Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 52)

Lajmet

Forca e Sigurisë së Kosovë e ndihmon Shqipërinë me pajisje për strehim

Forca e Sigurisë së Kosovë e ndihmon Shqipërinë me pajisje për strehim

Me kërkesë të Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë dhe me urdhër të komandantit të Forcës së Sigurisë të Kosovës, FSK-ja, sot ka nisur kontingjentin e parë, me pajisje ushtarake fushore për Shqipëri. Për shkak të katastrofës nga tërmeti në Republikën e Shqipërisë, një numër i madh i familjeve ...

Më shumë...

Dreshaj: Sovrani e ka zgjedhur Kurtin mandatar për krijimin e qeverisë, kjo zgjedhje të respektohet nga partitë e tjera

Gani Dreshaj: Lajm i mirë mbyllja e Monego-s dhe Iute Credit, këto dy kompani ishin fajde e legalizuar në Kosovë

Ish-deputeti i AAK-së, Gani Dreshaj ka shkruar se duke parë se vendi është në prag të krijimit të një qeverie të re, ka kërkuar që unanimisht të gjitha partitë opozitare t’i japin pa kushte votën Qeverisë me kryeministër, Albin Kurtin. “Është sovrani ai që ka zgjedhur Albin Kurtin dhe Lëvizjen ...

Më shumë...

Erdogan bënë të ditur se Turqia do t’i ndërtojë 500 banesa për banorët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri

Kryetari i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se do t’i dërgojë trupat ushtarake në Libi me kërkesë të Tripolit

Kryetari i Truqisë, Recep Tayyip Erdogan ka bërë të ditur se do të ndërtojmë 500 banesa për banorët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. “Shpresojmë që ekipet tona do të kryejnë punimet në vendet e përshtatshme në Shqipëri dhe si vëllezër turq do të ndërtojnë 500 njësi banimi”, ka ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj me disa nga ministrat e Qeverisë së Kosovës, vizitojnë zonat e prekura nga tërmeti në Durrës

Kryeministri Haradinaj me disa nga ministrat e Qeverisë së Kosovës i vizitojnë zonat e prekura nga tërmeti në Durrës

Kryeministri në detyrë i vendit, Ramush Haradinaj bashkë me disa nga ministrat e Qeverisë kanë arritur sot në Durrës në zonat e prekura nga tërmeti. Ata atje janë takuar me policët dhe ushtarët e Kosovës të angazhuar në operacionet e kërkim-shpëtimit. Haradinaj para mediave ka thënë se populli i Kosovës ...

Më shumë...

KQZ zyrtarisht e ka njoftuar sot kryetarin e vendit, Hashim Thaçi me rezultatet zgjedhore të 6 tetorit

KQZ zyrtarisht e ka njoftuar sot kryetarin e vendit, Hashim Thaçi me rezultatet zgjedhore të 6 tetorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot zyrtarisht e ka njoftuar kryetarin e vendit, Hashim Thaçi me rezultatet zgjedhore të 6 tetorit. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se gjatë ditës së sotme kryetarit i është dërguar shkresa njoftuese e rezultateve. Ai bënë të ditur se Thaçit i është dërguar edhe ...

Më shumë...

Mbahen homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në Tiranë, në përkujtim të 75-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë nga fashizmi

Mbahen homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në Tiranë, në përkujtim të 75-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë nga fashizmi

Autoritetet më të larta të Republikës së Shqipërisë, bënë sot homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në përkujtim të 75-vjetorit të Çlirimit të vendit. Kryeministri Edi Rama, kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, Ilir Meta, Erion Braçe, Erion Veliaj sot kanë bërë homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, në Tiranë. Duke u përulur ...

Më shumë...

Disa OJQ mercenare përbaltin ndërtesën e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës

Disa OJQ mercenare përbaltin ndërtesën e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës

Menaxhmenti, kolegjiumi i dekanëve dhe Parlamenti i Studentëve i Universitetit të Prishtinës, “Hasan Prishtina”, ka shprehur shqetësimin për sulmet që po i bëhen në vazhdimësi këtij institucioni, duke e konsideruar se synimi i organizatave të caktuara të shoqërisë civile, për të instaluar në universitet një logjikë të ndëshkimit pa procedura ...

Më shumë...

Agron Kuçi: Kurti ta formojë një qeveri të unitetit për t’u ballafaquar me padrejtësitë evropiane ndaj Kosovës

Agron Kuçi: Kurti e ka rastin ta formojë një qeveri të unitetit për t'u ballafaquar me padrejtësitë evropiane ndaj Kosovës

Kryetari i komunës së Junikut, Agron Kuçi në postimin e tij në rrjetin social në lidhje me formimin e qeverisë së re ka thënë se Albin Kurti e ka mundësinë që tani ta formojë një qeveri të unitetit për t’u ballafaquar më getonizimin dhe padrejtësitë e Evropës në raport më ...

Më shumë...

Ministrja Xhaçka apelon banorët që i kanë banesat e dëmtuara të mos hyjnë në to deri të bëhet vlerësimi i tyre

Ministrja Xhaçka i bënë apel të gjithë banorëve që i kanë banesat e dëmtuara të mos hyjnë në to deri të bëhet vlerësimi i tyre

Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Olta Xhaçka i bëri thirrje të gjithë banorëve që i kanë banesat e dëmtuara të mos qëndrojnë në to deri në momentin që do të bëhet vlerësimi i dëmtimit të tyre. Në një konferencë për media, ajo tha se vlerësimet po bëhen nga ekspertë shqiptarë dhe ...

Më shumë...

Po vazhdojnë për të tretën ditë gërmimet për mbetje mortore në oborrin e UP-së por ende nuk është gjetur asgjë

Po vazhdojnë gërmimet për mbetje mortore në oborrin e UP-së por ende nuk është gjetur ndonjë mbetje mortore

Në oborrin e UP-së po vazhdojnë për të tretën ditë me rradhë gërmimet për mbetje mortore. Për dy ditë, aty nuk është gjetur ndonjë mbetje mortore, teksa gërmimet janë kryer në bazë të dëshmive të ofruara në prokurori. Kjo u konfirmua nga Kushtrim Gara, udhëheqës i Zyrës për Komisionin Qeveritar ...

Më shumë...

Albin Kurti: Institucionet e Shqipërisë dhe Kosovës të ofrojnë ndihma në mënyrë që të shmanget kriza humanitare

Albin Kurti: Institucionet e Shqipërisë dhe Kosovës të ofrojnë ndihma në mënyrë që të shmanget kriza humanitare

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti,  ka qëndruar në Durrës, në zonat e prekura nga tërmeti. Ai ka takuar edhe përfaqësues të policisë dhe ushtrisë, ndërsa në një deklaratë për media tha se kërkohet ndihma e institucioneve të Shqipërisë dhe Kosovës që të shmanget kriza humanitare. “Që të mos kemi ...

Më shumë...

Më 29 nëntor të vitit 1944 Shqipëria, pa ndihmën e askujt, por me forcat e veta luftarake u çlirua nga pushtimi fashist

Më 29 nëntor të vitit 1944 Shqipëria, pa ndihmën e askujt, por me forcat e veta luftarake u çlirua nga pushtimi fashist

Më 29 nëntor të vitit 1944,  Shqipëria, pa ndihmën e askujt, por me forcat e veta luftarake u çlirua  nga pushtimi fashist. Prej 7 prillit të vitit 1939 e deri më 29 nëntor të vitit 1944, Shqipëria kishte qenë e pushtuar nga Italia fashiste dhe pas kapitullimit të saj, në ...

Më shumë...

Besarta Jashari: Në mes dhimbjes për tragjedinë në Durrës, populli ynë dëshmoj se 28 Nëntori është i veçantë

Besarta Jashari: Në mes dhimbjes për tragjedinë në Durrës, populli ynë dëshmoj se 28 Nëntori është i veçantë

E bija heroit të kombit e Hamëz Jasharit, Besarta Jashari e cila në kohën e luftës ka qenë vetëm 10-vjeçare por edhe e mbijetuara e vetme e kësaj familje legjendare, që i shpëtoi masakrës së 5 marsit të vitit 1988 përmes një shkrimi në rrjetin social ka ndarë disa nga emocionet e ...

Më shumë...

KOMF organizon sot konferencën “Zhvillimi i ndërhyrjes në fëmijërinë e hershme në Kosovë”

KOMF: Të zbatohen të drejtat e fëmijëve me aftësi të kufizuara

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve KOMF sot organizon konferencën përmbyllëse të projektit “Zhvillimi i ndërhyrjes në fëmijërinë e hershme në Kosovë”. Në këtë konferencë do të prezantohet udhëzuesi i punuar nga ekspertë ndërkombëtar me praktika e modele të shteteve të tjera si dhe rekomandime se çfarë veprimesh duhet ...

Më shumë...

Haradinaj: Parku Inovativ Trajnues Kosovaro- Gjerman, në Prizren hapet për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri

Haradinaj: Parku Inovativ Trajnues Kosovaro- Gjerman, në Prizren hapet për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri

“Parku Inovativ Trajnues Kosovaro- Gjerman, në Prizren, është hapur, vetëm për ata që janë prekur nga tërmeti, që kanë humbur shtëpitë e tyre dhe nuk kanë se ku të strehohen”, kështu tha kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj pas vizitës në Parkun Inovativ Trajnues Kosovaro- Gjerman, në ...

Më shumë...

Grupet punuese të Vetëvendosjes dhe LDK-së takohen sot për të mbyllur çështjet e mbetura të hapura

Grupet punuese të Vetëvendosjes dhe LDK-së takohen sot për të mbyllur çështjet që kanë mbetur të hapura

Grupet punuese të Vetëvendosjes dhe LDK-së sot do të ulen sërish në tryezë për të mbyllur të gjitha çështjet të cilat kanë mbetur të hapura. Një ditë pas takimit të krerëve të partive Kurti-Mustafa, grupet punuese me profesionistë të fushave të caktuara do të ulen të dakordohen edhe për ato ...

Më shumë...