KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 26)

Lajmet

Partisë Demokratike të Kosovës në Dardanë i janë bashkuar kuadro të reja të fushave të ndryshme

Partisë Demokratike të Kosovës në Dardanë i janë bashkuar kuadro të reja të fushave të ndryshme

Partisë Demokratike të Kosovës i janë bashkuar kuadro të reja të fushave të ndryshme nga mjekësia, ndërmarrësia si dhe veteran të UCK-së, në Dardanë. Ata janë prezantuar nga kryetari i PDK-së Kadri Veseli. Me këtë rast ai ka thënë se përmes kësaj synohet të përçohet mesazh të një shteti modern ...

Më shumë...

Haradinaj-Stublla: Jemi të përkushtuar në implementimin e të gjitha pikave të marrëveshjes së 4 shtatorit

Meliza Haradinaj-Stublla: Kosova është e përkushtuar në implementimin e të gjitha pikave të marrëveshjes së 4 shtatorit

Shefja e diplomacisë kosovare Meliza Haradinaj-Stublla, ka zhvilluar të enjten një bisedë telefonike me koordinatorin kundër terrorizmit në Departamentin e Shtetit, Nathan Sales mbi zhvillimet politike dhe të sigurisë në Kosovë dhe marrëveshjen e Uashingtonit. Ajo me këtë rast ka informuar atë së Kosova është e përkushtuar në implementimin e ...

Më shumë...

I dërguari i BE-së, për dialogun Miroslav Lajçak, në fillim të javës së ardhmes pritet që ta vizitojë Kosovën

Lajçak kërkon që të ndryshohet Kushtetuta e Kosovës për hir të BE-së dhe Serbisë, thotë se ajo nuk është “bibël”

I ngarkuari i Bashkimit Evropian për  dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në fillim të javës së ardhmes pritet që ta vizitojë Kosovën. Ai këtë vizitë e kishte paraparë edhe gjatë kësaj jave por që i njëjti e ka anuluar pa i bërë të ditura arsyet. I dërguari i BE-së, për dialogun ...

Më shumë...

Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton rekord të rasteve të infektuar me virusin korona brenda ditës

OBSH thotë se ekziston rreziku për t'u infektuar dy herë me virusin korona

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka raportuar numër të madh të rasteve të reja ditore me COVID-19 në botë. Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe 338 mijë e 779 raste të reja me COVID-19. Ngritja më e lartë është raportuar në Evropë, me gjithsej 96 mijë e 996 të ...

Më shumë...

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti sot raporton në Kuvendin e Kosovës për 100 ditëshin e qeverisjes së tij

Avdullah Hoti: Nëse konstatojmë që s’mund të arrijmë marrëveshje, do kthehemi tek masat e plota të reciprocitetit

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, sot do të raportojë në Kuvend për 100 ditëshin e qeverisjes së tij. Me kërkesë të Lëvizjes Vetëvendosje, Hoti do të raportojë para ligjvënësve nga përballja me pandeminë COVID-19, gjendjen sociale dhe ekonomike të qytetarëve të vendit dhe bizneseve, dialogu me Serbinë dhe subjektivitetin ndërkombëtar ...

Më shumë...

Gashi kërkon seancë për të hënën, pasi thotë se janë siguruar 61 vota për projektligji i rimëkëmbjes ekonomike

Arben Gashi: Kurti ndërhyri në punët e brendshme të SHBA dhe dëmi do të jetë disa dimensional

Arben Gashi, shef i Grupit Parlamentar të LDK-së, i ka kërkuar Kryesisë së Kuvendit që të mbahet seancë e jashtëzakonshme të hënën me pikën për projekt-ligjin për rimëkëmbje ekonomike. Gashi ka thënë se në emër të 61 deputetëve nënshkrues ka bërë kërkesën për votim të projekt-ligjit të hënën. Në emër ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Sipas deputetëve të Kuvendit të Kosovës, liria nuk është vlerë dhe nuk duhet mbrojtur ajo

Halitjaha: Lajçak dëshiron që në Kosovë të bëhen ndryshime sipas dëshirave sllave, kurse lidershpi ynë po tregohet i mjerë

Ish-eprori i lartë i luftës së UÇK-së, Sadik Halitjaha përmes një shkrimi e ka reaguar pasi për të gjashtën herë deputetet tanë nuk e kanë votuar projektligjin për vlerat e luftës. Madje ai ka thënë se po të varej nga këta deputet as nuk do të bëhej lufta, as vendi ...

Më shumë...

Kryetari i vendit tonë, Hashim Thaçi, është nisur për një vizitë në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Kryetari Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, pas vizitës në Bruksel, ku kishte takuar ndërmjetësuesin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, z. Llajçak, sot ka rrugëtuar  për një vizitë në Uashington. Disa javë më parë, kryetari, Thaçi nuk ishte nisur drejtë Shtëpisë së Bardhë, pasi prokuroria e Gjykatës Speciale kishte lëshuar një komunikatë, ...

Më shumë...

Deputeti i PDK-së, Gazmend Bytyçi, e ka quajtur frikacak deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi

Deputeti i PDK-së, Gazmend Bytyçi, e ka quajtur frikacak deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi

Në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës , ku nuk mori votat e duhura  projektligji për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Gazmend Bytyçi e ka quajtur frikacak deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi. Sipas tij, z Selimi është tërhequr në momentet e ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj e cilëson si rutinë vizitën e sotme të Oliver Varhelyi në Prishtinë por edhe pa ndonjë substancë

Hoxhaj: PDK-ja nuk është kundër shtetit, por bën opozitë konstruktive, nuk futemi në qeveri për t’i bërë numrat

Nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj po e cilëson si rutinë vizitën e sotme të Komisionarit evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi. Ai për KosovaPress thotë se ky i fundit nuk dha asnjë premtim që mbahen mend për vendin dhe se ishte një vizitë pa substancë. Ai e kritikon atë ...

Më shumë...

Nga testimi i 711 mostrave konfirmohen 33 raste të reja pozitive me Covid-19 kurse sot janë shëruar 46 të tjerë

Janë konfirmuar gjatë ditës se sotme edhe 159 raste të reja me korona virus, ndërsa janë shëruar 58 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 711 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 33 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast ...

Më shumë...

Deliu: Politizimi me kuadro të LDK-së i ASHAK-së po dëmton rëndë profesionalizmin dhe integritetin akademik në vend

Deliu: Politizimi me kuadro të LDK-së i ASHAK-së po dëmton rëndë profesionalizmin dhe integritetin akademik

Deputetja e PDK-së Blerta Deliu, në seancën e sotme plenare, ka komentuar rreth teksteve të historisë, për të cilat tha se jo vetëm që shtrembërojnë faktet e vërteta historike, por deri në nivelin më neveritës fyhet dhe përçmohet i gjithë populli shqiptar. Ajo tha se autorët shqiptarë në këto tekste ...

Më shumë...

Deputeti i AAK-së, Haxhi Shala sot është intervistuar nga Gjykata Speciale dhe është mbrojtur në heshtje

Deputeti i AAK-së, Haxhi Shala sot është intervistuar nga Gjykata Speciale dhe është mbrojtur në heshtje

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haxhi Shala, sot është intervistuar nga Gjykata Speciale. Ai pas intervistimit ka deklaruar se është mbrojtur në heshtje dhe se ka shënuar vetëm emrin dhe mbiemrin. “Intervistimi shkoj mirë se vendosëm me avokatin ta shfrytëzojmë të drejtën të mbrohem në heshtje. I kemi dhënë disa ...

Më shumë...

Mbi 27 mijë mërgimtarë vetëm nga Zvicrra ia mësynë Kosovës pas largimit të vendit tonë nga lista e rrezikshmërisë

Mbi 27 mijë mërgimtarë vetëm nga Zvicrra ia mësynë vendlindjes pas largimit të Kosovës nga lista e rrezikshmërisë

Pas vendimit të fundit nga shteti i Zvicrrës që largoi Kosovën nga lista e rrezikshmërisë së koronavirusit, shumë mërgimtarë ia mësynë vendlindjes. Duke iu referuar vetëm statistikave që kohë pas kohe ka pasqyruar Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, nga fillimi i këtij muaji e deri më 8 tetor kanë ...

Më shumë...

Time Kadriaj – Varhelyi: Cila është fuqia e BE-së kur as vendet anëtare nuk ka fuqi t’i ketë nën menaxhim

KTime Kadriaj - Varhelyi: Cila është fuqia e BE-së kur as vendet anëtare nuk ka fuqi t’i ketë nën menaxhim

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës , Time Kadriaj, ka thënë se Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, përsëri konfirmoi se Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizim të vizave por e pa kuptimtë është ajo që thotë së nuk mund t’i bindim shtet anëtare. “Sot në Kosovë po ...

Më shumë...

Dështon për herë të gjashtë edhe votimi i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike

Nisma Socialdemokrate dhe AKR me grup të përbashkët parlamentar në Kuvendin e Kosovës, shef Endrit Shala

Sot në Kuvendin e Kosovës, për të gjashtën herë radhazi ka dështuar edhe  Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike, ashtu sikur edhe Projektligji për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së. Pro këtij projektligji kanë votuar  vetëm 58 deputetë. Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe Partisë Demokratike të Kosovës nuk morën pjesë në ...

Më shumë...