mbpzhr 2018
kek
valamobile
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 20)

Lajmet

KQZ miraton dizajnin dhe formatin e fletëvotimeve për zgjedhjet 19 majit në katër komunat në veri të vendit

KQZ miraton dizajnin dhe formatin e fletëvotimeve për zgjedhjet 19 majit në katër komunat në veri të vendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës, të kryesuar nga kryetarja, Valdete Daka. Në këtë mbledhje, janë marr vendime në kuadër të procesit të përgatitjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të katër komunave në veri të vendit. KQZ ka miratuar dizajnin, përmbajtjen dhe formatin e fletëvotimeve për zgjedhjet ...

Më shumë...

Bekim Jashari: Dëshmorët e kombit janë meritorët absolut të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës

Bekim Jashari: Dëshmorët e kombit janë meritorët absolut të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës

Kryetari i komunës se Skenderajt, Bekim Jashari ka bërë sot homazhe në 20 – vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve Nasuf Goxhuli, Naim Xani e Liman Koca. Ai ka thënë se dëshmorët e atdheut janë meritorët absolut të lirisë se vendit. “Dëshmorët e kombit janë meritorët absolut të lirisë dhe pavarësisë ...

Më shumë...

Deputeti Besnik Bislimi e fajëson qeverinë për rritjen e korrupsionit në vend dhe pengesat në rrugët integruese

Deputeti Besnik Bislimi e fajëson qeverinë për rritjen e korrupsionit në vend dhe pengesat në rrugët integruese

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, përmes një konferencë për media ka folur për prezencën sistemike të korrupsionit në procesin e prokurorimit Publik. Ai ka fajësuar qeverinë për rritjen e korrupsionit në vend dhe pengesat që po i shkakton vendin në rrugët drejtë BE-së. “Prezenca e korrupsionit janë shëndërruar në ...

Më shumë...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri thotë se nuk mund të ketë demokraci pa liri të shprehjes së lirë

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri thotë se nuk mund të ketë demokraci pa liri të shprehjes së lirë

Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka theksuar se nuk mund të ketë demokraci pa liri të shprehjes. Tahiri ka theksuar se pavarësisht arritjeve, ende mbetet punë për t’u bërë për funksionimin e mirëfilltë të gazetarisë. “Kushti themelor i demokracisë është liria dhe ndër tiparet ...

Më shumë...

Me 4, 5 dhe 6 maj 2019 në Deçan mbahet festivali gjithëkombëtar i folklorit “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen”

Me 4, 5 dhe 6 maj 2019 në Deçan mbahet festivali gjithëkombëtar i folklorit “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen”

Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj organizohet festivali gjithëkombëtar i folklorit “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen” kushtuar rapsodëve Dërvish Shaqa dhe Demush Neziri. Festivali do të mbahet në Deçan me 4, 5 dhe 6 maj 2019. Data 6 maj shënohet përvjetorin e 21-të të rënies së ...

Më shumë...

Në ditën e Lirisë së Shtypit, Hashimi, Kadriu dhe Ramushi nuk përmendin gazetarët e luftës

Në ditën e Lirisë së Shtypit, Hashimi, Kadriu dhe Ramushi nuk përmendin gazetarët e luftës

Edhe pse Radio-Kosova e Lirë dhe Agjencia Kosovapress ishin mediumet e para të lira në Kosovë, qysh prej vitit 1999, edhe pse ishin mediumet e vetme që informuan  shqiptarët kudo, por edhe mbarë botën për dhunën e gjenocidin serb kundër popullatës shqiptare, por edhe për luftën e drejtë dhe të ...

Më shumë...

Ministri Lluka thotë se gjendja në Telekom nuk është e mirë për shkak të rritjes së punëtorëve dhe shpenzimeve

Ministri Lluka thotë se gjendja në Telekom nuk është e mirë për shkak të rritjes së punëtorëve e shpenzimeve

Pas raportimit të Sindikatës së punëtorëve, Menaxhmentit dhe Bordit të Telekomit para Komisionit Parlamentar Hetimor për gjendjen në PTK dhe Vala të premten është paraqitur, ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka. Ai ka shtuar se gjendja në Telekom nuk është e mirë për shkak të rritjes së punëtorëve e shpenzimeve. Ai ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Taksa ishte vendim i duhur i Kosovës, duhet të suspendohet për shkak se po kërkon presidenti D. Trump

Kadri Veseli: Taksa ishte vendim i duhur i Kosovës, duhet të suspendohet për shkak se po kërkon presidenti D. Trump

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar se taksa është njëri nga vendimet më dinjitoze të shtetit të Kosovës,  por ajo duhet të suspendohet për shkak se po kërkon presidenti amerikan, Donald Trump dhe jo Serbia e Presidenti Vucic. Veseli ka thënë se pas demarkacionit vendosja e taksës ishte një ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi do të ketë sot adresim para deputetëve në Kuvendin e Kosovës për nderë të Arbreshëve të Italisë

Kryetari Thaçi do të ketë sot adresim para deputetëve në Kuvendin e Kosovës për nderë të Arbreshëve të Italisë

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi do të ketë sot adresim para deputetëve në Kuvendin e Kosovës. Kjo në nderë të Arbreshëve të Italisë, për të cilën edhe Kuvendi i Kosovës organizoi sot mbledhje të veçantë. Grupi i arbëreshëve që vizitojnë vendin tonë sot do të takohet me ministrin e Mbrojtjes, ...

Më shumë...

Në 20-vjetorin e rënies dhe me rastin e Ditës së Shkollës në fshatin Sllatinë e Epërme të Vitisë, përkujtohet dëshmori, Njazi Rexhepi

Në 20-vjetorin e rënies dhe me rastin e Ditës së Shkollës në fshatin Sllatinë e Epërme të Vitisë, përkujtohet dëshmori, Njazi Rexhepi

Në 20-vjetorin e rënies dhe me rastin e Ditës së Shkollës në fshatin Sllatinë e Epërme të Vitisë, e cila mban emrin e dëshmorit, Njazi Rexhepi zhvillohen aktivitete tematike e përkujtimore. Manifestimi mbahet, më 4 maj 2019 në ambientet e shkollës, ku janë ftuar të marrin pjesë familjarë të dëshmorit, ...

Më shumë...

Me 3, 4 dhe 5 maj 2019 në Pejë bëhen homazhe dhe nderohen dëshmorët e kombit nën organizimin e ShDL-UÇK-së

Me 3, 4 dhe 5 maj 2019 në Pejë bëhen homazhe dhe nderohen dëshmorët e kombit nën organizimin e ShDL-UÇK-së

Shoqatat e dala nga Lufta e UÇK-së në Pejë, me rastin e Ditës së Dëshmorëve të Kombit, sot, nesër dhe pasnesër  organizojnë homazhe në nderim të dëshmorëve të Pejës dhe fshatrave përreth ku kanë rënë dëshmorët e kombit 20 vjet më parë. Gjatë këtyre tri ditëve, familjarë të dëshmorëve e ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj, ka kujtuar krijimin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës 19 vjet me parë

Ramush Haradinaj, ka kujtuar krijimin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës 19 vjet me parë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar krijimin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës e cila të enjten mbushi 19 vjet. Ai përmes një shkrimi, ka shkruar se para 19 vjetëve, si Aleancë u nisën për më shumë pluralizëm e debat, duke i dhënë alternativa dhe zgjidhje politike vendit. Ai ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli ka ftuar një takim me krerët e shtetit për të diskutuar rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë

Kryekuvendari Veseli ka ftuar një takim me krerët e shtetit për të diskutuar rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka ftuar një takim me krerët e shtetit për të diskutuar rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Sot krerët e institucioneve, kryetari Thaçi, kryeministri Haradinaj dhe anëtarët e Ekipit Negociator, Fatmir Limaj e Shpend Ahmeti, do të takohen në zyrën e kryetarit të Kuvendit, Kadri ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Platforma për Dialogun me Serbinë nuk ka përcaktim direkt për territorin dhe sovranitetin e Kosovës

Isa Mustafa thotë se ende nuk ka vendosur nëse do të kandidojë për të qenë edhe për një mandat në krye të LDK-së

Kreu i LDK-së ka thënë se kanë vërejtje në përmbajtje të platformës së votuar nga Kuvendi i Kosovës për dialogun me Serbinë. Sipas tij, kjo platformë nuk ka përcaktim direkt në çështjen për të cilën edhe është hartuar: territorin dhe sovranitetin e Kosovës. Mustafa tha se në Platformë parafrazohet Kushtetuta ...

Më shumë...

Me 3 maj 2019 nderohet dëshmori i kombit, Nysret Halili në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Me 3 maj 2019 nderohet dëshmori i kombit, Nysret Halili në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Me 3 maj 2019 bëhen 20 vjet nga rënia heroike e dëshmorit Nysret Halili. Në organizimin e Shoqatave të dalura nga lufta e lavdishmë e UÇK-së do të bëhen homazhe pranë varrezave të dëshmorëve në Shtuticë dhe pranë Lapidarit të dëshmorit në Shtuticë.

Më shumë...

Kryeministri, Haradinaj në Samitin e Berlinit pati presione të shumta për pezullimin e taksës, thotë ministri, Pacolli

Kryeministri, Haradinaj në Samitin e Berlinit pati presione të shumta për pezullimin e taksës, thotë ministri, Pacolli

Mistri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behxhet Pacolli, gjatë raportimit para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike ka deklaruar se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në Samitin e Berlinit ka pasur presione të shumta për pezullimin e taksës. Ambasadori amerikan në Gjermani, me të cilin janë ...

Më shumë...