Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 32)

Lajmet

Mbi 21 mijë kërkesa dorëzohen në Administratën Tatimore të Kosovës për të përfituar nga pako emergjente

Drejtori i ATK-së, Ilir Murtezaj, ka deklaruar se një komision i krijuar ka filluar punën që nga java e kaluar dhe pritet që gjatë kësaj jave të kthehen përgjigjet e para ose miratimet e kërkesave që kanë parashtruar në këtë institucion, e të cilat janë mbi 21 mijë. Ai tha ...

Më shumë...

Të shkarkohet këshilltari i Ramës dhe i Thaçit, Baton Haxhiu, ashtu sikur Albin Kurti shkarkoi, Sh.Gashin

Të shkarkohet këshilltari i Ramës dhe i Thaçit, Baton Haxhiu, ashtu sikur Albin Kurti shkarkoi, Sh.Gashin

Gazetari Baton Haxhiu, një këshilltarë në “terr” i kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe në “dritë” i kryeministrit Edi Rama duke folur për marrëveshjet mes Kosovës dhe Serbisë, mes të tjerave ai ka thënë se ndër pikat e marrëveshjes duhet të jetë edhe amnistia mes dy vendeve, pasi sipas tij ...

Më shumë...

Parlamenti Evropian kërkon liberalizimin e vizave për Kosovën por disa nga vendet anëtare nuk kanë vullnet

Parlamenti Evropian kërkon liberalizimin e vizave për Kosovën por disa nga vendet anëtare nuk kanë vullnet për këtë

Parlamenti Evropian, përmes një raporti të votuar në Komisionin e Politikës së Jashtme të prezantuar nga deputeti kroat Tonino Piculla, ka kërkuar edhe një herë që të miratohet vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, dhe kjo të bëhet pa vonesa. Por kjo thirrje e Parlamentit Evropian nuk është diçka ...

Më shumë...

Epidemiologu amerikan Anthony Fauci thotë se SHBA duhet të dyfishojnë numrin e testeve në javët e ardhshme

Epidemiologu amerikan Anthony Fauci thotë se SHBA duhet të dyfishojnë numrin e testeve në javët e ardhshme

Anthony Fauci, një epidemiolog dhe anëtar i Shtabit të Krizave pranë Shtëpisë së Bardhë, thotë se SHBA duhet të dyfishojnë numrin e testeve në javët e ardhshme dhe mendon se kjo do të jetë e mundur. Në Shtetet e Bashkuara, vdekjet nga koronavirusi tejkalojnë shifrën 53.000. Fauci vlerësoi se SHBA ...

Më shumë...

Ministrja Haxhiu: Të kërkosh mos dënimin e krimeve të luftës është krim për së dyti ndaj dëshmorëve të kombit

Haxhiu: LDK si shpagim për formimin eventual të qeverisë së re mund të votojë sërish Thaçin për kryetar shteti

Ministrja në detyrë e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, thotë se deklaratat e gazetarit Baton Haxhiu dhe nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri, kanë zbuluar se çfarë marrëveshje e pret Kosovën në bisedimet me Serbinë. Ndër të tjera ajo thekson se deklaratat e tilla, flasin qartë për PLAN-in që po i përgatisin Kosovës, ...

Më shumë...

Hadergjonaj: Kufizimet anti kushtetuese nga qeveria po rezultojnë të kota përderisa numri i të infektuarve po rritet

Hadergjonaj: Izolimi dhe kufizimet anti kushtetuese nga qeveria po rezultojnë edhe të kota përderisa numri i të infektuarve po rritet

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Safete Hadergjonaj nëpërmjet një postimi në rrjetin social ka thënë se izolimi dhe kufizimet anti kushtetuese nga qeveria e Kosovës janë të kota. Sipas saj, numri i të infektuarve duhet të kishte shënuar rënie dhe jo ngritje. “Kjo situate po dëshmon se izolimi e kufizimet ...

Më shumë...

Cakaj: Samiti i Zagrepit është përpjekjeve në forcimin e solidaritetit mes vendeve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Cakaj: Samiti i Zagrepit është përpjekjeve në forcimin e solidaritetit mes vendeve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Kroacisë, Gordan Grliç Radman. Cakaj ka bërë me dije se me homologun korat ka biseduar për bashkëpunimin në luftën kundër pandemisë dhe përgatitjet për Samitin e Zagrebit. “Ndërkohë, pata ...

Më shumë...

Rasim Selmanaj: Jemi shumë afër finalizimit të marrëveshjes me LDK-në, AAK do t’i drejtojë katër ministri

Rasim Selmanaj: Jemi shumë afër finalizimit të marrëveshjes me LDK-në, AAK do t'i drejtojë katër ministri

LDK, AAK dhe Nisma duket se janë afër për finalizimin e marrëveshjes për koalicion qeverisës. Këta të fundit thonë se një gjë e tillë do të ndodhë shpejt dhe se janë në diskutim të detajeve. Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Rasim Selmanaj thotë se nënshkrimi i marrëveshjes mund ...

Më shumë...

Zyra e BE-së në Kosovë kërkon përfshirjen në arsim për të gjithë fëmijët gjatë krizës aktuale të krijuar nga COVID-19

Kërkohet garantimit i përfshirjes në arsim për të gjithë fëmijët në Kosovë gjatë krizës aktuale me koronavirusin

Me rastin e Ditës së Diversitetit, Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Zyra e Këshillit të Evropës në Prishtinë dëshirojnë ta theksojnë rëndësinë e garantimit të qasjes në arsim për të gjithë fëmijët edhe gjatë krizës aktuale me COVID-19. Sipas një komunikate të zyrës së BE-së, të gjitha përpjekjet ...

Më shumë...

OIK: Kosova ka kapacitete të mjaftueshme të profesionistëve shëndetësorë, nuk pranojmë as nuk rekrutojmë staf nga Serbia

OIK: Kemi kapacitete të mjaftueshme të profesionistëve shëndetësorë, nuk ka nevojë për staf të jashtëm

Oda e Infermierëve të Kosovës përmes një komunikate ka kundërshtuar çdo lloj rekrutimi të stafit të jashtëm shëndetësor në territorin e Kosovës, pa u përfillur procedurat ligjore të miratuara nga institucionet përgjegjëse të Republikës së Kosovës. Tutje, siç thuhet në njoftim, Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësore të ...

Më shumë...

Mehmeti: Si shkak i krizës pandemike do të ketë rënie të investimeve të huaja direkte dhe të konsumit në vend

Fehmi Mehmeti: Si shkak i krizës pandemike do të ketë rënie të investimeve të huaja direkte dhe të konsumit në vend

Edhe Fondi i Kurimeve Pensionale – Trust-i, është goditur nga pandemia Covid-19, duke humbur kështu mbi 50 milionë euro, krahasuar me 110 milionë euro sa ishin humbur në fillim të shfaqjes së pandemisë. Këtë e ka konfirmuar guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti, i cili po ashtu pret nga kjo krizë ...

Më shumë...

Antonio Guterres: Pandemia e Covid-19 është një krizë humanitare, që po kthehet në një krizë të të drejtave të njeriut

Antonio Guterres: Pandemia e Covid-19 është një krizë humanitare, që po kthehet në një krizë të të drejtave të njeriut

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka deklaruar se Pandemia e Covid-19 është një krizë humanitare, që po kthehet në një krizë të të drejtave të njeriut. Guterres tha se rritja e etnonacionalizmit, populizmit, autoritarizmit dhe kufizimet e tepruara të të drejtave të njeriut po ...

Më shumë...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka konfirmuar edhe 28 raste të reja me koronavirus në vend

Numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 në Kosovë arrinë në 955 prej tyre 691 pacientë janë shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka konfirmuar edhe 28 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 731. Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK të shtunën ka testuar 292 mostra, prej të cilave 28 kanë rezultuar pozitive.“Rastet pozitive janë raste kontakti, katërmbëdhjetë ...

Më shumë...

Drejtoria e Shëndetësisë në Pejë ka bërë me dije se është marrë vendim që ky qytet të hyjë në karantinë

Drejtoria e Shëndetësisë në Pejë ka bërë me dije se është marrë vendim që ky qytet të hyjë në karantinë

Drejtoria e Shëndetësisë në Pejë ka bërë me dije se është marrë vendim që ky qytet të hyjë në karantinë. Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim dhe ka shpallur Komunën e Pejës zonë karantinë, pasi që banorët e kësaj komune dyshohen që kanë pasur kontakt të drejtpërdrejt me personat e ...

Më shumë...

Nisma Socialdemokrate dhe AKR pa kushte specifike shprehen pro koalicionit qeverisës më LDK-në

Nisma Socialdemokrate dhe AKR pa kushte specifike shprehen pro koalicionit qeverisës më LDK-në

Shef i Grupit Parlamentar i Nismës Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se janë afër arritjes së marrëveshjes për koalicionin qeverisës ndërmjet LDK-së, AAK-së, Nisma Socialdemokrate, AKR-së dhe partive minoritare, i cili beson se deri të hënën do të arrihet marrëveshja. Ndërsa, zyrtarë të AKR-së shprehen se ende nuk janë takuar ...

Më shumë...

Franca do t’i lehtësojë masat kufizuese që kanë nisur më 17 mars, në mënyrë që vendi gradualisht të normalizohet

Franca do t'i lehtësojë masat kufizuese që kanë nisur më 17 mars, në mënyrë që vendi gradualisht të normalizohet

Kryeministri francez Edouard Philippe do të paraqesë planin e qeverisë për të lehtësuar masat kufizuese në Asamblenë Kombëtare Franceze të martën e 28 prillit. Lajmin e konfirmoi një zëdhënës i qeverisë për CNN. Njoftimi i Philippe do të pasohet nga një debat dhe një votë, tha zëdhënësi. Masat kufizuese kanë ...

Më shumë...