MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 41)

Lajmet

KMDLNj kërkon që urgjentisht të lirohen të dënuarit që i plotësojnë kushtet për shkak të pandemisë

KMDLNj kërkon që urgjentisht të lirohen të dënuarit që i plotësojnë kushtet për shkak të pandemisë

Këshilli për Mbrojtjen e të drejtave e të lirive të njeriut ka kërkuar që me urgjencë të lirohen të dënuarit që i plotësojnë kushtet për shkak të pandemisë. “Pas shpërthimit të pandemisë COVID -19 në Kosovë, KMDLNj, menjëherë ka kërkuar masa shtesë për ruajtjen e shëndetit të personave të privuar ...

Më shumë...

Punëtorët e ndërmarrjes “Trepça” protestojnë sot para minierës në Stën-Tërg për mos marrjen e pagave

Punëtorët e ndërmarrjes “Trepça” protestojnë sot para minierës në Stën-Tërg për mos marrjen e pagave

Diku rreth 400 punëtorë të ndërmarrjes “Trepça” janë duke protestuar para minierës në Stën-Tërg për shkak se thonë që nuk kanë marrë pagat e tyre. Punën me këtë kërkesë ata e kanë bojkotuar që nga e premtja edhe pse në pandemi janë të ndaluara tubimet e tilla. Kryetari i Sindikatës, ...

Më shumë...

Diaspora solidarizohet me vendlindjen, për një ditë dhurohen afër 100 mijë euro për fondin emergjent

Diaspora solidarizohet me vendlindjen, për një ditë dhurohen afër 100 mijë euro për fondin emergjent

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar nga diaspora që ta ndihmojnë qeverinë me mjete financiare, për ta kaluar më lehtë situatën e krijuar nga koronavirusi në Kosovë. Kurti ka njoftuar se qeveria ka hapur një llogari të veçantë, dedikuar menaxhimit të pandemisë. Sipas tij, të gjitha mjetet ...

Më shumë...

Ambasadori Heldt: Rritja e numrit të rasteve të prekur në Kosovë me virusin korona nuk është gjë e mirë

Ambasadori Heldt: Rritja e numrit të rasteve të prekur në Kosovë me virusin korona nuk është gjë e mirë

Ka shkuar në 387 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë, teksa mbrëmë u konfirmuan edhe 10 raste të reja. Kjo po cilësohet si diçka jo e mirë nga ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt, i cili ka thënë se edhe BE-ja është duke kaluar një kohë të rëndë. ...

Më shumë...

Donald Trump ia ndalon fondet OBSH-së, për shkak të dështimit të regimit gjatë përhapjes se pandemisë

Trump thotë se do të pezullojë përkohësisht emigracionin në SHBA për shkak të pandemisë së koronavirusit

Kryetari amerikan, Donald Trump ka bërë të ditur se administratën e tij e ka udhëzuar t’ia ndalë fondet Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ai ka deklaruar se OBSH-ja kishte “dështuar në detyrën e saj themelore” të reagimit gjatë përhapjes së koronavirusit. I pari i SHBA-së e ka akuzuar këtë trup të ...

Më shumë...

21 vjet nga vrasja mizore e 23 civilëve shqiptarë nga forcat policore e ushtarake serbe në Mitrovicë

21 vjet nga vrasja mizore e 23 civilëve shqiptarë nga forcat policore e ushtarake serbe në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë

Sot bëhen 21 që kur dora e policisë dhe ushtrisë kriminelale serbe vrau mizorisht 23 shqiptarë në gjithë Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë. Forcat serbe më 15 prill të vitit 1999, pasi kishin mbledhur rreth 80 persona në shtëpinë e Mustafë Sahitit, kishin nisur torturimin dhe më pas vrasjen e ...

Më shumë...

Sot në malësinë e Zhegocit shënohet 21-vjetori i Betejës së UÇK-së në Zonën Operative të Karadakut

Sot në malësinë e Zhegocit shënohet 21-vjetori i Betejës së UÇK-së në Zonën Operative të Karadakut

15 prilli është përvjetori i Betejës së Zhegovcit, betejës së lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, luftës dhe sakrificës sublime që e bënë bijtë dhe bijat më të mirë të Zonës së Karadakut. Aty ranë dëshmorë: Pajazit Ahmeti, Alban Ajeti, Hanumshahe Abdullahu, Tefik Zymberi, Sahit Baftiu, Shahin Baftiu, Kastriot Baftiu, ...

Më shumë...

Nga dita e sotme hyjnë në fuqi masat e reja të qarkullimit të vendosura nga Ministria e Shëndetësisë

Nga dita e sotme Prishtina, Prizreni, Theranda dhe Ferizaj nuk do të jenë të karantinuara

Nga sot në orën 06:00, me qëllim të mbrojtjes së jetës së banorëve në komunat e Republikës së Kosovës nga pandemia Covid-19, me vendime të veçanta hyjnë në fuqi masat e reja të qarkullimit. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, vendimet merren specifikisht për komunat e rrezikuara dhe për komunat ...

Më shumë...

Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së ka mbështetur propozimin e kryetarit, Mustafa, për të marrë “mandatin për formimin e Qeverisë

Isa Mustafa: Askush nuk mund ti ndryshojë kufijtë e Kosovës, në qoftë se ne nuk jemi për t'i ndryshuar ata

Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së, me shumicë votash e ka mbështetur propozimin e kryetarit  të partisë, Isa Mustafa, për të marrë “mandatin për formimin e Qeverisë, nëse ky mandat ofrohet duke ndjekur procedurat kushtetuese dhe të bëjë përpjekje për të formuar qeverinë në koalicion me AAK-në, Nisma Socialdemokrate-AKR dhe komunitetet”. ...

Më shumë...

PDK-ja ka mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme për media, ku është folur për situatën e rënduar aktuale në vend

Bedri hamza

Partia Demokratike e Kosovës ka  mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme për media, ku është folur për situatën e krijuar në vend, pas masave të reja të ministrisë së Shëndetësisë si dhe për zhvillimet në seancën e sotme të Kuvendit. Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza duke folur për ...

Më shumë...

Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s diskutojnë pasojat e dezinformimit, që ka marrë hov, pas shpërthimit të pandemisë

Jens Stoltenberg

Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s do të diskutojnë për pasojat e dezinformimit, që ka marrë hov, veçanërisht pas shpërthimit të pandemisë së koronavirusit. “Jemi dëshmitarë të veprimeve të aktorëve shtetërorë dhe jo-shtetërore të cilët po bëjnë përpjekje që duke e përdorur pandeminë të na përçajnë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i ...

Më shumë...

Numri i rasteve me coronavirus në të gjithë botën po afron shifrën 2 milionë dhe numri i vdekjeve është mbi 120,000

Virus

Prej kur ka filluar pesë muaj më parë, numri i rasteve me coronavirus në të gjithë botën po afron shifrën 2 milionë dhe numri i vdekjeve është 120,000. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbajnë vendin e parë për nga numri i infektuar me 587.173, dhe numri i të vdekurve është ...

Më shumë...

Avokati i Popullit thotë se nuk mund të vlerësojë masat e reja të qeverisë pa ndonjë vendim që i kundërshton ato

Avokati i Popullit thotë se nuk mund të vlerësojë masat e reja të qeverisë po ndonjë vendim që i kundërshton ato

Ministria e Shëndetësisë gjatë ditës së djeshme ka publikuar masat e reja të kufizimit të lëvizjes së qytetarëve në tërë Kosovën. Me këtë vendim, qytetarët do të kenë mundësi të dalin vetëm 90 minuta brenda ditës. Mirëpo, ky vendim i Ministrisë së Shëndetësisë, ka ngjallur reagime të shumta. Por, a ...

Më shumë...

Shahini: Masat e fundit të qeverisë janë të ekzagjeriuara dhe pa ndonjë plan konkrete në shpëtimin e ekonomisë

Shahini: Masat e fundit të qeverisë janë të ekzagjeriuara dhe pa ndonjë plan konkrete në shpëtimin e ekonomisë

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini, ka kundërshtuar masat e fundit të ndërmarra nga Qeveria për kufizimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve. Shahini i ka quajtur të ekzagjeruara masat e fundit dhe pa ndonjë plan konkrete në shpëtimin e ekonomisë. Shahini kërkoi nga Qeveria të lirojë nga ...

Më shumë...

Latifi: Sot e parandalova një protestë të fermerëve, atyre duhet lejohet puna në ara, komuna për këtë do t’u jap leje

Smajl Latifi: Sot e parandalova një protestë të fermerëve, atyre duhet lejohet qasja në tokat e tyre

Kryetari i Rahovecit Smajl Latifi po i kundërshton masat e reja të marra nga niveli nacional lidhur me kufizimin e lëvizjes. Ai thotë fermerët duhet të lejohen të kryejnë punën e tyre, gjë për të cilën thotë se komuna do t’u japë lejen. Latifi thotë ministri i Shëndetësisë nuk është ...

Më shumë...

LDK shprehet kundër propozimit të Partisë Demokratike të Kosovës për mocion procedural

LDK shprehet kundër propozimit të Partisë Demokratike të Kosovës për mocion procedural

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi është shprehur kundër propozimit të PDK-së për mocion procedural për përfshirjen e dy projektligjeve në procedurë të shqyrtimit në Kuvend. Ai ka thënë se në seanca të jashtëzakonshme nuk mund të futen pika shtesë. “Më mirëkuptim për propozimin tuaj mund të them ...

Më shumë...