Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 39)

Lajmet

Kyle Scott: Qeveria e re e Kosovës duhet të jetë e gatshme për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe

Kyle Scott: Qeveria e re e Kosovës duhet të jetë e gatshme për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe

Ambasadori në shkuarje i SHBA-së në Beograd, Kyle Scott, paralajmëroi të enjten se vendi i tij do të vazhdojë të inkurajojë rifillimin e dialogut. Ai  gjatë një takimi lamtumirës me kryetarin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, tha se Qeveria e re e Kosovës duhet të jetë e gatshme për heqjen e ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Kosova e 17 shkurtit është sot fakt i pakthyeshëm, falë të gjithë atyre që na qëndruan në krah

Ramush Haradinaj: Kosova e 17 shkurtit është sot fakt i pakthyeshëm, falë të gjithë atyre që na qëndruan në krah

Kandidati për kryeministër nga koalicioni AAK-PSD, Ramush Haradinaj, ka thënë se Dushkaja e Gjakovës siç hyri në rresht për çlirimin e vendit dikur, sot është rreshtuar me konceptin 100% shtet, si konfirmim i vendimeve të mëdha. “Kosova e 17 shkurtit është sot fakt i pakthyeshëm, falë të gjithë atyre që na ...

Më shumë...

Kadri Veseli: SHBA-të kurrë nuk e kanë hapur opsionin e ndarjes së Kosovës dhe shkëmbimit të territoreve

Kadri Veseli: SHBA-të kurrë nuk e kanë hapur opsionin e ndarjes së Kosovës dhe shkëmbimit të territoreve

Kandidati për kryeministër nga PDK-ja, Kadri Veseli, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e kanë përmendur asnjëherë opsionin e shkëmbimit të territoreve. “Demarkacioni e ka rrëzuar një kryeministër. E ka rrëzu kryetarin e vet për me dal tash kandidate për kryeministre”. “Të dialogu aq kanë spekuluar, aq kanë dëmtuar ...

Më shumë...

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit mori vendime të rëndësishme për procesin e privatizimit

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit mori vendime të rëndësishme për procesin e privatizimit

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit mbajti mbledhjen e tij të rregullt ku diskutoi dhe morri vendime të rëndësishme për procesin e privatizimit dhe të likuidimit të ndërmarrjeve shoqërore në përputhje me mandatin e vet ligjor. Në këtë mbledhje Bordi i Drejtorëve miratoi, pas shqyrtimit, raportin e Komisionit ...

Më shumë...

50 oficerë të Gardës Kombëtare të Ajovës vizitojnë FSK-në

50 oficerë të Gardës Kombëtare të Ajovës vizitojnë FSK-në

Një delegacion, prej 50 oficerësh dhe nënoficerësh të “Staff Ride“ të Gardës Kombëtare të Ajovës, nga data 16-20 shtator 2019, po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë. Në kuadër të kësaj vizite, delegacioni „Staff Ride“ nga Ajova së bashku me oficerë dhe nënoficerë të Forcës së Sigurisë të Kosovës, kanë ...

Më shumë...

“Urdhri i Lirisë” i jepet familjes së Sabit Zogajt, nga Fshati i Ri

“Urdhri i Lirisë” i jepet familjes së Sabit Zogajt, nga Fshati i Ri

Në 20-vjetorin e themelimit të TMK-së, dy ish-shefet e Shtabit të UÇK-së, Agim Çeku dhe Bislim Zyrapi, sot e kanë vizituar shtëpinë ku ishte vendosur Qeveria e Përkohshme e Kosovës dhe Komandanti i Përgjithshëm i UÇK-së, në Fshatin e Ri të Rrafshnaltës. Familjes së Sabit Zogajt, pronar i shtëpisë, këshilltari ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Qeveria ime do të ketë përfaqësimin më të lartë të grave ndonjëherë

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka marrë pjesë në Konventën e Gruas Demokratike, ku kanë marrë pjesë afër 1 mijë gra të Partisë Demokratike të Kosovës. Ai ka thënë se është krenari që të kemi një pjesëmarrje kaq të madhe dhe kaq entuziaste të aktivisteve të Partisë Demokratike të Kosovës. ...

Më shumë...

Ministria Federale e Mbrojtjes e Gjermanisë dhuroi një grand prej 500 mijë eurosh për Ministrinë e Mbrojtjes

Ministria Federale e Mbrojtjes e Gjermanisë dhuroi një grand prej 500 mijë eurosh për Ministrinë e Mbrojtjes të Republikës së Kosovës. Sot në Ministrinë e Mbrojtjes z. Faruk Geci, ushtrues i detyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes dhe z. Christian Heldt, ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë ...

Më shumë...

Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi mes KGJK-së dhe Akademisë së Drejtësisë

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Skënder Çoçaj dhe U.D drejtorersha e Akademisë së Drejtësisë, Luljetë Hetemi, kanë nënshkruar Memorandumin e Mirëkuptimit në mes të KGJK-së dhe AD-së. Bashkëpunimi në mes të dy institucioneve do të fokusohet në shkëmbimin e informatave dhe zbatimin e aktiviteteve lidhur me vlerësimin e nevojave ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Gjilani do të mbetet bastion i fuqishëm i AKR-së

Aleanca Kosova e Re, ka zhvilluar takim me qytetarë dhe struktura të partisë në Gjilan, ku i pranishëm ishte edhe lideri i kësaj partie, Behgjet Pacolli, e në të cilin takim u prezantua edhe kandidati i AKR-së nga ky qytet, Arianit Ibrahimi si dhe kandidatët tjerë. Në këtë takim presidenti ...

Më shumë...

OAK: Mbahet “Regional B2B Event” ngjarja më e madhe e këtij lloji

Odat kërkojnë heqjen e barrierave dhe kushte të favorshme për bizneset e tre vendeve  . Në Shkup të Maqedonisë Veriore është zhvilluar për herë të parë “Regional B2B Event” organizuar nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore, Oda  e Afarizmit të Kosovës dhe Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë, përkrahur nga ...

Më shumë...

Policia e Kosovës, në bashkëpunim me MIT fillojnë pilot projektin e vendosjes së shenjave të trafikut

Policia e Kosovës në aspektin e sigurisë procesin zgjedhor e ka vlerësuar të qetë dhe pa incidente madhore

Policia e Kosovës, në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit, kanë filluar pilot projektin e vendosjes së shenjave të trafikut, të cilat paralajmërojnë shoferët për kontrollin e shpejtësisë me radar nga njësitë policore të trafikut. Vendosja e këtyre shenjave fillimisht është realizuar në rajonin e Gjilanit, konkretisht në rrugët ...

Më shumë...

Lista përfundimtare e votuesve për zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit përmban 1,937,869 emra të votuesve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Lista përfundimtare e votuesve për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës përmban 1,937,869 emra të votuesve, me dallim prej 111,733 votues më shumë, në krahasim me Zgjedhjet Lokale të datës 22 tetor të vitit 2017. Numri i Qendrave të Votimit  është 895. Katër 4 qendra të votimit ...

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Pacolli takon konsullin e përgjithshëm të Turqisë në Prizren, Serdar Ozaydın

Zëvendëskryeministri Pacolli takon konsullin e përgjithshëm të Turqisë në Prizren, Serdar Ozaydın

Zëvendëskryeministri në detyrë dhe ministri i Punëve të jashtme, Behxhet Pacolli ka takuar konsullin e përgjithshëm të Turqisë në Prizren, Serdar Ozaydın me të cilin janë pajtuar që të vazhdohet bashkëpunimi i ngushtë mes dy shteteve. Ai ka shkruar se u ka uruar konsullit turk sukses në detyrën e re. ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj zotohet për shtimin e numrit të policëve, prokurorëve dhe gjyqtarëve

Ramush Haradinaj

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, përmes një postimi ka shkruar se askush nga politika nuk ka të drejt të fyej apo sulmojë ushtarin aktiv, policin në detyrë, prokurorin dhe gjyqtarin në funksionet e tyre. “Mbështetja ndaj tyre është obligim moral, ligjor e kombëtar i secilit prej nesh. Deri në 2 % ...

Më shumë...

Gjermania ndan një grant prej 500 mijë euro oër Forcën e Sigurisë së Kosovës, për blerjen e pajisjeve mjekësore

Gjermania ndan një grant prej 500 mijë euro për Forcën e Sigurisë së Kosovës për blerjen e pajisjeve mjekësore

Qeveria gjermane ka ndarë një grant prej 500 mijë euro për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Sot në Ministrinë e Mbrojtjes Faruk Geci, ushtrues i detyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Christian Heldt, ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë nënshkruan Marrëveshje, me anë të së cilës ...

Më shumë...