KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 44)

Lajmet

Gastronomet kërkojnë nga Qeveria që të zgjatet orari i punës dhe të hiqen kufizimet për dy javët e ardhshme

Gastronomet kërkojnë nga Qeveria që të zgjatet orari i punës dhe të hiqen kufizimet për dy javët e ardhshme

Shoqata e Hotelerive të Kosovës kanë kërkuar nga Qeveria që të zgjatet orari i punës dhe të hiqen kufizimet për dy javët e ardhshme. Përmes një postimi, ata kanë listuar tre arsyetime përmes së cilave kërkohet zgjatja e orarit të punës. Kërkesë për Qeverinë e Republika e Kosovës, si gastronom ...

Më shumë...

Sipas ministrit të MTI-së, Vesel Krasniqi gjatë pandemisë është rritur papunësia por jo në 30 mijë siç po raporohet

Sipas ministrit të MTI-së, Vesel Krasniqi gjatë pandemisë është rritur papunësia por jo në 30 mijë siç po raporohet

Situatë e vështirë për ekonominë dhe bizneset si pasojë e pandemisë Covid-19, por edhe një goditje që po e rëndon jetën e qytetarëve në vend. Kështu ka thënë ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, duke theksuar se pandemia tek bizneset dhe për zhvillimin ekonomik në Republikën e Kosovës ka ...

Më shumë...

Rikthehet PDK-ja në Diasporë, konstituohet Këshilli Nismëtar i nëndegës së PDK-së në Gjenevë

Rikthehet PDK-ja në Diasporë, konstituohet Këshilli Nismëtar i nëndegës së PDK-së në Gjenevë

Gjenevë, 19 Dhjetor – Në prenzencën e drejtorit të Departamentit për Diasporë të PDK-së, Elmi Reçica, zv. drejtorit të këtij departamenti Arben Gecaj dhe kryetarit të Këshillit Nismëtar Mujë Haziri, është mbajtur sot takimi Këshillit Nismëtar për nëndegën e PDK-së në Gjenevë. “Kontributi i diasporës është i njohur dhe i sprovuar ...

Më shumë...

Ambasada e Hungarisë në Kosovë hap konkurs për pranimin e studentëve në universitetet hungareze

Ambasada e Hungarisë në Kosovë ka hapur konkursin për pranimin e studentëve në universitetet hungareze

Tash e gjashtë vite Qeveria hungareze ofron bursa për rinjtë që duan të studiojnë në Hungari. Ky projekt i bursave, i quajtur “Stipendium Hungaricum”, filloi në vitin 2016, dhe në mesin e shteteve përfituese është edhe Kosova. Edhe këtë vit, qeveria hungareze, përkatësisht Ambasada e Hungarisë në Kosovë ka hapur ...

Më shumë...

Berat Rukiqi thotë se duhen edhe veprime shtesë edhe në tri vitet e ardhshme nga shteti për ta shpëtuar ekonominë

Berat Rukiqi: Është hipokrizi thirrja për respektimin e masave kur në të njëjtën partitë politike po e shkelin ligjin

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka thënë se paratë e Trustit duhet të shpenzohen brenda vendit. Tutje, ai tha se qytetarët e kanë mirëpritur këtë vendim, pasi që pandemia ka shkaktuar shumë humbje te bizneset.“Qytetarët e kanë mirëpritur 10% të Trustit. Por vetë shkalla e aplikimit dhe ...

Më shumë...

MPJD: Për çfarëdo problemi qytetarët tanë të nisur drejt Kosovës të kontaktojnë ambasadat tona

Në dalje të Merdares sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar kolonat janë deri në 900 metra

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se po ndjek me vëmendje zhvillimet në pikëkalimet kufitare mes Sllovenisë e Kroacisë, Kroacisë e Serbisë, Hungarisë e Serbisë dhe kësaj të fundit dhe Kosovës, ku ka një numër të madh të mërgimtarëve tanë ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Është mirë të kthehemi edhe njëherë të qytetarët dhe ta marrim vlerësimin e tyre

Memli Krasniqi: Është mirë të kthehemi edhe njëherë të qytetarët dhe ta marrim vlerësimin e tyre

Memli Krasniqi ka dhënë edhe mendimet e tij se a do të ishte mirë të shkohet në zgjedhje apo PDK të hyjë në Qeveri. “Asnjëri prej këtyre opsioneve, fatkeqësisht, nuk është i mirë”, ka thënë ai Duke folur pse nuk është mirë të shkohet në zgjedhje, Krasniqi thotë se edhe ...

Më shumë...

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri thotë se kjo parti është e gatshme për të shkuar në zgjedhje

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri thotë se kjo parti është e gatshme për zgjedhje

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka deklaruar se për t’u zgjidhur ngërçi politik sa i përket çështjes së kryetarit të vendit, dialogu siç ka thënë Haziri, duhet të bëhet pa kushtëzime nga partitë politike. I pari i Gjilanit ka shtuar se deri më tani nuk është arritur ...

Më shumë...

Armend Zemaj: Lëvizjet do të jenë të reduktuara por mund të ketë edhe lirim të masave në aspektin kohor

Ministri Zemaj

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj thotë se pretendimet janë që vaksinat anti Covid të arrijë në fillim të vitit 2021. Në kohën kur ende po përballemi me qindra raste të reja infektimesh, ministri ka thënë se janë në rrugë të mirë për sigurimin e vaksinës anticovid. Zemaj shfaqi shpresën se ...

Më shumë...

Marko Kepi: Projekti “Albanian Roots – Rrënjët Shqiptare” Ishëm Durrës

Marko Kepi: Projekti "Albanian Roots - Rrënjët Shqiptare" Ishëm Durrës

Organizata ‘Rrënjët Shqiptare’  ka nën kujdesin e veçantë projektin e fondeve të shqiptareve nga e gjithë bota ku kontribuan për të ndihmuar të dëmtuarit nga Termeti. Nder të tjera, Bordi i Organizatës sonë ka menduar t’i ofrojë zonës së Ishmit Durrës, pervec ndërtimit të shtëpive,  do behet e mundur dhe ...

Më shumë...

Avdullah Hoti: Nëse nuk do të ketë njohje reciproke, atëherë nuk do të ketë as marrëveshje me Serbinë

Hoti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti iu ka kundërpërgjigjur presidentit serb, Aleksandar Vuçiq duke theksuar se nëse nuk do të ketë njohje reciproke, atëherë nuk do të ketë as marrëveshje me Serbinë. “Dialogu ka rifilluar mbi parime të qarta për marrëveshje përfundimtare për normalizim të marrëdhënieve dhe njohje reciproke, dhe nuk ...

Më shumë...

Ikonën e zhdukur ukrainase, të cilën kërkon ta gjejë Interpoli, Milorad Dodik ia kishte dhuruar ministrit rus, Llavrov

Ikonën e zhdukur ukrainase, të cilën kërkon ta gjejë Interpoli, Milorad Dodik ia kishte dhuruar ministrit rus, Llavrov

Ikona e vjetër 300-vjeçare, të cilën, kryesuese serb i Bosnjës dhe Hercegovinës, Milorad Dodik ditë më parë ia dhuroi  Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov do të kthehet, njoftoi agjencia ruse e lajmeve Tass, duke cituar Ministrinë e Jashtme. “Ikona do t’i kthehet dhuruesit në mënyrë që të sqarohet më ...

Më shumë...

OAK reagon ndaj vendimeve te reja të ekzekutivit

OAK

 Në një reagim të cilin Oda e Afarizmit të Kosovës  i drejtoi Ministrit te Tregtisë dhe Industrisë dhe Ministrit të Shëndetësisë shprehu shqetësimin e thellë ndaj vendimeve të pakoordinuara të Qeverisë së Republikës së Kosovës. Duke iu referuar sqarimeve të publikuara mbrëmë nga MTI, në fillim ftohen operatorët ekonomikë që ...

Më shumë...

Daut Haradinaj: Dëshmorët e Gramaqelit dhe lavdia e tyre, nga sot janë lartësuar në memorial të ri

Daut Haradinaj: Dëshmorët e Gramaqelit dhe lavdia e tyre, nga sot janë lartësuar në memorial të ri

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka marrë pjesë në inaugurimin e lapidarit të dëshmorëve dhe martirëve të kombit në Gramaçel të Deçanit. Ai përmes një postimi në rrjetin social, ka thënë se lavdia e tyre nga sot lartësohet në memorialin e ri. “Dëshmorët ...

Më shumë...

IKSHPK bën të ditur se sot janë shëruar 436 pacientë kurse janë konfirmuar edhe 345 raste të reja me virusin korona

IKSHPK bën të ditur se sot janë shëruar 436 pacientë kurse janë evidentuar 345 raste të reja me virusin korona

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.501 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 345 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bën të ditur se shumë shpejt do të merren masa shtesë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bën të ditur se shumë shpejt do të merren masa shtesë

Kryeminstri, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se me propozim të IKSHP-së, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, do të propozojë së shpejti masat shtesë që do të merren në luftën kundër virusit korona. Ai ka theksuar se ka marrë disa masa për të cilat bën të ditur se ka kërkuar ...

Më shumë...