MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 21)

Lajmet

Ministrat e Bashkimit Evropian do të diskutojnë sot për situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit

Ministrat e Bashkimit Evropian do të diskutojnë sot situatën për fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit

Ministrat e BE-së do të diskutojnë sot për situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel. Ata do të shqyrtojnë për herë të parë propozimin francez për reformimin e politikës së zgjerimit, por nuk priten përfundime konkrete, njoftoi ...

Më shumë...

Rreth 100 shtetas të Republikës së Kosovës, aktualisht gjenden në zonën e luftimeve në Siri dhe Irak

Rreth 100 shtetas të Republikës së Kosovës, aktualisht gjenden në zonën e luftimeve në Siri dhe Irak

Ndonëse disa muaj më parë, shteti i Kosovës kishte kthyer mbi 110 persona nga zonat e konfliktit në Siri, një numër i madh i kosovarëve ende gjenden atje. Rreth 100 persona nga Kosova, aktualisht gjenden në zonën e konfliktit në Siri dhe Irak. Prej tyre mbi 40 persona qëndrojnë si ...

Më shumë...

Fatmir Humolli: Gjykata Speciale nuk po merret me krimin, por me UÇK-në në tërësi

Fatmir Humolli: Gjykata Speciale nuk po merret me krimin, por me UÇK-në në tërësi

Eprori i luftës së UÇK-së, Fatmir Humolli, krahason gjykatën Speciale me kampin e Guantanamos. Ai thotë se pas luftës në Afganistan, Amerika e ka formuar kampin e Guatanamës ku mbahen të burgosur personat që kanë kryer akte terroriste dhe krime të tjera të rënda kundër njerëzimit, i cili është vlerësuar ...

Më shumë...

Ish-këshilltarja për sigurinë, Fiona Hill, ka dëshmuar përpara Kongresit Amerikan kundër kryetarit D. Trump

Ish-këshilltarja për sigurinë, Fiona Hill, ka dëshmuar përpara Kongresit Amerikan kundër kryetarit D. Trump

Ish-këshilltarja kryesore e presidentit Trump për sigurinë, Fiona Hill ka dëshmuar përpara Kongresit Amerikan si pjese e hetimit nisur kundër kryetarit. Ajo është pyetur edhe për të nominuarën për ambasadore në Shqipëri Katlin Kavalec. Në këtë dokument të deklasifikuar të kongresit është zbardhur përgjigja e zonjës Hill, nga ku ajo ...

Më shumë...

Gjatë ditës së diel, në QNR janë rinumëruar mbi 500 vendvotime

Gjatë ditës së diel, në QNR janë rinumëruar mbi 500 vendvotime

Gjatë ditës së diel deri në orën 16:00, janë rinumëruar 499 vendvotime, apo rreth 36 për qind”, ka njoftuar zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi. Në Qendrën e Numërimit është duke u zhvilluar procesi i rinumërimit të 1428 vendvotimeve, për të cilat ka vendosur ditë më parë Paneli Zgjedhor pas pranimit ...

Më shumë...

Kurti: Një konflikt i ri Kosovë – Serbi nuk do të mund të lokalizohej, shqiptarët veprojnë si një komb kundër Serbisë

Albin Kurti: Kosova dhe populli i saj kurrë nuk do ta lënë vetëm Shqipërinë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Abin Kurti, ka folur sërish rreth idesë për shkëmbim të territoreve. Ai ka hedhur poshtë këtë ide duke shtuar se prapa saj qëndron ideja e kryetarit serb Vuçiq për të ndarë Kosovën dhe pastaj, siç tha si, përmes demarkimit të kufirit me kroatët, të ndajë Bosnjën dhe ...

Më shumë...

Vendoset pllakë në ndërtesën ku gjatë viteve 1994 – 1997 ka qenë selia e Shtabit Qendror të UÇK-së në Prishtinë

Vendoset pllakë në ndërtesën ku gjatë viteve 1994 - 1997 ka qenë selia e Shtabit Qendror të UÇK-së në Prishtinë

Në rrugën “Agim Ramadani”, në Prishtinë, më shumë se dy dekada më parë, Ushtria Çlirimtare e Kosovës kishte selinë e Shtabit Qendror të kësaj organizate. Në periudhën 1994-1997, në këtë seli u morën vendime të rëndësishme për veprat konkrete për rezistencë ndaj pushtuesit serb, nga UÇK-ja. Pikërisht në këtë vend ...

Më shumë...

Nga nesër fillon testimi praktik i kandidatëve për patentë shoferë pas dy javë të skadimit të vendimeve të ekzaminerëve

Nga nesër fillon testimi praktik i kandidatëve për patentë shoferë pas dy javë të skadimit të vendimeve të ekzaminerëve

Nga nesër pritet që të fillojë mbajtja e testimit praktik për patentë shoferë, pasi që për më shumë se dy javë ky testim nuk është mbajtur as një testim i tillë për shkak të skadimit të vendimeve të ekzaminerëve. Siç bëhet e ditur nga burime brenda Ministrisë së Infrastrukturës, janë duke ...

Më shumë...

Në QNR janë rinumëruar deri më tani 31 përqind e vendvotimeve pas vendimit të PZAP-it

Në Qendrën e Numërimit e Rezultateve janë rinumëruar deri më tani 31 përqind e vendvotimeve pas vendimit të PZAP-it

Rreth 31 përqind e vendvotimeve janë rinumëruar deri më tani në Qendrën e Numërimit e Rezultateve. Një gjë të tillë e ka bërë të ditur zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi. “Gjatë ditës së shtunë, 16 nëntor, janë rinumëruar 134 vendvotime. Pra, në përgjithësi sipas të dhënave të ...

Më shumë...

Përmes një peticioni po kundërshtohet vendimi i BQK-së që të rritet çmimi i sigurimit të automjeteve

Përmes një peticioni po kundërshtohet vendimi i Bankës Qendrore të Kosovës që të rritet çmimin e sigurimit të automjeteve

Ka filluar një peticion online kundër vendimit të Bankës Qendrore të Kosovës që të rritet çmimi për sigurimin e automjeteve. Në këtë tregohet gjithashtu se rritja e primit është më shumë se 26 për qind. “Ky peticion bëhet me qëllim që të bëjë presion tek BQK, dhe institucionet tjera të ...

Më shumë...

Punëtorët teknik të UP-së, shkollave në Prishtinës dhe Qendrës Studentore, të martën protestojnë dhe hyjnë në grevë

Punëtorët teknik të UP-së, shkollave në Prishtinës dhe Qendrës Studentore, të martën protestojnë dhe hyjnë në grevë

Punëtorët teknik në Universitetin e Prishtinës, shkollave në kryeqytet dhe Qendrës Studentore, të martën pritet të nisin protestat dhe grevat, duke kërkuar paga 350 euro. Kërkesat e tyre janë rritja e pagave dhe zbatimi i ligjit të punës, marrëveshjes kolektive etj. Ata kërkojnë kushte më të mira të punës dhe ...

Më shumë...

Phillips: Prioriteti i Shqipërisë duhet të përqendrohet në forcimin e lidhjeve me ato vende ku jetojnë shqiptarët

David Phillips: Prioritetet dhe pozicionimi i Shqipërisë duhet të përqendrohet në forcimin e lidhjeve me ato vende ku jetojnë shqiptarët

Krijimi i të ashtuquajturit  “Shengenit ballkanik” mori një goditje kur Mali i Zi bëri të ditur se nuk do të marrë pjesë. Arsyeja e këtij refuzimi ka të bëjë me rëndësinë që ky shtet i jep BE-së. Por, Mali i Zi bëri të ditur se do të vazhdojë të jetë ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Demarkacioni është punë e kryer dhe mund të shqyrtohet vetëm nëse Mali i Zi ka vullnet për këtë çështje

Isa Mustafa: Demarkacioni është punë e kryer dhe mund të shqyrtohet vetëm nëse Mali i Zi ka vullnet për këtë çështje

Përplasje mendimesh ka pasur ndërmjet Albin Kurtit të Vetëvendosjes dhe Isa Mustafës të LDK-së për shkak të demarkacionit, për të cilin Mustafa thotë se është punë e përfunduar. Me hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend, Vetëvendosje nuk arriti ta ndalë demarkacionin me Malin e Zi. Por për rishikimin e kësaj ...

Më shumë...

Sot shënohet ditëlindja e heroit të Kosovës, gjeneralmajor Luan Haradinajt

Sot shënohet ditëlindja e heroit të Kosovës, gjeneralmajor Luan Haradinajt

Heroi i kombit,  Luan Haradinaj ka lindur më 17 nëntor 1973 në fshatin Gllogjan të Rekës, përkatësisht të Deçanit. Shkollën fillore e kreu në fshatin Irzniq, ndërsa shkollën e mesme përkatësisht gjimnazin “Vëllezërit Frashëri” në Deçan. Pas kryerjes së shkollës së mesme Luan Haradinaj regjistrohet në Fakultetin e Edukatës Fizike ...

Më shumë...

Albin Kurti i rithekson zotimet për mërgatën gjatë një takimi të tij më bashkatdhetarë në Bruksel

Albin Kurti i rithekson zotimet për mërgatën gjatë një takimi të tij më bashkatdhetarë në Bruksel

Një numër i madh bashkatdhetarëve tanë që jetojnë në Bruksel kanë pritur kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtin. Në këtë takim ai ka ritheksuar edhe një herë zotimet për mërgatën të cilat do të realizohen nga qeverisja e ardhshme. “Nga lehtësimi i votimit e deri të krijimi dhe mundësimi i kushteve ...

Më shumë...

James Hooper: Nuk mund të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Kosovës dhe Serbisë pa shkëmbime territoriale

James Hooper

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit dhe analisti, James Hooper, tha se një marrëveshje Kosovë-Serbi ekziston, por vështirësia është te zbatimi i saj. Hooper, tha se nuk mund të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Kosovës dhe Serbisë pa shkëmbime territoriale. Nuk e di se ...

Më shumë...