kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 40)

Lajmet

Haradinaj: Arbën Xhaferi gjithë jetën e tij ia dedikoi kauzës sonë, të drejtave të ligjshme të popullit shqiptar

Haradinaj: Arbën Xhaferi gjithë jetën e tij ia dedikoi kauzës sonë, të drejtave të ligjshme të popullit shqiptar

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj në përvjetorin e shtatë të vdekjes së Arbën Xhaferit, ka thënë se ishte lider i pakompromentuar dhe me ideale të larta, i cili do të kujtohet përherë si mendimtar i lirisë, që u bë zë dhe udhërrëfyes i shumë brezave. Ai ka shkruar se Arbën ...

Më shumë...

Thaçi: Në shtatë vjetorin e vdekjes, kujtojmë intelektualin dhe politikanin e madh, Arbën Xhaferi

Arbën Xhaferi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka përkujtuar Arbën Xhaferin në shtatë vjetorin e vdekjes. Ai ka thënë se Arbën Xhaferi do të mbetet njëri nga formuesit më të mëdhenj të identitetit evropian të shqiptarëve. “Në shtatë vjetorin e vdekjes, sot kujtojmë intelektualin dhe politikanin e madh, Arbën Xhaferi. Trashëgimia intelektuale, ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Ata mund të dëmtojnë emblemën tonë, por jo atë që përfaqëson, Kosova është shtet i pavarur dhe sovran

Enver Hoxhaj: Ata mund të dëmtojnë emblemën tonë, por jo atë që përfaqëson, Kosova është shtet i pavarur dhe sovran

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj sulmit që serbët bënë ndaj Konsullatës së Kosovës në Danimarkë. Hoxhaj, në rrjetin ka shkruar se ata mund të dëmtojnë emblemën e Kosovës, por jo atë që ajo përfaqëson. “Vandalët serbë sulmuan sot Konsullatën e Republikës së Kosovës në Mbretërinë e Danimarkës. ...

Më shumë...

Enver Hoti: Koalicioni i gabuar i LDK-së me PDK-në, bëri që rreth 150.000 qytetarë të ikin nga Kosova

Enver Hoti: Koalicioni i gabuar i LDK-së me PDK-në, bëri që rreth 150.000 qytetarë të ikin nga Kosova

Deputeti i Nismës Socialdemokrate, Enver Hoti ka adresuar kritika për koalicionin e dikurshëm PDK-LDK për mosliberalizim të vizave. “Ata që po i akuzojnë Vetëvendosjen, AAK-në e NISMËN për mos liberalizimin e vizave, para se ta bëjnë ketë duhet ta thonë se koalicioni i gabuar i LDK-së me PDK-në, bëri që rreth ...

Më shumë...

Në Kopenhagë është sulmuar dhe dëmtuar Konsullata e Kosovës dhe se është dëmtuar stema e shtetit

Në Kopenhagë është sulmuar dhe dëmtuar Konsullata e Kosovës dhe se është dëmtuar stema e shtetit

Ministri në dorëheqje i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behxhet Pacolli, ka njoftuar se të mërkurën, është sulmuar Konsullata e Kosovës në Kopenhagë dhe se është dëmtuar stema e shtetit të Kosovës. Këto vepra ka thënë se janë bërë nga banditë dhe huliganë serbë në Danimarkë. Ai ka thënë se ...

Më shumë...

Veseli thotë se ashtu siç ka luftuar kundër Serbisë, do të luftojë kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Veseli thotë se ashtu siç ka luftuar kundër Serbisë, do të luftojë kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se me besimin e qytetarëve në zgjedhjet e reja parlamentare, do ta nisë betejën më të madhe në karrierën e tij politike, luftën kundër korrupsionit dhe nepotizmit. Ai ka thënë se këtë betejë, e cila është shumë e vështirë, e ...

Më shumë...

Në 21-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Në 21-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Në 21-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj Me rastin e 21 vjetorit të rënies së dëshmorit Remzi Ademaj – komandant Petriti, Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me organizatat e dala nga lufta organizojnë këto aktivitete me datë 15.08.2019 (ditë e enjte): Ora 10:00 ...

Më shumë...

Luftëtari i lirisë, Tomor Morina, është liruar nga paraburgimi në Maqedoni dhe është kthyer në Kosovë

Gjykata Supreme e Maqedonisë së Veriut merr vendim që ish-ushtari i UÇK-së, Tomor Morinën të mos e ekstradohet në Serbi

Luftëtari i lirisë, Tomor Morina, i cili u arrestua në fund të muajit të kaluar në Maqedoninë Veriore, në bazë të një urdhër arresti nga Serbia përmes Inperpolit  është liruar nga paraburgimi. Lirimin e Tomor Morinës e ka konfirmuar avokati i tij, Naser Raufi. Ai pritet të vijë në Kosovë ...

Më shumë...

Isa Mustafa, ka kritikuar të gjitha partitë politike për qasjen ndaj tij gjatë kohës sa ka qenë kryeministër i vendit

Isa Mustafa, thotë se ka individë që shpenzojnë shuma të majme të parave të vjedhura për të përçarë LDK-në

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka kritikuar të gjitha partitë politike për qasjen ndaj tij gjatë kohës sa ka qenë kryeministër i vendit. Ai i  ka numëruar të gjitha etiketimet që i janë bërë atij dhe LDK-së gjatë periudhës qeverisëse. Sot të gjithë ata që deri dje ...

Më shumë...

Është ndarë nga jeta, në moshën 55-vjeçare regjisori, skenaristi dhe producenti shqiptar, Gjergj Xhuvani

Është ndarë nga jeta, në moshën 55-vjeçare regjisori, skenaristi dhe producenti shqiptar, Gjergj Xhuvani

Është ndarë nga jeta, në moshën 55-vjeçare regjisori, skenaristi dhe producenti shqiptar, Gjergj Xhuvani. Shkaku i vdekjes së parakohshme të artistit ishte një atak kardiak në një spital të Romës. Ai vuante ndërkohë nga një sëmundje e rëndë, ndërkohë që ndodhej në Itali për të xhiruar një film të ri, ...

Më shumë...

Ruairi O’Connell: Nuk ofrova ndonjë mendim për zbatimin e MSA-së në Kosovë, sikur thotë ministrja, Dhurata Hoxha

Ruairi O’Connell: Nuk ofrova ndonjë mendim për zbatimin e MSA-së në Kosovë, sikur thotë ministrja, Dhurata Hoxha

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, i cili largohet nga ky post në muajin shtator, Ruairi O’Connell, i ka reaguar ashpër ministres së Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, me të cilën u takua sot. Përkundër që ajo tha të kenë biseduar rreth Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit,  O’Connell e ka mohuar një ...

Më shumë...

Shkodra: AAK do të del partia më e votuar nëse në zgjedhje hynë e vetme por mbetet e hapur për Nismën dhe PSD-në

Shkodra: AAK do të del partia më e votuar nëse në zgjedhje hynë e vetme por mbetet e hapur për Nismën dhe PSD-në

Nënkryetarja e AAK-së, njëherësh zëvendës-ministrja e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal znj. Magbule Shkodra në një intervistë për TV Dielli ka thënë së aktualisht Kosova është duke kaluar në disa procese të rëndësishme dhe pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj besimi duhet të kthehet tek qytetarët për të parë se kush duhet t’i përfaqësojë ata. ...

Më shumë...

Ruairí O’Connell thotë se çështja e mbajtjes së zgjedhjeve apo jo tërësisht i takon Kosovës e jo QUINT-it

Ruairí O’Connell thotë se çështja e mbajtjes së zgjedhjeve apo jo tërësisht i takon Kosovës e jo QUINT-it

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairí O’Connell, ka kërkuar që të arrihet marrëveshja me Serbinë. Ai ka thënë se për zgjedhjet e jashtëzakonshme vendosin vet autoritetet kosovare mirëpo, ai ka kërkuar që të arrihet marrëveshja me Serbinë. Ai po ashtu ka sqaruar se deklarata e shteteve të QUINT-it është ...

Më shumë...

Ambasadori amerikan, Philip Kosnett thotë se SHBA-të do të angazhohen për zgjidhjen e fatit të personave të pagjetur

Ambasadori Kosnett thotë se Kuvendi i Kosovës sot ndërmori një hap të rëndësishëm drejt krijimit të Qeverisë së re

Ambasadori  amerikan në Kosovë, Philip Kosnett ka vizituar sot Kompleksin Memorial në Krushë. Nga aty ai ka thënë se SHBA-të do të angazhohen për zgjidhjen e fatit të personave të pagjetur. “E di që keni marrë shumë premtime andaj nuk dua ta bëjë një të tillë, por Shtetet e Bashkuara ...

Më shumë...

Gjykata Supreme e Maqedonisë së Veriut merr vendim që ish-ushtari i UÇK-së, Tomor Morina të mos e ekstradohet në Serbi

Gjykata Supreme e Maqedonisë së Veriut merr vendim që ish-ushtari i UÇK-së, Tomor Morinën të mos e ekstradohet në Serbi

Gjykata Supreme e Maqedonisë së Veriut ka marrë vendim që Tomor Morinën të mos e ekstradojë në Serbi. Ish-ushtari i UÇK-së, ishte arrestuar nga autoritetet maqedonase me urdhër-arrest të lëshuar nga Serbia. Pas arrestimit të tij, autoritetet serbe në vazhdimësi që ta ekstradonin në Serbi. Mirëpo, Gjykata Supreme e Maqedonisë ...

Më shumë...

Ahmet Isufi thotë se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është e gatshme të lidhë koalicion me PSD-në

Ahmet Isufi thotë se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është e gatshme të lidhë koalicion me PSD-në

Ahmet Isufi, nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës tha se nuk është në rregull të thuhet që do të garojmë të vetme në zgjedhje, e të takohen çdo ditë për koalicione të mundshme. Tha se ftesa e dhomave te specializuara për Ramush Haradinajn ka qenë befasi edhe për vet atë, ...

Më shumë...