Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 29)

Lajmet

Qindra qytetarë shqiptarë të Medvegjës janë shlyer nga regjistri civilë i Ministria e Brendshme e Serbisë

Qindra qytetarë shqiptarë të Medvegjës janë shlyer nga regjistri civilë i Ministria e Brendshme e Serbisë

Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë ditëve të fundit ka shlyer qindra qytetarë shqiptarë nga regjistri civilë në Medvegjë. Me këtë veprim atyre u pamundësohet shfrytëzimi i të drejtës elementare për vendbanim dhe zgjedhje. “Gjendja është jashtëzakonisht e keqe, kemi problem me shlyerjen e shqiptarëve nga listat e votuesve. ...

Më shumë...

Tomë Gashi: Nëse Vetëvendosja e merr pushtetin, mund të mos i vazhdohet mandati, Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Tomë Gashi: Nëse Vetëvendosja e merr pushtetin, mund të mos i vazhdohet mandati, Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Nëse Vetëvendosja, e cila nuk e ka votuar Gjykatën Speciale e  merr pushtetin, mund të mos i vazhdohet mandati, thotë avokati, Tomë Gashi. Vetëm nëse Vetëvendosje vjen në pushtet ajo nuk do t’i dorëzojë ish pjesëtaret e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Gjykatën Speciale, mirëpo kjo shkon para se të ...

Më shumë...

Nasim Haradinaj beson se deputetët e Kuvendit të ardhshëm nuk do t’ia vazhdojnë mandatin Gjykatës Speciale

Nasim Haradinaj beson se deputetët e Kuvendit të ardhshëm nuk do t’ia vazhdojnë mandatin Gjykatës Speciale

Nënkryetari i OVL-UÇK-së, Nasim Haradinaj ka thënë se beson që deputetët e legjislaturës së ardhshme nuk do t’ia vazhdojnë mandatin Gjykatës Speciale. Ai ka thënë se organizata e OVL-UÇK-së do të provoj çdo metodë që deputetët të mos ia vazhdojnë mandatin kësaj gjykate. “Unë mendoj që Gjykata Speciale në vitin ...

Më shumë...

Dialogu me Serbinë, filloi në vitin 2011 dhe përfundon me Qeverinë e udhëhequr nga Kadri Veseli, thotë Enver Hoxhaj

Dialogu me Serbinë, filloi në vitin 2011 dhe përfundon me Qeverinë e udhëhequr nga Kadri Veseli, thotë Enver Hoxhaj

Dialogu me Serbinë i filluar si proces teknik e më pas edhe politik, qysh në vitin 2011 mund të përmbyllet vetëm nga Qeveria e udhëhequr nga Kadri Veseli, shprehet i bindur Enver Hoxhaj, nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës. Hoxhaj  tha se me Serbinë nuk do të lejohen kompromise dhe ...

Më shumë...

Anëtarët e kabinetit qeveritar në dorëheqje, nuk gëzojnë kompensimin financiar pas përfundimit të mandatit

Anëtarët e kabinetit qeveritar në dorëheqje, nuk gëzojnë kompensimin financiar pas përfundimit të mandatit

Anëtarët e kabinetit qeveritar në dorëheqje, mund të mos gëzojnë kompensimin financiar pas përfundimit të mandatit, pasi në Ligjin për pagat në sektorin publik, i cili pritet të fillojë së zbatuari në muajin nëntor, thuhet se “nëse funksionari publik jep dorëheqje atëherë nuk i takon pagesa kalimtare pas përfundimit të ...

Më shumë...

Kurrë nuk e la pa e ndërtu autostradën e Dukagjinit, thotë Ramush Haradinaj, duke marrë shembull Sali Berishën

Kurrë nuk e la pa e ndërtu autostradën e Dukagjinit, thotë Ramush Haradinaj, duke marrë shembull Sali Berishën

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, është zotuar se do ta ndërtojë autostradën e Dukagjinit. Ai u ka thënë dukagjinasve se nuk do të heq dorë nga ky projekt i rëndësishëm. “Kurrë nuk e la pa e ndërtuar autostradën e Dukagjinit. Kur pat ardhur Sali Berisha në Kosovë para disa vjetëve, ...

Më shumë...

Ministria e Kulturës e Malit të Zi do të dorëzojë padi kundër organizatorit të festivalit në Cem të Malësisë

Ministria e Kulturës e Malit të Zi do të dorëzojë padi kundër organizatorit të festivalit në Cem të Malësisë

Ministria e Kulturës e Malit të Zi do të dorëzojë padi kundër organizatorit të festivalit tradicional popullor “Logu i Tërgajës” në Cem të Malësisë, gjatë të cilit është shfaqur flamuri kombëtar shqiptar, pa flamurin kombëtar të Malit të Zi, njoftohet nga ky institucion. “Meqë në tubimin e përmendur u shfaq ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Vetëm duke luftuar korrupsionin mund t’i bindim ndërmarrësit e suksesshëm të diasporës

Veseli: Vetëm duke luftuar korrupsionin dhe garantuar sundimin e ligjit mund t’i bindim ndërmarrësit e suksesshëm të diasporës

Lideri i PDK-së, Kadri Veseli, sot e ka takuar një biznesmen që ishte viktimë e uzurpimit të pronave, të cilat i kishte privatizuar më herët. Veseli ka thënë se nisma që kishte ndërmarrë për lirimin e pronave të uzurpuara, përveç që ia ka kthyer pronat Naser Januizt, ia ka kthyer ...

Më shumë...

Smajl Latifi thotë se pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme që pritet të mbahen sivjet, do të ketë prapë një qeveri Haradinaj

Smajl Latifi thotë se pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme që pritet të mbahen sivjet, do të ketë prapë një qeveri Haradinaj

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Smajl Latifi thotë se asnjëherë nuk kanë qenë më të organizuar se tani për të shkuar në zgjedhje të reja. Ai shprehet i bindur se pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme që pritet të mbahen sivjet, do të ketë prapë një qeveri Haradinaj.  Latifi thotë ...

Më shumë...

Hoxhaj: Me Serbinë nuk do të lejohen kompromise dhe nuk do të bisedohet asnjëherë për tema të brendshme

Zëvendëskryeministri në detyrë, Enver Hoxhaj thotë se 10 shtete të botës mund ta tërheqin njohjen ndaj Kosovës

Dialogu me Serbinë i filluar si proces teknik e më pas edhe politik, qysh në vitin 2011 mund të përmbyllet vetëm nga Qeveria e udhëhequr nga Kadri Veseli, shprehet i bindur Enver Hoxhaj, nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës. Hoxhaj  tha se me Serbinë nuk do të lejohen kompromise dhe ...

Më shumë...

Haradinaj: I rëndë lajmi për ndarjen nga jeta, të luftëtarit të Brigadës 114 “Fehmi Lladrovci”, Nasuf Mjekiqit

Haradinaj thotë se arsyeja e mospjesëmarrjes në Samitin V4 dhe WB6 është për shkak të angazhimit për zgjedhje

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, pas vdekjes së ish-ushtarit të UÇK-së, Nasuf Mjekiqi, duke thënë se kontributi i tij për lirinë e atdheut nuk do të harrohet kurrë. “I rëndë lajmi për ndarjen nga jeta, të luftëtarit të Brigadës 114 Fehmi Lladrovci, Nasuf Mjekiqit nga Graboci i Obiliqit. Kontributi i ...

Më shumë...

Albulena Haxhiu: PAN-i në emër të taksës ndaj Serbisë u mundua të fshehë shumë skandale e keqpërdorime

Albulena Haxhiu: Lëvizja Vetëvendosje asnjëherë nuk ka qenë më e fuqishme dhe më e organizuar se tani

Albulena Haxhiu nga Vetëvendosje, ka shkruar se të gjithë “ata që në emër të taksës ndaj Serbisë u munduan të fshehin shumë skandale e keqpërdorime”. “Në emër të taksës ndaj Serbisë u munduan të fshehin shumë skandale e keqpërdorime. Tani kur ditët i kanë të numëruara dhe s’kanë vendim tjetër ...

Më shumë...

Ana Bërnabiq: Njohja e Kosovës brenda kufijve të saj aktual është një linjë e kuqe që Serbia nuk do të kalojë

Ana Bërnabiq: Njohja e Kosovës brenda kufijve të saj aktual është një linjë e kuqe që Serbia nuk do të kalojë

Njohja e Kosovës brenda kufijve të saj aktual është një linjë e kuqe që Serbia nuk do të kalojë, tha kryeministrja Ana Bërnabiq se ajo nuk sheh aktualisht ndonjë zgjidhje për problemin e Kosovës. Por Kosova nuk është këtu për t’u blerë ose shitur, shtoi ajo, duke komentuar fjalët se ...

Më shumë...

Pas një sëmundje rëndë ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Nasuf Mjekiqi

Pas një sëmundje rëndë ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Nasuf Mjekiqi

Pas një sëmundje rëndë ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Nasuf Mjekiqi. Familja Mjekiqi kishte kërkuar ndihmë nga qytetarët për shërimin e ish-luftëtarit që nuk ia doli të mposhte edhe sëmundjen. Njoftimin për vdekjen e Nasuf Mjekiqit e kanë konfirmuar vet familjarët, të cilët kanë falënderuar të ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Serbia e ka të kotë që përpiqet ta përvetësojë kulturën dhe trashëgiminë tonë

Kadri Veseli thotë se Serbia e ka të kot që përpiqet ta përvetësojë kulturën dhe trashëgiminë tonë

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka vizituar kalanë e Novobërdës. Kjo vizitë e Veselit ka ardhur pas deklaratë së të ashtuquajturit drejtor i zyrës së qeverisë serbe për Kosovë, Marko Gjuriq, i cili ka thënë se kalaja e Novobërdës është një prej lokaliteteve kyçe historike serbe. Veseli përmes një shkrimi, ka thënë ...

Më shumë...

Sot në moshën 69-vjeçare ka vdekur, Zeqir Vehbi Shamolli, nga fshati Shalë, ish-Sedllar i Drenicës

Sot në moshën 69-vjeçare ka vdekur, Zeqir Vehbi Shamolli, nga fshati Shalë, ish-Sedllar i Drenicës

Në moshën 69-vjeçare ka vdekur, Zeqir Vehbi Shamolli nga fshati Shalë, ish-Sedllar i Drenicës, me vendbanim në Ferizaj. Ceremonia e varrimit fillon nesër më 18 gusht 2019,  në orën 11.00, me ç’ rast arkivoli me trupin e tij  niset nga Ferizaj në drejtim të vendlindjes së tij.  Varrimi bëhet në ...

Më shumë...