kek
MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 42)

Lajmet

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund t’i vënë në garë fuqitë e mëdha

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund t'i vënë në një garë mes fuqive të mëdha

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të prodhojë një garë mes fuqive të mëdha. Pas Shteteve të Bashkuara nuk përjashtohet mundësia që edhe Gjermania të emërojë një emisar të posaçëm për dialogun. Serbia nuk e ka problem ta zgjerojë tryezën e negociatave me këdo që mund të ...

Më shumë...

Kabineti i ministrit të Arsimit, Shyqiri Bytyqi harxhoi 660 mijë euro

Kabineti i ministrit të Arsimit, Shyqiri Bytyqi harxhoi 660 mijë euro

Kabineti i ministrit të Arsimit, Shyqiri Bytyqi harxhoi 660 mijë euro. Saktësisht 658 mijë euro është fatura e shpenzimeve në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, të cilat janë bërë përgjatë kohës së udhëheqjes nga Shyqiri Bytyqi. Ministria ka prezantuar këtë shumë, por nuk ka ofruar të dhënat veç e ...

Më shumë...

Sot në Lypjan mbahet tubimin promovues i kandidatëve për deputetë të Nismës Socialdemokrate

NISMA e vlerëson pozitivisht procesin zgjedhor në Kosovës, me përjashtim të komunës së Skenderajt

Sot në Lypjan mbahet tubimin promovues i kandidatëve për deputetë të Nismës Socialdemokrate.  Tubimi mbahet në sallën e Shtëpisë së Kulturës “Tahir Sinani” në Lipjan në orën 18:00. Në këtë tubim i pranishëm do të jetë edhe kandidati për kryeministër të Kosovës, Fatmir Limaj.

Më shumë...

Ambasadori i Britanisë së Madhe Nicholas Abbott e viziton Qendrën e Trajnimit për Kërkim Shpëtim të FSK-së

Ambasadori i Britanisë së Madhe Nicholas Abbott e viziton Qendrën e Trajnimit për Kërkim Shpëtim të FSK-së

Sot, ambasadori i Britanisë së Madhe në Republikën e Kosovës, z. Nicholas Abbott, vizitoi  Qendrën e Trajnimit për Kërkim-Shpëtim në kazermën “Evropianët e Rijnë” në Pomozatin, me ç ‘rast u  mirëprit nga shefi i Shtabit i Regjimentit të Mbrojtjes Civile, nënkolonel Shpend Zogaj, i cili e njoftoi atë me të ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë mbahet Akademi përkujtimore në nderim të heroit të kombit Xhavit Haziri

Në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” mbahet Akademi përkujtimore në nderim të heroit të kombit Xhavit Haziri

Nën patronatin e Kryetarit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, organizohet Akademi Përkujtimore në nderim të heroit të kombit Xhavit Haziri. Akademia do të mbahet në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”. Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi e ka konsideruar Xhavit Hazirin si personaliteti eminent për liri, shtet dhe bashkim kombëtar. Sipas tij, ...

Më shumë...

Veseli: Mbështetja shumë e madhe anekënd Kosovës po më bën krenar dhe të përkushtuar për të ardhmen e vendit

Veseli: Mbështetja shumë e madhe anekënd Kosovës po më bën krenar dhe të përkushtuar për të ardhmen e vendit

Kandidati i PDK-së për kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli është pritur hënën në fshatin Dumnicë të Besianës nga qindra aktivistë të PDK-së dhe qytetarë të shumtë që i janë bashkuar për ta mbështetur për kryeministër të ardhshëm. Veseli tha se mbështetja shumë e madhe anekënd Kosovës e bënë ...

Më shumë...

Subjektet politike që kanë garuar në zgjedhjet 6 tetorit do ta mësojnë sot për renditjen e tyre në fletëvotimin

Subjektet politike që kanë garuar në zgjedhjet 6 tetorit do ta mësojnë sot për renditjen e tyre në fletëvotimin

25 subjektet politike do të mësojnë sot për renditjen e tyre në fletëvotimin e zgjedhjeve të 6 tetorit. Sot do të organizohet ceremonia e tërheqjes së shortit dhe aty subjektet politike do të mësojnë për numrin e tyre dhe njëkohësisht renditjen në fletëvotim. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka thënë ...

Më shumë...

Kandidati për deputet, Rexhep Selimi thotë se pas 6 tetorit Kosova do të jetë në kahun e duhur të zhvillimit të saj

Kandidati për deputet, Rexhep Selimi thotë se pas 6 tetorit Kosova do të jetë në kahun e duhur të zhvillimit të saj

Anëtari i Kryesisë i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për deputet, Rexhep Selimi, ka bërë me dije se aktualisht kjo lëvizje është në fazën përgatitore dhe të mobilizimit të strukturave të organizatës dhe të anëtarësisë që në fushatë të hyjë sa më e përgatitur. Ai ka thënë se ky mobilizim i Lëvizjes ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli thotë se Qeveria e ardhshme do të arrijë një rritje ekonomike prej 8% dhe 60 mijë vende të punës

Behxhet Pacolli thotë se Qeveria e ardhshme do të arrijë një rritje ekonomike prej 8% dhe 60 mijë vende të punës

Kandidati për deputet nga koalicioni Nisma-AKR-PD dhe njëkohësisht lideri i AKR’së, Behxhet Pacolli, ka premtuar rritje ekonomike 8 për qind dhe 60 mijë vende të punës. Nëse koalicioni i tij bëhet pjesë e qeverisë së ardhshme, Pacolli tha se do të ketë rritje ekonomike prej 8%. “Qeveria e ardhshme do të arrijë ...

Më shumë...

Sebastian Kurz: Austria do ta mbështesë çdo zgjidhje me të cilën pajtohen në dialog Kosova dhe Serbia

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, është cituar të ketë deklaruar se Austria do ta mbështesë çdo zgjidhje me të cilën pajtohen në dialog Serbia dhe Kosova, përfshirë edhe korrigjimin e kufijve. Ai duke folur për agjencinë serbe  “Tanjug” ka folur për ndikimin e Bashkimit Evropian në zgjidhjen e çështjes së Kosovës, ...

Më shumë...

Myslimanët e mbetur në Mianmar, ( Birmani) përballen me rrezik serioz të gjenocidit

Myslimanët mbetur në Mianmar, ( Birmani) përballen me rrezik serioz të gjenocidit

Myslimanët mbetur në Mianmar, ( Birmani)  përballen me “rrezik serioz të gjenocidit”, thanë të hënën hetues të Kombeve të Bashkuara, duke paralajmëruar se riatdhesimi i qindra-mijëra të dëbuarve tashmë nga ushtria, mbetet “i pamundur”. Misioni faktmbledhës në Mianmar, i ngritur nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut, më herët i ...

Më shumë...

Fatmir Limaj thotë se Kuvendi i ardhshëm i Kosovës do të vulosë marrëveshjen me Serbinë

Fatmir Limaj thotë se Kuvendi i ardhshëm i Kosovës do të vulosë marrëveshjen me Serbinë

Kandidati për kryeministër nga koalicioni Nisma-AKR-PD, Fatmir Limaj ka mbajtur takim me strukturat e Nismës në Fushë Kosovë. Në sallën e mbushur me njerëz, janë prezantuar edhe kandidatët për deputetë të Nismës nga kjo komunë. Limaj foli dhe për shumë çështje tjera, ku ndër të tjera tha se ai ka ...

Më shumë...

Haradinaj bëri homazhe te shtatorja e heronjve: Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha, Hakif Zejnullahu dhe Ilir Konushevci

Haradinaj bënë homazhe shtatorja e heronjve Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha, Hakif Zejnullahu dhe Ilir Konushevci

Kandidati për kryeministër nga koalicioni AAK-PSD, Ramush Haradinaj është duke qëndruar për vizitë në qytetin e Besianës. Gjatë kësaj vizite, Haradinaj ka nderuar heronjtë e luftës nga ky qytet Edmond Hoxhën, Hakif Zejnullahun, Zahir Pajazitin dhe Ilir Konushevcin, duke bërë homazhe pranë shtatores së tyre. Gjatë qëndrimit në Llap, Haradinaj ...

Më shumë...

Endrit Shala: Përkrahja e prodhimit vendor ka qenë kryefjala dhe kryefokusi i MTI-së, gjatë mandatit tim

Shala: Duke qenë bashkë për shtetin ne kemi ndaluar hyrjen e prodhimeve me mbishkrimin “Kosova e Metohi” në Kosovë

Ministri në detyrë i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka thënë se do të angazhohet që Kosova të bëhet destinacion atraktiv për turistët ndërkombëtar. “Përkrahja e prodhimit vendor ka qenë kryefjala dhe kryefokusi i MTI-së, gjatë mandatit tim”, ka shkruar Shala.“Jo vetëm me masa mbrojtëse, por edhe me grante e ...

Më shumë...

Dhurata Hoxha: Korrupsioni dhe nepotizmi jo vetëm gratë, por edhe të rinjtë i ka larguar nga proceset pozitive në vend

Dhurata Hoxha: Korrupsioni dhe nepotizmi jo vetëm gratë, por edhe të rinjtë i kanë larguar nga proceset pozitive në vend

Dhurata Hoxha ka ftuar gratë dhe të rinjtë ta bëjnë 6 tetorin ditë feste për Kosovën. Kandidatja për deputete nga lista e PDK-së, Dhurata Hoxha, aktualisht ministre në detyrë e Integrimit Evropian, ka ftuar gratë dhe të rinjtë ta bëjnë 6 tetorin ditë feste për Kosovën. Në rrjetin social, Hoxha ...

Më shumë...

Austria dhe Kroacia e përkrahin Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin e tyre në Bashkimin Evropian

Parlamenti holandez diskuton sot për zgjerimin e BE-së dhe mundësinë e hapjes se negociatave për Shqipërinë

Austria dhe Kroacia përkrahin zgjerimin e BE-së me përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg dhe homologu i tij kroat, Gordan Grliç Radman ranë dakord mbi këtë çështje gjatë një takimi në fundjavë të zhvilluar në Vjenë. Kjo temë do të ishte gjithashtu prioritet gjatë ...

Më shumë...