kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 31)

Lajmet

Andrej Nikollaidu: Çerdhe e vërtetë evropiane e xhihadistëve është Franca edhe Belgjika, jo Bosnja

Andrej Nikollaidu: Çerdhe e vërtetë evropiane e xhihadistëve është Franca edhe Belgjika, jo Bosnja

Analisti malazez i Al-xhazirës, Andrej Nikollaidu, në një vështrim të tij lidhur me politikën e Francës kundër disa shteteve të Ballkanit, shkruan: Mos u mashtroni “Jo” sepse  Macron nuk e ndryshon Ballkanin: ne jemi akoma po aq të parëndësishëm sa kemi qenë gjithmonë. Dhe nëse pyetëm  unë ky është një ...

Më shumë...

Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi e tërheq vendimin e shpallur ditë më herët për ndarjen e bursave për studentët

Ministri në detyrë i Arsimit, Shyqiri Bytyqi thotë se rezultatet e PISA-s nuk janë ato që kanë pritur

Ministria e Arsimit, ka tërhequr vendimin e shpallur ditë më herët për ndarjen e bursave, për të cilin vendim studentët e Fakultetit të Edukimit, Artit dhe Edukatës Fizike kanë mbajtur protesta. Ministri në detyrë, Shyqiri Bytyqi ka bërë të ditur përmes një konference. “Niveli i bursistëve dhe përzgjedhja e bursistëve ...

Më shumë...

Në PZAP janë dorëzuar 67 ankesa pas shpalljes së rezultatit përfundimtar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Në PZAP janë dorëzuar 67 ankesa pas shpalljes së rezultatit përfundimtar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

67 ankesa janë dorëzuar në PZAP pas shpalljes së rezultatit përfundimtar nga KQZ-ja. Këtë e ka konfirmuar edhe Mul Desku nga ky institucion. Ai ka bëtrë të ditur se numrin më të madh të ankesave e kanë parashtruar partitë minoritare në Kuvendin e Kosovës. “14 ankesa janë parashtruar nga Lidhja ...

Më shumë...

Prokuroria e Gjykatës Speciale në Hagë, nuk zhvillon “intervista” por kryen hetime për të ashtuquajturat krime të UÇK-së

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Laçi, intervistohet nga Gjykata Speciale

Prokuroria e Gjykatës Speciale, nuk është redaksi lajmesh, as nuk interviston të ftuar në studio. Prokuroria ushtron ndjekjen penale, si dhe përfaqëson akuzën në gjyq në emër të shtetit, në rastin konkret përfaqëson Gjykatën Speciale ndërkombëtare, kundër luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në Hagë. Prokurorët janë të organizuar dhe ...

Më shumë...

Në përkrahje të Kadri Veselit janë vënë kryetari, Thaçi, kryeministri në detyrë, Haradinaj dhe shumë të tjerë

Në përkrahje të Kadri Veselit janë vënë kryetari Hashim Thaçi, kryeministri në detyrë Haradinaj dhe shumë të tjerë

Përveç kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, i cili ndër të parët u solidarizua me Kadri Veselin, i ftuar për hetime nga Prokuroria e Gjykatës Speciale, në përkrahje të Kadri Veselit janë vënë edhe  kryetari i Kosovës,  Hashim Thaçi, kryeministri në detyrë, Ramush  Haradinaj, kryetari i Nismës, Fatmir Limaj dhe shumë të ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama solidarizohet me Kadri Veselin, i ftuar për hetime nga Gjykata Speciale

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama solidarizohet me Kadri Veselin, i ftuar për hetime nga Gjykata Speciale

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama, ka reaguar lidhur  me thirrjen që ia ka bërë Prokuroria e Gjykatës Speciale në Hagë, kryetarit të PDK-së dhe ish kryekuvendarit, Kadri Veseli. Sado e padrejtë ftesa për në Gjykatën Speciale për luftëtarët e UÇK, nuk mbetet tjetër, veçse e drejta për të treguar të ...

Më shumë...

Fillon para pazari i rëndë për ndarjen e posteve në mes të LDK-së dhe Vetëvendosjes

Fillon para pazari i rëndë për ndarjen e posteve në mes të LDK-së dhe Vetëvendosjes

Kandidatja për kryeministre e LDK-së, Vjosa Osmani, ka thënë se pozita e kryeparlamentarit dhe presidentit të shtetit, bëjnë më pak se pozita e kryeministrit, duke lënë të kuptohet se lufta për ndarjen e pozitave qeveritare, mes LDK-së dhe Vetëvendosjes  do të jetë mjaft e tendosur. Ajo pastaj ka treguar  se ...

Më shumë...

PDK dhe AAK paralajmërojnë se në Kuvendin e Kosovës do të jenë opozitë e fuqishme dhe konstruktive

PDK dhe AAK paralajmërojnë se në Kuvendin e Kosovës do të jenë një opozitë të fuqishme dhe konstruktive

 PDK-ja e AAK-ja, pas certifikimit të rezultateve nga KQZ-ja me numrin e votave që kanë marrë, del se do të jenë pjesë e opozitës në Kuvendin e Kosovës. PDK-ja me 25 deputetë e AAK-ja me 14 deputetë, pavarësisht rënies nga pushteti, zotohen se do ta bëjnë një opozitë të fuqishme ...

Më shumë...

Haradinaj: Veseli ka luftuar kundër shtypjes së Serbisë mbi popullin e Kosovës, do ta mbrojë edhe pastërtinë e luftës

Haradinaj: Veseli ka luftuar kundër shtypjes së Serbisë mbi popullin e Kosovës, do ta mbrojë edhe pastërtinë e kësaj lufte

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas marrjes së lajmit se kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, është ftuar për intervistim nga Gjykata Speciale. “Kadri Veseli, si një nga udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka luftuar kundër shtypjes dhe mizorive të Serbisë mbi popullin e Kosovës, si çdo luftëtar i ...

Më shumë...

Selim Pacolli: Komandanti legjendar, Adem Jashari, po kthehet në Prishtinë, i skalitur në bronz, si roje e kujtesës koleltive

Pacolli: Komandantit legjendar, Adem Jashari po kthehet në Prishtinë i skalitur në bronz për t'i bërë roje kujtesës koleltive

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli ka bërë të ditur se do të vendoset në kryeqytet shtatorja e heroit të kombit, Adem Jashari. Ai ka thënë se komandanti legjendar i UÇK-së, do të kthehet i skalitur në bronz për t’i bërë roje kujtesës koleltive. “Krah Skenderbeut dhe Ibrahim Rugovës, ...

Më shumë...

21 vite pas rënies, ngrihet në Prishtinë, një shtatore për Komandantin Legjendar të UÇK-së, Adem Jashari

Adem Shaban Jashari (28.11.1955 - 7.3.1998)

20 vjet pas luftës dhe 21 vite pas rënies, më në fund do të ngrihet në Prishtinë, një shtatore  për Komandantin Legjendar të  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari. Lajmin e ka bërë me dije drejtori i Inspekcionit në Komunën e Prishtinës, Adonis Tahiri. Shtatorja e Adem Jasharit do të ...

Më shumë...

Nisma Socialdemokrate ka dorëzuar ankesë në PZAP lidhur me rezultatet e zgjedhjeve të 6 tetorit

Nisma: Ndërhyrjet e Nazlie Balajt e Adnan Rrustemit në tavolinat e rinumërimit për të dirigjuar procesin

Nisma Socialdemokrate ka dorëzuar ankesë në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, lidhur me rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit. Pas publikimit të rezultateve nga KQZ-ja, Endrit Shala nga Nisma, ka deklaruar se këto janë rezultate të fabrikuara pasi janë numëruar edhe votat e ardhura nga Serbia. Mul Desku ...

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ftohet për intervistim nga Gjykata Speciale më 4 dhjetor në Hagë

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ftohet për intervistim nga Gjykata Speciale më 4 dhjetor në Hagë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe i PDK-së, Kadri Veseli, ka bërë të ditur  se ka pranuar ftesë për hetime nga Prokuroia e Gjykatës Speciale, më 4 dhjetor,  në Hagë. Ai tha se do t’i përgjigjet pozitivisht kësaj ftese. “Gjithë jetën kam qenë i angazhuar për të mirën e Kosovës ...

Më shumë...

Endrit Shala: KQZ-ja sot shpalli rezultate të fabrikuara dhe të prodhuara nga ajo vetë, dhe jo rezultatet e rregullta

Endrit Shala: KQZ-ja sot shpalli rezultate të fabrikuara dhe të prodhuara nga ajo vetë, dhe jo rezultatet e rregullta

Shefi i Shtabit Zgjedhor të Nismës Socialdemokrate, Endrit Shala, në një konferencë për media ka thënë se KQZ-ja sot shpalli rezultate të fabrikuara dhe të prodhuara nga ajo vetë, dhe nuk shpalli rezultatet e rregullta dhe vullnetin e qytetarit të Kosovës më 6 tetor. Koalicioni ka kaluar pragun prej 5 ...

Më shumë...

Kosova nuk duhet të nxitohet për arritjen e një marrëveshje me Serbinë, deklaron analisti i njohur amerikan, Daniel Server

Kosova nuk duhet të nxitohet për arritjen e një marrëveshje me Serbinë, deklaron analisti i njohur amerikan, Daniel Server

Ish-diplomati amerikan dhe eksperti i çështjeve që ndërlidhen me Ballkanin Perëndimor, Daniel Serwer,  ka deklaruar se shanset për të arritur një marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë përpara përfundimit të mandatit të presidentit Donald Trump në vitin 2021 janë të pakta. Ai thotë se nuk duhet nxituar për arritjen ...

Më shumë...

Tahiri: Si deputetë na pret punë dhe angazhim edhe më i madh për të përmbush pritjet legjitime për shtet të së drejtës

Tahiri: Si deputetë na pret punë dhe angazhim edhe më i madh për të përmbush pritjet legjitime për shtet të së drejtës

Ministri në detyrë, Abelard Tahiri, ka falënderuar të gjithë qytetarët që i kanë dhënë besimin të jetë deputet në legjislaturën e re të Kuvendit. Ai ka thënë se si deputet e pret angazhim edhe më i madh dhe shton se do të jetë zë i pa lëkundur për rend dhe ligj, ...

Më shumë...