kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 25)

Lajmet

Edhe në vitin 2019 sistemi i drejtësisë në Kosovë është përballur me shumë sfida dhe lëndë të papërfunduara

Edhe në vitin 2019 sistemi i drejtësisë në Kosovë është përballur me shumë sfida dhe lëndë të papërfunduara

Sistemi i drejtësisë në Kosovë po vazhdon të përballet me shumë sfida, kjo pasi gjykatat ka një mori lëndësh të papërfunduara. Gjykata e Apelit vitin 2019 e ka nisur me 12 mijë e 957 lëndë. Zëdhënësi i kësaj gjykate, Arbër Jashari thotë se gjatë vitit 2019 pa llogaritur muajin dhjetor, ...

Më shumë...

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare nderohet nga Franca me titullin e lartë “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare nderohet nga Franca me titullin e lartë “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”

Shkrimtari Ismail Kadare është nderuar nga Franca me titullin e lartë “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”. Lajmin e ka bërë të ditur deputetja e Partisë Socialiste, Mirela Kumbaro e cila e shprehet se ky lajm i mirë nga kultura do të thotë një vit i mbarë. “Ismail Kadare, ...

Më shumë...

Kroacia nga sot zyrtarisht e merr kryesimin e Bashkimit Evropian nga Finlanda e cila e ka kryesuar deri më tani

Kroacia nga sot zyrtarisht e merr kryesimin e Bashkimit Evropian nga Finlanda e cila e ka kryesuar deri më tani

Kroacia nga sot merr kryesimin e Bashkimit Evropian, nga Finlanda. Këtë ditë Zagrebi zyrtarisht e konsideron historike, duke pasur parasysh se ky është shteti i fundit që ka hyrë në BE, ndërsa tashmë ka detyrë serioze para vetes. Kryeministri kroat Plenkoviq tashmë ditët në vijim do të jetë nikoqir dhe ...

Më shumë...

Nga dita e sotme Shqipëria merr drejtimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë

Nga dita e sotme Shqipëria merr drejtimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë

Data e sotme do të hyjë në historinë më të re të kombit shqiptar për faktin se Shqipëria merr drejtimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë e njohur ndryshe si OSBE. Respektimi i të drejtave të njeriut, parandalimi i përshkallëzimeve të konflikteve, si dhe përqendrimi për garantimin e ...

Më shumë...

Sipas Polcisë së Kosovës, nata e festës së Vitit të Ri ka qenë kryesisht e qetë dhe pa incidente të mëdha

Sipas Polcisë së Kosovës, nata e festës së Vitit të Ri ka qenë kryesisht e qetë dhe pa incidente të mëdha

Policia e Kosovës vlerëson se ka kaluar një festë kryesisht e qetë dhe pa incidente madhore. Gjatë natës së festës së Vitit të Ri situata kryesisht ka qenë e qetë, dhe më me pak incidente se vitet e kaluara, përjashtuar disa incidente të raportuara në Policinë e Kosovës, që kryesisht ...

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, gjatë natës së Vitit të Ri ka qëndruar në Kazermën, “Adem Jashari” të FSK-së

Kryetari, Hashim Thaçi, gjatë natës së Vitit të Ri ka qëndruar në Kazermën, “Adem Jashari” të FSK-së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë ndërrimit të moteve ka qëndruar në Kazermën “Adem Jashari” të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Komandanti suprem tha se Ushtria e Kosovës është nderi i vendit dhe shtoi se ka besim të plotë në punën dhe përkushtimin e tyre. “Në këto momente kur gjithë ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ndihet shumë krenar me Ushtrinë e Kosovës

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ndihet shumë krenar me Ushtrinë e Kosovës

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj në natën e Vitit të Ri ka qëndruar në Kazermën “Adem Jashari” të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Ai u shpreh se qëllimi i vizitës së tij në FSK, ishte për t’u shprehur respektin dhe falënderimin që edhe sonte në natën e Vitit të Ri, ...

Më shumë...

Albin Kurti: Formimin e qeverisë ma përcakton tjetër kush, jo Hashim Thaçi

Albin Kurti

Kryetari i Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se do të ndodhë takimi konsultativ me presidentin Hashim Thaçi, por ky i fundit nuk mund t’ia caktojë datën për formimin e qeverisë, pasi këtë ia përcakton Lidhja Demokratike e Kosovës. Kryetari i Kosovës përcakton datën e konstituimit  të Kuvendit, jo të formimit ...

Më shumë...

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka përllogaritur se më 1 janar 2020, në tërë botën, lindin 392.078 fëmijë

OKB

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka përllogaritur se më 1 janar 2020, në tërë botën, lindin 392.078 fëmijë. OKB-ja gjithashtu tërhoqi vërejtjen për numrin e të porsalindurve që vdesin në muajt e parë të jetës së tyre. Gjatë vitit 2018, rreth 2.5 milionë fëmijë vdiqën në muajin e parë të ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Qysh sot jam i gatshëm të heq kufirin dhe doganën në mes të Kosovës dhe Shqipërisë

Hashim Thaçi

Kryetari, Hashim Thaçi, ka thënë se Kosova  është e gatshme të nënshkruajë marrëveshje bilaterale në iniciativa rajonale kurdo që këto shtete Kosovën e trajtojnë si shtet të pavarur dhe sovran.  “Konfirmoj në emër të institucioneve të Kosovës, Kosova qysh sot është e gatshme të heq kufirin dhe doganën dhe çdo ...

Më shumë...

Për festën e Vitit të Ri, Polica e Kosovës ka përgatitur planin operativ “Fundviti – 2019 dhe fillimi i 2020”

Për festën e Vitit të Ri, Polica e Kosovës ka përgatitur planin operativ “Fundviti - 2019 dhe fillimi i 2020”

Policia e Kosovës edhe për festat e këtij fundviti ka përgatitur planin operativ “Fundviti – 2019 dhe fillimi i 2020” për të ofruar siguri, rend dhe qetësi publike në tërë territorin e vendit tonë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha ka thënë se një gjë e tillë bëhet me ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca uron të gjithë qytetarët e Kosovës me rastin e festës së Vitit të Ri

Kryetari i Kuvendit Kombëtar të Sllovenisë, Dejan Zidan, uron Konjufcën për zgjedhjen e tij për kryekuvendar

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka uruar të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës me rastin e festës së Vitit të Ri. “Të gjithë qytetarëve të Kosovës ua uroj Vitin e Ri! Viti 2020 sjelltë shëndet e mbarësi për secilin.  Qoftë ky vit i mirëqenies për familjet tona.  Të shpresojmë ...

Më shumë...

Kryetari SHBA-ve, Donald Trump e përgjegjës Irakun për sulmin ndaj ambasadës amerikane në këtë vend

Kryetari SHBA-ve, Donald Trump e përgjegjës Irakun për sulmin ndaj ambasadës amerikane në këtë vend

Kryetari i SHBA-së Donald Trump deklaroi sot se Irani ka orkestruar një sulm ndaj ambasadës amerikane në Irak dhe se do të mbajë përgjegjësi për një gjë të tillë. “Irani ka vrarë një sipërmarrës amerikan, duke lënduar shumë të tjerë. Reaguam fuqishëm dhe gjithmonë do ta bëjmë këtë. Tani Irani ...

Më shumë...

Haradinaj: Viti 2019 nuk ka qenë një vit i lehtë, ramë në sfida që na testuan, por i kaluam me sukses

Haradinaj: Viti 2019 nuk ka qenë një vit i lehtë, ramë në sfida që na testuan, por i kaluam me sukses

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, u është drejtuar qytetarëve përmes një videoje, me ç’rast uroi të gjithë për një vit të suksesshëm në vitin që po hyjmë. “Po mbyllet edhe një vit, viti 2019. Një vit jo i lehtë besoj për të gjithë ne. Sytë, zemra dhe vëmendja ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi, bën të ditur se më 6 janar në orën 15:00, do ta pres në zyrën e tij kandidatin për kyeminister, Albin Kurti

Kryetari Thaçi, bën të ditur se më 6 janar në orën 15:00, do ta pres në zyrën e tij kandidatin për kyeminister, Albin Kurti

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se më 6 janar në orën 15:00, do ta pres në zyrën e tij, Albin Kurti. Pas ftesës së tretë që i ka bërë Thaçi, kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, një herësh fituesit të zgjedhjeve, Albin Kurtit, ky i fundit i është ...

Më shumë...

Komunikata e fund-vitit e Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale

Konferencën përmbyllëse të fundvitit nga Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale mbahet më 22 dhjetor

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale është institucion i pavarur i cili në përgjegjësinë e saj ka zbatimin e Ligjit për Miniera dhe Minerale, Ligjit për Siguri në Punë në Veprimtarinë Minerare si dhe Strategjinë Minerare 2012-2025 të Republikës së Kosovës dhe i përgjigjet Kuvendit të Republikës së Kosovës. ...

Më shumë...