KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 43)

Lajmet

Armend Zemaj: Nuk do të ketë lirim të masave pasi që një vendim i tillë do të mund të prishte stabilitetin e rasteve

Armend Zemaj: Nuk do të ketë lirim të masave pasi që një vendim i tillë do të mund të prishte stabilitetin e rasteve

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se vaksina kundër koronavirusit do të vijë në shkurt në Kosovë. Ai sot para mediave tha se janë duke punuar intensivisht për sigurimin e kësaj vaksine. Zemaj theksoi se në vendin tonë nuk do të ketë lirim të masave pasi që një vendim ...

Më shumë...

Administrata e Joe Bidenit mbështet dialogun Kosovë – Serbi të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian

Administrata e Joe Biden e mbështet dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të lehtësuar nga BE

Shtetet e Bashkuara mbështesin në mënyrë të plotë dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian që ka për synim arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, thuhet në një deklaratë të Departamentit Amerikan të Shtetit. Në lidhje me zgjidhjen e çështjes mes Kosovës dhe Serbisë, Departamenti i Shtetit rikujton ...

Më shumë...

Për shkak të pandemisë se koronavirusit ATK gjatë vitit 2020 ka shënuar rënie të të hyrave prej 78 milionë euro

ATK tejkalon pritshmëritë e planifikuara me të hyra, për muajin janar, mbledhin 4 milionë euro më shumë

Administrata Tatimore e Kosovës gjatë vitit 2020 ka shënuar rënie të të hyrave për shkak të pandemisë Covid-19. Gjatë shpalosjes së raportit vjetor, zëvendës drejtori i përgjithshëm i ATK-së, Ekrem Hysenaj theksoi se 491.8 milionë euro ka qenë planifikimi i të hyrave për vitin 2020, ndërsa janë inkasuar 467 milionë ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Ne veteranet e UÇK duhet ta votojmë PDK-në, sepse siguron ekonomi, zhvillim dhe garanton mbrojtjen e Kosovës

Sadik Halitjaha: Ne veteranet e UÇK duhet ta votojmë PDK-në, sepse siguron ekonomi, zhvillim dhe garanton mbrojtjen e Kosovës

Kandidati për deputet nga radhët e PDK-së, ish eprori i UÇK-së, Sadik Halitjaha në një tubim elektoral në Has, ndër të tjera ka kujtuar ditën kur gjatë kohës së luftës kishin kaluar nga Pashtriku në Has dhe kishin rënë në pritë të serbo sllavët. Atë ditë ka rënë Haxhi Hoti ...

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, apelon për qasje të barabartë ndaj vaksinave kundër Covid-19

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, apelon për qasje të barabartë ndaj vaksinave kundër Covid-19

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, ka përsëritur thirrjen e tij për qasje të barabartë ndaj vaksinave kundër koronavirusit. “Unë dua të shfrytëzoj këtë platformë për të bërë thirrje edhe njëherë të gjitha vendet, ekonomitë dhe prodhuesit që të bashkëpunojnë me kompaninë Covax për të realizuar një qasje të ...

Më shumë...

Ish-komandanti i Brigadës 153, të Zonës Operative të Llapit, Adem Shehu intervistohet nga Gjykata Speciale në Hagë

Ish-komandanti i Brigadës 153, të Zonës Operative të Llapit, Adem Shehu intervistohet nga Gjykata Speciale

Prokurorët e Gjykatës Speciale në Hagë intervistuan ushtarakun nga Shqipëria, Adem Shehu. Ai është shtetasi i parë shqiptar që intervistohet lidhur me hetimet për krimet e supozuara të UÇK gjatë luftës. Javën e shkuar prokurorët specialë në Hagë, i kishin dërguar një fletëthirrje për tu intervistuar si person që ka ...

Më shumë...

Kandidati i PDK-së për deputet, Nezir Çoçaj përfundon intervistimin disa orësh në selinë e EULEX-it

Kandidati i PDK-së për deputet, Nezir Çoçaj përfundon intervistimin disa orësh në selinë e EULEX-it

Kandidati i PDK-së për deputet, Nezir Çoçaj, nga Prizreni, është intervistuar të mërkurën për disa orë në cilësinë e dëshmitarit, në selinë e EULEX në Fushë Kosovë. Çoçaj e ka konfirmuar  se ai sot është intervistuar por nuk ka dhënë detaje më tepër. Ai ishte ftuar ditë më parë nga ...

Më shumë...

Avdullah Hoti: Normaliteti në Kosovë do të kthehet në muajt e parë të pranverës me vaksinimin e plotë

Avdullah Hoti: Normaliteti në Kosovë do të kthehet në muajt e parë të pranverës me vaksinimin e plotë

Kandidati për kryeministër nga LDK-ja, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka përmbyllur vitin me pakon ekonomike të rimëkëmbjes më të madhen në rajon. Hoti ka thënë se tashmë është e gatshme edhe një pako tjetër prej 200 milionë eurosh. “Kjo na ka mundësuar neve që mos të kemi ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: AAK-ja nuk pretendon se do të jetë e parë në zgjedhje por të të arrijë ndonjërin nga postet kryesore

Ramush Haradinaj: AAK-ja nuk pretendon se do të jetë e parë në zgjedhje por të të arrijë ndonjërin nga postet kryesore

Ramush Haradinaj thekon se AAK-ja nuk pretendon se do të jetë partia e parë në zgjedhje, por synon bashkëqeverisjen. Ai ka thënë se orientimi i tij për postin e kryetarit të vendit lidhet me disa objektiva. “E para është përballja me Serbinë në planin e jashtëm. Objektiv është edhe çështja ...

Më shumë...

Bedri Hamza thotë nëse Partia Demokratike e Kosovës vjen në pushtet pensionet do të ngriten 40%

Bedri Hamza thotë nëse Partia Demokratike e Kosovës vjen në pushtet pensionet do të ngriten 40%

Bedri Hamza nga Partia Demokratike e Kosovës, ka folur për mundësinë e rritjes së pensioneve nëse PDK-ja vie në Qeveri. “Pensionet e pleqërisë, ato bazike janë të ulëta, pasi që jemi të vetëdijshëm se një pjesë e tyre nuk kanë pasur fatin të punojnë fare dhe me atë pension nuk ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Do të punojmë çdo ditë që zëri i çlirimtarëve dhe i vlerës së UÇK-së të dëgjohët sa më fuqishëm

Fatmir Limaj: Do të punojmë çdo ditë që zëri i çlirimtarëve të dëgjohët sa më fuqishëm

“Më shumë se kurrë sot kauzës sonë i duhet mbështetja që po na jep Vitia dhe Anamoravë në përgjithësi, që zëri i çlirimtarëve të jehojë fuqishëm në Kuvend dhe kudo në kryeqendrat evropiane ku diskutohet për Kosovën”, kështu ka thënë lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj. Ai ka thënë se ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Qeveria Kurti ka qenë Qeveria shkurti me vetëm 50 ditë. Qeveria Hoti 150 ditë, ajo vërtetë ishte qeveri koti

Enver Hoxhaj: Qeveria Kurti ka qenë Qeveria shkurti me vetëm 50 ditë. Qeveria Hoti 150 ditë, ajo vërtetë ishte qeveri koti

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj, sot ka zhvilluar një takim me fermerët e Komunës së Rahovecit, ku ka prezantuar Planin e Rimëkëmbjes Ekonomike. ka thënë se qeveria e udhëhequr nga ai do të krijojë lehtësira për fermerët, ku ka përmendur se rrushin të ...

Më shumë...

AAK-ja ka dorëzuar në Gjykatën Supreme ankesën në lidhje me vendimin e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa

AAK-ja

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka dorëzuar në Gjykatën Supreme ankesën në lidhje me vendimin e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa për të moscertifikimin e kandidatëve për deputetë që kanë pasur probleme me ligjin. Kushtrim Xhemaili, nga Zyra për Informim e AAK-së, ka konfirmuar për “Radion Evropa e Lirë” ...

Më shumë...

OAK nënshkruan memorandum bashkëpunimi me U.C.C.I.AL

OAK nënshkruan memorandum bashkëpunimi me U.C.C.I.AL

Me qëllim të rritjes së bashkëpunimit, shkëmbimit të të dhënave dhe dokumentacionit, planifikimin dhe organizimin e ngjarjeve, tryezave të rrumbullakëta, konferencave dhe shkëmbim të përvojave në lidhje me të bërit biznes, lehtësimit në përpilimin dhe lëshimin e dokumenteve të nevojshme për bashkëpunim ekonomik në import dhe eksport të kompanive anëtare, ...

Më shumë...

Për shkak të mosrespektimit të Ligji për Pandeminë, Policia e Kosovës tani ka dënuar 124 mijë e 152 qytetarë

Për shkak të mosrespektimit të Ligji për Pandeminë, Policia e Kosovës tani ka dënuar 124 mijë e 152 qytetarë

Kosova është duke vazhduar të ballafaqohet me pandeminë COVID-19, ku gjatë ditëve të fundit numri i personave të infektuar me këtë virus ka shënuar rritje. Përkundër thirrjeve të shumta të ekspertëve shëndetësor, që qytetarët të respektojnë masat mbrojtëse ndaj virusit, një pjesë e qytetarëve po vazhdojnë të shkelin masat ligjore. ...

Më shumë...

Arian Zeka: Tubimet elektorale të partive politike në sallat e hoteleve, gjatë masave kufizuese janë dyfytyrëshe

Arianit Zeka

Drejtori ekzekutiv i Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, Arian Zeka ka deklaruar për mediet se tubimet elektorale të partive politike në sallat e hoteleve, gjatë masave kufizuese lidhur me përhapjen e pandemisë së virusit korona konsiderohen të padrejta. Ai thotë se këto tubime janë dyfytyrësi e partive politike. “Është dyfytyrësi ...

Më shumë...