Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 39)

Lajmet

Nga 52 raste me COVID-19 që janë në Klinikës Infektive 40 janë në gjendje stabile, 11 të tjerë janë me oksigjeno-terapi

MSh: Nëse nuk respektohen masat e vëna nga institucionet mund të ketë shtyerje të fazës së dytë të lehtësimit të masave

Sipas raportit ditor të Klinikës Infektive, sot më 17.04.2020, janë të hospitalizuar 52 raste me COVID-19. Sipas njoftimit 40 raste janë në gjendje stabile, 11 raste janë në trajtim me oksigjeno-terapi dhe përkujdesje intensive. Në mjekimin intensiv janë në gjendje kritike 2 pacientë, prej të cilëve njeri është në oksigjeno-terapi ...

Më shumë...

Kryeministri Rama flet për skenarin e hapjes së bizneseve në vend pas një muaji vetizolimi të Shqipërisë

Kryeministri Rama: Nga 11 maji do të të lehtësohen disa masa, vazhdojmë të hapemi por më shumë kujdes

Kryeministri Rama ka folur për herë të parë mbi skenarin e hapjes së bizneseve në vend pas më se një muaji në karantinë për shkak të koronavirusit. Rama thotë se tre kategori të bizneseve dhe aktiviteteve të ndara në bazë të riskut. Ai ka deklaruar gjithashtu se java e ardhshme, ...

Më shumë...

Kërkohet shtyrja e mbajtjes se provimit të Maturës Shtetërore por ende nuk dihet se si do të vendos MASHTI

Kërkohet shtyrja e mbajtjes se provimit të Maturës Shtetërore por ende nuk dihet se si do të vendos MASHTI

Derisa kanë mbetur edhe rreth 1 muaj kur maturantët do të duhej ta përfundonin vitin shkollor, drejtues të institucioneve arsimore ende nuk janë njoftuar se çfarë do të ndodhë me testin e maturës. Drejtorë të arsimit në komuna po kërkojnë që të shtyhet mbajtja e këtij testi pasi konsiderojnë se ...

Më shumë...

Kurti i fton sërish qytetarët e Kosovës që të qëndrojnë në shtëpi, pasi sipas tij parandalimi është shpëtimi

Albin Kurti, ka thënë se do ta pranojnë aktvendimin e Gjykatës Kushtetuese, në lidhje me dekretin e kryetarit Thaçi

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, sërish u është drejtuar qytetarëve me një video-mesazh që të qëndrojnë në shtëpi, pasi sipas tij parandalimi është shpëtimi. “I kemi shtrënguar masat sepse virusi korona paraqet rrezik të madh për shëndetin e çdonjërit, por edhe për sistemet shëndetësore e për ekonomitë e vendeve të ...

Më shumë...

Jens Spahn: Gjermania nuk do të jetë si më parë pasi qytetarët duhet ta vazhdojnë distancimin shoqëror

Jens Spahn: Gjermania nuk do të jetë si më parë pasi qytetarët duhet ta vazhdojnë distancimin shoqëror

Gjermania do të fillojë të përshtatet me një “normë të re” pasi qeveria do largojë disa kufizime të vendosura më parë për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, tha të enjten ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn. Ai paralajmëroi se vendi nuk do të jetë “si më parë”, raporton CNN. “Numri ...

Më shumë...

Time Kadrijaj: Gjuha e Fitore Pacollit, më helmuese se coronavirusi

Kadrijaj u shkruan ambasadorëve në lidhje më kërkesave të shtetasve kosovar që kanë kërkuar riatdhesim

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj, ka reaguar ndaj deklaratës se koleges së saj nga Vetëvendosje, Fitore Pacolli në lidhje me trajtimin mjekësor  jashtë vendit të nënës së Ramush Haradinajt. Me këtë rast, Kadrijaj ka thënë se Pacolli është më helmuese se koronavirusi. “Një femër, pa etikë ...

Më shumë...

Natyra Kuçi: Të fyhet një nënë e sëmurë e Vetëvendosja të heshtë, kjo tregon për mendësinë e organizatës

Natyra Kuqi

Zëdhënësja e Partisë Socialdemokrate, Natyra Kuçi, ka reaguar pas deklaratës së deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, e cila u shpreh me fjalë të rënda për nënën e ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj e heronjëve Shkelzen dhe Luan Haradinaj. Ajo e ka dënuar atë gjuhë, duke thënë se mosdistancimi i Lëvizjes Vetëvendosje ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit ka përfunduar mbledhjen lidhur me shqyrtimin e tri nismave legjislative

Kryesia e Kuvendit nuk gjenë konsensus për të çuar përpara tri nismat që lidhen me luftimin e COVID-19

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit  tha se ishin tri nisma legjislative, një nga kryetarja e Kuvendit e përkrahur nga 5 deputetë tjerë, dhe dy nisma legjislative të përkrahura nga PDK. Por  në situatën në të cilën ndodhemi Kuvendi nuk mund të ...

Më shumë...

Tanja Fajon dhe Viola von Cramon, i bëjn thirrje Kurtit, të mos e shkel Kushtetutën lidhur me lëvizjen e qytetarëve

Fajon

Deputetja sllovene e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon, u ka bërë thirrje shteteve të Ballkanit Perëndimor, ku përfshihet edhe Kosova, që të sigurojnë rolin kushtetues të parlamenteve për mbikëqyrjen e masave të ndërmarra për parandalimin e COVID-19. Fajoni ka thënë se pezullimi i demokracisë nuk është një opsion në këto periudha ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: 82 deputetë të Kuvendit të Kosovës nuk janë për zgjedhje, por për formimin e një qeverie të re

Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se partia që ai drejton dëshiron të respektohen pikë për pikë të gjitha nenet e Kushtetutës për çështjen e mandatarit për kryeministër. Ai ka thënë se duhet të respektohet edhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese, e cila ka folur për gjendjen e tillë. ...

Më shumë...

Kosova ka nevojë për një Qeveri me kompetenca të plota kushtetuese, thotë anëtari i Kryesisë së LDK-së, Avdullah Hoti

Avdullah Hoti

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Kosova ka nevojë për qeveri me kompetenca të plota kushtetuese. Ai ka theksuar se veprimet e fundit antikushtetuese të qeverisë së shkarkuar Kurti kanë defaktorizuar Kuvendin e Kosovës. “Suspendimi i demokracisë, përmes suprimimit të lirive themelore të ...

Më shumë...

Në veri të Kosovës janë raportuar edhe 11 raste pozitive me virus, ndër to edhe një nënë me foshnjën e saj nga Zubin Potoku

Veriu

Në veri të Kosovës janë raportuar edhe 11 raste pozitive në koronavirus, ndër to edhe një nënë me foshnjën e saj nga Zubin Potoku. Lajmin e ka bërë me dije epidemiologu Aleksandar Antonijeviq nga institucioni paralel, Enti serb për Shëndetësi në Mitrovicën e veriut. Bëhet fjalë për katër persona nga ...

Më shumë...

Edi Rama: Unë di të them e ta faktoj që asnjë vend në glob, nuk ka bërë asgjë më shumë sesa kemi bërë ne, në Shqipëri

Edi Rama

Nga foltorja e Kuvendit kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, theksoi se asnjë shtet në botë nuk ka bërë më shumë se Shqipëria. Po ashtu, kryeministri u shpreh i bindur se do t’i fitojnë të dyja betejat, atë shëndetësore dhe ekonomike. “Jo rastësisht Shqipëria renditet mes vendeve me plagët më të ...

Më shumë...

Isa Mustafa: Për shërimin tim në vend dhe jashtë, nuk i kam pyetur ata që më gjuajtën me mollotov, gaz lotësjellës, sprej syve

Isa Mustafa

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, i ka reaguar deputetes së Vetëvendosjes, Fitore Pacolli, pasi ajo në një paraqitje publike ka përmendur Mustafën dhe nënën e heronjve, Luan e Shkëlzen Haradinaj,  duke thënë se kanë kërkuar shërim jashtë vendit. Isa Mustafa ka shkruar me këtë rast se kjo logjikë e deputetes, ...

Më shumë...

Magbule Shkodra: Fitore Pacolli, si nuk të erdhi turp, të përgojosh Nënën Rukë, në përvjetorin e rënies së bijve të saj, Luanit e Shkëlzenit

Magbule Shkodra

Në reagimin e nënkryetares së AAK-së, Makbule Shkodra lidhur me një prononcim skandaloz të deputetes së Vetëvendosjes, Flora Pacolli thuhet: Shpesh e kam dëgjuar (dhe e kam përjetuar edhe unë)se dhembja për humbjen e më të dashurve të përshkruhet në rastet: – Dhembja si flakë qe të djegë, e që ...

Më shumë...

FSK është në gjendje gatishmërie për të ofruar mbështetje të plotë në menaxhimin e situatës

FSK është në gatishmëri për të ofruar mbështetje të plotë për institucionet qendrore në menaxhimin e situatës

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama ka deklaruar gatishmërinë e FSK-së dhe mbështetjen e plotë për institucionet qendrore në menaxhimin e Covid-19. Ai ka thënë se Forca e Sigurisë së Kosovës vazhdon të zhvilloj operacione të mbështetjes ushtarake për autoritetet civile me qëllim menaxhimin e situatës së ...

Më shumë...