Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 38)

Lajmet

Rexhep Hoti blen 300 mijë euro libra për të furnizuar Zyrën e Kryeministrit në detyrë

Nënkryetari i PDK-së, Rexhep Hoti thotë se nga viti 2014 ka humbur logjika politike në Kosovë me ndarje të tepërt të pushtetit

Koordinatorit Nacional për Kulturë, Arsim, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti ka shpallur tender në vlerë prej 300 mijë euro për të furnizuar Zyrën e Kryeministrit me libra shkollore. Kështu mëson “Gazeta Blic” nga burime brenda qeverisës. Sipas tyre, Hoti si koordinator  ka nënshkruar tenderin në vlerë ...

Më shumë...

Kosnett: Drejtësia buron nga kandidatët që ndjekin rregullat e zgjedhjeve dhe ligjin

Ambasadori Kosnett thotë se Kuvendi i Kosovës sot ndërmori një hap të rëndësishëm drejt krijimit të Qeverisë së re

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Filip Kosnet ka porositur kandidatët e partive politike që garojnë për postin e deputetit që të jenë të ndershëm dhe t’i respektojnë rregullat e zgjedhjeve. Në mesazhin për zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit, ambasadori amerikan, Filip Kosnet ka shkruar ...

Më shumë...

Veseli: Do të ketë masa të ashpra kundër kriminelëve dhe të korruptuarve

Duke paraqitur vizionin e tij për qeverisjen e vendit, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se gjatë qeverisjes së tij do të ketë masa të ashpra kundër kriminelëve dhe të korruptuarve. Vizioni im qeverisës, objektiv kryesor e ka konsolidimin e sundimit të ligjit, duke ndërtuar një ...

Më shumë...

Haradinaj: Kosova pak ka punuar për të “rehatuar” punët e saj, derisa sipas tij gjithmonë iu është bërë qejfi të tjerëve

Kandidati nga koalicioni AAK-PSD për kryeministër të vendit, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova pak ka punuar për të rehatuar punët e saj, derisa sipas tij gjithmonë iu është bërë qejfi të tjerëve. “Ne si Kosovë jemi munduar t’iu bëjmë qefin të tjerëve, por punët tona nuk i kemi rehatuar. ...

Më shumë...

Kandidatët e LDK-së për deputet pretendojnë se Qeveria e LDK-së do të zbatoj reciprocitet të plotë ndaj Serbisë

LDK

Kandidatët nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës për postin e deputetit kanë thënë se me qeverinë e drejtuar nga LDK-ja do të zbatohet reciprocitet i plotë ndaj Serbisë dhe se tarifa aktuale është vetëm në fushën e tregtisë. Ata kanë thënë se tarifa tregtare prej 100 për qind është ...

Më shumë...

Zyrtarët: Selami Shkodra dhe Fadil Kodra, kanë qëndruar në një vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë

Zyrtarët: Selami Shkodra dhe Fadil Kodra, kanë qëndruar në një vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë,

Zëvendës-ministri në detyrë i Punëve të Brendshme, Selami Shkodra, i shoqëruar nga drejtori i Agjencisë për Menaxhim të Emergjencave, Fadil Kodra, kanë qëndruar në një vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë, ku janë pritur nga zëvendësministri i Punëve të Brendshme, i Turqisë, Muhterem Inçe. Sipas njoftimit për media në këtë ...

Më shumë...

Mijëra protestues në Australi, kanë bërë thirrje për veprime kundër ndryshimeve klimatike në planetin tonë

Mijëra protestues në Australi, kanë bërë thirrje për veprime kundër ndryshimeve klimatike në planetin tonë

Dhjetëra mijëra protestues u takuan sot në Australi, si pjesë e një fushate protestuese botërore, duke bërë thirrje për veprime kundër ndryshimeve klimatike. Disa nga tubimet e para nisën në qytetin më të madh të Australisë, Sidnej dhe kryeqytetin Kanberra. Demonstruesit australianë u bënë thirrje autoriteteve të vendit – i ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Prioriteti kryesor i imi do të jetë ekonomia e lirë, prodhuese edhe inovatime, kjo i jep Kosovës një epokë të re

Veseli: PDK ka qenë dhe mbetet garantuese e stabilitetit të shtetit të Kosovës dhe partneritetit me SHBA-të dhe BE-në

Kryetari i PDK-së njëhërësh kandidati për kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli sot pasdite ka shpalosur programin e tij ekonomik. Në një takim me përfaqësuesit e Odave Ekonomike dhe përfaqësues të bizneseve, Veseli iu ka premtuar atyre se në qeverisjen e ardhshme nuk do t’i ngarkojnë me asnjë tatim të ri, ...

Më shumë...

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet

Në kuadër të bashkëpunimit ndërmjet institucionit të Prokurorit të Shtetit dhe Ambasadës Zvicerane, Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet. Siç njofton Prokuroria e Shtetit përmes një komunikate, Lumezi ka njoftuar Ambasadorin Lebet me punën dhe të arriturat e Prokurorit ...

Më shumë...

KMDLNj kërkon të bëhen hetime në MASHT që ka përgjegjësi për arsimin parauniversitar dhe universitar

KMDLNj kërkon të bëhen hetime në MASHT që ka përgjegjësi për arsimin parauniversitar dhe universitar në Kosovë

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut kërkon të bëhen hetime në MASHT që ka përgjegjësi për arsimin në Kosovë, nga ai elementar e deri te ai universitar sikur që kërkon që të pamundësohen të gjitha presionet dhe ndërhyrjet politike dhe partiake në Universitetin “Hasan Prishtina”. ...

Më shumë...

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili e nënshkruan Listën e re e barnave esenciale e cila hyn në fuqi sot

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili e nënshkruan Listën e re e barnave esenciale e cila hyn në fuqi sot

Është nënshkruar sot Lista e re e barnave esenciale e cila hyn në fuqi sot. Në këtë listë janë rreth 100 barna të reja për sektorin e shëndetësisë publike, si dhe gjenden edhe barna për Onkologji dhe sëmundje të rralla. Nga të pranishmit në këtë ceremoni, Lista e re e ...

Më shumë...

Zyra e BE-së në Kosovë është shprehur e gatshme përmes ekipit vëzhgues të monitorojë zgjedhjet nacionale të 6 tetorit

Zyra e BE-së në Kosovë është shprehur e gatshme përmes ekipit vëzhgues të monitorojë zgjedhjet nacionale të 6 tetorit

Zyra e BE-së në Kosovë është shprehur e gatshme përmes ekipit vëzhgues të monitorojë zgjedhjet nacionale të 6 tetorit në Kosovë dhe kanë kërkuar që gjithë procesi zgjedhor të shkojë në mënyrë të rregullt. Përmes një konference për media, zyrtarë të ekipit vëzhgues dhanë detaje për misionin e tyre dhe ...

Më shumë...

Ish-ushtari i UÇK-së, njëherit kapiten i FSK-së, Petrit Bojaxhiu ftohet nga Gjykata Speciale

Ish-ushtari i UÇK-së, njëherit kapiten i Shtabit të Përgjithshëm të FSK-së, Petrit Bojaxhiu ftohet nga Gjykata Speciale

Petrit Bojaxhiu, ish-ushtar i UÇK-së, njëherit edhe  kapiten i Shtabit të Përgjithshëm të FSK-së, do ta paraqitet para zyrëve të Prokurorit të Specializuar në Hagë. “OVL-UÇK dega në Sharr njofton se ish-ushtari i UÇK-së njëherit edhe kapiten i Shtabit të Përgjithëshem të FSK-së Petrit Bojaxhiu i është dërguar ftesë nga ...

Më shumë...

Ndërron jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Njazi Uruqi

Ndërron jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Njazi Uruqi

Ministria e Mbrojtjes njofton se sot pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë të Kosovës, rreshter i parë, Nijazi Jetullah Uruqi. Homazhet për nënoficerin e lartë Nijazi Uruqi do të mbahen sot, më 20.09.2019, duke filluar nga ora 12:00-13:00 në kazermën ,, ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi gjatë vizitës në SHBA takon pjesëtarët e FSK-së që po trajnohen në Gardën Kombëtare të Iowa-s

Kryetari Thaçi gjatë vizitës në SHBA takon pjesëtarët e FSK-së që po trajnohen në Gardën Kombëtare të Iowa-s

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i cili gjendet në Iowa të SHBA-së, ka vizituar Gardën Kombëtare të shtetit Iowa, ku është pritur nga Gjeneralmajori Benjamin Corell dhe ka takuar pjesëtarët e FSK-së që janë duke ndjekur trajnimet atje. Përmes një njoftimi për media, të zyrë së  presidencës thuhet se “Thaçi ...

Më shumë...

Në Pejë mbi 80 anëtarë të rinj kanë aderuar në Nisma gjatë paraqitjes se prioriteteve qeverisëse nga Fatmir Limaj

Mbi 80 anëtarë të rinj kanë aderuar në Nismën Socialdemokrate në Pejë gjatë paraqitjes se prioriteteve qeverisëse nga Limaj

Kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe kandidati i koalicionit NISMA – AKR – PD, Fatmir Limaj, të enjten, para strukturave në Pejë, ka paraqitur prioritetet qeverisëse. E aty në takim, aderuan mbi 80 anëtarë të rinj, derisa kandidati për shef të qeverisë, tha që do të shënojnë fitore spektakolare. Limaj gjithashtu ...

Më shumë...