Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 19)

Lajmet

Gjyshi i heroit të kombit Afrim Zhitia, Hakif Rimanishta dekorohet me urdhrin “Hero i Kosovës” nga kryetari Thaçi

Gjyshi i heroit të kombit Afrim Zhitia, Hakif Rimanishta dekorohet me urdhrin “Hero i Kosovës” nga kryetari Thaçi

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka dekoruar me urdhrin “Hero i Kosovës” Hakif Rexhën-Rimanishta. Ai ishte bashkëluftëtar i Shaban Polluzhës dhe gjyshi i heroit Afrim Zhitia. “Me urdhrin “Hero i Kosovës”, pas vdekjes, e dekorova luftëtarin e lirisë Hakif Rexha – Rimanishta, bashkëluftëtar i komandantit Shaban Polluzha. Historia e lirisë ...

Më shumë...

Australia përfshihet nga zjarrët mijëra banorë zhvendosen në bregdet për të kërkuar strehim për t’i shpëtuar flakëve

Australia përfshihet nga zjarrët mijëra banorë zhvendosen në bregdet për të kërkuar strehim për t’i shpëtuar flakëve

Mijëra njerëz në Australi kanë vrapuar drejt bregdetit për të kërkuar strehim për t’i shpëtuar zjarreve që kanë përfshirë vendin. Flakët janë zhvendosur edhe drejt bregdetit. Banorët e përshkruan si një përvojë të tmerrshme. Ndërkohë që zyrtarët konfirmuan se dy persona kishin vdekur nga flakët në New South Wales. Deri ...

Më shumë...

Edi Rama: Mini-Schengeni rajonal nuk është Jugosllavi e re, sikur thonë disa me dokrra patetike e me rrena patriotike

Edi Rama: Mini-Schengeni rajonal nuk është Jugosllavi e re, sikur thonë disa me dokrra patetike e me rrena patriotike

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se Mini-Schengeni rajonal nuk është një Jugosllavi e re, siç e thonë ata që nuk arrijnë ta bëjnë një qeveri, pasi më rëndësi kanë ndarjen e karrigeve. Ai  ka folur për Kosovën dhe për moskrijimin e Qeverisë nga lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ...

Më shumë...

Kolinda Kitaroviq: Nuk do të vizitoj Serbinë derisa nuk zbardhet çështja e të zhdukurve gjatë luftës në ish-Jugosllavi

Kolinda Kitaroviq: Nuk do të vizitoj Serbinë derisa nuk zbardhet çështja e të zhdukurve gjatë luftës në ish-Jugosllavi

Kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviç përsëriti se ajo nuk do të vizitojë Serbinë për derisa nuk zbardhet çështja e të zhdukurve gjatë luftës në ish-Jugosllavi. “Disa procese zhvillohen pas dyerve të mbyllura. Unë kam qenë shumë e qartë kur erdhi për vizitë Vuçiç në Zagreb për derisa çështja e ...

Më shumë...

76 vjet nga fillimi i mbajtjes së Konferencës së Bujanit në Malësinë e Tropojës

76 vite nga fillimi i mbajtjes së Konferencës së Bujanit në Malësinë e Tropojës

Konferenca e Bujanit ka filluar më 31 dhjetor 1943 dhe ka  përfunduar  më 2 janar të vitit 1944. Aty është nënshkruar një Rezolutë, ku Kosovës i njihet e drejta e vetëvendosjes deri në shkëputje dhe realizimi i dëshirës së popullit shqiptar të Kosovës për bashkim me Shqipërinë. Konferenca e Bujanit është ...

Më shumë...

Nga janari i viti 2019 deri më sot 113 persona kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve në trafikun rrugor

Nga janari i viti 2019 deri më sot 113 persona kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve në trafikun rrugor

113 persona kanë humbur jetën që nga janari i viti 2019 deri më sot. Ky vit ka qenë tragjik për Kosovën, vetëm gjatë një viti 113 persona kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve në trafik. Nga gjithsej 16 mijë e 46 aksidente sa kishin ndodhur gjatë kësaj periudhe, 100 ...

Më shumë...

KEDS-i thotë se është siguruar energji e mjaftueshme për Vitin e Ri, por apelon të gjithë konsumatorët që të kursejnë

KEDS-i thotë se është siguruar energji e mjaftueshme për Vitin e Ri, por apelon të gjithë konsumatorët që të kursejnë

KEDS-i dhe KESCO thonë se kanë siguruar energjinë e mjaftueshme për furnizim me energji elektrike gjatë festës së ndërrimit të motmotit. KEDS-i apelon të të gjithë konsumatorët që të bëjnë kursim maksimal të energjisë elektrike që të kemi furnizim sa më stabil në këtë periudhë festive. Në kohën e mbretërimit ...

Më shumë...

Viti 2019 e ka shoqëruar arsimin me greva, dështime dhe përjashtime, por për këto MASHT nuk ka marr përgjegjësi

Viti 2019 e ka shoqëruar arsimin me greva, dështime dhe përjashtime, por për këto MASHT nuk ka marr përgjegjësi

Viti 2019 e ka përcjellur me dështime edhe Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. Në janar u ndërpre viti shkollor dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës hyri në grevë, për shkak të paknaqësisë me paga. Greva zgjati një muaj dersia SBASHK-u bëri marrëveshje me Qeverinë e Kosovës. ...

Më shumë...

Lutfi Haziri: LDK-së i është marr posti i kryekuvendarit, po të kishte marrëveshje ai post do na takonte neve

Lutfi Haziri: LDK-së i është marr posti i kryekuvendarit, po të kishte marrëveshje ai post do na takonte neve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se LDK e ka mbajtur fjalën duke e votuar kryekuvendarin e Vetëvendosjes. “Kanë ndryshuar raportet natyrisht. Tash kemi më pak poste për të ndarë. Zyra e presidentit është e zënë”, thotë Haziri. “LDK-së i është marr posti i kryeparlamentarit. Pyeteni Kurtin pse na ...

Më shumë...

Ambasada britaneze kërkon nga LV dhe LDK që të tejkalojnë dallimet në mes tyre dhe të formojnë Qeverinë

Ambasada britaneze kërkon nga LV dhe LDK që të tejkalojnë dallimet në mes tyre dhe të formojnë Qeverinë

Pas takimeve që kishte sot ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, me liderët e LDK-së dhe Vetëvendosjen, Isa Mustafën dhe Albin Kurtin, me të cilët bisedoi për arritjen e një marrëveshjeje për krijimin e Qeverisë, edhe Ambasada e Britanisë së Madhe ka kërkuar nga këto dy subjekte politike që të ...

Më shumë...

Albin Kurti tri herë nuk i përgjigjet ftesave të kryetarit, Hashim Thaçi, por vetë e cakton ditën e takimit

Kurti

Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se kreu i kësaj partie Albin Kurti ia ka kthyer përgjigjen kryetarit  të Kosovës Hashim Thaçi lidhur me takimin e radhës. Kryetari Thaçi kishte kërkuar përmes një letre takim me kreun e Vetëvendosjes për  nesër në ora 10:00, në kabinetin e tij. “Me qëllim ...

Më shumë...

Shoqata “Thirrjet e nënave” në Gjakovë me nënat e të pagjeturve të kësaj komune, kanë mbajtur konferencën e fund-vitit

Shoqata “Thirrjet e nënave” në Gjakovë me nënat e të pagjeturve të kësaj komune, kanë mbajtur konferencën e fund-vitit

Shoqata “Thirrjet e nënave” në Gjakovë e cila mbledh rreth vetes nënat e të pagjeturve të kësaj komune, kanë mbajtur konferencën e fund-vitit duke shprehur zhgënjimin që çështja e tyre nuk po merr zgjidhje. Kryetarja e kësaj shoqate, Nesrete Kumnova, tha se zhgënjimi i tyre është ndaj institucioneve të Kosovës ...

Më shumë...

Bekim Jashari: E kemi borxh dhe obligim të punojnë për Kosovën por pa e harruar të kaluarën e vendit tonë

Bekim Jashari: E kemi borxh dhe obligim të punojnë për Kosovën por pa e harruar të kaluarën e vendit tonë

Me rastin e 30 Dhjetorit Ditës së Veteranëve dhe sulmit të parë ndaj familjes Jashari, kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari së bashku me një grup veteranësh dhe një numër qytetarësh bënë homazhe te varri i komandantit legjendar Adem Jashari dhe pjesëtarëve tjerë të familjes së tij në Prekaz. ...

Më shumë...

Haradinaj: Kosova përkrahë sulmet e fundit mbrojtëse ndaj Kata’ib Hizbollah të udhëhequra nga ShHBA në Irak dhe Siri

Haradinaj: Kosova përkrahë sulmet e fundit mbrojtëse ndaj Kata’ib Hizbollah të udhëhequra nga ShHBA në Irak dhe Siri

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova rreshtohet krah Amerikës në sulmet e fundit mbrojtëse në Irak e Siri.  Haradinaj ka thënë se Kosova është e palëkundur në luftën kundër terrorizmit e udhëhequr nga SHBA-të dhe përkushtohet në mbrojtjen e lirisë dhe demokracisë. “Kosova përkrahë sulmet e fundit mbrojtëse ...

Më shumë...

Konjufca: Do të bëhet më shumë në zbardhjen e fatit të personave të pagjetur dhe do të jetë kusht për Serbinë në dialog

Konjufca: Do të bëhet më shumë në zbardhjen e fatit të personave të pagjetur dhe do të jetë kusht për Serbinë në dialog

Familjarë të personave të pagjetur kanë vendor kurora lulesh sot pranë obeliskut të personave të zhdukur në sheshin e Prishtinës. Ata kanë kërkuar që ndërkombëtarët t’i bëjnë presion Serbisë në mënyrë që kjo e fundit të tregojë se ku ndodhen më të dashurit e tyre të zhdukur në luftën e ...

Më shumë...

Për herë të tretë kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ftohet për takim nga kryetrari i shtetit, Hashim Thaçi

Për herë të tretë kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ftohet për takim nga kryetrari i shtetit, Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar një tjetër ftesë, për herë të tretë, kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Kreu i shtetit kërkon që Kurti ta takojë atë nesër në ora 10:00 në kabinetin e tij. “Me qëllim të funksionalizimit sa më të shpejtë të të institucioneve të ...

Më shumë...