KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 47)

Lajmet

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë raportuar 142 raste të reja ndërsa janë shëruar 201 pacientë të tjerë

IKSHKP

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 466 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 142 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS ...

Më shumë...

Ramadani: Jemi duke e shqyrtuar mundësinë që mësimi nga klasa e parë deri të pestë të zhvillohet në shkolla

Ramadani: Jemi duke e shqyrtuar mundësinë që mësimi nga klasa e parë deri në klasën e pestë të zhvillohet në shkolla

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani ka thënë se viti i ri shkollor do të fillojë në shkolla. Ai ka sqaruar se janë duke e shqyrtuar mundësinë që mësimi nga klasa e parë deri në klasën e pestë të zhvillohet në shkolla. Ramadani tutje ka ...

Më shumë...

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj kritikon qeverinë për vonesën e krijimit të Komisionit për të burgosurit politik

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj kritikon qeverinë për vonesën e krijimit të Komisionit për të burgosurit politik

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj në seancën e Kuvendit të Kosovës ka thënë se buxheti për të burgosurit politik ekziston por ende nuk është krijuar Komisioni, derisa ka pyetur kabinetin qeveritar se kur do të kryhet ky obligim moral e kushtetues. Ai i është drejtuar zëvendëskryeministrit të ...

Më shumë...

Tahiri: Defilimi i përbashkët i forcave të KFOR-it me ato serbe në territorin e Kosovës ka qenë gabim

Tahiri: Defilimi i përbashkët i forcave të KFOR-it me ato serbe në territorin e Kosovës ka qenë gabim

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se defilimi i përbashkët i forcave të KFOR-it me ato serbe në territorin e Kosovës ka qenë gabim. I dyti i Qeverisë Hoti në seancën e sotme plenare u zotua se kjo do të përmirësohet dhe se nuk duhet të ndodh asnjëherë sepse ...

Më shumë...

Musliu: Është i çuditshëm fakti se si pas cenimit të sovranitetit, nuk është mbledhur Këshilli i Sigurisë

Ganimete Musliu: Është i çuditshëm fakti se si pas cenimit të sovranitetit, nuk është mbledhur Këshilli i Sigurisë

Me të nisur seanca e re, e Kuvendit ka pasur përplasje mes Vetëvendosjes dhe LDK-së në lidhje me hyrjen e forcave serbe në territorin e Kosovës në Karaçevë. Debati nisi kur deputeti, Artan Abrashi, akuzoi qeverinë se nuk ka reaguar me seriozitet për hyrjen e xhandarmërisë serbe në Karaçevë. Ai ...

Më shumë...

Avni Bytyçi: Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK kanë dhënë dje një fitore të shkëlqyer Vuçiqit dhe Serbisë

Avni Bytyçi: Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK kanë dhënë dje një fitore të shkëlqyer Vuçiqit dhe Serbisë

Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyçi, ka kritikuar Vetëvendosjen dhe LDK-në për mos votimin e Projektligjit për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së. Ai ka shkruar se me këtë veprim këto dy parti i kanë dhënë dje një fitore të shkëlqyer Vuçiqit dhe Serbisë. Bytyçi ka vlerësuar se LDK-ja po tregon se ...

Më shumë...

BE e konsideron SHBA-në si partner të rëndësishëm në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

BE i konsideron Shtetet e Bashkuara të Amerikës si partner të rëndësishëm në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

Bashkimi Evropian i konsideron Shtetet e Bashkuara të Amerikës si partner të rëndësishëm në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pasi thotë se ndajnë qëllimet e njëjta në rajon. Kështu ka reaguar BE-ja ndaj njoftimit për takimin e liderëve të Kosovës dhe Serbisë, të thirrur për 2 shtator në Shtëpinë e ...

Më shumë...

Ministri Zemaj: Nga java tjetër do të rriten kapacitetet për të kryer teste për Covid-19

Ministri Zemaj: Nga java tjetër do të rriten kapacitetet për të kryer teste për Covid-19

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj është duke raportuar para komisionit për Shëndetësi. Gjatë raportimit të tij, Ministri Zemaj tha se gjendja aktualisht është nën kontroll. Por, sipas tij vazhdon të mbetët shqetësuese numri i madh vdekjeve në të gjitha nivelet. “Ajo çka është shqetësuese është vdekshmëria në të gjitha nivelet”, ...

Më shumë...

OVL-UÇK e dorëzon sot në Kuvendin e Kosovës kërkesën për ndryshimin e Ligjit për Gjykatën Speciale

Hetuesit e Gjykatës Speciale të cilët kanë shkuar në zyrat e OVL-UÇK-së në Prishtinë, për të marrë një kopje të dosjeve që një person i panjohur e la dje në  zyrat  e veteranëve, kanë kryer punë. Kanë ardhur hetues të Gjykatës Speciale, e kanë kërkuar një kopje të atyre dosjeve që na kanë ardhur dje, një kopje që kemi pasur për t ia dhënë Prokurorisë tonë, ua dhamë atyre”, ka thënë nënkryetari,  Faton Klinaku. Një pako me 4 mijë dosje të Gjykatës Speciale ka arritur të hënën në zyrat e OVL-UÇK-së në Prishtinë. Deri më tani, nuk dihet kush e solli, megjithatë, brenda pakos kishte një letër në të cilën shkruante se gjatë ditëve në vijim do të arrijnë edhe 7 mijë dosje të tilla. Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Husni Gucati, ka thënë të hënën për mediet në këto dosje ka edhe emra të dëshmitarëve.  “Është material i Gjykatës Speciale që ka dalë prej tyre, dikush e ka pru në organizatë. Ka emra të dëshmitarëve. Janë nënshkrime të prokurorëve të huaj dhe atyre serbë që kanë bashkëpunuar me Specialen”, tha Gucati.

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së ka njoftuar se sot do të dorëzojnë në Kuvendin e Kosovës kërkesën për ndryshimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. “Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, sot më 14 gusht 2020, ora 15:00, Kuvendit të Kosovës do t’i bëjë dorëzimin e kërkesës për ...

Më shumë...

2000 mjekë aplikojnë në konkursin e specializimeve të shpallur se fundi nga Ministria e Shëndetësisë

2000 mjekë aplikojnë në konkursin e specializimeve të shpallur se fundi nga Ministria e Shëndetësisë

Rreth 2000 mjekë kanë aplikuar në konkursin e specializimeve të shpallur nga Ministria e Shëndetësisë. Kështu bëri të ditur sot Ministri Armend Zemaj në një konferencë për media. Sipas të dhënave nga Sekretaria e Bordit për Shkollim Specialistik, në këtë konkurs kanë aplikuar, kanë aplikuar rreth 2000 kandidatë, për të ...

Më shumë...

Thaçi: Jemi falënderues për përkushtimin e jashtëzakonshëm të SHBA-ve për paqe në rajon

Thaçi: 2 korriku dhe 7 shtatori i vitit 1990 dëshmuan vendosmëri të lartë kombëtare e shtetformuese

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar pasi që SHBA-të caktuan një takim të dytë në Uashington mes Kosovës dhe Serbisë. Ai ka thënë se e mirëpret takimin në SHBA, në kuadër të negociatave mes Kosovës dhe Serbisë. Tutje, kryetari ka shtuar se Kosova është falënderuese për përkushtimin e saj ...

Më shumë...

Kryeministri Hoti: SHBA ka qenë gjithmonë vendimtare në procesin e shtetndërtimit të Kosovës

Hoti: Nuk e di nëse do të këtë takim më 28 shtator por për Asociacionin nuk do të diskutohet, ajo temë është e mbyllur

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka shkruar rreth takimit të 2 shtatorit. Përmes një postimi, Hoti ka thënë se Amerika ka qenë gjithmonë kryesorja në ecurinë e forcimit të vendit tonë. “SHBA ka qenë gjithmonë vendimtare në procesin e shtetndërtimit të Kosovës. Më 2 shtator takohemi në Shtëpinë e Bardhë ...

Më shumë...

Sipas OBSH-së, pandemia e COVID-19 i kushton afërsisht 375 miliardë dollarë për muaj ekonomisë globale

Sipas OBSH-së, pandemia e COVID-19 i kushton afërsisht 375 miliardë dollarë për muaj ekonomisë globale

Pandemia e COVID-19 i kushton afërsisht 375 miliardë dollarë për muaj ekonomisë botërore. Këtë e ka thënë Drejtori i Organizatës Botërorë të Shëndetësisë, Adhanom Ghebreyesus, që ka theksuar se bazohen në informacione nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, shkruan CNN. “FMN vlerëson se pandemia i kushton ekonomisë globale në muaj 375 miliardë ...

Më shumë...

Haradinaj: Kosovës i duhet roli udhëheqës i Amerikës për arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë

Haradinaj: Kosovës i duhet roli udhëheqës i Amerikës për arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosovës i duhet roli udhëheqës i Amerikës për arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë, njohjen reciproke në kufijtë ekzistues. Haradinaj në një postim në rrjetin social ka përshëndetur lidershipin amerikan në ndërmjetësimin për Deklaratën e Përbashkët mes Izraelit ...

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës shqyrtohet në lexim të dytë Projektligji për parandalimin dhe luftimin e pandemisë

Në Kuvendin e Kosovës shqyrtohet në lexim të dytë Projektligji për parandalimin dhe luftimin e pandemisë

Kuvendi i Kosovës mblidhet sot për të shqyrtuar në lexim të dytë Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës dhe shqyrtimin e parë të Projektligjit nr.07/L-016 për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19. Po ashtu në këtë seancë, deputetët pritet të formojnë Komisionin Hetimor Parlamentar ...

Më shumë...

Richard Grenell bën të ditur se Kosova dhe Serbia takohen më 2 shtator në Shtëpinë e Bardhë

Grenell: Trump vlerëson se konflikti 20-vjeçar mes Kosovës dhe Serbisë është menaxhuar në mënyrë të gabuar

Emisari Special i SHBA-ve për dialogun, Richard Grenell ka njoftuar se është caktuar takim i ri mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë. Me anë të një postimi në Twitter, Grenell ka bërë të ditur se takimi është caktuar për datën 2 shtator në Uashington. “Jemi të lumtur të ...

Më shumë...