kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 21)

Lajmet

Haradinaj: Kosova përkrahë sulmet e fundit mbrojtëse ndaj Kata’ib Hizbollah të udhëhequra nga ShHBA në Irak dhe Siri

Haradinaj: Kosova përkrahë sulmet e fundit mbrojtëse ndaj Kata’ib Hizbollah të udhëhequra nga ShHBA në Irak dhe Siri

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova rreshtohet krah Amerikës në sulmet e fundit mbrojtëse në Irak e Siri.  Haradinaj ka thënë se Kosova është e palëkundur në luftën kundër terrorizmit e udhëhequr nga SHBA-të dhe përkushtohet në mbrojtjen e lirisë dhe demokracisë. “Kosova përkrahë sulmet e fundit mbrojtëse ...

Më shumë...

Konjufca: Do të bëhet më shumë në zbardhjen e fatit të personave të pagjetur dhe do të jetë kusht për Serbinë në dialog

Konjufca: Do të bëhet më shumë në zbardhjen e fatit të personave të pagjetur dhe do të jetë kusht për Serbinë në dialog

Familjarë të personave të pagjetur kanë vendor kurora lulesh sot pranë obeliskut të personave të zhdukur në sheshin e Prishtinës. Ata kanë kërkuar që ndërkombëtarët t’i bëjnë presion Serbisë në mënyrë që kjo e fundit të tregojë se ku ndodhen më të dashurit e tyre të zhdukur në luftën e ...

Më shumë...

Për herë të tretë kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ftohet për takim nga kryetrari i shtetit, Hashim Thaçi

Për herë të tretë kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ftohet për takim nga kryetrari i shtetit, Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar një tjetër ftesë, për herë të tretë, kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Kreu i shtetit kërkon që Kurti ta takojë atë nesër në ora 10:00 në kabinetin e tij. “Me qëllim të funksionalizimit sa më të shpejtë të të institucioneve të ...

Më shumë...

Kryetari i Hanit të Elezit, Rufki Suma ndanë mirënjohje disa personaliteteve për kontributin dhe bashkëpunimin shumë vjeçar

Komuna e Hanit të Elezit ndanë mirënjohje për personalitete të ndryshme për kontributin dhe bashkëpunimin disa vjeçar

Sot kryetari i komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma,  ndau mirënjohje për personalitete të caktuara lidhur me kontributin dhe bashkëpunimin disa vjeçar me ta. Me këtë rast u nderuan me mirënjohje Shaban Çupi,  veprimtar i çështjes kombëtare dhe i burgosur politikë, me motivacion për promovimin e vlerave të trashëgimisë ...

Më shumë...

Thaçi: Veteranët e luftës së UÇK-së, dëshmorët dhe heronjtë e saj, janë shembull i sakrificës sublime për liri

Thaçi: Veteranët e luftës së UÇK-së, dëshmorët dhe heronjtë e saj, janë shembull i sakrificës sublime për liri

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, i ka uruar të gjithë veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për Ditën e Veteranit. Ai ka thënë se veteranët e luftës së UÇK-së, dëshmorët e rënë, janë shembull i sakrifikës sublime për atdhe. “Në këtë 30 dhjetor, si në çdo fundvit tjetër, i nderojmë ...

Më shumë...

Bashkim Ramosaj: Deklarata e Vuçiqit, në thelb kur analizohet është e njëjta me atë të Millosheviqit

Bashkim Ramosaj: Deklarata e Vuçiqit, në thelb kur analizohet është e njëjta me atë të Millosheviqit

Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka reaguar pas deklaratave të kryetarit të Serbisë, lidhur me Manastirin e Deçanit, duke thënë se deklarata e Vuçiqit, në thelb kur analizohet është e njëjta me atë të Millosheviqit. Ai duke komentuar deklaratën ku Vuçiq thotë se “ti ruajmë shenjtorët serb”, ka ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: UÇK e fitoi luftën kundër Serbisë por e humbi betejën kundër spiunëve dhe tradhtarëve të kombit

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Luftëtari i UÇK-së, Nexhmi Lajçi, nga OVL e UÇK-së, në Dukagjin, ka shkruar për 30 dhjetorin, Ditën e Veteranit të UÇK-së, ditë të cilën pas shumë padrejtësive të mëdha dhe robërisë gati njëqind vjeçare Kosova dhe populli i saj janë të lirë ashtu siç e ka merituar. Ai thotë së ...

Më shumë...

Pacolli – Vuçiqit: Kosova ofron mbrojtje të madhe për objektet fetare, çka Kisha Ortodokse Serbe nuk e ka as në Serbi

Pacolli - Vuçiqit: Kosova ofron mbrojtje të madhe për objektet fetare, çka Kisha Ortodokse Serbe nuk e ka as në Serbi

Shefi i diplomacisë së Kosovës në detyrë, Behxhet Pacolli ka kritikuar ashpër deklarimin e kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe politikanëve të tjerë serbë mbi kishat dhe manastiret ortodokse serbe në vendin tonë, duke thënë se Kosova ofron mbrojtjen më të madhe për objektet fetare, diçka që Kisha Ortodokse Serbe ...

Më shumë...

Sot përkujtohet 28 vjetori i sulmit të parë ndaj familjes Jashari dhe rezistenca heroike e kësaj familje emblematike

Sot përkujtohet 28 vjetori i sulmit të parë ndaj familjes Jashari dhe rezistenca heroike e kësaj familje emblematike të kombit

Sot përkujtohet 28 vjetori i rezistencës së familjes emblematike të kombit, familjes Jashari kundër sulmit të forcave serbe. 28 vite më parë, më 30 dhjetor të vitit 1991, forca të shumta serbe fillojnë një sulm të armatosur ndaj familjes Jashari në Prekaz por pas një rezistence të fuqishme të kësaj ...

Më shumë...

Sot shënohet Dita e Veteranit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Sot shënohet Dita e Veteranit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Sipas ligjit për veteranët e luftës së UÇK-së, Dita e Veteranit shënohet më 30 dhjetor, për të përkujtuar sakrificën, angazhimin dhe kontributin e veteranëve për sjelljen e lirisë dhe pavarësisë për popullin e Kosovës. Më 30 dhjetor 1991 filloi përballja e familjes Jashari me forcat ushtarake serbe në Prekaz, ku ...

Më shumë...

Isa Mustafa e përgënjeshtron Albin Kurtin, thotë LDK nuk e ka refuzuar por ka vlerësuar se i takon kryetari i Kuvendit

Isa Mustafa: Tani koalicioni qeverisës mund të arrihet vetëm me vullnetin e Lëvizjes Vetëvendosje

Në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, kryetari i kësaj partie Albin Kurti ndër të tjera deklaroi sa i përket postit të kryetarit të Kuvendit: “U ofruam edhe postin e kryetarit të Parlamentit si një kompromis për të arritur marrëveshjen por edhe për të ndarë dhe balancuar pushtetin. ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje: Në janar të vitit 2020 do të vazhdojmë me përpjekjet për formimin e një koalicioni me LDK-në

Lëvizja Vetëvendosje: Në janar të vitit 2020 do të vazhdojmë me përpjekjet për formimin e një koalicioni me LDK-në

Pretendenti për formimin e qeverisë, njëherësh kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka deklaruar se në janar të vitit 2020 do të vazhdohet me përpjekjet për formimin e një koalicioni me LDK-në. Ai në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Vetëvendosjes, tha se 80 ditë nuk kanë arritur formimin e ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj thotë së mirë për Kosovën do të ishte dështimi i Kurtit dhe mos të krijimi i Qeverisë nga ai

Haradinaj: Kosova përkrahë sulmet e fundit mbrojtëse ndaj Kata’ib Hizbollah të udhëhequra nga ShHBA në Irak dhe Siri

Kryeministri në detyrë dhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj duke e quajtur sërish Albin Kurtin mashtrues, ka deklaruar se ai çdoherë ka bërë politikë dhe ka punuar për të qenë vet kauza dhe nuk e ka qëllimin t’i krijojë institucionet. Haradinaj i bëri këto komente në ...

Më shumë...

Albin Kurti i quan kërcënim dy ftesat e njëpasnjëshme të kryetarit Thaçi për takimin konsultativ dhe mandatim

Lëvizja Vetëvendosje e propozon kryetarin e saj Albin Kurti, si mandatar për formimin e Qeverisë së Kosovës

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti para takimit më Këshillin e partisë ka folur për media. Kurti e ka quajtur kërcënim dy ftesat e njëpasnjëshme të kryetarit Thaçi për takimin konsultativ për caktimin e mandatarit për formimin e Qeverisë. Ai ka thënë se takimi do të ndodhë, por se kur ...

Më shumë...

Në Kosovën Lindore kërkohet që Serbia ta ndjek shembullin e Malit të Zi, për lejimin e përdorimit të flamurit shqiptar

Shqiptarët e Kosovës Lindore kërkojnë që Serbia ta ndjek shembullin e Malit të Zi, për lejimin e përdorimit të simboleve kombëtare

Shqiptarët e Kosovës Lindore kërkojnë që Serbia të ndryshojë ligjin, të mos mbetet i vetmi shtet që nuk respekton të drejtën dhe lirinë e përdorimit të simboleve kombëtare. Këtë kërkesë e ka bërë kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në këtë trevë Ragmi Mustafa, pasi Kuvendi i Malit të Zi ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Sot e kujtojmë heroin e Kosovës, vizionarin dhe atdhetarin e dëshmuar, Mehë Uka

Kryetari Thaçi: Sot kujtojmë heroin e Kosovës, vizionarin dhe atdhetarin e dëshmuar, Mehë Uka

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka kujtuar Heroin e Kosovës, Mehë Ukën, të cilit para 23 vjetësh i ishte inskenuar vrasja aksidentale në një pritë nga forcat serbe. Ai tha se Uka ishte vizionar dhe atdhetar i dëshmuar. “Sot kujtojmë heroin e Kosovës, Mehë Ukën, të cilit para 23 vjetësh ...

Më shumë...