KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 41)

Lajmet

Uran Ismaili: Qytetarët e sëmurë nuk e dinë se kë duhet të thërrasin dhe ku të drejtohen pasi të infektohen me virus

Uran Ismaili thotë se Arben Vitia dhe Armend Zemaj, i ikën debatit për shëndetësinë me të

Sot në Komisionin Parlamentar për Shëndetësi ka raportuar Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj lidhur me situatën e pandemisë. Deputeti Uran Ismaili, njëherësh edhe ish-Ministër i Shëndetësisë, tha që Qeveria Hoti duhet të ju dalë në ndihmë komunave në përballje me pandeminë. Ismaili deklaroi që qytetarët të cilët janë infektuar me ...

Më shumë...

Mustafa: 850 fermerë do të përfitojnë grante në vlerë prej 29 milionë euro, ndërsa në pandemi i kemi dyfishuar subvencionet

Mustafa: 850 fermerë do të përfitojnë grante në vlerë prej 29 milionë euro, ndërsa në pandemi i kemi dyfishuar subvencionet

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka bërë nënshkrimin e kontratave të para të përfituesve të Programit për Zhvillim Rural 2020-21. Rreth 850 fermerë pritet të përfitojnë grante në vlerë prej 29 milionë euro. Në ceremoninë solemne të nënshkrimit të gjashtë kontratave të para, kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ...

Më shumë...

Sindikata e Pavarur e RTK-së padit drejtorin gjeneral të RTK-së, Ngadhnjim Kastrati dhe Bordin e RTK-së

RSindikata e Pavarur e RTK-së padit drejtorin gjeneral të RTK-së, Ngadhnjim Kastrati dhe Bordin e RTK-së

Sindikata e Pavarur e RTK-së ka dorëzuar sot në Inspektoriatin e Punës padinë kundër drejtorit, Ngadhnjim Kastrati dhe Bordit të RTK-së. Ashtu siç kishte paralajmëruar Sindikata, Bordi dhe drejtori gjeneral i RTK-së, kanë zgjedhur në mënyrë të kundërligjshme Udhëheqësin e Shërbimeve të Përbashkëta në RTK, duke mos i respektuar kriteret ...

Më shumë...

Krasniqi: Punimet në Zonën e Ekonomike në Viti janë në në fazën përfundimtare dhe pritet të jetë funksionale në pranverë

Veseli: Punimet në Zonën e Ekonomike në Viti janë në në fazën përfundimtare dhe pritet të jetë funksionale në pranverë

Në Zonën e Ekonomike në Viti do të futen mbi 40 kompani të huaja dhe nga vendi, që pritet të krijohen vende të reja të punës dhe zhvillim ekonomik për Anamoravën. Ministri Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi gjatë një vizite në këtë Zonë, tha se punimet janë në fazën përfundimtare ...

Më shumë...

Rama: E drejta e protestës është e padiskutueshme por kjo nuk do të thotë që protestuesit kanë gjithmonë të drejtë

Edi Rama

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka reaguar edhe njëherë përballë gazetarëve në lidhje me protestat e ditëve të fundit që pasuan vrasjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha nga ana e policisë së shtetit. Kreu i qeverisë shqiptare u shpreh se protesta është një e drejtë e padiskutueshme dhe se nëse nuk ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj e pranon dorëheqjen e Naim Fetahut dhe thotë kjo parti do të kthehet si forcë e para në Besianë

Enver Hoxhaj: Temë e bisedimeve me Serbinë do të jetë çështja e të drejtave të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe në Medvegjë

Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj thotë se ka pranuar dorëheqjen e kryetarit të degës së Besianës, Naim Fetahu. Hoxhaj shprehet i bindur se Fetahu ishte kandidati më i mirë për këtë komunë dhe se llapjanët do e kuptojnë shpejtë këtë. Ai falënderoi Naim Fetahun edhe strukturën për angazhimin ...

Më shumë...

Është shtyrë për datën 18 dhjetor seanca e paraparë për sot në Gjykatën Speciale ndaj Nasim Haradinajt

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj ankohet në Apelin e Gjykatës Speciale

Paraqitja e Nasim Haradinajt në Hagë e cila ishte paraparë për t’u mbajtur sot është shtyrë për datën 18 dhjetor në orën 14:00. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi Dhomat e Specializuara. Ndryshe gjatë ditës së djeshme, Gjykata Speciale njoftoi se është konfirmuar aktakuza ndaj krerëve të OVL ...

Më shumë...

Zemaj: Nuk do të ketë zgjatje të orarit pavarësisht se disa komuna nuk janë në zonën e rrezikshmërisë

Armend Zemaj thotë se dhe nëse përmirësim të situatës pandemike masat anti-Covid mbesin të njëjta

Nuk do të ketë masa lehtësuese gjatë fundvitit, kështu bën të qartë ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj. Zemaj thotë se nuk do të ketë zgjatje të orarit pavarësisht se disa komuna kanë lëvizur pozitivisht dhe nuk janë më në zonë të rrezikshmërisë. Zemaj thotë edhe se po tentohet të sigurohen ...

Më shumë...

D. Serwer: Madeleine Albright, do të përfshihet në dialogun, Kosovë-Serbi, pavarësisht çka mendon Boegradi

D. Serwer: Madeleine Albright, do të përfshihet në dialogun, Kosovë-Serbi, pavarësisht çka mendon Boegradi

Analisti dhe profesori i Universitetit “Johns Hopkins”, në Uashington, Daniel Serwer, deklaroi se ish-shefja e diplomacisë amerikane, Madeleine Albright, do të përfshihet në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë në emër të administratës së ardhshme, pavarësisht se çfarë mendojnë serbët për këtë. “Nuk ka rëndësi se çfarë mendojnë serbët për këtë, ...

Më shumë...

Elisa Spiropali: Me fytyrat e maskat e tyre në protesta, nuk ia dalin të krijojnë besimin e publikut, në rrugën e tyre të shëmtuar

Elisa Spiropali: Me fytyrat e maskat e tyre në protesta, nuk ai dalin të krijojnë besimin e publikut, në rrugën e tyre të shëmtuar

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali deklaroi sot se protestat çdo ditë vijnë duke u bërë më të pakta në numër, pasi kauza është e stisur. Në një intervistë televizive Spiropali nënvizoi se ngjarja është absolutisht e rëndë, absurde, tragjike dhe duhet zbardhur nga drejtësia. E pyetur ...

Më shumë...

Monika Kryemadhi tërhiqet nga protestat e dhunshme pas vërejtjes së ambasadores së Amerikës në Tiranë, Yuri Kim

Monika Kryemadhi tërhiqet nga protestat e dhunshme pas vërejtjes së ambasadores së Amerikës në Tiranë, Yuri Kim

Gruaja e Ilir Metës dhe kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi tërhiqet nga protestat pas vërejtjes së ambasadores së Amerikës në Tiranë, Yuri Kim. E pyetur mbi takimin e zhvilluar pas nisjes së protestave me ambasadoren Yuri Kim, u shpreh se “ambasadorja kërkonte një distancim ose një deklaratë. Unë i thashë ...

Më shumë...

Ministri Selimi: AKI-ja do t’i verifikojë dokumentet që janë për mbulimin e shpenzimeve për të akuzuarit e Speciales

Selim Selimi: FSK është institucioni më i besueshëm e pas saj është Shërbimi Korrektues i Kosovës

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka deklaruar se Agjencioni Kosovar për Inteligjencë është duke bërë verifikimin e dokumenteve që kanë të bëjnë me buxhetin e ndarë që do shfrytëzohet për të akuzuarit e Gjykatës Speciale. Ai ka deklaruar se ky verifikim duhet bërë për arsye se dokumentet janë të klasifikuara ...

Më shumë...

Pas takimit me drejtorin e ShSKUK-së, infermierët suspendojnë grevën, presin realizimin e kërkesave të tyre

Pas takimit me drejtorin e ShSKUK-së, infermierët suspendojnë grevën, shpresojnë në realizimin e kërkesave të tyre

Kryetari i Sindikatës së Infermierëve, Fitim Havolli, ka njoftuar që pas një takimi të mbajtur me drejtorin e Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqin, si dhe anesteziologun, Lulzim Emini, kanë vendosur që të e suspendojnë grevën e tyre. Sidoqoftë, Havolli ka uruar që në takimin e paraparë që ...

Më shumë...

Kolegji Zgjedhor amerikan e konfirmon zgjedhjen e Joe Biden, kryetar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Joe Biden

Kolegji Zgjedhor amerikan konfirmoi që Joe Biden u zgjodh kryetar i Shteteve të Bashkuara, pasi Kalifornia i dha 55 vota elektorale kandidatit demokrat. Shtet pas shteti, kolegjet elektorale kanë konfirmuar të hënën demokratin Joe Biden për president të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke i dhënë fund përpjekjes ...

Më shumë...

Mbrojtësi i Rexhep Selimit, avokati David Young kërkon lirimin e klientit të tij nga paraburgimi

Mbrojtësi i Rexhep Selimit, avokati David Young kërkon lirimin e klientit të tij nga paraburgimi

Më 12 dhjetor 2020, mbrojtësi kryesor i Rexhep Selimit, avokati David Young ka paraqitur një kërkesë tek gjykatësi i procedurës paraprake për lirimin e përkohshëm të tij nga masa e paraburgimit. Sipas mbrojtjes, gjykata duhet ta aprovojë këtë kërkesë pasi që Selimi është deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ...

Më shumë...

Haradinaj: Nëse nuk ka marrëveshje për kandidaturën time për kryetar të Kosovës, vendi shkon në zgjedhje

R. Haradinaj: Ideja për bashkim me Shqipërinë do të aktivizohet nëse nuk ka mbështetje ndërkombëtare për Kosovën

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se AAK-ja i ka paraqitur partive të tjera kandidaturën e tij për kryetar të Kosovës në mënyrë që të gjendet një zgjidhje dhe vendi të mos shkojë në zgjedhje të parakohshme për shkak të dorëheqjes së Hashim Thaçit pas akuzave nga Gjykata Speciale. ...

Më shumë...