Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 26)

Lajmet

Zëvendësdrejtori i FMN-së, Tao Zhang i porositë institucionet që të tregojnë kujdes me Termocentralin “Kosova e Re”

Zëvendësdrejtori i FMN-së, Tao Zhang i porositë institucionet e Kosovës që të tregojnë kujdes me Termocentralin “Kosova e Re”

Zëvendësdrejtori i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang, gjatë vizitës që po i bën Kosovës në shënim të 20 vjetorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës ka folur për Termocentralin “Kosova e Re”. Ai ka deklaruar se investimet në çdo projekt duhet të jenë të shëndosha dhe financimet duhet të jenë ...

Më shumë...

Elisa Spiropali: “Persona non grata” po shpallet vetë Ilir Meta, jo OSBE-ja

Elisa Spiropali: “Persona non grata” po shpallet vetë Ilir Meta, jo OSBE-ja

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe zëdhënëse e Qeverisë së Shqipërisë, Elisa Spiropali ka reaguar lidhur me letrën zyrtare në të cilën Ilir Meta që e shpallte ttë pa mirëpritur ambasadorin e OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt. Spiropali risolli thirrjen e Berishës në Kuvend kur shprehej, “O djem ...

Më shumë...

Kryetari Partisë Punëtore Britanike, Jeremy Corbyn është i aftë për të nxjerrë Britaninë e Madhe nga kaosi i Brexit

Kryetari Partisë Punëtore Britanike, Jeremy Corbyn është i aftë për të nxjerrë Britaninë e Madhe nga kaosi i Brexit

Kryetari Partisë Laburiste ( Punëtore) britanike, Jeremy Corbyn do të prezantohet si një oportunist i aftë për të nxjerrë Britaninë e Madhe nga kaosi i Brexit, në fjalimin e tij përmbyllës të kongresit të partisë, sot në Liverpul. Brexit ka qenë çështja madhore e kongresit të partisë kryesore opozitare britanike, ...

Më shumë...

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti është pritur në takim nga ministri i Mbrojtjes së Italisë, Lorenzo Guerini

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti është pritur në takim nga ministri i Mbrojtjes së Italisë, Lorenzo Guerini

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, së bashku me anëtarët e kryesisë janë pritur nga ministri i Mbrojtjes së Italisë, Lorenzo Guerini dhe ambasadori i Italisë në Kosovë Piero Cristoforo Sardi. Sipas njoftimit të këtij subjekti politik, në këtë takim Guerini e uroi Vetëvendosjen për rezultatin dhe fitoren në zgjedhjet e 6 ...

Më shumë...

Mantovanelli: Kosova të ofrojë qasje më të lehta në financim të projekteve për normat e kamatave që ende janë të larta

Mantovanelli: Kosova të ofrojë qasje më të lehta në financim të projekteve për normat e kamatave që ende janë të larta

Marco Mantovanelli drejtor i Bankës Botërore për Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut, thotë se në 20 vitet e fundit Kosova është mbështetur shumë nga BB-ja. Por shton se shteti duhet të zhvillohet më tutje duke hapur më shumë vende pune.  Për mungesën e bankave të mëdha që sot janë nëpër ...

Më shumë...

Në Ditën e të Drejtave të Fëmijëve, përkujtohen 1432 fëmijët tanë martirë të vrarë e të masakruar nga Serbia

Në shënim të Ditës se të Drejtave të Fëmijëve, përkujtohen 1432 fëmijët tanë martirë të vrarë e të masakruar nga Serbia

Zyra e UNICEF-it në Kosovë, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit si dhe Shtëpinë së Evropës në Kosovë, organizojnë aktivitetin kryesor për shënimin e 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës, që mbahet sot duke filluar në orën 11:00 në hollin e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës. Me këtë ...

Më shumë...

KFOR-i realizon sot ushtrime ushtarake në komunën e Dragashit, kërkon nga qytetarët që të mos shqetësohen

KFOR-i realizon sot ushtrime ushtarake në komunën e Dragashit, kërkon nga qytetarët që të mos shqetësohen

KFOR-i turk në mëngjesin e ditës së sotme do të bëjë manovra ushtarake në komunën e Dragashit. Ata madje kanë njoftuar se do të përdoren edhe helikopterët dhe kanë kërkuar nga qytetarët që të mos shqetësohen. “Mëngjesin e së mërkurës, nga ora 6:00 deri në orën 11:00, ushtarët e KFOR-it ...

Më shumë...

47 vjet nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe që kishte qëllim vënien e një standardi të përhershëm drejtshkrimor

47 vjet nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe që kishte qëllim vënien e një standardi të përhershëm drejtshkrimor

Sot bëhen 47 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe më 20 nëntorit 1972 në Tiranë të pranishëm ishin albanologë nga mbarë trevat shqiptare. Në ngjarje morën pjesë 87 delegatë nga Shqipëria dhe nga shqiptarët e Kosovës, Maqedonisë e Malit të Zi, si dhe nga arbëreshët e ...

Më shumë...

Fatmir Sejdiu thotë se kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka zhvilluar vazhdimisht fushatë të mobilizuar kundër tij

Fatmir Sejdiu thotë se kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka zhvilluar vazhdimisht fushatë të mobilizuar kundër tij

Ish-kryetari i Kosovës, njëherit ish-kryetar i LDK-së, Fatmir Sejdiu,  thotë se kjo parti që ka udhëhequr dikur ai ka humbur në zgjedhjet e fundit, e për këtë sipas tij fajin e ka lideri, Isa Mustafa. Ai thekson se vazhdimisht ka pasur fushatë kundër tij, e kjo është bërë pikërisht nga ...

Më shumë...

Kryetari Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini

Kryetari Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini

Kryetari Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur të martën ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini, të cilin e ka falënderuar për rolin e Italisë në KFOR dhe në forcimin e paqes në përgjithësi në Kosovë dhe në rajon. “Jemi mirënjohës për kontributin e Italisë në KFOR dhe për përpjekjet e ...

Më shumë...

Nuk do të investojmë më në autostrada të reja por në hapjen e vendeve të punës, tha Vjosa Osmani

Nuk do të investojmë më në autostrada të reja por në hapjen e vendeve të punës, tha Vjosa Osmani

Në një takim me përfaqësues të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka thënë se në programin e përbashkët qeverisës me Vetëvendosjen, përqendrimi nuk do të jetë në autostrada, por në rritjen e zënies me punë të të rinjve dhe grave. Zonja Osmani, u ka thënë ...

Më shumë...

Njëra nga temat e takimit mes Vetëvendosjes dhe LDK-së, pritet të jetë çështja e dialogut Kosovë Serbi

Njëra nga temat e takimit mes Vetëvendosjes dhe LDK-së, pritet të jetë çështja e dialogut Kosovë Serbi

Njëra nga temat e takimit të radhës ndërmjet udhëheqësve nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, që pritet të mbahet javën e ardhshme, pritet të jetë çështja e dialogut politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Të dy këto subjekte politike, që gjatë mandatit të kaluar kanë qenë në opozitë, tani ...

Më shumë...

Treni i vendosur në Bllacë, nga Qeveria e Kosovës, në kujtim të 20-vjetorit të ikjes nga Kosovës është shkatërruar

Treni i vendosur në Bllacë, nga Qeveria e Kosovës, në kujtim të 20-vjetorit të ikjes nga Kosovës është shkatërruar

Treni i vendosur në Bllacë, nga Qeveria e Kosovës në kujtim të 20-vjetorit të eksodit të shqiptarëve të Kosovës, është shkatërruar në masë të madhe. Policia është duke hetuar rastin, mirëpo ende nuk i ka identifikuar dëmtuesit e trenit. Institucionet e Kosovës nuk kanë ndonjë plan se si ta ruajnë ...

Më shumë...

Ilir Meta: Po më shkarkuan nga posti, populli duhet të armatoset, që të më mbrojë

Ilir Meta

Përfaqësuesi i Institucionit të kryetarit të Shqipërisë, Ilir Meta, thotë se në rast se i rrezikohet posti,  shqiptarët sipas tij u dashka të marrin armët, për ta mbrojtur atë. Njëjtë kishte deklaruar edhe Sali Berisha disa vjet më parë, kur hapur në Kuvendi i kishte bërë thirrje  popullit të rrëmbejnë ...

Më shumë...

Shtyhet shitja e asetit në likuidim 52. Njësia nr. 122: NSH Zadruga Shtërpce – Toka Bujqësore në Biti të Epërme 6

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) njofton se ka shtyrë shitjen e NSH Zadruga Shtërpce – Toka Bujqësore në Biti të Epërme 6. Ky aset ishte tenderuar për t’u shitur përmes shitjes së aseteve përmes likuidimit (SHAL) 52. Njësia nr. 122  , që do të mbahet me datë 25 Nëntor 2019, ...

Më shumë...

Haradinaj: Nuk ka zgjedhje të reja në Kosovë, duhet të implementohet rezultati i zgjedhjeve të 6 tetorit

Kryeministri Haradinaj: Nuk mund të mohohet se kemi gjendje të vështirë në sistemin e arsimit

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk ka asnjë kuptim që të flitet për zgjedhje të reja në Kosovë, pasi sipas tij duhet të implementohet rezultati i zgjedhjeve të 6 tetorit. Ai pas takimit me ministrinë italian të Mbrojtjes, në një konferencë për medie është shprehur sërish optimist për ...

Më shumë...