MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 17)

Lajmet

Odat ekonomike kërkojnë veprim të shpejtë të Kuvendit për zbatimin e masave në mbështetje të bizneseve

Odat ekonomike kërkojnë veprim të shpejtë të Kuvendit për zbatimin e masave në mbështetje të bizneseve

Me qëllim të mbështetjes së ndërmarrjeve dhe punonjësve të goditur nga pandemia, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, që nga ditët e para të shpërthimit të pandemisë kanë kërkuar ndërhyrjen e institucioneve të shtetit me qëllim të ruajtjes së ndërmarrjeve dhe vendeve të punës. Meqë asnjë ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës në mungesë korumi dështon t’i ratifikojë pesë marrëveshje ndërkombëtare

Kuvendi i Kosovës në mungesë korumi dështon t’i ratifikojë pesë marrëveshje ndërkombëtare

Kuvendi i Kosovës ka dështuar t’i ratifikojë pesë marrëveshje ndërkombëtare, nga të cilat vendi mund të përfitonte miliona euro. Debati i sotëm është karakterizuar me polemika të ashpra mes pozitës dhe opozitës. PDK dhe Vetëvendosje refuzuan votimin e këtyre marrëveshjeve, duke drejtuar kështu gishtin kah qeveria Hoti, të cilën ata ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi e pret në takim një delegacion të komunitetit egjiptian të drejtuar nga deputeti, Veton Berisha

Kryetari Thaçi e pret në takim një delegacion të komunitetit egjiptian të drejtuar nga deputeti, Veton Berisha

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ka pritur sot një delegacion të komunitetit egjiptian të kryesuar nga deputeti Veton Berisha, për nder të Ditës Kombëtare të Egjiptianëve në Kosovë. Thaçi ka thënë se komuniteti egjiptian është pasuri e vendit dhe është sukses i madh që kemi arritur të kemi një harmoni ...

Më shumë...

Seanca e Kuvendit e thirrur marrëveshjet ndërkombëtare, ndërsa për rreth tri orë diskutohet fjala “koti”

Seanca e Kuvendit e thirrur marrëveshjet ndërkombëtare, ndërsa për rreth tri orë diskutohet fjala "koti"

Kuvendi i Kosovës më shumë tri orë është duke diskutuar kinse për marrëveshjet ndërkombëtare. Por i gjithë seanca e Kuvendit është duke u zhvilluar me inate politike të deputetëve e partive politike. Fjala “koti” është përdorur me qindra herë në Kuvendin e Kosovës nga pozita e opozita. Polemika e përplasje ...

Më shumë...

Takohen Thaçi dhe Hoti por nuk prononcohen para mediave mbi atë se çfarë është diskutuar në këtë takim

Takohen Thaçi dhe Hoti por nuk prononcohen para mediave mbi atë se çfarë është diskutuar në këtë takim

Ka përfunduar takimi mes kryetarit të vendit, Hashim Thaçi dhe kryeministrit, Avdullah Hoti. Dy bartësit institucionalë vendosën të mos prononcohen para mediave mbi atë se çfarë është diskutuar. Shefi i ekzekutivit, Avdullah Hoti pritet të enjten të udhëtojë në Bruksel, kurse bashkë me kryetarin të shtunën do t’ia mësyjnë “Shtëpisë ...

Më shumë...

Lushtaku: Disa individë edhe 21 vjet pas çlirimit nuk po e kuptojnë se Serbia ka marrë fund përgjithmonë në Kosovë

Lushtaku: Disa individë që edhe 21 vjet pas çlirimit nuk po e kuptojnë se Serbia ka marrë fund përgjithmonë në Kosovë

Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku ka reaguar ndaj ish këshilltarit të Albin Kurtit, i cili me anë të një shkrimi në rrjetin social ka ka provokuar sërish një debat për UÇK-në. “Skenderaj, atëherë kur ia ka vënë detyrë vetës shporrjen e Serbisë, e ka arritur edhe çlirimin njëherë e përgjithmonë, ...

Më shumë...

IHK paralajmëron mundësinë e përmbytjeve të vogla në disa rajone si shkak i reshjeve të dendura të shiut

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës paralajmëron mundësinë e përmbytjeve të vogla si shkak i reshjeve të dendura të shiut

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka parashikuar mundësinë e përmbytjeve të vogla në zona të caktuara, për shkak të reshjeve të shiut, që priten në dy ditët në vijim. Nga këto përmbytje mundë të përfshihet Prishtina për shkak të infrastrukturës së stërngarkuar, si dhe një pjesë e rajonit të Dukagjinit. Këto ...

Më shumë...

Shahini: Pas shumë vite përpjekjesh, shqiptarëve në Kosovën Lindore u lejohet përdorimi i librave shkollorë nga Shqipëria

Shahini: Pas shumë vite përpjekjesh, shqiptarëve në Kosovën Lindore u lejohet përdorimi i librave shkollorë nga Shqipëria

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini ka dedikuar një status të veçantë në rrjete sociale mbi përdorimin e librave shkollorë nga Shqipëria për shqiptarët në Kosovën Lindore.  “Pas shumë vite përpjekjesh, shqiptarëve në Serbi u lejohet përdorimi i librave shkollorë nga Shqipëria. Nuk ishte e lehtë, por ia ...

Më shumë...

Kryeministri Hoti: Në seancën tjetër që do të mbahet po sot, do të futet në rend dite votimi i buxhetit

Kryeministri Hoti: Në seancën tjetër që do të mbahet po sot, do të futet në rend dite votimi i buxhetit

Kuvendi i Kosovës është duke mbajtur seancë për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare. Në fjalimin e tij, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se në seancën tjetër që do të mbahet po sot, do të futet në rend dite votimi i buxhetit. Ai po ashtu iu kundërpërgjigj deputetit ...

Më shumë...

Krasniqi: Marrëveshjet financiare nuk janë më të rëndësishme se jeta e njerëzve që nuk po duket të jetë prioritet

Krasniqi: Marrëveshjet financiare nuk janë më të rëndësishme se mirëqenia e qytetarëve e cila nuk po duket si prioritet i qeverisë Hoti

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Dermokratike të Kosovës, Memli Krasniqi është shprehur se nuk mund të votojnë pro marrëveshjes financiare të Kosovës për marrëveshjen për kredi nga institucionet ndërkombëtare prej 22 milionë. Krasniqi ia ka përmendur LDK-së dhe Vetëvendosjes bllokimet në Kuvendin e Kosovës kur PDK ...

Më shumë...

Borrell: BE-ja nuk mund të synojë të jetë faktor politik ndërkombëtar nëse nuk arrin ta zgjidhë çështjen e Kosovës

Borrell: BE-ja nuk mund të synojë të jetë faktor politik ndërkombëtar nëse nuk arrin ta zgjidhë çështjen e Kosovës

Kryediplomati evropian Josep Borrell ka thënë se BE-ja nuk mund të pretendojë se është një faktor politik ndërkombëtar nëse nuk arrin të zgjidhë çështjen e Kosovës. Në një fjalim në një forum të organizuar nga Fondi Gjerman Marshall në Bruksel, politikani spanjoll falënderoi Shtëpinë e Bardhë për përpjekjet e saj ...

Më shumë...

Blerim Syla: Kosova është para kolapsit për shkak të gjendjes pandemike, jemi në pikën që duhet vetëm t’i lutemi Zotit

Kryetari i FSShk-së, Blerim Syla paralajmëron masa radikale të papara në nuk rriten pagat punonjësve shëndetësorë

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve në Kosove, Blerim Syla, ka alarmuar për gjendjen e rëndë me pandeminë në Kosovë. Ai përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social, ka shkruar se për shkak të kësaj gjendje, Kosova është para kolapsit. Syla ka kërkuar nga qytetarët që të ...

Më shumë...

Smajl Latifi: Asnjë vërdikt apo dënim nuk është i mjaftueshëm kur drejtësia përballet me fytyra nënash të përvuajtura

Smajl Latifi: Asnjë vërdikt apo dënim nuk është i mjaftueshëm kur drejtësia përballet me fytyra nënash të përvuajtura

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është shprehur i pakënaqur me dënimin prej 22 vjetësh burgim për të akuzuarin për krime lufte, Darko Tasiq. Ai përmes një postimi thotë se asnjë vërdikt a dënim nuk është i mjaftueshëm kur drejtësia përballet me fytyra nënash të përvuajtura e familjarë të ...

Më shumë...

Vuçiq: Temat që do të bisedohen janë të dhimbshme për ne por nuk do të jenë as të lehta

Vuçiq thotë së janë të papranueshme kërkesat e Hotit për anëtarësimin e Kosovës në BE, OKB dhe anulimin e rezolutës 1244

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u takua dje pasdite me përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Mirosllav Lajçak. “Lajçak mund të garantojë objektivitetin dhe paanshmërinë në proces. Temat janë të dhimbshme për ne, por zgjidhjet më kompromis nuk mund të jenë kurrë të lehta për ...

Më shumë...

Pelegrinët e huaj këtë vit nuk do të mund ta kryejnë ritualin e haxhit për shkak të pandemisë

Bashkësia Islame e Kosovës bënë të ditur se kanë arritur në Mekë besimtarët e nisur nga vendi ynë

Arabia Saudite ka njoftuar se pelegrinët e huaj nuk do të jenë në gjendje të kryejnë haxhin vjetor këtë vit, për shkak të koronavirusit të ri. Ministria e Haxhit dhe Umrahit e mbretërisë tha se vetëm një “numër shumë i kufizuar” i myslimanëve nga kombësi të ndryshme, që tashmë banojnë ...

Më shumë...

Rritja e numrit të rasteve të reja me COVID-19 është në kufi më kapacitetet operative të Klinikës Infektive

Rritja e numrit të rasteve të reja me COVID-19 është në kufi më kapacitetet operative të Klinikës Infektive

Rritja e numrit të rasteve të reja me koronavirus në Kosovë po vazhdon, derisa vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë shtuar 47 raste të reja. Shumica e rasteve të reja gjatë ditës së djeshme kanë qenë nga komuna e Prishtinës derisa 22 pacientë janë shëruar nga koronavirusi. Kështu, numri ...

Më shumë...