KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 31)

Lajmet

Kandidati për deputet nga AAK, Haxhi Shala takon banorët e Nivokazit dhe Shejh Myhidinin

Haxhi Shala takon banorët e Nivokazit dhe Shejh Myhidinin

Kandidati për deputet nga radhët e AAK-së, Haxhi Shala, ka takuar disa banorë të Nivokazit të Gjakovës dhe gjithashtu ka vizituar edhe Teqenë e Shejh Myhidinit. “Takimet i vazhduam edhe në Popoc të Gjakovës, ku bashkëbiseduam me këta banorë për problemet që ballafaqohen dhe mundësinë e zgjidhjes së këtyre problemeve.Fryma ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka vazhduar aktivitetin e tij elektoral në komunën e Vushtrrisë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka vazhduar aktivitetin e tij elektoral në komunën e Vushtrrisë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili e ka shpallur kandidaturën për president të vendit, ka vazhduar aktivitetin e tij elektoral në komunën e Vushtrrisë. Ai ka shkruar se Aleanca është adresë e mbrojtjes së interesave kombëtare. “Me mbështetësit tonë të shumtë në Vushtrri u pajtuam se vetëm të bashkuar ...

Më shumë...

Për interesat e zhvillimit të përbashkët AKK nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë e Mbrojtjes

Për interesat e zhvillimit të përbashkët AKK nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë e Mbrojtjes

Me qëllim të avancimit të bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Mbrojtjes  dhe Agjencisë Kadastrale të Kosovës, e për interesat e zhvillimit të dy institucioneve përkatëse, me datë 4 shkurt 2021 në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes është mbajtur një takim gjithëpërfshirës pune mes përfaqësuesve të ministrisë, respektivisht Forcave të ...

Më shumë...

Nga testimi i 2.303 mostrave 318 raste rezultojnë me virusin korona ndërsa sot janë shëruar 214 pacientë

Nga testimi i 2.303 mostrave 318 raste rezultojnë me virusin korona ndërsa sot janë shëruar 214 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.303 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 318 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Fryma jonë për mbrojtjen e vlerave kombëtare do të triumfojë fuqishëm në zgjedhjet e 14 shkurtit

Fatmir Limaj: Fryma jonë për mbrojtjen e vlerave kombëtare do të triumfojë fuqishëm në zgjedhjet e 14 shkurtit

Lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, në kuadër të fushatës zgjedhore për zgjedhjet e 14 shkurtit, ka takuar banorët e disa fshatrave të Malishevës. Limaj në këto takime, ka thënë se kauza e tyre “Me Çlirimtarët” për mbrojtjen e vlerave kombëtare është duke jehuar fuqishëm në Llapushë dhe kudo nëpër ...

Më shumë...

Më 11 shkurt 2021, mbahet konferencë për ecurinë e akuzave kundër krerëve të luftës së UÇK-së, në Hagë

Më 11 shkurt 2021, mbahet konferencë për ecurinë e akuzave kundër krerëve të luftës së UÇK-së, në Hagë

Gjykata Speciale në Hagë, ka bërë të ditur se me 11 shkurt, tri ditë para zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Kosovë, do të mbahet konferencë për ecurinë e akuzave kundër: Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit.  Po ashtu, mësohet se 71 dëshmitarë të mbrojtur pritet të japin dëshminë ...

Më shumë...

Kandidatët për deputetë të AAK-së nga Komuna e Deçanit kanë mbajtur një takim me banorët e fshatit Strellc

Kandidatët për deputetë të AAK-së nga Komuna e Deçanit kanë mbajtur një takim me banorët e fshatit Strellc

Kandidatët për deputetë të AAK-së nga Komuna e Deçanit kanë mbajtur një takim me banorët e fshatit Strellc, ku kanë shpalosur programin e partisë për zgjedhjet e 14 shkurtit. Ukë Osaj, kandidat për deputet ka bërë me dije se mbështetja për AAK-në në këtë fshatë ishte e madhe. Në fjalën ...

Më shumë...

Bedri Hajdari: Stevo Pendarovski ka thënë se “nëse merret vesh e vërteta për rastin “Monstra”, mund të ketë luftë

Bedri Hajdari: Stevo Pendarovski ka thënë se thënë se “nëse merret vesh e vërteta për rastin “Monstra”, mund të ketë luftë

Familjari i të akuzuarve në rastin “Monstra”, Bedri Hajdari, në një intervistë për TV21, tha se presidenti,  Stevo Pendarovski, i ka thënë që “nëse merret vesh e vërteta për Monstrën, mund të ketë luftë”. tha se këtë Pendarovski ia ka thënë gjatë kohës së “Revolucionit laraman” në vitin 2016 para ...

Më shumë...

Palestina: Nëse Kosova kërkon vend midis shteteve të pavarura, ajo duhet t’i përmbahet legjitimitetit e ligjit ndërkombëtar

Palestina: Nëse Kosova kërkon vend midis shteteve të pavarura, ajo duhet t’i përmbahet legjitimitetit e ligjit ndërkombëta

Palestina ka reaguar kundër Kosovës lidhur me zyrtarizimit e njohjes reciproke Kosovë-Izrael dhe vendimit për vendosjen e ambasadës në Jerusalem. Në një deklaratë të paraqitur nga ambasada e Palestinës në Serbi, thuhet se Kosova, e cila “po përpiqet të gjejë një vend midis shteteve të pavarura, është pritur t’i përmbahet ...

Më shumë...

Rexhep Tajip Erdogan: Lëvizja LGBT nuk është në linjë me vlerat e Turqisë

Rexhep Tajip Erdogan: Lëvizja LGBT nuk është në linjë me vlerat e Turqisë

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë të mërkurën se lëvizja LGBT (homoseksual, lesbike, biseksual dhe transgjinor­) nuk është në linjë me vlerat e Turqisë dhe i ka krahasuar me “terroristë” studentët që kanë protestuar nëpër qytetet turke kundër rregullit të tij. Më shumë se 300 studentë dhe mbështetës ...

Më shumë...

LDK-ja ka hapur fushatën zgjedhore në Besianë, në një nga komunat ku ka udhëhequr për disa vite me radhë

Isa Mustafa: Vjosa Osmani nuk është frymëzuar nga LDK-ja kur ka thënë se Albin Kurti është sikur Hugo Çevezi

Lidhja Demokratike e Kosovës ka hapur fushatën zgjedhor në Besianë, në një nga komunat ku për disa vite radhazi ka udhëhequr kjo parti. Me këtë rast, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka deklaruar se kjo parti do të fitojë më 14 shkurt. Ne ia lëmë Vetëvendosjes sondazhet dhe ne do ...

Më shumë...

Kryeministri Avdullah Hoti, takon ambasadoren e Emirateve të Bashkuara Arabe, Nabila Abdelaziz Alshamsi

Kryeministri Avdullah Hoti, takon ambasadoren e Emirateve të Bashkuara Arabe në Kosovë, Nabila Abdelaziz Alshamsi

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur në takim ambasadoren jorezidente të Emirateve të Bashkuara Arabe në Kosovë, Nabila Abdelaziz Alshamsi. Me këtë rast, Hoti e ka falënderuar ambasadoren Alshamsi për ndihmën e vazhdueshme që Emiratet e Bashkuara Arabe i kanë ofruar Republikës së Kosovës në ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: E kemi për detyrë që t’ia lejojmë popullit tonë që vendos për unionin Kosovë – Shqipëri

Ramush Haradinaj: E kemi për detyrë që t’ia lejojmë popullit tonë që vendos për unionin Kosovë - Shqipëri

Kandidati për kryetar të Kosovës nga AAK-ja, Ramush Haradinaj, ka bërë homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Pas kësaj, Haradinaj mbajti një tubim me qytetarë në Skënderaj, duke thënë se nëse zgjidhet kryetar i vendit, do ta çojë vendin në NATO dhe sipas tij nëse kjo nuk ndodh ...

Më shumë...

Qeveria në detyrë e autorizon SHSKUK që të bëjë furnizimin dhe rregullimin e protezave për invalidët e luftës së UÇK-së

Qeveria në detyrë e autorizon SHSKUK që të bëjë furnizimin dhe rregullimin e protezave për invalidët e luftës

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se kanë autorizuar Klinikën e Ortopedisë në SHSKUK që të bëjë furnizimin dhe rregullimin e protezave dhe ofrimin e shërbimeve tjera për nevoja të invalidëve të luftës së UÇK-së. Në QKUK vazhdimisht ka pasur probleme me furnizim, andaj edhe ...

Më shumë...

Oda e Afarizmit të Kosovës kërkon nga kryeministri Hoti që të mos kufizohet marrja e licencës për minim

Oda e Afarizmit të Kosovës kërkon nga kryeministri Hoti që të mos kufizohet marrja e licencës për minim

Oda e Afarizmit të Kosovës iu është drejtuar me një letër kryeministrit në detyrë, Avdullah Hotit. OAK kërkon që të prolongohet Udhëzimi Administrativ Nr. 06/2019 për Format Standarde të Sinjalizimit të Minierave, deri në ardhjen e Bordit të ri të KPMM – së, në mënyrë që mos të vie deri ...

Më shumë...

Dita Botërore Kundër Kancerit shënohet edhe në vendin tonë me disa aktivitete në Klinikën e Onkologjisë

Dita Botërore Kundër Kancerit shëhohet edhe në vendin tonë me disa aktivitete në Klinikën e Onkologjisë

Sot shënohet Dita Botërore Kundër Kancerit. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, çdo vit miliona njerëz vdesin nga kanceri, shumica në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. As në Kosovë nuk është gjendje më e mirë. Klinika e Onkologjisë dhe Shoqata e Onkologëve të Kosovës, organizojnë sot aktivitet ...

Më shumë...