KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 46)

Lajmet

Haradinaj: Shkarkimi i Task-Forcës kundër korrupsionit është vendim i paplan që shkakton pasiguri juridike

Haradinaj: Shkarkimi i Task-Forcës kundër korrupsionit është vendim i paplan që shkakton pasiguri juridike

Kreui AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se shuarja e Task-Forcës Antikorrupsion krijon pasiguri në sistemin e drejtësisë. “Shkarkimi i Task-Forcës kundër korrupsionit shkakton pasiguri juridike. Kjo Task-Forcë ka funksionuar më shumë se 10 vite. Kanë hetuar dhe kanë qenë në proces të hetimit të shumë rasteve të profilit të lartë ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Tani është koha që Kosova të bëhet anëtare e Organizatës së Kombeve të Bashkuara

Kryetari Thaçi: Tani është koha që Kosova të bëhet anëtare e Organizatës së Kombeve të Bashkuara

Kryetari Thaçi në ditën e Kombeve të Bashkuara ka thënë se është koha që Kosova të bëhet anëtare e OKB-së. Sot është dita e Kombeve të Bashkuara, ku edhe shënohet 75 vjetori i themelimit të Organizatës, kurse, Thaçi ka thënë se në kohën kur njerëzimi po ballafaqohet me sfida të ...

Më shumë...

Zemaj: Në zgjedhjet për kryetar të Besianës dhe Mitrovicës Veriore nuk do lejohen tubimet sikur në kohë normale

Ministri Zemaj: Qytetarët do ta kenë vaksinën anti-Covid, Remdesivir si dhe vaksinën kundër grip sezonal

Komisioni Qendror Zgjedhor këtë të shtunë kërkoi nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të japin rekomandime dhe manuale se si do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme në Besianë dhe Mitrovicën Veriore. Për këtë kërkesë të KQZ-së, ministri Zemaj, thotë se do të plotësohet në ditët në ...

Më shumë...

ASH: Bogdanoviq ta njohë realitetin e Kosovës pavarur dhe t’i respektojë vendimet e qeverisë maqedonase

ASH: Serbofili Bogdanoviq ta njohë realitetin e pakontestueshëm të Kosovës pavarur dhe t'i respektojë vendimete qeverisë maqedonase

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga Aleanca për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut thuhet se kryetari i komunës Qendër, Sasha Bogdanoviq, vazhdon me provokimet e tij ndaj një realiteti të pakontestueshëm siç është Kosova e pavarur. “Ky serbofil që sheh ëndrra me sy hapur, harron se është kryetar i Komunës ...

Më shumë...

Arianit Koci: Gjykata Speciale nuk po respekton as minimalisht Kosovën dhe qytetarët e saj

Arianit Koci: Gjykata Speciale nuk po respekton as minimalisht Kosovën dhe qytetarët e saj

Afati gjashtëmujor për konfirmimin e aktakuzës ndaj kryetarit Thaçi dhe kryetarit të PDK-së Kadri Veseli ka skaduar, por megjithëkëtë nuk ka asnjë informatë nga Dhomat e Specializuara se çfarë po ndodhë me ta. Për këtë ka reaguar avokati kosovar Arianit Koci që tha se ky institucion s’po respekton as minimalisht ...

Më shumë...

KQZ merr vendimin për të kufizuar shpenzimet e partive politike për zgjedhjet në Besianë dhe Mitrovicën Veriore

KQZ merr vendimin për të kufizuar shpenzimet e partive politike për zgjedhjet në Besianë dhe në Mitrovicën Veriore

KQZ ka mbajtur mbledhjen e radhës, ku është marrë vendim për të kufizuar shpenzimet e subjekteve politike që marrin pjesë në zgjedhjet për kryetar të Besianës dhe të Mitrovicës së Veriut, të cilat do të mbahen më 29 nëntor. Sipas vendimit në zgjedhjet e Besianës shuma e kufizuar e shpenzimeve ...

Më shumë...

Nesër ndryshohet ora, akrepat do të kthehen për 60 minuta prapa, duke filluar llogaritjen dimërore të kohës

Nesër ndryshohet ora, akrepat do të kthehen për një orë prapa duke filluar llogaritjen dimërore të kohës

Nesër, do të ndryshohet ora për një orë prapa. Në momentin kur ora do të shënojë 03:00, akrepat duhet të kthehen për një orë prapa, në ora 02:00. Në këtë mënyrë rikuperohet ora “e humbur” në fund të marsit duke vijëzuar orët me lëvizjen e diellit. Në mëngjes mund të ...

Më shumë...

Albulena Haxhiu: PDK-ja, nuk është e interesuar për rrëzimin e kësaj qeverie e cila ka degraduar skajshëm

Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se Task-Forca kundër-korrupsionit në kuadër të Policisë prej 10 vjetësh po merrej me hetimin e personave të profilit të lartë. Mbyllja e saj sipas Haxhiut edhe përkundër që nuk ka treguar rezultate është ndërhyrje brutale në pavarësinë e institucioneve. Ndërsa për rrëzimin e ...

Më shumë...

Kryetari i komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj jep dorëheqje nga pozita e deputetit në Kuvendin e Malit të Zi

Kryetari i komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj jep dorëheqje nga pozita e deputetit në Kuvendin e Malit të Zi

Nik Gjeloshaj, kryetari i komunës së Tuzit, njëheri edhe deputet në Kuvendin e Malit të Zi në kuadër të Listës Shqiptare, ka thënë me ligjet aktuale në këtë shtet, një person nuk mund të mbajë dy poste politike. Gjeloshja ka thënë se pasi ishte zgjedhur deputet me 30 gusht, ishte ...

Më shumë...

Të mërkurën në Dhomat e Specializuara në Hagë është caktuar të mbahet një seancë dëgjimore për Salih Mustafën

Gjykata Speciale e refuzon lirimin me kusht të ish-eprorit të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa

Dhomat e Specializuara në Hagë kanë caktuar një seancë dëgjimore për Salih Mustafën, i njohur si komandant Cali. Nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, ish komandant Cali po akuzohet për vrasje, torturë, trajtim mizorë dhe ndalim arbitrarë të civilëve gjatë kohës së luftës në Kosovë, Sipas njoftimit, kjo seancë dëgjimore ...

Më shumë...

Grenell u premton shqiptarëve në Michingen se do të bëhen investime në Kosovë komfort marrëveshjes se 4 shtatorit

Grenell u premton shqiptarëve në Michingen se Amerika do do t’i bëjë investimet në Kosovë komfort marrëveshjes se 4 shtatorit

Përfaqësuesit e shqiptarëve republikanë në shtetin e Michinganit të Amerikës janë takuar me emisarin e posaçëm të kryetarit të SHBA-së, Donald Trump, për dialogun Kosovë–Serbi, Richard Grenell, ku u u diskutua për zgjedhjet në Amerikë dhe detaje lidhur me dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Në takim, Grenelli tregoi ...

Më shumë...

Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku se hyrja e partisë se tij në Qeverinë Hoti është e vështirë, por jo e pamundur

Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku se hyrja e partisë se tij në Qeverinë Hoti është e vështirë, por jo e pamundur

Ka kohë që përflitet, e shpesh vjen në qendër të vëmendjes një hyrje e PDK-së në Qeverinë Hoti. Edhe tash është aktuale tema e përfshirjes në ekzekutiv e partisë që drejton Kadri Veseli. Madje për deputetin nga ky subjekt, Mërgim Lushtaku, kjo nuk është e pamundur që të ndodhë. “Është ...

Më shumë...

Serbia vazhdon me arrestimin dhe ndalimin e shtetetasve të Kosovës, MPJD i apelon Quintit që të adresojnë këtë shqetësim

Serbia vazhdon me arrestimin dhe ndalimin e shtetetasve të Kosovës, MPJD i apelon Quintit që të adresojnë këtë shqetësim

Ministria e Punëve të Jashtme ka njoftuar se një shtetas kosovar është arrestuar gjatë udhëtimit të tij transit nëpër territorin e Serbisë. Sipas Ministrisë ë Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës (MPJD), i arrestuar nga policia serbe është Agim Gjocaj, derisa MPJ thotë se akuzat e pretenduara ...

Më shumë...

Nënshkruhen dy marrëveshje në mes të AKK-së dhe Autoritetit Shtetëror për Informacione Gjeohapësinore të Shqipërisë

Nënshkruhen dy marrëveshje në mes të AKK-së dhe Autoritetit Shtetëror për Informacione Gjeohapësinore të Shqipërisë

Zëvendësministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Burbuqe Bakija-Deva, ka bërë me dije se të premten në Tiranë u nënshkruan dy marrëveshje në mes të Agjencisë Kadastrale të Kosovës dhe Autoritetit Shtetëror për Informacione Gjeohapësinore të Republikës së Shqipërisë. “Me perkrahjen e MEA-së gjatë një takimi te punës në mes të drejtorit ...

Më shumë...

Haradinaj-Stublla: Miqësia midis Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është shembull i fqinjësisë së mirë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka thënë se miqësia midis Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është shembull i fqinjësisë së mirë. Ajo ka theksuar se të dy shtetet janë vendosura për avancimin e përbashkët drejt së ardhmes euroatlantike të rajonit. “Në pritjen zyrtare të sotme për ...

Më shumë...

Prokuroria e Gjykatës Speciale në Hagë, duhet të deklarohet lidhur me aktakuzën kundër kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi

Prokuroria e Speciales: Në procesin e hetimeve kundër ish-krerëve të UÇK-së do të ketë edhe 50 dëshmitarë shtesë

Prokuroria e Gjykatës Speciale në Hagë, përfundimisht duhet të deklarohet nëse aktakuza kundër kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, është konfirmuar apo është hedhur poshtë. Megjithatë, sipas Rregullores së Procedurës dhe Provave të këtyre Dhomave, një gjyqtar, në rrethana të jashtëzakonshme – nëse një prokuror i specializuar paraqet arsye të vlefshme ...

Më shumë...