MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 48)

Lajmet

Ahmeti: Fëmijët nga Shqipëria të strehur në Prishtinë do të kenë mundësinë e vazhdimit të mësimit në kryeqytet

Ahmeti: Fëmijët nga Shqipëria që janë të strehur në Prishtinë do të kenë mundësinë e vijimit të shkollimit në kryeqytet

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka marrë vendim që fëmijët nga Shqipëria e që janë të strehur në Prishtinë, të kenë mundësinë e vijimit të shkollimit në kryeqytet. Për këtë çështje komuna e Prishtinës shumë shpejt do të dalë me plan konkret. “Shkollat e Prishtinës janë të hapura për të ...

Më shumë...

Rama kërkoi nga ndërtuesit që të marrin përsipër riparimin dhe dëmet materiale që u janë shkaktuar njerëzve

Edi Rama: Mini-Schengeni rajonal nuk është Jugosllavi e re, sikur thonë disa me dokrra patetike e me rrena patriotike

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama mbajti një mbledhje të jashtëzakonshme që i parapriu takimit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Ai lëshoi një paralajmërim serioz për të gjithë ndërtuesit e pallateve e të cilat janë dëmtuar gjatë tërmeteve që lëkundën Shqipërinë më 26 nëntor, duke kërkuar nga ndërtuesit që të marrin ...

Më shumë...

21 vjet nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi

21 vjet nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi

Para 21 vite më parë, më 2 dhjetor 1998 në Prishtinë kanë rënë heroikisht dëshmorët e kombit Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi. Ata u vranë nga shërbimi sekret serb në afërsi të Qendrës së Studentore derisa ndodheshin në një mision ushtarak në kryeqytet. Dëshmorët e kombit qenë në ...

Më shumë...

Edi Rama: Ndërtuesit të marrin përsipër riparimin dhe dëmet materiale ose do të përballen me drejtësinë

Rama kërkon që të njerëzit e zhvendosur në Kosovë të binden që të kthehen dhe të akodmohen në hotele në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama mblodhi edhe mëngjesin e sotëm qeverinë e tij në një mbledhje të jashtëzakonshme që i parapriu takimit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Nga kjo mbledhje, Rama lëshoi një paralajmërim serioz për të gjithë ndërtuesit e pallateve e të cilat janë dëmtuar gjatë tërmeteve që lëkundën Shqipërinë më ...

Më shumë...

Albin Kurti: Kosova dhe populli i saj kurrë nuk do ta lënë vetëm Shqipërinë

“The Times”: Albin Kurti i ka kritikuar ashpër misionet ndërkombëtare por edhe vetë shtetësinë e Kosovës

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që pritet së shpejti të bëhet kryeministër i vendit, është zotuar gjatë një vizites në Parkun Inovativ në Prizren, ku janë të vendosur rreth 500 persona të prekur nga tërmeti, se Kosova dhe populli i saj kurrë nuk do ta lënë vetëm Shqipërinë. Ai ishte ...

Më shumë...

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Kramp – Karrenbauer viziton Kosovën, takon komandantin e KFOR-it, gjeneralin Risis

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegrat Kramp – Karrenbauer viziton Kosovën, takon komandantin e KFOR-it, gjeneralin Risis

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, e cila drejton partinë CDU, Annegrat Kramp – Karrenbauer po qëndron për vizitë në Kosovë. KFOR-i në faqen e vet në “Twitter” ka njoftuar se të dielën në selinë në Prishtinë, komandanti i forcve të NATO-s në Kosovë gjeneralmajor Michele Risis e ka pritur pasardhsën e kancelares Angela ...

Më shumë...

Holanda ndër shtetet e vetme të Evropës, e cila nuk e ka ndihmuar Shqipërinë nga pasojat e tërmetit

Një tërmet i fuqisë 4.52 shkallësh të rihterit e ka goditur sot qytetin e Kukësit, dridhjet e tij janë dëgjuar edhe në Kosovë

Urrejtja e Shtetit të Holandës ndaj Shqipërisë, shqiptarëve dhe myslimanëve përgjithësisht doli në sipërfaqe edhe kësaj radhe. Ky është i vetmi shtet i pasur i Evropës që nuk i ka ndihmuar Shqipërisë me rastin e tërmetit katasgrofal të 26 nëntorit. Ish-ambasadori i OSBE,  Robert Bosch ka publikuar në listën e ...

Më shumë...

Kancelarja Merkel: Gjermania dhe Bashkimi Evropian do ta mbështesin Shqipërinë në këtë kohë të vështirë

Kancelarja Merkel: Gjermania dhe Bashkimi Evropian do ta mbështesin Shqipërinë në këtë kohë të vështirë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka nisur një letër kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama ku i ka shprehur ngushëllimet për tërmetin që ka prekur Shqipërinë. Ndër të tjera ajo ka premtuar mbështetjen e Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian për Shqipërinë pas goditjes së tërmetit. “I nderuar kryeministër, mësova me një ankth ...

Më shumë...

Zhylien Varfaj emërohet kryetar i bashkisë së Durresit pas dorëheqjes së sotme të Valbona Sakos

Zhylien Varfaj emërohet kryetar të bashkisë së Durresit pas dorëheqjes së sotme të Valbona Sakos

Këshilli bashkiak në Durrës vendosi Zhylien Varfaj kryetar të bashkisë së Durresit. Emërimi i tij vjen pas dorëheqjes së Valbona Sakos mëngjesin sotëm. Kujtojmë, se ajoo tha se shkak për dorëheqjen e saj janë bërë deklaratat e saj në media ditën e djeshme. “E lënduar nga reagimi i madh negativ ...

Më shumë...

Gjatë ditës së nesërme pritet nënshkruhet marrëveshja për bashkëqeverisje në mes Vetëvendosjes dhe LDK-së

Gjatë ditës së nesërme pritet nënshkruhet marrëveshja për bashkëqeverisje në mes Vetëvendosjes dhe LDK-së

Nesër pritet që të nënshkruhet marrëveshja për koalicion mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, ndërkohë, ende zyrtarisht nuk dihen detaje për ndarjen e ministrive, postin e kryetarit të vendit dhe kryekuvendarit. Në takimin që u mbajt dje në mes Isa Mustafës dhe Albin Kurtit, u tha se është përmbyllur ...

Më shumë...

Ambasadori Heldt: Unioni Ndërkombëtar i Noterëve merr pjesë në procesin e zgjedhjes së noterëve në Kosovë

Ambasadori Heldt: Shpresoj që Kosova në vitin 2020 ta ketë një dozë të madhe të ajrit dhe qiellit të pastër

Unioni Ndërkombëtar i Noterëve do të përfshihet në procesin e zgjedhjes dhe vlerësimit të noterëve në Kosovë. Kështu ka bërë të ditur ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt. “Lajm i mirë nga Unioni Ndërkombëtar i Noterëve: pas bisedimeve me të gjithë palët e interesuara këtu, IUNL konfirmoi se ata ...

Më shumë...

Ende nuk dihet nëse do të rifillojë mësimi të hënën në Shqipëri pas gjendjes së jashtëzakonshme të krijuar atje

Ende nuk është marr vendim nëse do të rifillojë mësimi të hënën në Shqipëri pas gjendjes së jashtëzakonshme të krijuar atje

Ende nuk është marr një vendim nëse do rifillojë mësimi të hënën apo jo në Shqipëri. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të Qeverisë se Shqipërisë, ministrja Shahini parashtroi dy opsione. Ajo ka thënë se duhet pezullohet mësimi vetëm në qytetet ku është shpallur gjendja e jashtëzakonshme ose vetëm në shkollat ku ...

Më shumë...

Jep dorëheqje kryetarja e Bashkisë së Durrësit Valbona Sako, pasi shprehet se duhet të jemi të kënaqur me 50 viktima

Jep dorëheqje kryetarja e Bashkisë së Durrësit Valbona Sako, pasi shprehet se duhet të jemi të kënaqur me 50 viktima

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit ka dhënë dorëheqjen. Në një intervistë ekskluzive të dhënë ditën e djeshme, Valbona Sako është shprehur që duhet të jemi të kënaqur me 50 viktima, për arsye sepse në raste të tjera kanë qenë mbi 1,000 mijë viktima. Sako ka dhënë lajmin për largimin e ...

Më shumë...

Albulena Balaj-Halimaj: Do të bashkëpunojë me qeverinë për të shtyer përpara çështjet të cilat janë në të mirë të vendit

Albulena Balaj-Halimaj: Kryetarin e vendit nuk mund të zgjedhin Vetëvendosje dhe LDK pa korumin e opozitës

Nisma Socialdemokrate konsideron se koalicioni qeverisës ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, nuk do të ketë jetëgjatësi. Albulena Balaj-Halimaj, e cila ka arritur të rizgjedhet deputete e Kuvendit të Kosovës nga radhët e NISMA-s, thotë se dallimet që Vetëvendosje dhe LDK i kanë në tema të mëdha, mund ...

Më shumë...

Sërish Shqipëria goditet nga tërmeti, shumë nga qytetarët e Tiranës natën e kalojnë nëpër makina dhe në shesh

Sërish tërmeti e dridhë Shqipërinë, shumë nga qytetarët e Tiranës natën e kalojnë në makina në sheshin "Nënë Tereza"

Tërmeti që ka goditur sërish Shqipërinë këtë të shtunë në orën 21:53, ka ngjallur panik të banorët e Tiranë. Lëkundja e fundit sizmike me magnitudë 4.5 i shkallës Rihter, detyroi që shumë njerëz të mësyjnë rrugës dhe në hapësira larg ndërtesave. Shumica e njerëzve janë vendosur në sheshin “Nënë Tereza”. ...

Më shumë...

Edi Rama: Sot aktivizohet fondi prej 1 milion lekësh të reja për çdo familje të viktimave të tërmetit

Rama kërkon që të njerëzit e zhvendosur në Kosovë të binden që të kthehen dhe të akodmohen në hotele në Shqipëri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar se sot mblidhet Komiteti Kombëtar i Rindërtimit për të filluar procesin e harmonizimit të përpjekjeve në mënyrë që kontributet e mbledhura të shtohen në mënyrë që procesi i planifikimit të harmonizohet. Rama në mbledhjen e jashtëzakonshme të Qeverisë, tha nevoja për të krijuar ...

Më shumë...