kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 48)

Lajmet

Thaçi: Paqja që u arrit me intervenimin e NATO-s në vitin 1999 ishte rezultat i një politike vizionare të SHBA-së

Thaçi: Paqja që u arrit me intervenimin e NATO-s në vitin 1999 ishte rezultat i një politike vizionare të SHBA-së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë sot në Samitin për Paqe të Evropës Juglindore 2019 në Tiranë, i cili organizohet nga Federata Universale e Paqes. Thaçi ka thënë se paqja që u arrit me intervenimin e Aleancës Veri-Atlantike, në pranverën e vitit 1999-të, ishte mbi të gjitha rezultat ...

Më shumë...

Kurti në Tiranë thotë se Republika e Shqipërisë nuk është për shkëmbim territorial në mes të Kosovës dhe Serbisë

Nuk duhet ta lejojmë Jugosllavinë e Katërt shprehet kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti pas takimit të djeshëm me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama është shprehur optimist për një bashkëpunim më të madh dhe të thellë mes dy shteteve. Teksa ka theksuar se Shqipëria është kundër shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Kurti i cili po qëndron ...

Më shumë...

Përfundon numërimi i votave me kusht dhe të personave me nevoja të veçanta, sot rinumërohen katër vendvotime

Përfundon numërimi i votave me kusht dhe i atyre të personave me nevoja të veçanta, sot rinumërohen katër vendvotime

Mbrëmë ka përfunduar numërimi i votave me kusht dhe votave të personave me nevoja të veçanta. Kurse, sot do të rinumërohen katër vendvotimet për të cilat vendosi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. E gjithë kjo i jep fund procesit të numërimit dhe rinumërimit të votave, proces ky i cili ka zgjatur ...

Më shumë...

Ilir Meta shprehet kundër Shqipërisë së Madhe dhe kundër Serbisë së madhe e cila është sa tri herë Shqipëria

Ilir Meta

Kryetari i Shqipërisë, përfaqësues i opozitës së dhunshme dhe jo i pozitës, shkelës i Kushtetutës, ka thënë për gazetën egjiptiane “Al – Ahram”, tha se ideja e “Shqipërisë së Madhe” nuk është e mundur, pa shpjeguar  faktet pse nuk është e munduar ajo, ndërsa duke folur për Serbinë ka  shkruar ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli thotë se është tishtuese ajo që lexohet në raportin e ardhur nga Zvicra mbi vdekjen e Astrit Deharit

Behxhet Pacolli thotë se është tishtuese ajo që lexohet në raportin e ardhur nga Zvicrra mbi vdekjen e Astrit Deharit

Ministri i Jashtëm në detyrë dhe kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli ka shkruar se është tishtuese ajo që lexohet në raportin e ardhur nga Zvicrra mbi vdekjen e Astrit Deharit. “Trishtuese ajo që lexohet në raportin zviceran mbi vdekjen e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari. Rasti duhet të ritrajtohet me ...

Më shumë...

Në Kullën e Ahmet Delisë në Prekaz sot shënohet Manifestimi “Dita e Plisit”, edicioni i VI-të

Në Kullën e Ahmet Delisë në Prekaz sot shënohet Manifestimi “Dita e Plisit”, edicioni i VI-të

Në Kullën e Ahmet Delisë në Prekaz të Skenderajt sot do të shënohet Manifestimi “Dita e Plisit”, edicioni i VI-të, faza e tretë përmbyllëse. Në këtë manifestim do të ketë kumtesa, anekdota, këngë folklorike, dhe fjalë përshëndetëse. Po ashtu, pas këtyre paraqitjeve, programi do të vazhdojë në oborrin e Kullës, ...

Më shumë...

Kryetari i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot do të qëndrojë për një vizitë në Tiranë

Kryetari i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot do të qëndrojë për një vizitë në Tiranë

Me ftesë të kryetarit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, sot në Tiranë do të zhvillojë një vizitë, kryetari i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Lajmi bëhet me dije nga zyra për shtyp e presidencës, ndërsa bëhet me dije se Pendarovski, do të pritet me ceremoni shtetërore në Pallatin e ...

Më shumë...

Shoqata Sindikale e Anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm e tërheq vërejtjen për punësimet dhe emërimet e jashtëligjshme

Shoqata Sindikale e Anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm e tërheq vërejtjen për punësimet dhe emërimet e jashtë ligjshme

Sindikata rreth së cilës janë rreshtuar diplomatët kosovarë ka alarmuar se, edhe pse Qeveria prej dy muajsh ndodhet në dorëheqje, janë bërë punësime, janë nxjerrë vendime për emërime, janë dhënë grada diplomatike, janë avancuar disa zyrtarë dhe janë dërguar në misione diplomatike e konsullore shumë persona pa u përfillur ligji, ...

Më shumë...

Kryeministri, Edi Rama ka pritur në takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka pritur në takim kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, në Kosovë Albin Kurti është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi Rama. Ndryshe nga të gjithë zyrtarët e tjerë, Kurti nuk ka mbërritur në Kryeministri me eskortë de  nuk është shoqëruar nga automjete përcjellëse. Ai ka deklaruar se do të diskutohen shumë çështje me kryeminisrtin Edi Rama, ...

Më shumë...

Bilall Sherifi thotë se koalicioni Nisma-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhor dhe do të jetë pjesë e Kuvendit të ardhshëm

Bilall Sherifi thotë se koalicioni Nisma-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhor dhe do të jetë pjesë e Kuvendit të ardhshëm

Ish-shefi i grupit parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka thënë se koalicioni Nisma-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhor dhe do të jetë pjesë e Kuvendit të ardhshëm. “Në bazë të rezultateve të numëruara nga votat me kusht, koalicioni i Nismës ka gjithsej 5.017 për qind të votave. Vetëm votat me kusht i ...

Më shumë...

Disa medie botërore me ndikim shkruajnë për vrasjen e Astrit Deharit, pas publikimit të ekspertizës zvicerane

Astrit Dehari

Disa medie botërore me ndikim shkruajnë për rastin Dehari, pas publikimit të ekspertizës zvicerane.  The New York Times, rihapjen e hetimeve e pason me lajmet nga një ekspertizë zvicerane e forenzikës, ku thuhet se  vdekja e Astrit Deharit ka të ngjarë të jetë një vrasje, e jo një vetëvrasje, sikur ...

Më shumë...

Paneli zgjedhor hedh poshtë kërkesën e Nisma-AKR-së për mos procedim të votave nga Serbia

Paneli zgjedhor hedh poshtë kërkesën e Nisma-AKR-së për mos procedim të votave nga Serbia

Paneli zgjedhor për ankesa dhe parashtresave hedh poshtë kërkesën e Nisma-AKR-së për mos procedim të votave të ardhura me postë nga Serbia. PZAP ka bërë të ditur se ka hedhur poshtë kërkesën e koalicionit Nisma-AKR-PD, në të cilën kërkoje që të anulohen fletëvotimet e ardhura nga Serbia përmes postës. Në ...

Më shumë...

Gjenerallejtënant, Rrahman Rama, mori pjesë në Konferencën e Shefave të Mbrojtjes në Gjermani

Gjenerallejtënant Rrahman Rama në Konferencën e Shefave të Mbrojtjes në Gjermani

Komandanti i Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, mori pjesë në Konferencën e 27-të vjetore të  shefave të Mbrojtjes, e cila u mbajt në Wiesbaden të Gjermanisë nga data 23-25 tetor 2019. Në këtë konferencë morën pjesë mbi 37 shefa të Mbrojtjes të shteteve evropiane, anëtare të NATO-s ...

Më shumë...

Kristofer Hill nuk është shprehur kundër ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, por porositë të kihet kujdes

Kristofer Hill nuk është shprehur kundër ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, por porositë të kihet kujdes

Diplomati amerikan, ish ambasador në disa shtete të rajonit, Kristofer Hill nuk është shprehur kundër ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, por ka kërkuar që kjo çështje të trajtohet me kujdes pasi mund të prodhojë pasoja afatgjate. Kris Hill i cili po qëndron në Tiranë për Samitin e paqes ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama padit për shpifje kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj dhe Edi Rama

Lidhur me një deklaratë të papeshuar të Ramush  Haradinajt, i cili rrahu gjokse  se kishte parandaluar një plan “për grabitje të 10 miliardë eurosh” për ndarje të Kosovës, mes Edi Ramës, Hashim Thaçit e Aleksandër Vuçiqit, ka reaguar kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama i cili ka paralajmëruar edhe padi penale ...

Më shumë...

Sot në Tiranë fillon punimet Samiti për Paqe i Evropës Juglindore i cili mbahet deri më 27 tetor

Sot në Tiranë fillon punimet Samiti për Paqe i Evropës Juglindore i cili mbahet deri më 27 tetor

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, është nikoqir i  Samitin për Paqe të Evropës Juglindore me temë, “Paqja, Siguria dhe Zhvillimi Njerëzor në Evropën Juglindore”, i cili do të mbahet prej  sot deri më 27 tetor. Samiti mbahet nën patronatin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Ai organizohet nga Federata e Paqes ...

Më shumë...