kek
mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 19)

Lajmet

Luan LATIFI emërohet Kryeshef Ekzekutiv të KPM-së

Luan LATIFI emërohet Kryeshef Ekzekutiv të KPM-së

Komisioni i Pavarur i Mediave, në mbledhjen e mbajtur më 29 gusht 2019, me votim unanim nga të gjithë anëtarët dhe në pajtim me nenin 18 të Ligjit Nr. 04/L-44, e ka emëruar z. Luan LATIFI Kryeshef Ekzekutiv të KPM-së. Vendimi për emërimin e z. LATIFI për Kryeshef Ekzekutiv është ...

Më shumë...

Në Berane të Malit të Zi mbahet aktivitete për “Ditën e Veterinarëve”

Në kudër të “Ditëve së Veterinarëve “Veterinarski dani”, që po mbahet në Berane të Malit të zi, kryetari i OVK-së, Arben Sinani, ka takuar homologët e tij, të cilët i ka njoftuar për aktivitetin e OVK-së dhe përgatitjet që po bëjnë për aplikim dhe anëtarësim në Federatën e Veteranëve të ...

Më shumë...

MTI nuk ka asnjë marrëveshje me BIK-un, apo komunën Prishtinës lidhur me shërbimet e funeraleve

Sqarim nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) lidhur me raportimet në media, të datës 30.08.2019, për marrëveshjen ndërmjet Komunës së Prishtinës, Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) dhe MTI-së për shërbimet funerale. Përmes këtij sqarimi Ministria e Tregtisë dhe Industrisë e informon publikun së nuk ka asnjë marrëveshje të tillë ...

Më shumë...

OAK dhe RRSHP bashkojnë potencialet në interes të bizneseve

Përfaqësues nga Oda e  Afarizmit të Kosovës (OAK), kryesuar nga Skënder Krasniqi, Kryetari i Bordit  pritën në takim Drejtoreshën Ekzekutive të Rrjetit të Shitësve me Pakicë (RRSHP), Yllka Metaj Shaqiri, me qëllim të nënshkrimit të Memorandum Bashkëpunimit. Ky Memorandum vjen për arsye të bashkëpunimit afarist në mes këtyre dy subjekteve ...

Më shumë...

Kurti shpreh koncesion të madh me LDK-në, propozon që Vjosa Osmani të jetë numër një dhe numri dy nga Vetëvendosje

Kurti shpreh koncesion të madh me LDK-në, propozon që Vjosa Osmani të jetë numër një dhe numri dy nga Vetëvendosje

Kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nëntë orë para përmbylljes së afatit për dorëzimin e koalicioneve parazgjedhore, ka shprehur gatishmëri për një koncesion të madh me LDK-në, ku në listën zgjedhore numër një të jetë Vjosa Osmani, kurse numër dy kandidati i Vetëvendosjes, të cilin e vendos Këshilli i Përgjithshëm. ...

Më shumë...

Endrit Shala: Kot e kanë ata që tentojnë ta dëmtojnë Nismën, ajo do të dalë shumë më e fortë në këto zgjedhje

Endrit Shala: Kot e kanë ata që tentojnë ta dëmtojnë Nismën, ajo do të dalë shumë më e fortë në këto zgjedhje

Sekretari për marrëdhënie me publikun në Nismën Socialdemokrate, Endrit Shala, ka thënë se ata që dorëhiqen nga kjo parti e bëjnë këtë me qëllim të dëmtimit të saj në zgjedhjet e 6 tetorit. Ai ka deklaruar se kot e kanë ata që tentojnë ta dëmtojnë këtë parti. Sipas tij, Nisma ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Nëse nuk bëhet tani koalicioni me Lëvizjen Vetëvendosje dëshirojmë që të bëhet pas zgjedhjeve

Isa Mustafa: Mos veproni me mjete te ulëta, e mos u shërbeni me gënjeshtra e montime kundër Vjosa Osmanit

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka folur për mundësinë e koalicionit parazgjedhor me Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ka thënë se nëse nuk bëhet tani koalicioni me Vetëvendosjen, atëherë pas 6 tetorit do të ndodhë koalicioni me Vetëvendosjen. “Nëse nuk bëhet tani koalicioni dëshirojmë që të mbetet hapësirë që të bëhet pas zgjedhjeve”. “Unë besoj ...

Më shumë...

Thaçi: Nuk mund të ketë paqe pa e zbardhur të vërtetën e fatit të të zhdukurëve dhe pa dhënë përgjegjësi kryesit e krimeve

Thaçi: Nuk mund të ketë paqe pa e zbardhur të vërtetën e fatit të të zhdukurëve dhe pa dhënë përgjegjësi kryesit e krimeve

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në Ditën Ndërkombëtare të Personave të Pagjetur, ka thënë se nuk mund të ketë paqe pa e zbardhur të vërtetën e fatit të të pagjeturve dhe pa dhënë përgjegjësi kryesit e krimeve. Thaçi ka kërkuar nga institucionet ndërkombëtare që të bëjnë më shumë për zbardhjen ...

Më shumë...

Familjarët e të zhdukurëve shprehen të zhgënjyer me punën e institucioneteve për të ndriçuar fatin e të pagjeturve

Familjarët e personave të zhdukur shprehen të zhgënjyer me punën e institucioneteve për të ndriçuar fatin e të pagjeturve

Në Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve nga zyra e kryeministrit në detyrë, Ramush Haradinaj është mbajtur një marsh të cilit i janë bashkuar edhe shumë familjarët, e më pas janë bërë edhe homazhe tek obelisku i të zhdukurve në Prishtinë. Familjarët e personave të zhdukur janë shprehur të zhgënjyer me ...

Më shumë...

Haradinaj: Të zhdukurit e luftës janë plaga jonë më e madhe, që na përcjellë secilën ditë, tash e dy dekada

Haradinaj: Të zhdukurit e luftës janë plaga jonë më e madhe, që na përcjellë secilën ditë, tash e dy dekada

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se është obligim i institucioneve shtetërore që të punojnë përditë, pa u ndalur, që ta zbardhin fatin e të pagjeturve. Ai ka theksuar se të zhdukurit e luftës janë plaga jonë. “Të zhdukurit e luftës janë plaga jonë më e madhe, që na përcjellë secilën ditë, tash ...

Më shumë...

Valdete Daka thotë se partitë politike në vazhdimësi nuk e kanë pasur në agjendë riformimin e procesit zgjedhor

Valdete Daka thotë se partitë politike në vazhdimësi nuk e kanë pasur në agjendë riformimin e procesit zgjedhor

Kryesuesja e KQZ-së, Valdete Daka, në prag të zgjedhjeve nacionale ka deklaruar se krijimi i një reforme zgjedhore është i domosdoshëm, mirëpo sipas saj partitë politike në vazhdimësi nuk e kanë pasur në agjendë riformimin e procesit zgjedhor. Zgjedhjet nacionale të 6 tetorit do të mbahen përsëri pa një reformë ...

Më shumë...

Me moton “20 vjet pritje, dhimbje dhe krenari” sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave të Pagjetur

Me moton “20 vjet pritje, dhimbje dhe krenari” sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave të Pagjetur

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave të Pagjetur ose të Zhdukur që kësaj radhe vjen me moton “20 vjet pritje, dhimbje dhe krenari”. Për të kujtuar personat e zhdukur që nga koha e luftës në Kosovë, sot do të organizohen disa aktivitete. Do të behën homazhe tek memoriali i personave ...

Më shumë...

Shqiptarja nga Kosova, Blerta Hoti është zgjedhur kryetare e komunës se Goteborgut në Suedi

Blerta Hoti është zgjedhur kryetare e komunës se Goteborgut në Suedi

Blerta Hoti është zgjedhur kryetare e komunës së dytë më të madhe në Suedi, Goteborg. Kështu ka bërë të ditur Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli përmes një shkrimi në rrjetin social. Ai u shpreh që dikur Blerta ishte azilkërkuese në Suedi, ndërsa sot arriti të fitoj post drejtues ...

Më shumë...

Bedri Hamza thotë se Ministria e Financave tashmë e ka ndarë buxhetin nga fondi rezervë për mbajtjen e zgjedhjeve

Bedri Hamza thotë se Ministria e Financave tashmë e ka ndarë buxhetin nga fondi rezervë për mbajtjen e zgjedhjeve

Ministri në detyrë i Financave, Bedri Hamza, ka thënë se tashmë kanë ndarë buxhetin nga fondi rezervë për mbajtjen e zgjedhjeve dhe sipas tij kjo çështje më nuk mund të diskutohet. Ai ka thënë se nuk ka ndonjë dallim domethënës në shpenzimin e rezervave shtetërore të Qeverisë Haradinaj nga qeveritë ...

Më shumë...

Fatmir Limaj thotë se nuk e ka problem të bashkëpunojë me Partinë Demokratike të Kosovës pas zgjedhjeve

Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës Socialdemokrate ka thënë se pas zgjedhjeve do të shihen ofertat e partive.  Sipas Fatmir Limajt, nuk përjashtohet as një koalicion paszgjedhor me PDK-në, ndërsa në zgjedhje Limaj do të garojë me koalicion Nisma, AKR dhe PD. Por, Fatmir Limaj, pret një aleancë edhe me Lëvizjen për Bashkim, dhe me ...

Më shumë...

Veseli: Bashkë më Hasin ishim në luftë dhe bashkë jemi edhe në paqe për ndërtimin e një të ardhmeje më të mirë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate ka thënë se pas zgjedhjeve do të shihen ofertat e partive. Sipas Fatmir Limajt, nuk përjashtohet as një koalicion paszgjedhor me PDK-në, ndërsa në zgjedhje Limaj do të garojë me koalicion Nisma, AKR dhe PD. Por, Fatmir Limaj, pret një aleancë edhe me Lëvizjen për Bashkim, dhe me Partinë e Drejtësisë dhe së bashku të shkojnë në zgjedhje të jashtëzakonshme. “Varësisht ofertave që kemi pasur të githë, kemi parë që interesi i Kosovës është që Nisma e AKR të shkojnë së bashku”, tha ai. Ndërkohë i pari i Nismës thotë se koalicioni që ai i prin do jetë një faktor në përbërjen e qeverisë së ardhshme. “Një bosht politik i cili do të ketë një rol të jashtëzakonshëm në skenën politike të Kosovës, po i vëmë themelet e një boshti politik që në të ardhmen do të jetë një faktorë vendimtar”, tha Limaj për T7. E ish bashkëpartiaku i Kadri Veselit thotë se nuk e ka problem të bashkëpunojë me Partinë Demokratike të Kosovës. Siç thotë ai, pas zgjedhjeve do të shihen programet dhe interesat e përbashkëta të koalicionit që ai udhëheq me partitë që pretendojnë të udhëheqin vendin.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar gjatë mbrëmjes së të enjtes, banorët e Hasit. Veseli ka postuar disa fotografi që tregojnë takimin me një numër të banorëve të Hasit në komunën e Prizrenit. Kandidati i PDK-së për kryeministër të ardhshëm, Kadri Veseli, ka kujtuar kohën e luftës dhe ...

Më shumë...