kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 23)

Lajmet

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi në prag të 28 Nëntorit, nderon me titullin “Hero i Kosovës” tetë dëshmorë nga Hasi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në prag të 28 Nëntorit, ka nderuar me titullin “Hero i Kosovës” tetë dëshmorë nga Hasi

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në prag të 28 Nëntorit, ka nderuar me titullin “Hero i Kosovës” tetë dëshmorë nga Hasi. Lajmin e ka bërë me dije nëpërmjet një postimi në rrjetin social ish-deputeti i PDK-së, Nezir Çoçaj. “Në vigjilje të festave të Nëntorit, shkëlqesia e tij presidenti i ...

Më shumë...

PZAP e hedhë poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e 392 pakove me fletëvotime të ardhura nga diaspora

PZAP e hedhë poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e 392 pakove me fletëvotime të ardhura nga diaspora

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka hedhur poshtë kërkesën e Lëvizjes Vetëvendosjes për numërimin e 392 pakove me fletëvotime të dorëzuara me postë nga votuesit jashtë Kosovës. Kjo parti kishte kërkuar nga PZAP-i që ta urdhërojë KQZ-në që të bëjë verifikimin dhe numërimin e 392, pakove dhe fletëvotime të dorëzuara ...

Më shumë...

Të mërkurën FSK-ja shënon ditën e saj, me një ceremoni në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë

Të mërkurën FSK-ja shënon ditën e saj, me një ceremoni në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë

Forca e Sigurisë së Kosovës sivjet do të shënojë Ditën e Forcës me flamuj e emblema të reja për secilën njësi. Ato janë dekretuar nga kryetari i Kosovës dhe të mërkurën ushtarët e FSK-së do të parakalojnë për herë të parë me mandat të ri ushtarak. Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant ...

Më shumë...

Iniciativa Qytetare e Shtimes e formuar dy vite më parë i bashkohet Lëvizjes Vetëvendosje

Iniciativa Qytetare e Shtimes e formuar dy vite më parë i bashkohet Lëvizjes Vetëvendosje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka bërë me dije se Iniciativa Qytetare e Shtimes i është bashkuar kësaj lëvizje. Ai ka treguar se kjo Iniciativë u formua nga një grup intelektualësh në vitin 2017 që për synimin kishin t’i jepnin fund politikave korruptive të qeverisjes lokale në Shtime dhe një ...

Më shumë...

Kosova ka një deficit vjetor tregtar që arrin në tre miliardë apo 44.6 për qind të Produktit të Brendshëm Bruto

Kosova ka një deficit vjetor tregtar që arrin shifrën e rreth tre miliardë apo 44.6 për qind të Produktit e Brendshëm Bruto

Kosova ka një deficit vjetor tregtar që arrin shifrën e rreth tre miliardë eurove apo 44.6 për qind të Produktit e Brendshëm Bruto. Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës për vitin e kaluar, vlera e importit të produkteve të huaja në vendin tonë kishte arritur shifrën mbi tre ...

Më shumë...

Jetlir Zyberaj: Koalicioni NISMA-Aleanca Kosova e Re, përfundimisht do të jetë pjesë e Kuvendit të Kosovës

Jetlir Zyberaj: Koalicioni NISMA-Aleanca Kosova e Re, përfundimisht do të jetë pjesë e Kuvendit të Kosovës

Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit të Jashtëm në detyrë, Behxhet Pacolli ka thënë se koalicioni Nisma Socialdemokrate-Aleanca Kosova e Re, përfundimisht do të jetë pjesë e Kuvendit të Kosovës. Ai nëpërmjet një postimi ka falënderuar më shumë se 42 mijë qytetarë të Republikës së Kosovës, të cilët e kanë votuar ...

Më shumë...

Haradinaj: Nëse Albin Kurti dhe Vjosa Osmani gabojnë dhe e largojnë taksën do të jetë e pafalshme për ta

Haradinaj: Nëse Albin Kurti dhe Vjosa Osmani gabojnë dhe e largojnë taksën do të jetë e pafalshme për ta

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj thotë se nëse Albin Kurti dhe Vjosa Osmani e bëjnë një gabim të tillë do të ishte e pafalshme dhe se me ata do të talleshin bashkësia ndërkombëtare e Serbia, ndërsa shton se heqja e taksës është ekuivalent me Gjykatën Speciale. Haradinaj thekson se plotë ...

Më shumë...

Në QNR sot pritet të përfundojë procesi i rinumërimit të 1,400 vendvotimeve për të cilat kishte vendosur PZAP

Në QNR sot pritet të përfundojë procesi i rinumërimit të 1,400 vendvotimeve për të cilat kishte vendosur PZAP

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve sot pritet të përfundojë procesi i rinumërimit të 1,400 vendvotimeve për të cilat kishte vendosur Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. Kështu ka bërë të ditur dje zëdhënësi i KQZ-së,Valmir Elezi në prag të përfundimit të këtij procesi. Ndryshe, procesi i rinumërimit ka filluar ...

Më shumë...

Në Gjonaj të Hasit, zbulohet busti i dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Reshat Çoçaj

Në Gjonaj të Hasit, zbulohet busti i dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Reshat Çoçaj

Sot në Gjonaj të Hasit, zbulohet busti i dëshmorit Reshat Çoçaj. Zbulimi i bustit bëhet me rastin e festave të nëntorit. Aktiviteti mbahet në Qendrën Kulturore “Reshat Çoçaj” në Gjonaj dhe fillon në orën 11:00. “Me këtë rast do të mbahet edhe një fjalim rasti, ku do të flitet për ...

Më shumë...

Kurti: Kosova nuk ka nevojë për Gjykatën Speciale, ajo është bërë për të mbuluar dështimin e UNMIK-ut dhe EULEX-it

Kurti: Kosova nuk ka nevojë për Gjykatën Speciale, ajo është bërë për të mbuluar dështimin e UNMIK-ut dhe EULEX-it

Kritika të shumta ka adresuar Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti ndaj faktorit ndërkombëtar sa i përket sistemit të drejtësisë në Kosovë. Ai  ka thënë se përgjatë këtyre 20 vjetëve, nuk është vërejtur ndonjë gjë konkrete në lidhje me këtë. Në konferencën e organizuar nga Fondacioni “Geoffrey Nice” dhe Qendra për ...

Më shumë...

Weber: Nga tavolina e bisedimeve të largohet çdo negociatë që implikon ndarje apo shkëmbim të territoreve

Bodo Weber: Nga tavolina e bisedimeve të shmanget çfarëdo negociate që implikon ndarje apo shkëmbim të territoreve

Çfarëdo nisme rajonale duhet të krijojë terren për anëtarësim të plotë dhe të sigurojë perspektivë të qartë evropiane për Ballkanin Perëndimor, ka thënë eksperti gjerman për Ballkanin, Bodo Weber. Teksa i ka komentuar zhvillimet e fundit rreth mini-Shengenit dhe refuzimin e Kosovës që t’i bashkohet atij, Weber ka deklaruar se ...

Më shumë...

Procesi i certifikimit të rezultatit final të zgjedhjeve të 6 tetorit pritet të shtyhet për një afat të pacaktuar.

Pritet që KQZ të procedojë sot me certifikimin e rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit

Procesi i certifikimit të rezultatit final të zgjedhjeve të 6 tetorit pritet të shtyhet për një afat të pacaktuar. Kjo procedurë ka stagnuar jo për faktin se në Komisionin Qendror Zgjedhor, këtë muaj kanë arritur edhe disa pako me fletëvotime nga diaspora. Janë gjithsejtë 392 pako që raportohet të kenë ...

Më shumë...

U përurua libri publicistik, “Feniks në Kalvar” dhe përmbledhja poetike, “Atdheu e poeti”, të autorit, Martin Çuni

U përurua libri publicistik, “Feniks në Kalvar” dhe përmbledhja poetike, “Atdheu e poeti”, të autorit, Martin Çuni

Sot në orën 14.00 në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, janë përuruar,  libri publicistik dokumentar: “Feniks në Kalvar”,  dhe  përmbledhja  poetike, “Atdheu e poeti”, të shkrimtarit, poetit dhe publicistit,  Martin Çuni. Në fjalën e tij para të pranishmëve në përurim, drejtori i Radios, Kosova e Lirë Ahmet ...

Më shumë...

Haradinaj: Heqja e taksës do të ishte gabim i madh me të cilin do të tallej Serbia dhe bashkësia ndërkombëtare

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e kujton 111 vjetorin e Kongresit të Alfabetit të gjuhës shqipe

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka thënë se heqja e taksës do të ishte gabim i madh me të cilin do të tallej Serbia dhe bashkësia ndërkombëtare. Nëse Albin Kurti dhe Vjosa Osmani, e bëjnë një gabim të tillë, kjo do të ishte e pafalshme sepse heqja e taksës është ...

Më shumë...

Autoritetet e larta vlerësuan lartë kontributin e heronjve Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

Autoritetet më të larta të vendit, kryetari, Hashim Thaçi, kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj dhe ish kryetari Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli kanë vlerësuar lartë kontributin e heronjve Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani. Kryetari, Hashim Thaçi ka theksuar se këta heronj qysh në rininë e tyre ...

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës u bënë homazhe për heronjtë Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

Në Kuvendin e Kosovës autoritetet më të larta të vendit, personalitete dhe qytetar të shumtë  bënë homazhe për heronjtë Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani, me rastin e rivarrimit të trupave të tyre. Homazhet filluan prej orës 10.00. Më pastaj u mbajt akademi përkujtimore kushtuar jetës dhe ...

Më shumë...