovës ku po diskutohej për krijimin e një komisioni për themelimin e tribunalit ndërkombëtar për krimet që Serbia i ka kryer gjatë luftës në Kosovë. Deputetët e dy partive politike opozitare janë shprehur ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj kërkon nga opozita të jetë e bashkuar për themelimin e Tribunalit për krimet serbe

Hoxhaj kërkon nga partitë opozitare që të jenë të bashkuara me pozitën për themelimin e Tribunalit për krimet serbe

Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj në vazhdimin e seancës plenare të 16 majit, për themelimin e Tribunalit për krimet serbe në Kosovë, u ka bërë thirrje partive opozitare që të jenë të bashkuar për këtë temë. Ai po ashtu ka thënë se arsyeja pse opozita do të duhet të ishte ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: PSD i mirëpret paralajmërimet dhe konsultimet opozitare për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë

Shpend Ahmeti nuk shprehet shumë optimist për iniciativën e LDK-së për mocion ndaj Qeverisë

Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Shpend Ahmeti, përmes një postimi në rrjetin social ka thënë përkrah këshillimet e partive opozitare për rrëzimin e Qeverisë. Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do të takohet me Kurtin dhe Ahmetin për t’u dakorduar lidhur me veprimet për ...

Më shumë...

Sali Lajçi e paraqet kandidaturën e tij për kryetar të degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Pejë

Sali Lajçi e paraqet kandidaturën e tij për kryetar të degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Pejë

Në Partinë Demokratike të Kosovës janë duke u zhvilluar zgjedhjet e brendshme në një proces që është duke u realizuar në të gjitha nën-degët dhe degët e kësaj partie. Për të parin e degës së PDK-së në Pejë sot zyrtarisht e ka paraqitur kandidaturën edhe Sali Lajçi e cili këtë ...

Më shumë...