Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 29)

Lajmet

Veseli: Pamja e rrugëve të Kosovës është trishtuese, të shohen testimet e njerëzit të dalin sa më shpejt nga izolimi

Veseli: Pamja e rrugëve të Kosovës është trishtuese, të shohet numri i testimeve e njerëzit të dalin sa më shpejt nga karantinimi

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli,  ka shkruar për Ditën e Punëtorvëve, 1 majin. Ai ka thënë se kjo datë e ka gjetur Kosovën të izoluar dhe në pamundësi për të festuar masivisht në ambiente publike, ashtu siç ka qenë traditë në Kosovë. Veseli tutje ka shkruar se pamja e rrugëve ...

Më shumë...

Haradinaj: Aksioni për Pajtimin e Gjaqeve na shkëputi nga epoka e gjakmarrjes për të na unifikuar në lëvizjen për liri

Haradinaj: Aksioni për Pajtimin e Gjaqeve na shkëputi nga epoka e gjakmarrjes për ta unifikuar në lëvizjen për liri

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj e ka kujtuar sot aksionin dhe Lëvizjën për Pajtimin e Gjaqeve në 30 vjetorin e fillimit të kësaj iniciative të bashkimit e pajtimit të popullit shqiptar ia arriri që ta ndajë shoqërinë tonë nga epoka e gjakmarrjes për ta bashkuar lëvizjen për çlirim. “Aksioni dhe ...

Më shumë...

30 vjet nga organizimi i aksionit gjithëpopullor për faljen e gjaqeve ndër-shqiptare në Verrat e Llukës

30 vjet nga organizimi i aksionit gjithëpopullor për faljen e gjaqeve ndër-shqiptare në Verrat e Llukës

Sot janë bërë tri dekada nga ngjarja e madhe për faljen e gjaqeve në Verrat e Llukës në Komunën e Deçanit. Në këtë tubim madhështor  morën pjesë rreth gjysmë milion shqiptarë, me ç‘rast u falën më shumë se 100 gjaqe dhe ngatërresa ndër-shqiptare. Aksioni për pajtimin e familjeve shqiptare në ...

Më shumë...

Berat Rukiqi: Largimi i kufizimeve nuk do të thotë rikthim në normalitet sepse ende duhet kohë e kujdes

Berat Rukiqi: Largimi i kufizimeve nuk do të thotë rikthim në normalitet sepse ende duhet kohë e kujdes

Nga data 4 maji fillon hapja e bizneseve, sektori i ndërtimtarisë dhe i tregtisë, kurse më pas edhe shërbimet e ndryshme përgjatë muajit. Kurse sektori i gastronomisë parashihet të hapet pas 1 qershor. Këto tri valë të hapjes së bizneseve janë të varura edhe nga gjendja epidemiologjike, bëri të ditur ...

Më shumë...

Gjykata Kushtetuese pritet që vendos sot për kërkesën e pezullimit të seancës për formimin e qeverisë Hoti

Gjykata Kushtetuese pritet që vendos sot për kërkesën e pezullimit të seancës për formimin e qeverisë Hoti

Gjykata Kushtetuese ka lëshuar sot një njoftim sa i përket kërkesës së Vetëvendosjes për vlerësimin e kushtetutshmërisë së dekretimit të Avdullah Hotit si kandidat për kryeministër. Kushtetuesja me anë të një komunikate për media ka sqaruar se deputetët përveç kësaj kërkese, kanë kërkuar edhe masën e përkohshme të pezullimit të ...

Më shumë...

Sot shënohet 1 Maji Dita Ndërkombëtare e Punës, ku kërkohen të drejta dhe kushte më të mira në punë

Sot shënohet 1 Maji Dita Ndërkombëtare e Punës, ku kërkohen të drejta dhe kushte më të mira në punë

1 Maji njihet si Dita Ndërkombëtare e Punës. Ky manifestim lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës. Kjo ditë iu referohet protestave të punëtorëve, për orar të punës 8 orë, për paga mesatare të garantuara, për pajisje ...

Më shumë...

Në katër ditët e fundit të prillit është shënuar rrijte e dukshme e numrit të pacientëve të shëruar nga virusi korona

Në katër ditët e fundit të prillit është shënuar rrijte e dukshme e numrit të pacientëve të shëruar nga virusi korona

Katër ditët e fundit të prillit kanë shënuar rritje të konsiderueshme të numrit të të shëruarve nga koronavirusi në Kosovë. Vetëm nga 27 prilli e deri më 30 prill, në vend janë shëruar 105 persona. Në të katër ditët rresht, duke nisur nga e hëna e 27 prillit, numri i ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekretuar Avdullah Hotin nga LDK-ja për postin e kryeministrit të ri të Kosovës

Thaçi: Masakra e Dubravës është shembulli më tipik se deri në çfarë niveli çnjerëzor shteti serb e zbatoi doktrinën e tokës së djegur në Kosovë

Kryetari, Hashim Thaçi, ka dekretuar Avdullah Hotin nga LDK-ja për kryeministër të Kosovës. Ai ka thënë se vendimi për t’i dhënë mandatin për të udhëhequr me qeverinë LDK-së është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës. “Siç edhe jeni të informuar edhe nga konsultimi që zhvillova të mërkurën me liderët e ...

Më shumë...

Arben Gashi, dorëzoi kërkesën për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit në ditën e shtunë, për votimin e qeverisë së re

Arben Gashi

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, në një deklaratë për media para ndërtesë së Kuvendit të Kosovës, ka bërë me dije se kanë dorëzuar kërkesën për seancë të jashtëzakonshme për ditën e shtunë, për votimin e qeverisë së re me kandidatin për kryeministër Avdullah Hotin. Ai ka thënë ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Nderim i përjetshëm për të rënët, nderim edhe për luftëtarët e gjallë të UÇK-së

Kadri Veseli: Nderim i përjetshëm për të rënët, nderim edhe për luftëtarët e gjallë të UÇK-së

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka bërë sot homazhe dhe ka vënë kurora me lule tek shtatorja e heroit,  Ilaz Kodra,  si dhe te komplekset e dëshmorëve dhe martirëve në Vrbovc, Shtuticë dhe në Marinë. Kreu i PDK-së, pas homazheve,  në Marinë, ka theksuar se Serbia duhet ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Kryetarin, Hashim Thaçi, nuk ka mundur ta ndalojë Serbia, e lere më, Xhelal Sveçla

Kadri Veseli: Kryetarin, Hashim Thaçi, nuk ka mundur ta ndalojë Serbia, e lere më, Xhelal Sveçla

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli, gjatë vizitës në Parkun e Biznesit në Drenas ka folur rreth raporteve të kryetarit, Hashim Thaçi me kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. Kryetari Thaçi  e ka një fjali kur thotë: ‘Kur rrin me fëmijë edhe lagesh’. Kryetar i vendit është institucioni më ...

Më shumë...

Ramadani: Pavarësisht masave lehtësuese përsëri ndalohen grumbullimet, ceremonitë mortore e ahengjet familjare

Naser Ramadani: Masat që po merren mund të duken të padrejta por e kanë për qëllim shpëtimin e jetëve

Nga 4 maji do të hyn në fuqi masa të reja mbrojtëse për pandeminë COVID-19. Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publikë të Kosovës, Naser Ramadani, ka bërë të ditur se pavarësisht lehtësimeve që janë bërë në masat e reja, përsëri ndalohen grumbullimet, ceremonitë mortore e ahengjet familjare. Tutje ai ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj është shprehur kundër trajtimit që është duke iu bërë deputetit, Behxhet Pacolli

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj është shprehur kundër trajtimit që është duke iu bërë deputetit, Behxhet Pacolli

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj,  është shprehur kundër trajtimit që është duke iu bërë deputetit  Behxhet Pacolli nga autoritetet e vendit. Haradinaj ka thënë se Pacolli është duke u trajtua në mënyrë të padinjitetshme. “Gjithmonë kam qenë kundër trajtimit të padinjitetshëm të kujtdoqoftë, duke mos përjashtuar ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Kufiri Kosovë – Shqipëri duhet të hapët, në mënyrë që qytetarët të jenë të lirë të qarkullojnë

Kadri Veseli: Kufiri Kosovë - Shqipëri duhet të hapët, në mënyrë që qytetarët të jenë të lirë të qarkullojnë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, sot u taku me ambasadorin e Shqipërisë në Prishtinë, Qemal Minxhozi, me të cilin ka biseduar rreth gjendjes së krijuar me COVID-19. Me këtë rast i pari i PDK-së Kadri Veseli, kërkoi që kufiri në mes Kosovës dhe Shqipërisë duhet të hapët, ...

Më shumë...

Limaj: Nisma Socialdemokrate do ta këtë një zëvendës-kryeministër dhe dy ministri në qeverinë e re

Limaj: Nisma Socialdemokrate do ta këtë një zëvendës-kryeministër dhe dy ministri në qeverinë e re

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe NISMA kanë nënshkruar marrëveshjen për koalicion. Në këtë koalicion NISMA do t’i ketë dy ministri dhe një zëvendës-kryeministër kështu ka deklaruar kryetari i NISMA-së, Fatmir Limaj para mediave pas përfundimit të takimit. Kujtojmë se dje LDK-ja ka nënshkruar marrëveshjen edhe me AAK-në.

Më shumë...

Thaçi: Sot e përkujtojmë rëniën heroike të një prej themeluesve të UÇK-së, bashkëluftëtarin dhe komandantin Ilaz Kodra

Thaçi: Sot e përkujtojmë rëniën heroike të një prej themeluesve të UÇK-së, bashkëluftëtarin dhe komandantin Ilaz Kodra

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë sot homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Marinë të Skenderajt. Thaçi është parë i shoqëruar edhe nga ish-komandanti i Zonës Operative të Drenicës, Sami Lushtaku, dhe në deklaratën e tij, ka thënë se dhimbja dhe pikëllimi për të rënët është e madhe, ...

Më shumë...