Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 52)

Lajmet

Rexhep Selimi: Ende pa filluar dialogu më Serbinë shihet mungesë e transparencës, kjo do t’i sjell vetëm dëme vendit

Rexhep Selimi: Ende pa filluar dialogu më Serbinë shihet mungesë e transparencës, kjo do t'i sjell vetëm dëme vendit

Shefi i Grupi Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka thënë se ende pa rifilluar mirë dialogu me Serbinë është vërejtur mungesë e transparencës. Kjo sipas tij, do t’i sjellë vetëm dëme vendit. Mes tjerash Selimi ka thënë se është ironi të kërkohet njohje reciproke kur sipas tij, me heqjen ...

Më shumë...

Ministri Zemaj apelon sërish qytetarët që t’i respektojnë masat e kujdesit që të evitohet përhapja më e madhe virusit

Ministri Zemaj apelon sërish qytetarët që t'i respektojnë masat e kujdesit ndaj virusit korona pas shtimit të rasteve

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj u ka bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat kundër koronavirusit, pas rritjes së theksuar të rasteve. Ai përmes një shkrimi ka thënë se koronavirusi vazhdon të kërcënojë shëndetin tonë. “I tërë personeli mjekësor në klinikat e QKUK dhe në spitalet rajonale është i mobilizuar ...

Më shumë...

Më kryesimin e Këshillit të Evropës nga Gjermania rriten shpresat për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Më kryesimin e Këshillit të Evropës nga Gjermania rriten shpresat për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Gjermania ka rikonfirmuar se pozicioni i saj për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës mbetet i pandryshuar. Zyrtarë të Qeverisë së saj kanë thënë se do të vazhdojnë ta mbështesin liberalizimin, përfshirë edhe në periudhën 1 korrik – 31 dhjetor të këtij viti, kur ky shtet e drejton Këshillin ...

Më shumë...

Ministri Veliu raporton sot para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes për kasafortën e MBP-së

Ministri i Brendshëm, Agim Veliu raporton sot para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes për kasafortën

Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, sot do të raportojë para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në lidhje me kasafortën me dokumente të klasifikuara shtetërore për të cilën MPB tha se ishte gjetur në gjendje jo të rregullt. Fjala është për kasafortën në të cilën ruhen dokumentet ...

Më shumë...

Ka vdekur mjeshtri i madh i valles popullore shqiptare, Besim Zekthi

Ka vdekur mjeshtri i madh i valles popullore shqiptare, Besim Zekthi

Ditën e sotme do të zhvillohen homazhet në nder të mjeshtrit të valles popullore shqiptare, Besim Zekthi. Homazhet për Besim Zekthin do të zhvillohen nga ora 11:00 deri në orën 12:45 në Muzeun Historik Kombëtar, ku miq, të afërm dhe dashamirës do t’i japin lamtumirën e fundit.  Zekthi u nda ...

Më shumë...

EULEXI thotë se nuk varemi nga Hashim Thaçi, mandatin tonë e kemi vetë në duar

EULEXI thotë se nuk varemi nga Hashim Thaçi, mandatin tonë e kemi vetë në duar

Mungesa e letërkëmbimit mes kryetarit të Kosovës, Hashuim Thaçi dhe përfaqësueseve të Bashkimit Evropian për vazhdimin e mandatit të EULEX-it nuk ndikon në punën e këtij misioni.  Zyrtarë të EULEX-it thonë se vazhdimësia e mandatit u garantohet me ligjet vendore dhe vendimet e institucioneve evropiane dhe nuk varet nga  kryetari ...

Më shumë...

As pas 1 korrikut kur pritet të hapen kufijtë e jashtëm të BE-së, qytetarët e Kosovës nuk do të mund të lëvizin

As pas 1 korrikut kur pritet të hapen kufijtë e jashtëm të BE-së, qytetarët e Kosovës nuk do të mund të lëvizin

Kufijtë e BE-së do të mbesin edhe për një kohë të mbyllur për qytetarët e Kosovës për udhëtime që nuk janë të domosdoshme. Edhe pse pritej që pas 1 korrikut të hapen kufijtë e jashtëm të BE-së për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, pra edhe për Kosovën, kjo nuk ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e viziton sot Kosovën, ai do të takohet me kryetarin Thaçi dhe kryeministrin Hoti

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e viziton sot Kosovën, ai do të takohet me kryetarin Thaçi dhe kryeministrin Hoti

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do ta vizitojë Kosovën. Vizita e tij ka të bëjë me situatën e krijuar pas ngritjes së aktakuzave nga Gjykata Speciale për kryetarin Hashim Thaçi dhe kreun e PDK-së, Kadri Veselin. Po ashtu bëhet e ditur se  kjo është edhe njëra ndër arsyet që Thaçi ...

Më shumë...

Të dielën 87 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në Kosovë, ndërsa 31 të tjerë janë shëruar

TNdër misteret më të mëdha të coronavirusit është shpejtësia me të cilën u përhap në tërë botën

Numri i personave që po rezultojnë pozitiv me Covid-19 në Kosovë vazhdon të jetë i lartë. Të dielën kanë rezultuar pozitiv edhe 87 persona, kurse lajm i mirë është se janë shëruar 31 të tjerë. “Më 28 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë ...

Më shumë...

Për shkak të gjendjes me koronavirus është shtyrë mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës

Për shkak të gjendjes me koronavirus është shtyrë mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, e paralajmëruar për sot në orën 11:00, është shtyrë për një ditë tjetër. Lajmi është bërë i ditur nga Zyra e informacionit pranë Kuvendit të Kosovës. Për mbajtjen e saj do të njoftoheni me kohë, thuhet në njoftim. Nuk janë dhënë detaje lidhur ...

Më shumë...

Adresimi i paralajmëruar i kryetarit Hashim Thaçi i paraparë për sot është shtyrë për të hënën

Hashim Thaçi: Caktimi nga ana e BE-së i Miroslav Lajçakut për të zgjidhur problemin Kosovës, është ofendim

Adresimi i paralajmëruar i kryetarit Hashim Thaçi qytetarëve të Kosovës i paraparë për sot është shtyrë për të hënën. Fjalimi i tij do të bëhet të hënën, në ora 20.00. “Sapo kam zbritur në Aeroportin “Nëna Terezë” në Tiranë, ndërkaq, të dielën në mbrëmje do t’ju drejtohem me një fjalë ...

Më shumë...

Numri i të infektuarve me koronavirus ka arritur në 10 milion banor

Brenda 24 orëve të fundit në Kosovë regjistrohen 142 raste të reja me COVID-19 ndërsa janë shëruar 101 persona

Organizata Botërore e Shëndetësisë alarmon për rritjen e jashtëzakonshme të numrit të të infektuarave me koronavirus. Sipas të dhënave të kësaj organizate, shifra e personave me COVID-19 ka arritur në 10 milion ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në afër 500 mijë persona. Rritja e numrit të rasteve vjen ...

Më shumë...

Të hënën pritet të mbahet mblidhja e radhës e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës

Kuvendi i Kosovës

Të hënën pritet të mbahet mblidhja e radhës e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. Zyra e Kuvendit për medie njofton se gjatë kësaj mbledhje pritet është paraparë të miratohet procesverbali i mbledhjes paraprake, votimi i disa projektligjeve si dhe shqyrtimi i disa projektligjeve të tjera. Gjatë takimit të së hënës ...

Më shumë...

Misetiç: Është prokurori i Gjykatës Speciale ai i cili duhet të jap dorëheqje e jo kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi

Avokati i shquar, Luka Misetiç ka shkruar se është prokurori i Gjykatës Speciale ai i cili duhet të jap dorëheqje e jo kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi. Duke reaguar ndaj një shkrimi të Karl Bild i cili shkruante se pas ngritjes së akuzës nga prokurori i Gjykatës Speciale, kryetari i ...

Më shumë...

Kryeministri Hoti paralajmëron masa ekstreme nëse nuk respektohen këshillat e institucioneve shëndetësore

Hoti: Qeveria e Kosovës do ta mbështesë Telekomin, këtë ndërmarrje me interes strategjik për vendin

Kryeministri, Avdullah Hoti ka paralajmëruar se do të merren masa ekstreme nëse nuk respektohen këshillat e institucioneve shëndetësore. Ai ka thënë se ritmi i madh i të infektuarave me koronavirus mund ta bllokoj Kliniken Infektive dhe mjekët të përballen edhe me dilema morale se cilit pacient t’i japin përparësi për ...

Më shumë...

RKL: Çka mendon kryetari i veteranëve, kur kërkon që Gjykata Speciale “t’i trajtojë edhe krimet serbe?”

RKL

Gjykata Speciale kundër UÇK-së është themeluar me pajtimin e krerëve politikë të vendit dhe është aprovuar në Kuvend me dy të tretat e deputetëve. Shumë politikanë, zyrtarë madje dhe veteranë të  luftës, nuk e kuptojnë, apo nuk duan ta kuptojnë se kjo gjykatë është raciste, një etnike dhe akuzon e ...

Më shumë...