KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 43)

Lajmet

Kadri Veseli: Mirënjohje për gratë si, Sevdije Azemi, që kanë dhënë kontribut kyç në përpjekjet për liri e pavarësi

Kadri Veseli: Mirënjohje për gratë si, Sevdije Azemi, që kanë dhënë kontribut kyç në përpjekjet për liri e pavarësi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar sot  Sevdije Azemi në shtëpinë e saj në Zhabar të Epërm të Mitrovicës, të cilën e ka falënderuar për kontributin e saj të veçantë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Sevdije Azemi u arrestua dhe u dënua për organizimin e ...

Më shumë...

Kryekuvendarja, Vjosa Osmani, i ka dhënë mbështetje të plotë Grupit Punues për Hartimin e Rregullores së re të Kuvendit

Vjosa Osmani

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, i ka dhënë mbështetje të plotë Grupit Punues për Hartimin e Rregullores së re të Kuvendit. Gjatë takimit të mbajtur sot me anëtarët e grupit për hartimin e kësaj rregulloreje, kryetarja Osmani ka shfaqur besimin e saj se duke u bazuar edhe në ...

Më shumë...

Me rastin e 25 vjetorit të rrëmbimit dhe vrasjes së Remzi Hoxhës, mbahet Konferencë për Media, në Swiss Diamond Prishtina

Remzi Hoxha

Me rastin e 25 vjetorit të rrëmbimit dhe vrasjes së  Remzi Hoxhës, mbahet Konferencë për Media, në Swiss Diamond Prishtina, të mërkurën, më 21 tetor në orën 13:00. Djali i veprimtarit të madh të çështjes kombëtare, Ardian Hoxha ka bërë të ditur se as 25 vite vuajtjesh, maltretimesh dhe torturave ...

Më shumë...

BIK reagon kundër ambasadorit të Kosovës në Francë, i cili ka publikuar karikaturën e profetit, Muhamed

BIK: Sulmi i mbrëmë në Vjenë të Austrisë, është atak mbi vlerat njerëzore, humane e hyjnore dhe vepër e dënueshme

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka reaguar ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, i cili ka publikuar karikaturën e profetit Muhamed, duke e cilësuar si ofendim nga i cili duhet të distancohen Ministria e Jashtme. Sipas BIK-ut, në fillimin e muajit të datëlindjes së profetit Muhamed, kur ...

Më shumë...

Nesër gjatë tërë ditës punëtorët teknikë që operojnë në disa ministri do të protestojnë për ngritjen e pagave te tyre

Nesër gjatë tërë ditës punëtorët teknikë që operojnë në disa ministri do të protestojnë për ngritjen e pagave te tyre

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës njoftoi ne nesër, gjatë tërë ditës punëtorët teknikë që operojnë në Ministrinë e Mjedisit, Ministrinë e Administratës se Pushtetit Lokal, Ministrinë e Zhvillimit Rajonal, Ministrinë e Drejtësisë dhe Administratës Publike do të protestojnë për ngritjen e pagave te tyre. Punëtorët do të ...

Më shumë...

Raportohen 118 raste të reja pozitive me virusin korona gjatë 24 orëve të fundit, kurse hanë shëruar 50 pacientë të tjerë

Në 24 orët e fundit konfirmohen 711 raste të reja me virusin korona kurse 19 veta e kanë humbur jetën

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 828 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 118 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të ...

Më shumë...

Sot në Sarajevë, ka filluar punimet: Konferenca Shkencore Ndërkombëtare dy-ditore “Gjenocidi kundër Boshnjakëve, Srebrenica 1995-2020…

Sot në Sarajevë, ka filluar punimet: Konferenca Shkencore Ndërkombëtare dy-ditore "Gjenocidi kundër Boshnjakëve, Srebrenica 1995-2020...

Sot në Sarajevë, i ka filluar punimet: Konferenca Shkencore Ndërkombëtare dy-ditore, “Gjenocidi kundër Boshnjakëve, Srebrenica 1995-2020: Shkaqet, Shkallët dhe Pasojat”. Në këtë konferencë shkencore po marrin pjesë më  shumë se 70 shkencëtarë nga 12 vende, të botës, bën të ditur agjencia e turke e lajmeve Anatolia. Boshnjakët e Republikës së ...

Më shumë...

MASH ka pranuar sot 215 tabletë nga OSBE-ja dedikuar fëmijëve për mësimin nga distanca

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka pranuar sot 215 tabletë nga OSBE-ja dedikuar fëmijëve për mësimin nga distanca

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka pranuar sot 215 tabletë nga OSBE-ja, të cilët do të shpërndahen për fëmijët që nuk kanë pasur mundësi të vijojnë mësimin online, me fokus fëmijët e komuniteteve. Me rastin e pranimit të këtyre tabletëve, ministri i Arsimit dhe Shkencës Ramë Likaj, tha se nga ...

Më shumë...

Peter Stano thotë se deklarata e Lajçakut është keqinterpretuar, por qëndrimi i BE-së për Asociacionin nuk ka ndryshuar

Peter Stano: Deklarata e Lajçakut është keqinterpretuar, por qëndrimi i BE-së për Asociacionin nuk ka ndryshuar

Brukseli vlerëson se deklarata e përfaqësuesit special për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak për ndryshimet e nevojshme kushtetuese është keqinterpretuar. Zëdhënësi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i BE-së, Peter Stano, i tha Radios Evropa e Lirë se duhet bërë dallimi mes asaj që është “perceptim dhe keqinformim, me realitetin e ...

Më shumë...

PSD e zhvillon një aktivitet para Qeverisë me moton “60 milionë euro për bizneset zero euro për punëtorët”

PSD e zhvillon një aktivitet para Qeverisë me moton “60 milionë euro për bizneset zero euro për punëtorët”

Partia Socialdemokrate ka mbajtur një aktivitet, ku në objektin e Qeverisë ka ngjitur disa pankarta me mbishkrimit “60 milionë euro për bizneset zero euro për punëtorët”. PSD- ja, kritikon Qeverinë Hoti me mënyrën si po e shpërndanë buxhetin e dedikuar për tejkalimin e pandemisë COVID-19.

Më shumë...

Ahmeti: Qarkullimi i madh i makinave po e ndotë ajrin, zgjidhja e vetme është pagesa e rrugës në pjesët e populluara

Ahmeti: Qeveria e Kosovës deri më sot i ka të mbledhura në banka qendrore nga ATK-ja dhe Doganat, e të pashpenzuara

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka dhënë detaje rreth çështjes së hyrjes me pagesë në Prishtinë. Këtë sqarim aie bëri përmes rrjetit social, ku tha se duke filluar nga dhjetori qytetarët do të fillojnë të përballen me ndotjen e ajrit. “Duke filluar nga dhjetori, qytetarët prapë do të ...

Më shumë...

Ministri Selimi: Task-forca kundër korrupsionit ka pasur sukses, tani duhet të rishikohet dhe të shfuqizohet

Selimi nënshkruan tri udhëzime administrative të cilat i parasheh Kodi nr. 06/L-006 i Drejtësisë për të Mitur

Task-forca kundër korrupsion që është propozuar të shfuqizohet nga Qeveria e Kosovës, thuhet se ka pasur sukses në disa nga punët e kryera. Në bazë të gjetjeve që ka bërë EULEX-i nga monitorimi i punës së kësaj Task-force, thuhet se kjo Taskë-forcë që funksionon në bazë të Policisë së Kosovës, ...

Më shumë...

Shërbimi konsullor i Ambasadës së Kosovës në Bruksel i pezullon shërbimet konsullore për shkak të pandemisë

Shërbimi konsullor i Ambasadës së Kosovës në Bruksel i pezullon shërbimet konsullore për shkak të pandemisë

Bazuar në vendimet e fundit që janë marrë nga institucionet përgjegjëse të Mbretërisë së Belgjikës, si pasojë e situatës së krijuar nga pandemia COVID-19, Shërbimi konsullor i Ambasadës së Kosovës në Bruksel, do të pezullojë ofrimin e të gjitha shërbimeve konsullore për një kohë. Ky vendim do të jetë kësisoj ...

Më shumë...

Në Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës përfshihet version i ri i betimit të ushtarëve të UÇK-së

Në Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës përfshihet një version i ri i betimit të ushtarëve të UÇK-së

Në Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së është futur një version i ri i betimit të ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Nga opozita po konsiderojnë se kjo është përpjekje për riprojektim të historisë. Synimi i tyre në luftë ishte bashkimi i trojeve shqiptare. Luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të ...

Më shumë...

Thaçi: Kosova ka shënuar një rënie të numrit të trafikimit me njerëz, falë punës se institucioneve

Thaçi: Kosova ka shënuar një rënie të numrit të trafikimit me njerëz në vend dhe kjo falë punës se institucioneve

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në ditën ndërkombëtare kundër Trafikimit me Qenie Njerëzorë ka thënë se Kosova ka bërë hapa të mirë karshi kësaj dukurie negative. Ai e ka cilësuar ngjarje të rëndësishme në këtë ditë duke thënë se sfidat që ka vendi për të ndaluar këtë dukuri janë të ...

Më shumë...

Hoti: Jemi duke punuar për të parandaluar migracionin ilegal, i cili po i dëmton kufijtë

Kryeministri Hoti: Deklaratat e Vuçiqit, janë jo adekuate dhe nuk i kontribuojnë paqes dhe stabilitetit në rajon

Kosova po shënon Ditën Ndërkombëtare Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti po merr pjesë në tryezën e organizuar nga MPB për shënimin e kësaj dite. Kryeministri Hoti tha se  kjo dukuri vazhdon të jetë ndër problemet që po ballafaqohen, por sipas tij do të trajtohet me ...

Më shumë...