KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 25)

Lajmet

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti thotë se asnjë diskutim tjetër me Serbinë nuk bëjmë përveçse për njohje

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti thotë se asnjë diskutim tjetër me Serbinë nuk bëjmë përveçse për njohje

Delegacioni i Kosovës pritet që të nis takimin më atë serbë në Shtëpinë e Bardhë. Pak para takimit, kryeministri Hoti në një prononcim të shkurtër për media ka thënë ka thënë se po e nisin me pozitivistet këtë takim. Ai po ashtu ka shtuar se nuk do të diskutohet asgjë ...

Më shumë...

190 pacientë janë shëruar në 24 orët e fundit ndërsa janë konfirmuar 78 raste të reja me virusin korona

190 pacientë janë shëruar në 24 orët e fundit ndërsa janë konfirmuar 78 raste të reja me virusom korona

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 78 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste ...

Më shumë...

Haradinaj-Stublla: Ruajtja e integritetit territorial, rendit kushtetues, dhe karakterin unitar i Kosovës janë të pa negociushme

Ministrja Haradinaj-Stublla kërkon nga BE që të fillojë dialogun me pesë vendet e saja anëtare që ta njohin Kosovën

Shefja e diplomacisë së Kosovës Meliza Haradinaj-Stublla është deklaruar para takimit të palës kosovare me atë serbe me ndërmjetësimin e emisarit amerikan për procesin e dialogut Richard Grenell në Shtëpinë e Bardhë. Ajo ka treguar se në këtë takim pala kosovare do të hyjë me parime të pa negociueshme, siç ...

Më shumë...

Thaçi: Jam i lumtur që Shtëpia e Bardhë është në ndjekje të një marrëveshje paqeje mes Kosovës dhe Serbisë

Kryetari Thaçi: Jam i lumtur që Shtëpia e Bardhë është në ndjekje të një marrëveshje paqeje mes Kosovës dhe Serbisë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar pas deklaratës së të dërguarit të posaçëm të Trumpit për bisedimet Kosovë – Serbi, Richard Grenell, i cili tha se Kosova dhe Serbia meritojnë normalizim ekonomik. Thaçi ka thënë se është i lumtur që Shtëpia e Bardhë është në ndjekje të një marrëveshje ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Asnjë centimetër tokë e Republikës së Kosovës nuk guxon të bëhet pjesë e dialogut me Serbinë

Kadri Veseli: Asnjë centimetër tokë e Republikës së Kosovës nuk guxon të bëhet pjesë e dialogut me Serbinë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga anëtarë të Kryesisë Qëndrore, ka takuar strukturat partisë në Vushtrri dhe Mitrovicë. Në këto takime kryetari ai ka folur për situatën politike nëpër të cilën po kalon Kosova si dhe sfidat me pandeminë. Veseli siguroi edhe një herë strukturat ...

Më shumë...

Gjukanoviq: Serbia dëshiron ta sigurojë njëfarë kompensimi për humbjen e Kosovës me projektin serbo-madh

Gjukanoviq: Serbia dëshiron ta sigurojë njëfarë kompensimi për humbjen e Kosovës me projektin serbo-madh

Projekti serbo-madh është ringjallur. Ai projekt synon që Serbisë t’ia sigurojë njëfarë kompensimi për humbjen e Kosovës dhe natyrisht se Mali i Zi është caku i parë i nacionalizmit serbo-madh, ka thënë kryetari i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq për televizionin publik austriak, ORF TV. Ai ka thënë se partia ...

Më shumë...

Mbi dy vjet e gjysmë kanë kaluar që kur Kosova nuk ka pranuar asnjë njohje ndërkombëtare

Mbi dy vjet e gjysmë kanë kaluar që kur Kosova nuk ka pranuar asnjë njohje ndërkombëtare si shtet i pavarur

Kosova mbi dy vjet e gjysmë pa asnjë njohje ndërkombëtare, Kosova ka kaluar nëpër periudhën më të errët sa i përket njohjeve ndërkombëtare që prej shpalljes së pavarësisë. Në muajin që shkoi janë bërë dy vjet e gjysmë prej kur Republika e Kosovës ka pranuar njohjen e fundit ndërkombëtare. Ka ...

Më shumë...

Gjykata Speciale “godet” edhe kreun komandues të UÇK-TMK-FSK-së, gjeneralin, Agim Çeku

Ftohet nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit ish-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Agim Çeku

Ish-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Komandanti i TMK-së, ish kryeministër i Kosovës, një kohë ministër i FSK-së, gjenerali, Agim Çeku është ftuar nga Prokuroria e Gjykatës  Speciale, në Hagë.  Lajmin e ka konfirmuar vet, gjeneral, Agim  Çeku i cili ka bërë të ditur se në Hagë do të ...

Më shumë...

Likaj takon drejtorët e DKA-ve, SBAShK-un dhe Këshillin e Prindërve, për të biseduar për fillimin e vitit të ri shkollor

Likaj takon drejtorët e DKA-ve, SBAShK-un dhe Këshillin e Prindërve, për të biseduar për fillimin e vitit shkollor

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Ramë Likaj është duke zhvilluar takim me drejtorët komunalë të arsimit rreth fillimit të vitit të ri shkollor. Me këtë rast u bë e ditur se viti i ri shkollor do të fillojë më 14 shtator, ndërsa Ministria e Arsimit ka ndarë buxhet shtesë për ...

Më shumë...

Zemaj: Duhet të rritet efikasiteti i shërbimeve spitalore, që qytetarët të mos kërkojnë shërbime jashtë vendit

Zemaj: Duhet të rritet efikasiteti i shërbimeve spitalore, që qytetarët tanë të mos kenë nevojë të kërkojnë shërbime jashtë vendit

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj thekson se duhet të rritet efikasiteti i shërbimeve spitalore, në mënyrë që qytetarët te mos kenë nevojë të marrin shërbime jashtë vendit, e që numri i tyre është enorm. Ai u zotua se do të insistojnë maksimalisht që asnjë mjek në Kosovë të mos mbetet ...

Më shumë...

33 vjet nga vrasjet në Paraçin të Serbisë dhe kulmimi i nacionalshovenizmit serb që çoi në shkatërrimin e RSFJ-së

Aziz Kelmendi

Më 3 shtator të vitit 1987 ishte vrarë, Aziz Kelmendi, i lindur në fshatin Karaçicë të  Drenicës. Ai kishte rënë  në dalje të Kazermës së Paraçinit dhe nga regjimi dyshohej se kishte vrarë katër  ushtarë jugosllavë.  Kjo vrasje mbeti enigmatike për faktin se u krijuan dy versione krejtësisht të kundërta. ...

Më shumë...

Tomas Szunyog: BE-ja tashmë i ka dhënë Kosovës 168 milionë euro për të adresuar aspektet shëndetësore ndaj pandemisë

Tomas Szunyog: BE-ja tashmë i ka dhënë Kosovës 168 milionë euro për të adresuar aspektet shëndetësore ndaj pandemisë

Shefi i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka marrë detyrën këtë javë. Pas marrjes së detyrës, Szunyog është shprehur mirënjohës për mundësinë për të shërbyer në Kosovë, duke theksuar se do të bëjë çmos për të mbështetur Kosovën në rrugën e saj evropiane, Kam mbërritur në ...

Më shumë...

Ferat Shala: Në takimin e 4 shtatorit Kosova ka shkuar pa koordinim të plotë ndërpartiak dhe pa ekspertë

Ferat Shala: Në takimin e 4 shtatorit Kosova ka shkuar pa koordinim të plotë ndërpartiak dhe pa ekspertë

Me ndërmjetësimin e emisarit amerikan Richard Grenell, të premten në Uashington pritet që të takohen delegacioni kosovar me atë serb në kuadër të dialogut që ka synim njohjen përfundimtare reciproke mes dy vendeve. Në takimin që do të zhvillohet në kryeqendrën amerikane nuk ka marrë pjesë as Partia Demokratike e ...

Më shumë...

Lutfi Haziri thotë se është në të mirë të shqiptarëve që administrata amerikane po udhëhiqet nga republikanët

Lutfi Haziri thotë se është në të mirë të shqiptarëve që administrata amerikane po udhëhiqet nga republikanët

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë së është koha e mirë për një marrëveshje me Serbinë. Ai po ashtu ka thënë se është në të mirë të shqiptarëve që administrata amerikane po udhëhiqet nga republikanët. “Cilado parti që ka udhëheq në SHBA ka pasur agjendë të qartë për Kosovën. ...

Më shumë...

OBSH: Kriza e shkaktuar nga COVID-19 nuk do të përfundojë me gjetjen e një vaksine, por kur të mësohet të jetohet me të

OBSH: Kriza e shkaktuar nga COVID-19 nuk do të përfundojë me gjetjen e një vaksine, por kur të mësohet të bashkëjetohet me të

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën thotë se kriza e shkaktuar nga COVID-19 nuk do të përfundojë domosdoshmërisht me një vaksinë, por kur shoqëritë të mësojnë si të bashkëjetojnë me të. Hans Kluge shton se ato qeveri që ndërmarrin një rol drejtues aktiv dhe përqafojnë masat e shëndetin ...

Më shumë...

Kryeministri Hoti: Jemi të gatshëm për marrëveshje, por e vetmja zgjidhje është njohja me garanci ndërkombëtare

Hoti: Nuk e di nëse do të këtë takim më 28 shtator por për Asociacionin nuk do të diskutohet, ajo temë është e mbyllur

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka thënë se marrëveshja finale me Serbinë nuk varet vetëm nga njëra palë. Hoti ka thënë se njohja reciproke Kosovë-Serbi është zgjidhja e vetme në marrëveshjen finale. “Nuk do të ketë diskutime për ndërrim kufijsh. Jemi të gatshëm për marrëveshje, por e vetmja zgjidhje është ...

Më shumë...