Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 20)

Lajmet

Në të gjitha xhamitë e Kosovës, sot hydbja e xhumasë do të jetë për të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës

Në të gjitha xhamitë e Kosovës, sot hydbja e xhumasë do të jetë për të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës

Në mbështetje të të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, kryesia e Bashkësisë Islame ditë më parë organizoi konferencën me moton “Të gjithë së bashku me një zë”. Të njëjtit thanë se për këto 20 vjet të pasluftës, këta të mbijetuar nuk gjetën përkrahje të mjaftueshme ...

Më shumë...

Për 6 muaj rreth 700 pacientë janë referuar për shërim jashtë vendit ose nëpër klinikat private shëndetësore në Kosovë

Për 6 muaj rreth 700 pacientë janë referuar për shërim jashtë vendit ose nëpër klinikat private shëndetësore në Kosovë

Rreth 700 pacientë kosovarë janë referuar për shërim jashtë vendit ose nëpër klinikat private shëndetësore në Kosovë vetëm brenda gjashtëmujorit të parë të këtij viti. Kjo pasi shërbimet e tilla nuk kanë mundur t’i kryejnë në institucionet publike shëndetësore. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, Klinika e Oftalmologjisë, e Ortopedisë, e Pediatrisë ...

Më shumë...

Grupi i Grave Deputete shënon 14-vjetorin e themelimit me një takim në sallën e mbledhjeve plenare të Kuvendit

Grupi i Grave Deputete shënon 14-vjetorin e themelimit me një takim në sallën e mbledhjeve plenare të Kuvendit

Grupi i Grave Deputete sot shënon 14-vjetorin e themelimit me një takim në sallën e mbledhjeve plenare të Kuvendit të Kosovës në orën 11:00. Paraprakisht, në orën 10:00, në Sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, hapet ekspozita e këtij grupi në shënim të këtij përvjetori. Që nga themelimi i tij në vitin ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj po merr pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor në Poznan të Polonisë

Kryeministri Haradinaj po merr pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor në Poznan të Polonisë

Një samit treditor i gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, që marrin pjesë në Procesin e Berlinit po mbahet në qytetin polak të Poznanit. Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe të vendeve partnere do të takohen sot për të diskutuar çështjet më të rëndësishme të rajonit. Mbi 10 kryeministra kanë konfirmuar praninë ...

Më shumë...

Eliot Engel thotë se ShBA-ja çdo herë do të qëndrojë pranë Kosovës sepse Kosova është pjesë e ShBA-së

Eliot Engel thotë se ShBA-ja çdo herë do të qëndrojë pranë Kosovës sepse Kosova është pjesë e ShBA-së

Me rastin e 243-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të enjten në Prishtinë Ambasada e ShBA-së ka përuruar objektin e ri. Përurimin e këtij objekti e bënë ambasadori amerikan Philip Kosnett, kongresisti amerikan, Eliot Engel, kryetari Hashim Thaçi dhe kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti. Kongresisti ...

Më shumë...

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj thotë se mbështetja për këtë parti në Gjilan është dyfishuar

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj thotë se se mbështetja për Nismën në Gjilan është dyfishuar

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka vizituar të enjten degën e Nismës në Gjilan, ku është takuar me strukturat drejtues të kësaj dege. Limaj, ka bërë me dije se Dega e Nismës në Gjilan po kalon në proces të ristrukturimit dhe strukturat drejtuese tanimë kanë zgjedhur kryetarin e ri, Sevdail ...

Më shumë...

Eliot Engel: Qeveria e Serbisë duhet ta kuptojë se Kosova është shtet i pavarur dhe se i tillë do të mbetet

Eliot Engel: Në trajtimin e krimeve të luftës në Kosovë për pjesën më të madhe kemi dështuar

Kongresisti amerikan, Eliot Engel, thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të kthejnë vëmendjen kah Kosova dhe Serbia, ashtu siç kanë bërë administratat e mëparshme amerikane. Në një intervistë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë, ai po ashtu thekson se Qeveria e Serbisë duhet ta kuptojë se Kosova ...

Më shumë...

Tahiri: Vuçiq ta shkëpusë traditën e mbulimit të krimeve, sepse e drejta dhe drejtësia janë të vërteta në natyrën e tyre

Tahiri: Vuçiq ta shkëpusë traditën e serbe të mbulimit të krimeve, sepse e drejta dhe drejtësia janë të vërteta në natyrën e tyre

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri përmes një deklarate për media, ka reaguar ndaj deklaratës politike të kryetarit serb, Aleksandër Vuçiq rreth hetimeve për rastin e vrasjes së politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq. Në reagimin e tij, Tahiri ka bërë të ditur se institucionet e Republikës së Kosovës mbesin të ...

Më shumë...

Hoti: Kosova ka humbur dy vite të plota me ndërhyrjet jokushtetuese të kryetarit dhe qeverisë në procesin e dialogu

Hoti: Kosova ka humbur dy vite të plota me ndërhyrjet jokushtetuese të kryetarit dhe qeverisë në procesin e dialogu

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës , Avdullah Hoti, ka thënë se Kosova ka humbur dy vite të plota me ndërhyrjet jokushtetuese të kryetarit dhe qeverisë në procesin e dialogut. Ai ka thënë se dialogu duhet të udhëhiqet nga qeveria dhe të mbikëqyret nga Kuvendi. “LDK mbetet ...

Më shumë...

Në moshën 67-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë, ka ndërruar jetë veprimtari dhe atdhetari, Gani Sylaj

Në moshën 67-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë, ka ndërruar jetë veprimtari dhe atdhetari, Gani Sylaj

Më 4 korrik 2019 në moshën 67 vjeçare, pas një sëmundje të rëndë, ka ndërruar jetë veprimtari dhe atdhetari, Gani Sylaj. Në nderim dhe respekt për jetën dhe vepërin e tij në shërbim të kombit e atdheut sot nga ora 15:00 deri në orën 15:45 do të mbahen homazhe në ...

Më shumë...

Radio-Kosova e lirë i shpreh ngushëllime familjes Syla me rastin e ndarjes nga jeta të atdhetarit, Gani Sylaj

RKL: U nda nga jeta dinjitari i lirisë, atdhetari e veprimtari, Gani Sylaj

Me rastin e ndarjes nga jeta të atdhetarit, veprimtarit, krijuesit dhe intelektualit, Gani Syla, drejtori dhe stafi i Radios-Kosova e Lirë, familjes Sylaj në Kizharekë e në Prishtinë i shpreh ngushëllime për humbjen e birit të saj, i cili tërë jetën ia kushtoi çlirimit të vendit nga robëria. Me punën ...

Më shumë...

Thaçi: Edhe pas shumë shekujsh, SHBA-ja mbetet udhërrëfyes i paqes dhe demokracisë në botë

Thaçi: Edhe pas shumë shekujsh, SHBA-ja mbetet udhërrëfyes i paqes dhe demokracisë në botë

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka uruar popullin amerikan për ditën e kombit të tyre. Përmes një postimi, Thaçi ka thënë se veçantia e festës së këtij viti në Kosovë është përurimi i objektit të ri të Ambasadës së SHBA-së në Prishtinë. “Sot është ditëlindja e 243-të e Shteteve të Bashkuara ...

Më shumë...

MPJ merr vendim që asnjë zyrtari nga Serbia të pos i jepet leje për të hyrë në Republikën e Kosovës

MPJ merr vendim që asnjë zyrtari nga Serbia të pos i jepet leje për të hyrë në Republikën e Kosovës

Kosova ka marrë vendim që asnjë zyrtari nga Beogradi të mos i japë leje të hyjë në shtetin e Kosovës. Ky vendim është marrë nga Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës,pas provokimeve e sjelljeve që po vijnë nga ky vend. Jetlir Zyberaj, këshilltari i ministrit të Punëve të Jashtme ...

Më shumë...

Krerët institucional e ngushëllojnë familjen Syla me rastin e ndarjes nga jeta të veprimtarit, Gani Sylaj

Krerët institucional e ngushëllojnë familjen Syla me rastin e ndarjes nga jeta të nënkryetarit të Drenasit, Gani Sylaj

Krerët institucional e kanë ngushëlluar familjen Syla me rastin e ndarjes nga jeta të veprimtarit dhe nënkryetarit të komunës së Drenasit Gani Sylaj. Kryetari Thaçi ka thënë se vepra, maturia dhe urtësia e tij kanë qenë dhe do të mbeten frymëzim për shumë gjenerata. Kryekuvendari Veseli ka shkruar se Gani ...

Më shumë...

Ligjvënësi amerikan miku i madh i shqiptarëve Eliot Engel, pritet që sot të qëndrojë në Kosovë

Eliot Engel: Qeveria e Serbisë duhet ta kuptojë se Kosova është shtet i pavarur dhe se e tillë do të mbetet

Ligjvënësi amerikan, Eliot Engel, njëherësh kryetar i Komisionit për Marrëdhënie me Jashtë i Dhomës së Përfaqësuesve, pritet që të qëndrojë sot në Kosovë. Engel do të marrë pjesë në manifestimet me rastin e ditës së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara dhe përurimin e ndërtesës së ambasadës amerikane në Prishtinë. Gjatë ...

Më shumë...

Sot dhe nesër, në Poloni do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor në kuadrin e Procesit të Berlinit

Sot dhe nesër, në Poloni do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor në kuadrin e Procesit të Berlinit

Për dy ditë me radhë, sot dhe nesër, do të mbahet në Poznan të Polonisë, samiti i Ballkanit Perëndimor në kuadrin e Procesit të Berlinit. Pritet që ajo t’i shërbejë Komisionit të ri të BE-së si ndihmë orientuese për politikat ndaj Ballkanit. E ftuara më e rëndësishme e Konferencës së ...

Më shumë...