MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 18)

Lajmet

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka pritur sot në takim zëvendës shefin e misionit vëzhgues të BE-së, Marian Gabriel

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim zëvendës shefin e misionit vëzhgues të BE-së, Marian Gabriel

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim zëvendës shefin e misionit vëzhgues të BE-së, z. Marian Gabriel. Në këtë takim që u zhvillua në Zyrën e liderit të PDK-së u diskutua për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor në Kosovë. Pas këtij takimi, Veseli ka shkruar ...

Më shumë...

Kosnett shprehet i nderuar që do ta takojë të Përfaqësuesin Special për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer

Kosnett shprehet i nderuar që do ta takojë të Përfaqësuesin Special për Ballkanin Perëndimorë, Matthew Palmer

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosoë, Philip Kosnett, është shprehur i nderuar që do ta takojë të Përfaqësuesin Special për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer. Kosnett përmes një shkrimi të publikuar në Twitter, ka thënë se me të do të diskutojnë se si të ndërtojnë një të ardhme ...

Më shumë...

Shënohet 68-vjetori i Medresesë “Alauddin”, por edhe kësaj radhe u anashkalua segmenti i rezistencës kombëtare

Shënohet 68-vjetori i Medresesë “Alauddin”, por edhe kësaj radhe u anashkalua segmenti i rezistencës kombëtare

Në ambientet e Medresesë së mesme “Alauddin”, me një program të pasur kulturor, u shënua 68-vjetori i themelimit të këtij institucioni. Në këtë solemnitet morën pjesë kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, i shoqëruar nga një pjesë e kabinetit të tij, drejtori i Medresesë, Jakup ef. Çunaku, ...

Më shumë...

Palmer takon Mustafën, bisedojnë për institucionet si dhe agjendën e brendshme e të jashtme të vendit

Palmer takon Mustafën, bisedojnë për institucionet e ardhshme si dhe agjendën e brendshme e të jashtme të vendit

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, së bashku me nënkryetaren, Vjosa Osmani, sot kanë takuar zëvendësndihmëssekretarin e Shtetit, Matthew Palmer në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë. Sipas njoftimit për medie të LDK-së, gjatë këtij takimi shumë produktiv janë diskutuar prioritet për institucionet e ardhshme që lidhen me ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Zahiri dhe bashkëluftëtarët e tjerë janë shembuj të atdhedashurisë dhe vetëmohimit

Kryeministri Haradinaj: Zahiri dhe bashkëluftëtarët e tjerë janë shembuj të atdhedashurisë dhe vetëmohimit

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka bërë sot homazhe pranë shatorës se heroit të kombit Zahir Pajazitit me rastin e ditëlindjes se tij të 57-të. Ai ka thënë se Zahiri dhe bashkëluftëtarët e tjerë janë shembuj të atdhedashurisë dhe vetëmohimit. “Sot, në ditëlindjen e 57- të Zahir Pajazitit, heroit ...

Më shumë...

Taulant Balla bënë të ditur se në në prill të vitit 2020 do të hapet edhe Ambasada e Japonisë në Prishtinë

Taulant Balla bënë të ditur se në në prill 2020 do të hapet edhe Ambasada e Japonisë në Prishtinë

Pas Ambasadës në Tiranë, morëm konfirmimin se në prill 2020 do të hapet edhe Ambasada e Japonisë në Prishtinë”, deklaron kryetari i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla pas takimeve të zhvilluara me zyrtarë të lartë në Japoni. Kryeparlamentari Gramoz Ruçi dhe kreu i Grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Balla ...

Më shumë...

Pas shumë takimesh të mbajtura Vetëvendosje dhe LDK pritet që javën tjetër ta finaliziojnë programin qeverisë

Pas shumë takimesh të mbajtura Vetëvendosje dhe LDK pritet që javën tjetër ta finaliziojnë programin qeverisë

Javën tjetër pritet që Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës të finaliziojnë programin qeverisë, pas një varg takimesh të mbajtura në nivel të grupeve punuese. Albulena Haxhiu, nga Vetëvendosje thotë se për shumë nga temat e shtruara ndërmjet ekipeve punuese ka pajtueshmëri. Ajo shprehet e bindur se nuk do ...

Më shumë...

AKP: Bordi i AKP-së miraton transaksionet e SHAL 51

AKP: Bordi i AKP-së miraton transaksionet e SHAL 51

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit mbajti mbledhjen e tij të rregullt ku diskutoi dhe mori vendime të rëndësishme për procesin e privatizimit dhe të likuidimit të ndërmarrjeve shoqërore në përputhje me mandatin e vet ligjor. Në këtë mbledhje Bordi i Drejtorëve miratoi, pas shqyrtimit, listën fillestare të ...

Më shumë...

Sot shënohet ditëlindja e heroit të kombit, Zahir Pajaziti

Sot është ditëlindja e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare Kosovës dhe heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti

​Sot është ditëlindja e njëri ndër  komandantët e parë  të UÇK-së dhe heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti. Ai u lind më 1 nëntor të vitit 1962 në fshatin Turuqicë të Besianës, ndërsa ra dëshmor më 31 janar të vitit 1997 në Pestovë të Vushtrrisë. Ishte një ndër themeluesit e UÇK-së ...

Më shumë...

Sot në 30-vjetorin e rënies në demonstratat e nëntorit të vitit 1989, përkujtohet dëshmori, Bedri Ilaz Sokoli

Sot në 30-vjetorin e rënies në demonstratat e nëntorit të vitit 1989, përkujtohet dëshmori, Bedri Ilaz Sokoli

Sot në 30-vjetorin e rënies në demonstrata popullore të nëntorit të vitit 1989, do të përkujtohet dëshmori i kombit, Bedri Ilaz Sokoli. Pas aktiviteteve me homazhe në vend-rënien e dëshmorit dhe te pllaka përkujtimore, në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, në orën 17.00 do ...

Më shumë...

Përfaqësuesi Special i sekretarit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer e viziton sot Kosovën

Matthew Palmer: Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë që Ballkani Perëndimor të këtë perspektivë evropiane

Zëvendës ndihmësi i sekretarit të Shtetit i SHBA-ve, njëherësh Përfaqësues Special i sekretarit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, sot do të arrijë për vizitë në Kosovë. Ai me këtë rast do të flasë para një publiku të përbërë nga studentë dhe pjesëtarë të shoqërisë civile në Bibliotekën Kombëtare ...

Më shumë...

Nesër mbahet Akademi përkujtimore me rastin e 30-vjetorit të rënies së heronjve Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

Më 2 nëntor 2019 mbahet Akademi përkujtimore me rastin e 30-vjetorit të rënies së heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

Me moton 30 vjet dhimbje dhe krenari me rastin e 30-vjetorit të rënies së heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu më 2 nëntor 2019 mbahet Akademi përkujtimore dhe disa aktivitete përkujtuese nën organizimin e Shoqërisë Lëvizja, Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve dhe Shoqatës së Burgosurve Politikë. Më fillim ...

Më shumë...

Luftëtari i dalluar i Njësisë Speciale të ZO të Dukagjinit, Xhevdet Kelmendi ftohet për intervistim nga Gjykata Speciale

Luftëtari i dalluar i Njësinë Speciale të ZO të Dukagjinit, Xhevdet Kelmendi ftohet për intervistim nga Gjykata Speciale

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dega në Pejë bënë me dije se Xhevdet Kelmendi, është ftuar për intervistim nga Gjykata Speciale. Në njoftimin që e ka publikuar në faqen zyrtare në Facebook, OVL e UÇK-së thotë se Xhevdet Kelmendi shumë i ri iu bashkua rrugës ...

Më shumë...

Vlora Çitaku: Qeveria e Serbisë po vazhdon të përdorë instrumente të frikësimit ndaj serbëve që jetojnë në Kosovë

Vlora Çitaku: Qeveria e Serbisë po vazhdon të përdorë instrumente të frikësimit ndaj serbëve që jetojnë në Kosovë

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, gjatë fjalës së saj në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ka thënë se Kosova është shtet i pavarur dhe kështu do të jetë përgjithmonë. Ajo ka folur edhe për dialogun Kosovë-Serbi, duke theksuar se Prishtina zyrtare është e gatshme për këtë proces, ...

Më shumë...

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj ka akuzuar KQZ-në për gabime të shumta e shkelje gjatë gjithë procesit të zgjedhjeve

Fatmir Limaj

Në një konferencë të Nismës Socialdemokrate kryetari i partisë, Fatmir Limaj tha se ka qenë shumë shqetësuese  mbarëvajtja e gjithë procesit, për zgjedhjet e 6 Tetorit. Nuk kemi  pasur kurrë në Kosovë zgjedhje me një administrim më të dobët. Limaj ka akuzuar KQZ-në për gabime të shumta e shkelje gjatë ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim dhe ka biseduar me anëtaren e Senatit të Francës, Helen Mouret

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim dhe ka biseduar me anëtaren e Senatit të Francës, Helen Mouret

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot anëtaren e Senatit të Francës, Helen Mouret, me të cilën ka biseduar për zhvillimet në Kosovë dhe në rajon. Thaçi u shpreh se Kosova ka zhvilluar një proces elektoral shembullor dhe se tani pret formimin e qeverisë së re. “Kosova ka një ...

Më shumë...