KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 33)

Lajmet

Në Kuvendin e Kosovës sot ka filluar regjistrimi i deputetëve të cilët e kanë fituar besimin e qytetarëve në zgjedhjet e fundit

Në Kuvendin e Kosovës sot ka filluar regjistrimi i deputetëve të cilët e kanë fituar besimin e qytetarëve në zgjedhjet e 14 shkurtit

Të zgjedhurit e popullit që kanë marrë besimin e qytetarëve në zgjedhjet e 14 shkurtit kanë filluar të regjistrohen si deputetë në Kuvendin e Kosovës. Në hollin e këtij institucioni gjatë këtyre ditëve pritet secili prej 120 deputetëve të zgjedhur t’i kryejnë procedurat administrative për t’u ulur në karriget e ...

Më shumë...

Britania e Madhe kërkon nga njerëzit që ta marrin vaksinën “AstraZenecas” sepse është e sigurt dhe pa efekte anësore

Britania e Madhe kërkon nga njerëzit që t'i dëgjojnë rregullatorët dhe të marrin vaksinën “AstraZenecas” sepse është e sigurt

Vaksina kundër virusit korona e Oksfordit dhe “AstraZenecas” është e sigurt, ka insistuar Sekretari i shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar, pasi disa shtete të Evropës pezulluan vaksinimin për shkak të mpiksjes së gjakut. Matt Hancock ka kërkuar nga njerëzit “të dëgjojnë rregullatorët” dhe “të marrin vaksinën” sa më shpejt që ...

Më shumë...

Dy ditë nuk do të ketë transport të udhëtarëve në vend për shkak të mos subvencionimit të operatorëve në këtë sektor

Sot dhe dy ditë nuk do të ketë transport të udhëtarëve në vend për shkak të mos subvencionimit të operatorëve në këtë sektor

Nga dita e mërkurë, për dy ditë nuk do të ketë transport të udhëtarëve në gjithë vendin për shkak të mospërmbushjes së marrëveshjes ndërmjet Shoqatës së Transportit të Udhëtarëve dhe Qeverisë së Kosovës për subvencionin e operatorëve në këtë sektor. Kryetari i shoqatës në fjalë, Ruzhdi Kurtishaj ka thënë se ...

Më shumë...

Më 17 dhe 18 mars të vitit 2004 në Kosovë kishte shpërthyer një revoltë popullore kundër keqqeverisjes së UNMIK-ut

Më 17 dhe 18 mars të vitit 2004 në Kosovë kishte shpërthyer një revoltë popullore kundër keqqeverisjes së UNMIK-ut

Më 17 dhe 18 mars të vitit 2004 në Kosovë kishte  shpërthyer  një revoltë popullore kundër  qeverisjes së ngathët dhe pro serbe të një segmenti të administratës së UNMIK-ut, i cili kishte lejuar krijimin e strukturave paralele serbe në  veri të Kosovës, prej qershorit të vitit 1999, kur forcat franceze ...

Më shumë...

Lumir Abdixhiku takon deputetët e LDK-së para se të takojë të premtën Albin Kurtin e Vjosa Osmanin

Lumir Abdixhiku: Qeveria Kurti i ka braktisur njerëzit e vet dhe po merr pjesë në fushatën për zgjedhjet në Shqipëri

Të premten, kreu i ri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku do të mbajë takim me të parin e Vetëvendosjes, Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin. Mirëpo, Abdixhiku para këtij takimi do të mbajë takim edhe me deputetët e zgjedhur të subjektit të cilin ai e udhëheq. “Do të takoj ...

Më shumë...

Këshilli i Prindërve del kundër paralajmërimit për një pushim të parakohshëm një javor në shkolla

Këshilli i Prindërve del kundër paralajmërimit për një pushim të parakohshëm një javor në shkolla

Kryetari i Këshillit të Prindërve, Ymret Reshiti, ka thënë se kanë shprehur kundërshtitë e tyre për një pushim të parakohshëm në shkolla, por se u anashkaluan nga Ministria e Arsimit. Ai tha se propozimi i fundit i Ministrisë së Arsimit që të gjitha institucionet arsimore anembanë vendit të shkojnë një ...

Më shumë...

Alon Ben-Meir: Njohja nga Izraeli është mesazh i qartë për pesë vendet e BE-së që nuk po e njohin pavarësinë e Kosovës

Alon Ben-Meir: Njohja nga Izraeli është mesazh i qartë për pesë vendet e BE-së që e kundërshtojnë pavarësinë e Kosovës

Profesori amerikan dhe eksperti i Ballkanit, Alon Ben-Meir nëpërmjet një statusi në rrjetin social ka thënë se Kosova përfiton shumë nga formalizimi i plotë i marrëdhënieve diplomatike me Izraelin. Sipas tij, kjo është domethënëse për të dy vendet, por veçanërisht për Kosovën. Ai tutje shkruan se ky është mesazh i ...

Më shumë...

Faton Klinkaku: Edhe avokatët mbrojtës të të akuzuarve në Hagë po dëshmojnë së Specialja është e jashtëligjshme

OVL-UÇK në Pejë: Kryeministri i ri, Albin Kurti bëri hapin e gabuar në anën e errët të historisë

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL-UÇK-së, Faton Klinaku, ka reaguar pas arrestimit të ish-komandantit të UÇK-së, Pjetër Shala nga Gjykata Speciale. Ai thotë se kjo është dëshmi që Specialja është më qëllime politike dhe e jashtëligjshme. “Se Gjykata Speciale, ishte dhe është politike, është e jashtëligjshme dhe kundërkushtetuese, po ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Nuk është qasje e mençur kërcënimi i Vetëvendosjes për të shkuar sërish në zgjedhje

Ramush Haradinaj: Demokracia, të drejtat individuale dhe pluralizmi politik duhet të mbrohen me çdo kusht

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj thotë se Vetëvendosje ka fituar zgjedhjet por jo edhe votat për të zgjedhur vet kryetarin e vendit. Ai e konsideron si  të gabuar qasjen nëse kërcënohet me zgjedhje të reja. Vetëvendosje dhe “Guxo” kanë marrë shumicën e votave dhe për qeverisje, por nuk i kanë ...

Më shumë...

Halil Selimi: Në vitin 1981 nuk kërkohej “Vetëvendosje” – Kushtetutë, por Republikë, Kushtetutë, ja me hatër, ja me luftë!

Halil Selimi: Në vitin 1981 nuk kërkohej “Vetëvendosje” - Kushtetutë, por Republikë, Kushtetutë, ja me hatër, ja me luftë!

Ish i burgosuri politik dhe veprimtari i njohur, Halil Selimi, ka reaguar lidhur me përpjekjet për modifikimin politik të kërkesës gjithë popullore të vitit 1981 për Republikën e Kosovës. Në 40-vjetorin e vendosjes së Pllakatit përkujtimor  te Mensa e Studentëve, nga Shoqata e të Burgosurve Politikë, kryesia e së cilës ...

Më shumë...

Gjykata Speciale ka arrestuar në Belgjikë, ish-eprorin e lartë të UÇK-së, Pjetër Shala

Gjykata Speciale ka arrestuar në Belgjikë, ish-eprorin e lartë të UÇK-së, Pjetër Shala

Sot autoritetet e Belgjikës kanë arrestuar ish eprorin e UÇK-së,  Pjetër Shala, sipas  fletarrestimit dhe aktakuzës së konfirmuar për krime lufte, lëshuar nga Gjykatësi i Procedurës Paraprake. Pjetër Shala do të mbahet i ndaluar,  në Belgjikë, në pritje të transferimit të tij në objektin e paraburgimit të Gjykatës Speciale,  në ...

Më shumë...

IKSHPK raporton për 534 pacientë të shëruar, 533 raste të reja virusin korona dhe 8 raste të vdekjeve

Në 24 orët e fundit janë shëruar 903 pacientë, ndërsa janë konfirmuar edhe 774 raste të reja pozitive me virusin korona

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.649 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 553 raste ...

Më shumë...

Nait Hasani: Jemi në pritje të përgjigjes nga Ministria e Shëndetësisë për listën e mjekëve që do të vaksionohen në Kukës

Nait Hasani: Jemi në pritje të përgjigjes nga Ministria e Shëndetësisë për listën e mjekëve që do të vaksionohen në Kukës

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Nait Hasani, ka thënë se janë në pritje të përgjigjes nga Ministria e Shëndetësisë së Kosovës për listën e mjekëve që kanë qenë në vijën e parë të frontit me pandeminë Covid-19, e që janë ftuar të vaksinohen në Kukës. Hasani ka thënë se vaksinimi ...

Më shumë...

SBASHK-u: Jemi kundër mësimit online, por se do të respektojnë rekomandimet e IKSHPK-së nëse vendoset ashtu

Shkollë

Sot rreth orës 15:00 pritet të mbahet një takim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, mes përfaqësuesve të Institutit Kombëtarë të Shëndetësisë Publike të Kosovës, të zyrës së Kryeministrit, përfaqësues të drejtorive komunale si dhe të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ku pritet të diskutohet për situatën ...

Më shumë...

Kryeministri, Avdullah Hoti paralajmëron fillimin e mësim online në të gjitha nivelet e arsimit për dy javët e ardhshme

Kryeministri, Avdullah Hoti paralajmëron fillimin e mësim online në të gjitha nivelet e arsimit për dy javët e ardhshme

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar fillimin e mësim online në të gjitha nivelet e arsimit. Ai ka deklaruar se vendimi për këtë çështje pritet të merret sot pasdite. “Po shqyrtohen mundësitë për fillimin e mësimit online në të gjitha nivelet e arsimit, për dy javët e ...

Më shumë...

Lumir Abdixhiku: Sot i nderojmë themelet e lirisë dhe shtetit të Kosovës duke kujtuar sakrificën e Jasharajve

Lumir Abdixhiku: Sot i nderojmë themelet e lirisë dhe shtetit të Kosovës duke kujtuar sakrificën e Jasharajve

Sot, kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë kanë bërë homazhe të Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. Në këtë vizitë, Abdixhiku është pritur dhe shoqëruar nga kryetari i Komunës së Skënderajt, Bekim Jashari. “Sot, kemi ardhur për të nderuar themelet e lirisë dhe shtetit të Kosovës, për të kujtuar ...

Më shumë...