Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 23)

Lajmet

Avokatët e Jakup Krasniqit, Hashim Thçit, Kadri Veselit e Rexhep Selimit apeluan në Gjykatën e Apelit për lirim nga paraburgimi

Kryetarja e Dhomave të Specializuara, Ekaterina Trendafilova, sot për herë të parë do të vizitojë Kosovën

Gjyqtari i Procedurës Paraprake i Gjykatës Speciale Nicolla Giju, kishte refuzuar kërkesën e mbrojtjes së Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit për lirim nga paraburgimi. Pas një zhvillimi të tillë në Hagë, avokatët e tyre  kanë apeluar një vendim të tillë të francezit në Gjykatën e Apelit. ...

Më shumë...

Gjykatësi i Procedurës Paraprake ka kërkuar dëgjimin edhe të një dëshmitari në lëndën penale kundër Salih Mustafës

Salih Mustafa

Gjykatësi i Procedurës Paraprake Nikolas Gyju, urdhëroi Zyrën e Prokurorit të Specializuar që deri më 15 shkurt 2021, të dorëzojë dosjen paraprake si edhe listën e dëshmitarëve dhe provave materiale të propozuara, meqë ka bërë të ditur se mund të shtojë një dëshmitar shtesë në listën e dëshmitarëve për çështjen ...

Më shumë...

Fatmir Limaj në Gjilan: Kujdes mos e lini Kosovën në duart e atyre, të cilët e lanë Kosovën në luftë dhe ikën prej saj

Fatmir Limaj në Gjilan: Kujdes mos e lini Kosovën në duart e atyre, të cilët e lanë Kosovën në luftë dhe ikën prej saj

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka takuar sot qytetarët e Gjilanit, të cilëve u ka bërë thirrje që të kenë kujdes në duar të kujt e lënë vendin. Fatmir Limaj, ka takuar sot qytetarët e Gjilanit, të cilëve u ka bërë thirrje që të kenë kujdes në duar të ...

Më shumë...

Gjatë ditës së sotme pritet që në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve të arrijnë pakot e para me votat e mërgatës

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve sot pritet të nis procesi i rinumërimit të dymbëdhjetë vendvotimeve

Zyra për Regjistrimin e Partive Politike dhe Certifikim e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka njoftuar se do të pranojnë sot pakot e para të supozuara me fletëvotime. Këto pako janë nga DHL dhe pritet të arrijnë në Kosovë në orën 15:00. “Këto pako të përcjellura nga Policia e Kosovës, pastaj ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Vjosa Osmani nuk është frymëzuar nga LDK-ja kur ka thënë se Albin Kurti është sikur Hugo Çevezi

Isa Mustafa: Vjosa Osmani nuk është frymëzuar nga LDK-ja kur ka thënë se Albin Kurti është sikur Hugo Çevezi

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, duke iu referuar deklaratës së Vjosa Osmanit për krahasimin që i ka bërë Albin Kurtit me Hugo Çavezin ka sqaruar se në deklaratat e LDK-së as të tijat, nuk ka pasur krahasime e cilësime  tilla. Ato nuk i gjeni dot  në asnjë deklaratë të LDK-së ...

Më shumë...

IKSHPK raporton për 321 raste të reja me virusin korona ndërsa sot janë shëruar 313 pacientë të tjerë

IKSHPK raporton për 321 raste të reja me virusin korona ndërsa sot janë shëruar 313 pacientë të infektuar ditë më parë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bëri të  ditur se gjatë 24 orëve të fundit, një person ka vdekur dhe janë regjistruar 321 raste të reja me coronavirus në Kosovë. Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2 mijë e ...

Më shumë...

Kandidati për deputet nga AAK, Haxhi Shala takon aktivistët në Brekoc të Gjakovës dhe në Drenoc të Malishevës

Kandidati për deputet nga AAK-së, Haxhi Shala takon aktivistët në Brekoc të Gjakovës dhe Drenocit të Malishevës

Kandidati për deputet nga radhët e AAK-së, Haxhi Shala, ka zhvilluar disa aktivitete zgjedhore me banorët e Brekocit të Gjakovës dhe me banorët e Drenocit të Malishevës. Këtë e ka bërë të ditur, Haxhi Shla përmes një postimi në rrjetin social. “Edhe sonte, Drenoci tregoi mobilizim dhe mbështetje për zgjedhjet ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Pikë e programit për shtetndërtim janë edhe Fondet Mbështetëse që kthehen në investime

Behxhet Pacolli thotë së ka humbur shumë njerëz nga partia e tij për shkak se ka votuar Kurtin si kryeministër

Kreu i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli thotë se një nga programet e koalicionit LDK-AKR për shtetndërtim, janë Fondet Mbështetëse. Sipas tij, çdo investim kthehet dhe kjo është baza e zhvillimit. Një nga pikat e programit për shtetndërtim janë edhe Fondet Mbështetëse. Çdo investim kthehet. Kjo është baza e ...

Më shumë...

KQZ aprovon formularët e rezultateve të zgjedhjeve pa emrat e kandidatëve të pacertifikuar

KQZ aprovon formularët e rezultateve të zgjedhjeve pa emrat e kandidatëve të pacertifikuar

Janë aprovuar formularët e rezultateve të zgjedhjeve të 14 shkurtit pa emrat e kandidatëve të pacertifikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Kjo ka shkaktuar reagime nga përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje në KQZ. Anëtari i KQZ-së, Alim Rama nga Vetëvendosje ka reaguar në lidhje me këtë duke thënë se mund të ...

Më shumë...

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj paralajmëron kthimin e normalitetit në vend gjatë muajve qershor dhe korrik

Armend Zemaj paralajmëron kthimin e normalitetit në vend gjatë muajve qershor dhe korrik

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se pas ardhjes së vaksinës anti-Covid, normaliteti në vend do të kthehet në muajt qershor dhe korrik. Zemaj, gjatë një vizite në Spitalin e Vushtrrisë, ka thënë se presin që gjatë këtij viti të angazhohen 1000 persona staf i mesëm në ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Si garancë të sigurisë për investime të huaja do ta anëtarësojmë Kosovën në NATO

Ramush Haradinaj: Si garancë të sigurisë për investime të huaja do ta do ta anëtarësojmë Kosovën në NATO

Kandidati për kryetar të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se programi që Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka ofruar për qytetarët garanton ringjalljen ekonomike dhe zhvillim të qëndrueshëm ekonomik përmes krijimit të fondit prej 1 miliard euro. Ai ka thënë se kjo do të jetë agjendë kryesore e ...

Më shumë...

Avdullah Hoti: Kosova është vendi i parë në rajon me Marrëveshje për Nxitjen e Investimeve me DFC-në

Avdullah Hoti: Sulmi ndaj Nikolla Rashiqit, duhet të trajtohet dhe hetohet nga organet kompetente të drejtësisë

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka dhënë detaje rreth marrëveshjes për nxitje të investimeve mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kosovës. Përmes një postimi në rrjetin, Hoti ka thënë se Kosova është vendi i parë në Ballkanin Perëndimor me Marrëveshje për Nxitjen e Investimeve me DFC-në. Hoti ka deklarar ...

Më shumë...

Joe Biden: Amerika ende është në krizë dhe larg kapërcimit të krizës ku ka rënë për shkak të pandemisë

Joe Biden: Amerika ende është në krizë dhe larg kapërcimit të krizës ku ka rënë për shkak të pandemisë

Amerika është ende në vështirësi të mëdha, larg kapërcimit të krizës ku ka rënë për shkak të pandemisë, thotë kryetari amerikan, Joe Biden. “Ne jemi në një moment shumë kritik, afër një pike thyerje”, paralajmëroi ai në lidhje me gjendjen e ekonomisë dhe situatën e vështirë në të cilën jetojnë ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Partnerët tanë ndërkombëtarë duhet ta kuptojnë se nuk mund të mbesim 20 vjet jashtë OKB-së

Enver Hoxhaj: Partnerët tanë duhet ta kuptojnë se nuk mund të mbesim 20 vjet jashtë OKB-së

Kandidati i PDK-së për kryeministër, Enver Hoxhaj ka kritikuar ndërkombëtarët. Thotë se Kosova duhet pranuar në OKB. “Bashkësia ndërkombëtare nuk ka mbërri deri më tash që të ofrojë atë që do të duhej të ofronte në kuadër të anëtarësimit të Kosovës në OKB’, tha Hoxhaj. “Në duhet të shohim se ...

Më shumë...

22 vjet nga Konferenca e Rambujesë e cila solli bombardimin e Serbisë nga NATO-ja

20 vjet më parë, Konferenca e pasuksesshme e Rambujesë, solli bombardimin e Serbisë nga NATO-ja

Para 22 viteve, më 6 shkurt të vitit 1999 i filloi punimet Konferenca e Rambujesë. Ky takim, i cili u mbajt në afërsi të Parisit të Francës, synoi zgjidhjen e krizës në Kosovë. Iniciues të konferencës, që zgjati deri më 23 shkurt ishte Grupi i Kontaktit, ndërsa ndërmjetës ishin Christopher ...

Më shumë...

Kandidati i PDK-së për deputet, Xhavit Haliti e prezanton projektin e rimëkëmbjes në Raushiq dhe Lybeniq

Kandidati i PDK-së për deputet, Xhavit Haliti e prezanton projektin e rimëkëmbjës në Raushiq dhe Lybeniq

Banorët e Raushiqit dhe Lybeniqit të Pejës mbeten besnik të vizionit për shtet të themeluesit të UÇK-së, Xhavit Haliti. Në tubimin elektoral, të mbajtur të premten, ata i konfirmuan Halitit se edhe kësaj radhe do ta mbështesin në garën për deputet të Kuvendit të Kosovës. Me maturi. Drejtë finales, kauzë ...

Më shumë...