KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 45)

Lajmet

Koordinator nacional për siguri kibernetike, Zafir Berisha thotë se llogaria e tij hakuar nga qendra spiunazhit rus në Serbi

Zafir Berisha, zëvendësministri i Brendshëm, menjëherë pasi mori postin tjetër si koordinator nacional për siguri kibernetike, ishte cak i

Zafir Berisha, zëvendësministri i Brendshëm, menjëherë pasi mori postin tjetër si koordinator nacional për siguri kibernetike, ishte cak i një sulmi të tillë kibernetik. Atij iu hakua profili në Facebook dhe kjo po thotë se i ndodhi nga Nishi i Serbisë, vend për të cilin po dyshon se është qendër ...

Më shumë...

Uran Ismaili: Ne se PDK ia kemi mundësuar Haradinajt postin e kryeministrit, tash e tutje do ta shikojmë interesin tonë

Uran Ismajli: Kur Vetëvendosje t’i bëjnë 40 vota për rrëzimin e qeverisë bashkë me Vjosa Osmanin, PDK do ta përkrah atë

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka folur rreth kandidaturës së Ramush Haradinajt për kryetar të vendit e cila, sipas Ismailit, është e parakohshme. Siç dihet i pari i AAK-së ka shprehur pretendimet e tij për këtë pozitë pas skadimit të mandatit të Hashim Thaçit. Ndërkohë që këtij ...

Më shumë...

Minitri Zemaj: Gjatë kësaj jave do të ketë lirim të masave kundër përhapjes së pandemisë virusit korona

PMinitri Zemaj: Gjatë kësaj jave do të ketë lirim të masave kundër përhapjes së pandemisë virusit korona

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, bëri të ditur se gjatë kësaj jave do të ketë lirim të masave kundër përhapjes së pandemisë Covid-19. Mes tjerash ai bëri të ditur se maska do të mbetet obligative. “Çdo masë liruese do të ketë përcjellje të zbatimit të asaj mase, nëse lëvizim një ...

Më shumë...

Ministri i Ekonomisë, Blerim Kuçi ka vizituar sot Ndërmarrjen Publike të Infrastrukturës së Hekurudhave “Infrakos”

Ministri i Ekonomisë, Blerim Kuçi ka vizituar sot Ndërmarrjen Publike të Infrastrukturës së Hekurudhave “Infrakos”

Ministri Kuçi u prit nga u.d. kryeshefi i ndërmarrjes, Xhevat Ramosaj dhe pjesa tjetër e menaxhmentit të kësaj ndërmarrje. Shumë halle dhe probleme të “Infrakos”-it u shpërfaqen para ministrit, teksa theksi u vë tek vonesa shumëvjeçare e një marrëveshje financiare për subvencionim të kësaj ndërmarrje që buron nga Ligji i ...

Më shumë...

Kosnett: Me pa durim pres që të punojmë së bashku me Qeverinë e Kosovës për zbatimin e marrëveshjes

Kosnett: Me pa durim pres që të punojmë së bashku me qeverinë e Kosovës për zbatimin e marrëveshjes

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka folur sot për vizitën e djeshme të zyrtarëve të lartë amerikan në krye me ambasadorin Grenell, duke thënë se angazhimi amerikan dhe marrëveshja në Shtëpinë e Bardhë do të çojë në normalizimin e raporteve ekonomike në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ai thotë ...

Më shumë...

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 66 raste të reja me virusin korona, ndërsa janë shëruar 141 pacientë të tjerë

Sot janë shëruar 73 pacientë të infektuar me virusin korona ndërsa janë konfirmuar edhe 41 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 503 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 66 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast ...

Më shumë...

Babai i Agon Musliut në Komisionin për Hetimor për Pandeminë e akuzon Vetëvendosjen për vdekjen e djalit të tij

Babai i Agon Musliut në Komisionin për Hetimor për Pandeminë e akuzon Vetëvendosjen për vdekjen e djalit të tij

Në Komisionin për Hetimor për Pandeminë, ka folur sot babai i Agon Musliut, të riut nga Gjilani që kishte vdekur në rrethana tragjike në karantinën tek Qendra e Studentëve. Babai i Musliut në këtë Komision është përplasur ashpër me deputeten e Vetëvendosjes, Mimoza Kusarin. Madje, ka akuzuar ashpër këtë parti, ...

Më shumë...

LV: Puna 100 ditëshe e Qeverisë Hoti ishte me dështime dhe cenime të përditshme të sovranitetit shtetëror

LV: Puna 100 ditëshe e Qeverisë Hoti ishte me dështime të pafundshme dhe cenime të përditshme të sovranitetit dhe integritetit shtetëror

Lëvizja Vetëvendosje ka kritikuar punën 100 ditëshe të Qeverisë Hoti. Sipas Vetëvendosjes, ky ishte 100 ditëshi i dështimeve pafund të një qeverie të paligjshme. Vetëvendosje vlerëson se këto 100 ditë qeverisje janë përcjellë nga vendime të dëmshme për interesat shtetërore të Kosovës, paaftësi për të qeverisur në interes të qytetarëve ...

Më shumë...

KMDLNj konsideron se është koha për lehtësimin e masave kufizuese ndaj pandemisë të shkaktuar nga korona virusi

KMDLNj konsideron se është koha për lehtësimin e masave kufizuese ndaj pandemisë të shkaktuar nga korona virusi

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të njeriut po konsideron se është koha për lehtësimin e masave kufizuese për COVID-19. Përmes një komunikate për media, ky këshill deklaron se vendosja e maskave në ambiente të hapura është e panevojshme. Ashtu siç është i paarsyeshëm dënimi për shoferët të ...

Më shumë...

Ministri Kuçi: Hekurudha nga Fushë Kosova në drejtim të Maqedonisë, sipas kritereve të Bashkimit Evropian

Ministri Kuçi: Hekurudha nga Fushë Kosova në drejtim të Maqedonisë, sipas kritereve të Bashkimit Evropian

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka vizituar punishten në Stacionin Hekurudhor në Miradi. Ai ka thënë se ky projekt nuk ka probleme financiare dhe është i standardeve të BE-së. “Ky projekt, për fat të mirë, konstruktën financiare e ka të siguruar dhe normalisht ne nuk mund ta dimë ...

Më shumë...

Edhe gjatë ditës se sotme janë sjell dosje të reja në zyrat e OVL UÇK-së, pretendohet se janë të Gjykatës Speciale

OVL UCK - Dosjet

Edhe sot në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së janë dorëzuar disa dosje. Kryetari i kësaj, Hysni Gucati, ka bërë të ditur se edhe mëngjesin e sotëm në zyrat e kësaj organizate dikush i ka dorëzuar disa dosje, të cilat pretendon se janë të Gjykatës Speciale. Ai ...

Më shumë...

Prodhuesit e qumështit kanë anuluar protestën e paralajmëruar pas takimit me ministrin Mustafa

Prodhuesit e qumështit kanë anuluar protestën e paralajmëruar për të mërkurën pas takimit me ministrin Mustafa

Shoqata e Fermerëve Kosovarë të Qumështit ka njoftuar se është anuluar protesta e paralajmëruar për të mërkurën. Anulimi i protestës është vendosur pas takimit me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përfaqësues të Shoqatës së Fermerëve Kosovarë të Qumështit, përfaqësues të pikave grumbulluese të qumështit. Kjo është ...

Më shumë...

Vdiq, Faik Rexhep Kafexholli, mjek, humanist dhe veprimtar

Ndahet nga jeta ish-doktori i katedrës së kirurgjisë Faik Kafexholli në moshën 83 vjeçare

Dje në moshën 83 vjeçare është ndarë nga jeta, kirurgu i mirënjohur, ish-doktori i Katedrës së Kirurgjisë, Faik Rexhep Kafexholli. Varrimi bëhet neser në varrezat e fshatit Bellanicë të komunës së Malishevës, në orën 16:30. Për shkak të situatës së pandemisë, pamja do të bëhet, në Prishtinë me rrethin e ...

Më shumë...

Armend Zemaj: Situata me virusin korona, është drejtë normalizimit po marrim frymë më lirshëm tani

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj thotë se mbyllja e tërësishme e vendit mbetet opsioni i fundit

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj gjatë një vizitë në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe në Kliniken Universitare ka thënë se situata me virusin Covid-19, është drejtë normalizimit. “Si ministër i shëndetësisë neve na duhet progres. Jemi duke bëre një punë dinamike. Këtë dinamizëm do ta rrisim me ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Fehmi dhe Xhevë Lladrovci ishin të palodhshëm dhe të pathyeshëm në rrugën e lirisë

Kryetari Thaçi: Fehmi dhe Xhevë Lladrovci ishin të palodhshëm dhe të pathyeshëm në rrugën e lirisë

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka kujtuar heroit e kombit, Fehmi dhe Xhevë Lladrovci në 22 vjetorin e rënies historike të tyre. Ai ka shkruar se Fehmi dhe Xhevë Lladrovci ishin të palodhshëm dhe të pathyeshëm në rrugën e lirisë. Kështu i njoha dhe kështu përjetësisht do t’i kujtoj. “Sot, ...

Më shumë...

Ministrja Haradinaj-Stublla takohet me Robert Greenway, flasin për formalizimin e njohjes nga Izraeli

Ministrja Haradinaj-Stublla takohet me Robert Greenway, flasin për formalizimin e njohjes nga Izraeli

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Meliza Haradinaj Stublla ka zhvilluar mbrëmë një takim bileateral me Robert Greenway, Zëvendës-Asistent i Presidentit dhe Drejtor i Lartë për Çështje të Lindjes së Mesme dhe Afrikës Veriore nga Këshilli Kombëtar i Sigurisë së SHBA-ve. Siç njofton kumtesa, shefja e diplomacisë ka thënë ...

Më shumë...