Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 16)

Lajmet

Isa Mustafa: Pas certifikimit të rezultateve do të merremi vesh më Vetëvendosjen për të bashkëqeverisur

Isa Mustafa: Pas certifikimit të rezultateve do të merremi vesh më Vetëvendosjen për të bashkëqeverisur

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, pas takimit me liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se janë dakorduar që menjëherë pas certifikimit të rezultateve të merren vesh për të bashkëqeverisur. Ndërsa sa i përket postit të kryetarit të vendit ai tha se nuk ka qenë temë e ...

Më shumë...

MPJ: Kosova nuk bën komente për deklarata dhe dokumente që shpallen nga Beogradi dhe paguan ryshfete për to

MPJ: Kosova nuk bën komente për deklarata dhe dokumente që shpallen nga Beogradi dhe paguan ryshfete për to

Ministria e Punëve të Jashtme kanë reaguar pas lajmit në mediat serbe, ku shkruhet Republika e Naurus ka tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Këshilltari i Ministrit në detyrë të MPJ-së, Jetlir Zyberaj ka thënë se Ministria e Punëve të Jashtme është duke punuar përmes kanaleve diplomatike me të gjitha ...

Më shumë...

Komisionit hetimor për shkarkimin e Ilir Metës njihet me dokumentin sekret të SHISH-it për sulmin mbi institucionet e vendit

Komisionit hetimor për shkarkimin e Ilir Metës njihet me dokumentin sekret të SHISH-it për sulmin mbi institucionet e vendit

Komisionit hetimor për shkarkimin e  Ilir Metës,  njihet me dokumentin sekret të Shërbimit Informativ Shtetëror, i cili njoftonte kreun e shtetit se në ditën e protestës së opozitës do të sulmoheshin institucionet si Parlamenti. Pikërisht kjo deklaratë e presidentit dhënë në dëshminë e tij para komisionit hetimor më 9 shtator ...

Më shumë...

Thaçi: Traumat e luftës dhe gjenocidit, të represionit dhe të diskriminimit të të drejtave, prekin thellë në shoqërinë tonë

Thaçi: Traumat e luftës dhe gjenocidit, të represionit dhe të diskriminimit të të drejtave, prekin thellë në shoqërinë tonë

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë të sot në lansimin e studimit mbi mirëqenien dhe sigurinë e grave në Kosovë, të organizuar nga OSBE-ja. Ai ka thënë se pas pranimit të raportit ndjenja e parë është ajo e dëshpërimit me pozitën e gruas, me dhunën që ushtrohet ...

Më shumë...

Komisioni i Posaçëm Hetimor lidhur me ligjshmërinë e veprimeve të Ilir Metës, pritet të marrë vendim për shkarkim

Komisioni i Posaçëm Hetimor lidhur me ligjshmërinë e veprimeve të Ilir Metës, pritet të marrë vendim për shkarkim

Komisioni i Posaçëm Hetimor, për kontrollin e ligjshmërisë së veprimeve të kryera nga Ilir Meta, në kuadër të ushtrimit të kompetencave të tij lidhur me zhvillimin e zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore, administroi sot opinionin paraprak dhe opinionit final të ardhur nga Komisioni i Venecias. Po ashtu, në mbledhjen ...

Më shumë...

Procesi i rinumërimit të votave të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit po shkon drejt fundit

Votat e ardhura nga diaspora mund ta shtyjë edhe me tutje certifikimin e rezultateve zgjedhjeve të 6 tetorit

Po shkon drejt fundit, rocesi i rinumërimit të votave të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit. Në Qendrën për Numërim dhe Rezultate nga 1407 vendvotimeve, janë rinumëruar rreth 78 për qind të votave. Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka tha për Radion Evropa e Lirë se pas ...

Më shumë...

Shoqata Sindikale e Radio Kosovës dënon abuzimin me pasurinë publike të Grupit “Koha”, në ndërtesën e Radios

Shoqata Sindikale e Radio Kosovës dënon abuzimin me pasurinë publike të Grupit “Koha”, në ndërtesën e Radios

Shoqata Sindikale e Radios Kosovës, e dënon ashpër abuzimin me pasurinë publike që po bëhet nga Grupi “Koha”, në ndërtesën ku është e vendosur Radio Kosova. Ky Grup së bashku me disa oligarkë të politikës, janë duke e shkatërruar një pjesë të objektit të ish-Radio Prishtinës, tani Radio Kosova. Me ...

Më shumë...

Cakaj: Pasivizimi i shqiptarëve në Kosovën Lindore nuk përbën vetëm qasje përjashtuese por edhe dëmtim të demokracisë

Cakaj: Pasivizimi i shqiptarëve në Kosovën Lindore nuk përbën vetëm qasje përjashtuese por edhe dëmtim të demokracisë

Ministri i jashtëm në Qeverinë e Shqipërisë, Gent Cakaj ka pritur sot në takim përfaqësuesit politik të Kosovës Lindore, ku ka thënë se pasivizimi i vendbanimeve në këtë trevë nuk përbën vetëm qasje përjashtuese shoqërore por edhe dëmtim përmbajtjesor të demokracisë atje. Cakaj ka shkruar se bashkëkombësit tanë atje nuk ...

Më shumë...

OVL-UÇK në Dukagjin: Derisa të jetojë shqiptari i fundit liridashës, nuk do të lejohet që të dëmtohet Kosova

OVL-UÇK në Dukagjin: Derisa të jetojë shqiptari i fundit liridashës, nuk do të lejohet që të dëmtohet Kosova

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Dukagjin, ka reaguar kundër Gjykatës Speciales, ndryshimit të territoreve dhe mini-shengenit, duke thënë se derisa të jetojë shqiptari i fundit liridashës, nuk do të lejohet që me trysni, shantazhe e propaganda të hapet terreni që të dëmtohet Kosova, të ndryshohet territori i ...

Më shumë...

Policia e Kosovës apelon të gjithë shoferët që të kenë kujdes të shtuar për shkak të prezencës se mjegullës

Policia e Kosovës apelon të gjithë shoferët që të kenë kujdes të shtuar për shkak të prezencës se mjegullës

Policia e Kosovës  përmes një njoftimi ka bërë apel tek qytetarët që të mbajnë nën vëzhgim rrugën për ndryshime të papritura të dukshmërisë. “Mjegulla më e ndenjur mund të jetë afër lumenjve. Përdorni dritat e mjegullës. Nëse automjeti juaj i ka këto drita, kjo ju ndihmon të ndriçohet rruga para ...

Më shumë...

Albin Kurti thotë se Hashim Thaçi, duhet të japë dorëheqje, në të kundërtën do të shkarkohet

Albin Kurti thotë se Hashim Thaçi, duhet të japë dorëheqje, në të kundërtën do të shkarkohet

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka deklaruar se me qeverinë e re vendi duhet të ketë edhe një president të ri. Duke folur në lidhje me kryetarin aktual të Kosovë,  Hashim Thaçi, Kurti ka thënë se ai duhet të japë dorëheqje, në të kundërtën do të shkarkohet. Po ashtu Kurti ...

Më shumë...

Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut sot e shënojnë 107 vjetorin e themelimit të Alfabetit Shqip

Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut sot e shënojnë 107 vjetorin e themelimit të Alfabetit Shqip

Sot në Maqedoninë e Veriut shqiptarët shënojnë 22 Nëntorin, Ditën e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua 107 vjet më parë në Kongresin e Manastirit. Kjo festë është paralajmëruar të jetë tradicionale dhe sa më shumë të marrë jehonë në mbarë trevat e tjera shqiptare. Kongresi i Manastirit u zhvillua ...

Më shumë...

Albin Kurti: Njerëzit nuk duan ta japim veriun për bashkim kombëtar

Albin Kurti: Kosova dhe populli i saj kurrë nuk do ta lënë vetëm Shqipërinë

Kryetari i Vetëvendosje dhe njëkohësisht kandidati për kryeministër, Albin Kurti, konsideron se  populli nuk do ta jap veriun e vendit për bashkim kombëtar. “Rënia e dëshirës për bashkim vjen nga ideja e shkëmbimit të territoreve. Njerëzit nuk duan të japin Mitrovicën për bashkim kombëtar. Në Kosovë ka shumë politikanë që ...

Më shumë...

Haradinaj: Vendimi i mundshëm i qeverisë se re për largimin e taksës për mallrat serbe do të ishte tragjik

Haradinaj e cilëson si tragjik vendimin e mundshëm të qeverisë se ardhshme për largimin e taksës për mallrat serbe

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, e ka cilësuar si vendim tragjik, nëse qeveria e ardhshme e heq taksën ndaj Serbisë. Ai shprehet se nuk e imagjinon dot se Albin Kurti do ta heq këtë masë ndaj mallrave serbe, ndërsa ka kujtuar që kryeministri i ri që pritet të drejtojë vendin ka ...

Më shumë...

KQZ: Rinumërimi i më shumë se 1 400 vendvotimeve mund të përfundojë më herët se sa që ishte pritur

KQZ: Rinumërimi i më shumë se 1 400 vendvotimeve mund të përfundojë më herët se sa që ishte pritur

Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë me dije se rinumërimi i më shumë se 1 400 vendvotimeve mund të përfundojë më herët se sa që ishte pritur. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka pohuar për “KosovaPress” se i gjithë procesi ishte planifikuar të përfundojë të hënën e ardhshme, por në bazë ...

Më shumë...

Kosnett: Sikurse të gjithë në Kosovë, edhe ne po presim certifikimin e rezultateve në ditët e ardhshme

Kosnett: Tani është koha që qeveria e re të formohet dhe të fillojë me plotësimin e premtimeve elektorale

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett duke komentuar procesin e zgjedhjeve parlamentare në vend ka thënë se populli ka votuar për ndryshim duke votuar partitë që kërkuan zvogëlim të korrupsionit dhe zhvillim ekonomik. “Është e qartë se populli i Kosovës votoi për ndryshim duke zgjedhur partitë përqendrimi i të cilave ...

Më shumë...