mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 22)

Lajmet

Glauk Konjufca thotë se Lëvizja Vetëvendosje nuk do të pranojë kushte nga Lista Serbe për formulën qeverisëse

Glauk Konjufca thotë se Lëvizja Vetëvendosje nuk do të pranojë kushte nga Lista Serbe për formulën qeverisëse

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur rreth mundësisë së përfshirjes së Listës Serbe në qeverinë e re. Ai ka thënë se nuk do të pranojnë kushte nga Lista Serbe për formulën qeverisëse. “Nuk mendoj që koalicioni me Listën Serbe është një lloj kushti pa të cilit nuk bëhet ...

Më shumë...

Lutfi Haziri emërohet shef i ekipit negociator të LDK-së për bisedimet për koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje

Lutfi Haziri emërohet shef i ekipit negociator të LDK-së për bisedimet për koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje

Lutfi Haziri është emëruar shef i ekipit negociator të LDK-së për bisedimet me Lëvizjen Vetëvendosje lidhur me koalicionin qeveritar. Emërimi i Hazirit në krye të këtij ekipi është bërë nga kryetari i kësaj partie, Isa Mustafa. Haziri do t’i prijë negociatave nga sot e tutje, teksa grupet punuese do të drejtohen nga ...

Më shumë...

Bilall Sherifi thotë se koalicioni Nisma-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhje prej 5.017 për qind të votave

Bilall Sherifi thotë se koalicioni Nisma-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhje prej 5.017 për qind të votave

Sekretari i përgjithshëm i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka thënë se koalicioni Nisma-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhje prej 5 për qind. “Nisma Socialdemokrate i ka votat e mjaftueshme për në Kuvend me 5.017 për qind”, thënë ai në një paraqitje televizive.

Më shumë...

Investimet e KEK-ut në projektet e ambientit

Investimet e KEK-ut në projektet e ambientit

Me qëllim të rritjes së kujdesit për ambientin në Korporatën Energjetike të Kosovës do të investohen edhe disa milionë euro.  Janë 76 milionë euro që do të shkojnë në ndërrimin e elektrofiltrave të Termocentralin Kosova B.  Me përfundimin e projektit për ndërrimin e elektrofiltrave, KEK-u nga viti 2021 do të ...

Më shumë...

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini takohet nesër në Bruksel me liderët e Ballkanit Perëndimor

Federica Mogherini

Nënkryetarja e Komisionit Europian dhe përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini do të takohet nesër në Bruksel me liderët e Ballkanit Perëndimor. Bëhet e ditur se ky do të jetë një takim lamtumirës i saj dhe në format joformal. Raportohet se në këtë darkë do ...

Më shumë...

PZAP ka refuzuar ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje për numërimin e fletëvotimeve të diasporës

​PZAP

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka refuzuar ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje për numërim të fletëvotimeve të diasporës që kanë arritur pas afatit të paraparë. Kështu ka bërë të ditur kryesuesi i Sekretariatit në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, Mul Desku. Lëvizja Vetëvendosje ka paraqitur ankesën e saj në ...

Më shumë...

Edi Rama: Një nga shembujt më flagrantë për mungesën e kapacitetit për të mbajtur fjalën nga BE është rasti i Kosovës

Edi Rama: Një nga shembujt më flagrantë për mungesën e kapacitetit për të mbajtur fjalën nga BE është rasti i Kosovës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama si duket ka ndërruar qëndrim sa i përket zgjidhjes së konfliktit në mes të Kosovës e Serbisë. Rama derisa ka folur në konferencën “Politika Amerikane në Ballkanin Perëndimor” për marrëdhëniet e Shqipërisë me Amerikën, ka dhënë edhe disa vërejtje ndaj BE-së, sa i përket konfliktit ...

Më shumë...

​PZAP vendos për fletëvotimet e diasporës që kanë arritur me vonesë por këtë vendim nuk e bën publik

​PZAP vendos për fletëvotimet e diasporës që kanë arritur me vonesë por që ky vendim nuk është bërë publik

​Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka vendosur për fletëvotimet jashtë Kosovës që kanë arritur pas afatit të paraparë, por që ky vendim nuk është bërë publik. Lëvijza Vetëvendosje ka paraqitur ankesën e saj në Gjykatën Supreme përmes të cilës kanë kërkuar numërim të 4 mijë e 639 votave të ...

Më shumë...

Server: Francës dhe Holandës duhet t’i vijë turp për mënyrën se si vepruan me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Daniel Serwer: Një marrëveshje e mirë për Kosovën do të ishte ajo që ruan integritetin territorial të vendit

Eksperti amerikan për Ballkanin, Danilel Server i pranishëm në konferencën “Politika Amerikane në Ballkanin Perëndimor” ka thënë se Francës dhe Holandës duhet t’i vijë turp për mënyrën se si vepruan me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave. “Kur erdha këtu 22 vite më parë vendi ishte në ...

Më shumë...

Haradinaj: Kosova do të mbetet partner i besueshëm në rreshtin e Koalicionit Global Kundër Terrorizmit

Haradinaj i përkujton 14-të ushtarët britanik të KFOR-it që kanë humbur jetën gjatë shërbimit në Kosovë

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka thënë se vrasja e udhëheqësit të grupit militant të Shtetit Islamik Abu Bakr al-Baghdadi është moment historik drejt fitores ndaj terrorizmit. Haradinaj ka thënë se Kosova do të mbetet partner i besueshëm dhe qëndron e paluhatur në rreshtin e Koalicionit Global Kundër Terrorizmit, nën ...

Më shumë...

ASK: Regjistrimi i popullsisë kërkon angazhim edhe të institucioneve tjera sepse është proces i madh dhe i komplikuar

ASK: Regjistrimi i popullsisë kërkon angazhim edhe të institucioneve tjera sepse është proces i madh dhe i komplikuar

Agjencia e Statistikave të Kosovës  ka organizuar sot konferencën “Java e Regjistrimit te Popullësise 2021”. Gjatë hapjes, kryeshefi ekzekutiv i ASK-së, Isa Kastrati ka thënë se përgatitjet për regjistrimin e popullsisë kanë filluar dy vite me parë, shkruan arbresh.into. “Regjistrimi i popullsisë është jashtëzakonisht i rëndësishëm për një vend. ASK ...

Më shumë...

Trump i kërcënon vendet evropiane se do t’ua lëshojë në kufij luftëtarët e ISIS-it, nëse ato nuk i riatdhesojnë ata

Trump i kërcënon vendet evropiane se do t’ua lëshojë në kufij luftëtarët e ISIS-it, nëse ato nuk i riatdhesojnë ata nga kampet e Sirisë

Kryetari i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i ka kërcënuar vendet evropiane se do t’ua lëshojë në kufij luftëtarët e ISIS-it, nëse qeveritë e tyre nuk fillojnë t’i riatdhesojnë ata nga kampet e Sirisë. Duke folur në konferencën për vrasjen e liderit të ISISI-it, Abu Bakr al-Baghdadi, kryetari amerikan tha ...

Më shumë...

Hysni Gucati: Albin Kurti kishte thënë se kur të bëhet kryeministër do ta shfuqizonte Gjykatën Speciale

Hysni Gucati: Albin Kurti ka thënë në Parlament se kur të bëhet kryeministër do ta shfuqizojë Gjykatën Speciale

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati, ka kërkuar nga pretendenti kryesor për postin e kryeministrit, Albin Kurti, që ta mbajë premtimin e dhënë dikur për Gjykatën Speciale. “Kurti ka thënë në Parlament se kur të bëhet kryeministër do ta shfuqizojë Gjykatën Speciale. Ai do ta ketë ...

Më shumë...

PZAP sot merr vendim për numërimin e 5 mijë votave të diasporës, të cilat kishin arritur në Kosovë me vonesë

PZAP sot e merr vendim për numërimin e rreth 5 mijë votave të diasporës, të cilat kishin arritur në Kosovë me vonesë

Gjykata Supreme e ka parë si të ligjshme kërkesën e Lëvizjes Vetëvendosje për numërimin e 4 mijë e 639 votave të diasporës, kështu ka anuluar vendimin e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtesa, i cili e kishte parë si të pabazuar kërkesën e Vetëvendosjes. Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtesa ...

Më shumë...

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti kërkon nga kryeministri, Edi Rama, largimin e taksës në “Rrugën e Kombit”

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti kërkon nga kryeministri shqiptar, Edi Rama, largimin e taksës në “Rrugën e Kombit”

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka zbuluar se i ka kërkuar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ta heqë pagesën që është vënë për “Rrugën e Kombit”.Kurti thotë se me Ramën ka folur për heqjen e barrierave mes dy shteteve, e nga këto është përmendur edhe pagesa prej 5 eurosh që ...

Më shumë...

Vetëvendosja dhe LDK-ja takohen sot në përpjekje për arritur marrëveshje për koalicion qeverisës

Grupet punuese të Vetëvendosje dhe LDK-së takohen sot në përpjekje për arritur marrëveshje për koalicion qeverisës

Dy grupet punuese të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës sot do të vazhdojnë me një takim tjetër në përpjekje për arritjen e marrëveshjes për koalicion qeverisës. Kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti ka theksuar se në takimin e grupeve punuese me LDK-në, do të diskutohet për çështje ekonomike, teksa ...

Më shumë...