Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 49)

Lajmet

Mahmuti: Tentativa e Mustafës për t’u bërë kryetar i vendit, përpjekje që shtetin e kapur ta vendosin në karrocën e invalidit

Bardhyl Mahmuti: Shprehja “tentim për gjenocid” është mohim i gjenocidit!

Politikologu Bardhyl Mahmuti, ka reaguar pas këmbëngulësisë tashmë të dukshme të liderit të LDK-së për ta marr postin e kryetarit të vendit përkundër gjendjes shëndetësore të rënduar. Madje këtë epsh të tij e quan si tentativë që shtetin e kapur ta zhvendos në karrocën e një invalidi. “Këmbëngulja e Isa ...

Më shumë...

Lideri i PDK-së, Kadri Veseli kthehet nga Haga pas intervistimit nga hetuesit e Gjykatës Speciale

Lideri i PDK-së, Kadri Veseli kthehet nga Haga pas intervistimit nga hetuesit e Gjykatës Speciale

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës dhe njëri nga themeluesit e UÇK-së, Kadri Veseli është kthyer nga Haga pas intervistimit nga hetuesit e Gjykatës Speciale. Ai në aeroportin “Adem Jashari” është pritur nga bashkëpartiakët dhe mjera qytetarë. Me këtë rast, Veseli ka thënë se gjithmonë do të jetë krenar me UÇK-në. ...

Më shumë...

Albulena Haxhiu: Nëse LDK-ja vazhdon të insistojë për kryetarin e shtetit atëherë vendi të shkojë në zgjedhje

Albulena Haxhiu: Akoma nuk ka konfirmim për takimin e Albin Kurtit dhe Isa Mustafës

Anëtarja e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu konfirmon se brenda kësaj jave do të takohen lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe ai i LDK-së, Isa Mustafa me qëllim të finalizimit të marrëveshjes për krijimin e Qeverisë së re të Kosovës. Por nëse LDK vazhdon të insistojë për kryetarin e ...

Më shumë...

Banka e Këshillit të Evropës akordon një donacion prej gjysmë milioni euro ndihmë për Shqipërinë pas tërmetit

Banka e Këshillit të Evropës akordon një donacion prej gjysmë milioni euro ndihmë për Shqipërinë pas tërmetit

Kryeministri Edi Rama priti sot në një takim përfaqësuesit e Bankës së Këshillit të Evropës, e cila ka akorduar një donacion prej gjysmë milioni euro për të asistuar planifikimin e projektimin, me të gjithë gatishmërinë për të mbështetur me fonde të tjera Programin e Rindërtimit. Në fillim të takimit, përfaqësuesi ...

Më shumë...

Jetlir Zymberaj: Kosova do t’i ndjek penalisht të gjithë serbët që kanë kryer krime gjatë luftës

Jetlir Zymberaj: Kosova do t’i ndjek penalisht të gjithë serbët që kanë kryer krime gjatë luftës

Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit të Jashtëm në detyrë, Behxhet Pacolli duke folur për krimet e kryera nga Serbia në Kosovë, ka thënë se zyrtarët aktual të Serbisë s’duhet të flenë kurrë të qetë për këtë arsye. Përmes një postimi në rrjetin social, ai ka thënë se Kosova do t’i ...

Më shumë...

Cooper: SHBA është mike e Shqipërisë, si gjithë amerikanët dhe shqiptarët që kanë qenë bashkë në kohë të vështira

Cooper: SHBA është mike e Shqipërisë, si gjithë amerikanët dhe shqiptarët që kanë qenë bashkë në kohë të vështira

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të shprehin solidaritetin me Shqipërinë, pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit. Këtë gjë e shprehu edhe zëvendës-asistentja e Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA–së, Laura Cooper. Në nisje të fjalimit të saj në konferencën “Karta e  Adriatikut (A5)”, ku Shqipëria kishte kryesimin gjatë vitit 2019, ajo tha ...

Më shumë...

Shqipëria kërcënohet për rikthimin e regjimit të vizave, ndërsa Kosova vazhdon të jetë pa viza qe 20 vjet

Shqipëria kërcënohet për rikthimin e regjimit të vizave, ndërsa Kosova vazhdon të jetë pa viza qe 20 vjet

Shqipëria paralajmërohet për herë të dytë nga Komisioni Evropian për rikthimin e vizave. Kësaj radhe nuk është vetëm krimi i organizuar, që paraqitet si pretekst nga Holanda, por pasaportat për biznesmenët e huaj. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në Konferencën Globale të Nënshtetësisë, e cila u mbajt një muaj më ...

Më shumë...

Profesoresha suedeze e fizikës, Kristina Doctare, ka njoftuar se do të kthejë çmimin Nobel për Paqe të viti 1988

Profesoresha suedeze e fizikës, Kristina Doctare, ka njoftuar se do të kthejë çmimin Nobel për Paqe të viti 1988

Profesoresha suedeze e fizikës, Kristina Doktare, ka njoftuar se do të kthejë çmimin Nobel për Paqe të fituar më 1988 për shkak të laureatit të sivjetmë të Nobelit për Letërsi, Peter Handke, i cili mohon gjenocidin në Bosnje dhe mbështet liderin e ish-Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviq. “Isha krenare me Akademinë suedeze, ...

Më shumë...

A do ta pranojë Nobelin, Ismail Kadare nëse i ofrohet në të ardhmen?

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare nderohet nga Franca me titullin e lartë “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”

Çmimi Nobel, një ëndërr e shumë shkrimtarëve, jo vetëm kësaj radhe i ka irrituar shkrimtarët e vërtetë, sepse nuk është vetëm  Handke që e ka fituar çmimin pa mëritë, por ka edhe shumë të tjerë të më të zinj se ky. Ky çmim ka joshur përjetësisht shkrimtarin e njohur shqiptar, ...

Më shumë...

Aksioni “1651 storie pa zë”

Aksioni “1651 storie pa zë”

Aktivistët e komunitetit truAktiv sot organizuan aksionin rrugor “1651 storie pa za” në kuadër të Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut përpara Parlamentit dhe Qeverisë së Kosovës. Kjo revoltë vjen si pasojë e neglizhencës institucionale për 1651 persona të cilët vazhdojnë të jenë të pagjetur nga lufta e fundit ...

Më shumë...

Mark Rutte: Holanda nuk e kundërshton zgjerimin, por Shqipëria nuk është e gatshme të fillojë bisedimet e pranimit

Mark Rutte: Holanda nuk e kundërshton zgjerimin e BE-së, por Shqipëria nuk është e gatshme të fillojë bisedimet e pranimit

“Holanda nuk e kundërshton zgjerimin e BE-së”, tha kryeministri holandez, Mark Rutte, por shprehet se Shqipëria nuk është e gatshme të fillojë bisedimet e pranimit për momentin, ndërsa Maqedonia e Veriut është afër këtij qëllimi. I pyetur nëse ishte 2025 një afat realist për pranimin e një prej vendeve të Ballkanit ...

Më shumë...

Nga sot Avokati i Popullit, Hilmi Jashari takon individualisht secilin qytetarë që lajmërohet për takim më të në zyrën e tij

Nga sot Avokati i Popullit, Hilmi Jashari takon individualisht secilin qytetarë që lajmërohet për takim më të në zyrën e tij

Qytetarët e interesuar sot prej orës 10:00 mund të takojnë Avokatin e Popullit, Hilmi Jashari. Në këto takime, Avokati i Popullit takon në mënyrë individuale secilin qytetarë që lajmërohet për takim, duke u respektuar parimin e konfidencialitetit, që të parashtrojnë ankesat e tyre për shkeljet eventuale apo t’i drejtohen për ...

Më shumë...

Borrell: Prioriteti im do të jetë afrimi i Ballkanit Përendimor në BE dhe arritja e marrëveshjes Kosovë – Serbi

Borrell: Prioriteti im do të jetë afrimi i Ballkanit Përendimor në BE dhe arritja e marrëveshjes Kosovë - Serbi

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka deklaruar se përparësia kryesore e diplomacisë së tij do të jetë afrimi i Ballkanit Perëndimor me BE-në dhe arritja e një marrëveshjeje në dialogun Kosovë-Serbi. Në një letër të publikuar përpara takimit të parë të Këshillit të BE-së, Borrell theksoi përparësitë ...

Më shumë...

Lukas Mandl: Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave por është bllokuar për arsye politike

Lukas Mandl: Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave por është bllokuar për arsye politike

Lukas Mandl, anëtar i Parlamentit Evropian. ka thënë se liberalizimi i vizave për Kosovën u bllokua për arsye politike.  “Unë kam qenë shumë i sinqertë për këtë çështje. Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian. Kjo është bllokuar për arsye politike. Pesë vende ...

Më shumë...

Pacolli dorëzon në Prokurorinë Speciale një material me 10 mijë faqe dëshmi për krimet e Serbisë në vendin tonë

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli e shpall Peter Handke person të padëshiruar në Kosovë

Ministri i Punëve të Jashtme në detyrë, Behxhet Pacolli, ka treguar sot se do të dorëzojë në Prokurorinë Speciale një material me 10 mijë faqe dëshmi për krimet e Serbisë në vendin tonë. Në një konferencë për media, ai ka deklaruar se këto dokumente tregojnë thellësinë e krimeve të luftës ...

Më shumë...

Veseli: Vitet e 90-ta kanë qenë vite të rënda por lufta çlirimtare ka qenë luftë mbrojtëse kundër gjenocidit serb

Veseli: Beteja e fundit e jona është beteja për nderin e UÇK-së, beteja për ruajtjen e Kosovës, ne do të fitojmë të rënda por lufta çlirimtare ka qenë luftë mbrojtëse kundër gjenocidit serb

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, ka përfunduar intervistimin në Dhomat e Specializuara në Hagë. Ai tha para mediave se lufta çlirimtare ka qenë luftë mbrojtëse kundër gjenocidit të ushtruar nga Serbia. Veseli ka thënë se vitet e 90-ta kanë qenë vite të rënda për ...

Më shumë...