KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 24)

Lajmet

Përkundër kërkesave për lehtësimin e masave një gjë e tillë nuk do të ndodhë pasi gjendja është delikate

Përkundër kërkesave për lehtësimin e masave një gjë e tillë nuk do të ndodhë pasi gjendja është delikate

Komiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me COVID-19 mbajti takimin e radhës. Në këtë takim është diskutuar edhe për lirimin apo shtrëngimin e masave. Pas takimit, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj para gazetarëve tha se edhe përkundër kërkesave për lehtësimin e masave një gjë e tillë nuk do ...

Më shumë...

Berat Rukiqi thotë se nga mini-Shengeni Kosova nuk do të ketë asnjë dëm ekonomik pasi doganat nuk do të unifikohen

Berat Rukiqi thotë se nga mini-Shengeni Kosova nuk do të ketë asnjë dëm ekonomik pasi doganat nuk do të unifikohen

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka mbajtur konferencë për medie, lidhur me takimin në Uashington. Ai thotë se e përkrahin projekte që është nënshkruar në Uashington. Sipas tij do të ketë projekte jo më të vogla se 2 milionë euro. “Pikat që janë futë në këtë marrëveshje ...

Më shumë...

Ariana Musliu-Shoshi thotë se edhe Partinë Demokratike e Kosovës do ta ketë kandidatin e saj për kryetar të vendit

Ariana Musliu-Shoshi thotë se edhe Partinë Demokratike e Kosovës do ta ketë kandidatin e saj për kryetar të vendit

Deputetja e PDK-së Ariana Musliu-Shoshi, ka thënë se gjatë muajit shkurt e mars të vitit të ardhshëm do të diskutohet për pozitën e kryetarin e vendit. Ajo madje ka shtuar se kjo parti gjithsesi do ta ketë kandidatin e saj. Deputetja Musliu-Shoshi komentoi koalicionin qeverisës, ku për tu bërë pjesë ...

Më shumë...

Valbon Krasniqi: Përkundër që ka një rënie të lehtë të rasteve me virusin korona, gjendja përsëri mbetet e rënduar

Valbon Krasniqi thotë se përkundër që ka një rënie të lehtë të rasteve me virusin korona, gjendja përsëri mbetet e rënduar

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi thotë në një intervistë për KosovaPress se përkundër që ka një rënie të lehtë të rasteve me COVID-19, gjendja përsëri mbetet e rënduar. Krasniqi thotë se janë duke bërë përgatitjet edhe për valën e dytë të ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Të gjitha i mbulon investimi ekonomik i madh në dyja palët në marrëveshje

Sadik Halitjaha

Ish-eprori i lartë i luftës së UÇK-së, Sadik Halitjaha përmes një shkrimi e ka komentuar nënshkrimin e marrëveshjes në SHBA. Sipas tij aty nuk ka pasur hapësirë kohore për manovrim por të gjitha i mbulon investimi ekonomik i madh në dyja palët “Jam shumë i bindur se marrëveshja Kosovë- Serbi ...

Më shumë...

OBSH: Vaksinat do të përdoren vetëm kur të vërtetohet se janë efikase dhe të sigurta për të gjithë botën

OBSH: Vaksinat do të përdoren vetëm kur të vërtetohet se janë efikase dhe të sigurta për të gjithë botën

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk do të miratojë një vaksinë anti COVID-19, nëse nuk është e sigurt dhe efikase, siguroi sot Drejtori i saj i Përgjithshëm, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Ne kemi një numër të mirë vaksinash, që janë premtuese”, tha ai gjatë një konference për shtyp. “Ato do të përdoren ...

Më shumë...

Selmanaj: Pika që flitet për filizibitetin me qëllim të ndarjes së Liqenit të Ujmanit, nuk duhet të shihet me shqetësim

Selmanaj: Pika që flitet për filizibitetin me qëllim të ndarjes së Liqenit të Ujmanit, nuk duhet të shihet me shqetësim

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Rasim Selmanaj pas arritjes së marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike në mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington, thotë se pika që flitet për filizibitetin me qëllim të ndarjes së Liqenit të Ujmanit, nuk duhet të shihet me shqetësim. Selmanaj, ka thënë se ...

Më shumë...

Selimi: Kosova ka hyrë në programin e SHBA-së për heqjen e vizave dhe tanimë janë disa procedura që duhet kryer

Selimi: Kosova ka hyrë në programin e SHBA-së për heqjen e vizave dhe tanimë janë disa procedura që duhet kryer

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se një e arritur e madhe për Kosovën ka ndodhur në Uashington rreth heqjes së vizave nga SHBA-ja. Ai tha se Kosova tashmë ka hyrë në programin e SHBA-së për heqjen e vizave dhe tanimë janë disa procedura që duhet kryer. “Grenell dhe ...

Më shumë...

Gent Cakaj: Kosova gjithmonë vetëm ka fituar nga ndërhyrja dhe mbështetja e SHBA-ve

Gent Cakaj: Kosova gjithmonë vetëm ka fituar nga ndërhyrja dhe mbështetja e SHBA-ve

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj, ka përshëndetur marrëveshjen në Shtëpinë e Bardhë mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë i cili ka thënë se është një hap i jashtëzakonshëm drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve dhe njohjes së ndërsjellë. “Kosova gjithmonë vetëm ka ...

Më shumë...

Kryeministri Hoti e ka quajtur ditë të madhe për Kosovën, nënshkrimin e marrëveshjes në Uashington

Kryeministri Hoti e ka quajtur ditë të madhe për Kosovën, nënshkrimin e marrëveshjes në Uashington

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, e ka quajtur ditë të madhe për Kosovën dhe rajonin nënshkrimin e marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Uashington. Ai në konferencën për media tha se kjo është një ditë e madhe dhe shumë e rëndësishme për Kosovën. “Marrëveshja ka të bëjë normalizimin e marrëdhënieve ...

Më shumë...

Vuçiq: Kemi nënshkruar një marrëveshje të mirë me Amerikën, jo me Kosovën

Vuçiq: Kemi nënshkruar një marrëveshje të mirë me Amerikën, jo me Kosovën

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është ndarë i kënaqur me marrëveshjen e nënshkruar sot në Uashington, në praninë e kryetarit amerikan, Donald Trump. Vuçiq u shpreh për mediat serbe se kjo marrëveshje nuk është tripalëshe, pasi pala e tretë, duke iu referuar Kosovës,  sipas tij nuk është subjekt i së ...

Më shumë...

Projektet ekonomike të nënshkruara në Shtëpinë e Bardhë në kuadër të marrëveshjes fillojnë së zbatuari brenda një viti

Marrëveshja në Uashington: Jo njohja e Kosovës nga Serbia, jo shkëmbim territoresh, por status-quo dhe fitore për Amerikën

Projektet ekonomike të nënshkruara sot në Shtëpinë e Bardhë në kuadër të marrëveshjes do të fillojnë së zbatuari brenda një viti. Këtë zotim për investimin që kap vlerën e 1 miliard eurosh e ka dhënë presidenti amerikan Donald Trump. Kryeministri Avdullah Hoti në një konferencë për media pas nënshkrimit të ...

Më shumë...

Pikat e Marrëveshjes së Kosovës me Serbinë, nënshkruar më 4 shtator 2020 në Uashington

Pikat e Marrëveshjes së Kosovës me Serbinë, nënshkruar më 4 shtator 2020 në Uashington

Kjo marrëveshje konsiderohet ekonomike dhe në paragrafin e parë thuhet se Serbia e Kosova kanë pranuar të normalizojnë marrëdhëniet e tyre ekonomike. — Të dy palët do të implementojnë autostradën Beograd-Prishtinë e nënshkruar me 4 shkurt 2020. — Të dy palët do të implementojnë autostradën Beograd-Prishtinë e nënshkruar me 4 ...

Më shumë...

Kryetari, Thaçi, ka përgëzuar Kosovën dhe Serbinë, lidhur me nënshkrimin e marrëveshjes për normalizim ekonomik

Kryetari Thaçi: Me firmosjen e marrëveshjes në SHBA të gjitha konspiracionet e akuzat rezultuan të rrejshme

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka përgëzuar dy shtetet, Kosovën dhe Serbinë, për nënshkrimin e marrëveshjes për normalizim ekonomik, sot në Shtëpinë e Bardhë. Ai ka falënderuar Shtetet e Bashkuara për përpjekjet në këtë proces. “E përshëndes nënshkrimin e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, sot, në Washington. Jam falënderues ndaj ...

Më shumë...

Kryetari i Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa, ka falënderuar Shtetet e Bashkuara dhe ka lavdëruar kryeministrin Hoti

Kryetari i Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa, ka falënderuar Shtetet e Bashkuara dhe ka lavdëruar kryeministrin Hoti

Kryetari i Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa, ka falënderuar Shtetet e Bashkuara  dhe ka lavdëruar kryeministrin Hoti, pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike në Uashington me ndërmjetësimin e SHBA-së. Mustafa ka thënë se Kosova është e bekuar që ka miqësi ne SHBA-në, ndërkohë ka shtuar se Qeveria Hoti për pak javë ka ...

Më shumë...

Kryeministri, Hoti dhe kryetari i Serbisë, Vuçiq nënshkruan një marrëveshje ekonomike në Shtëpinë e Bardhë, në Uashington

Kryeministri, Hoti dhe kryetari i Serbisë, Vuçiq nënshkruan një marrëveshje ekonomike në Shtëpinë e Bardhë, në Uashington

Kryeministri i Kosovës,  Avdullah Hoti dhe kryetari i Serbisë,  A. Vuçiq nënshkruan një marrëveshje ekonomike midis dy vendeve në Shtëpinë e Bardhë,  në Uashington. Nënshkrimi u bë në prani të kryetarit të Shteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, pas dy ditësh bisedimesh ku ishin të përfshirë: këshilltari i  Departamentit ...

Më shumë...