kek
MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 32)

Lajmet

Fatmir Limaj: Nisma Socialdemokrate do të jenë faktor determinues për krijimin e qeverisë së ardhshme

Fatmir Limaj: Nisma Socialdemokrate do të jenë faktor determinues për krijimin e qeverisë së ardhshme

Nisma Socialdemokrate ka mbajtur mbledhje me anëtarë të kryesisë dhe kryetarë të degëve, ku është diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike, konkretisht për koalicionin parazgjedhor, që sot është nënshkruar me AKR-në. Gjatë këtij takimi me strukturat drejtuese të partisë, lidhur me koalicionin Nisma-AKR, kandidati për kryeministër nga ky koalicion, kryetari Limaj, ...

Më shumë...

Bedri Hamza thotë se subjektet e tjera politike po i vendosin PDK-së vija të kuqe për të fituar ndonjë votë më tepër

Bedri Hamza thotë se subjektet e tjera politike po i vendosin PDK-së vija të kuqe për të fituar ndonjë votë më tepër

Zyrtari i lartë i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kryetar dege i kësaj partie në Mitrovicë, Bedri Hamza, është shprehur i bindur për fitoren e PDK-së në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Ai ka treguar se këtë qëllim PDK-ja do ta arrijë me program të qartë, me ekip të mirë dhe ...

Më shumë...

Nga viti 2014 e deri tani, rreth 2 000 persona të Kosovës janë përballur me ligjin, për vjedhje të votave

Gjykata Themelore

Nga viti 2014 e deri tani  rreth 2 000 votues në Kosovë janë përballur me ligjin, për vjedhje të votave dhe keqpërdorimeve në proceset zgjedhore. Njëzetenjë prej tyre janë dënuar me burg, 42 kanë marrë dënime me gjobë, derisa 1171 persona të tjerë, kanë marrë dënime me kusht. Në Këshillin ...

Më shumë...

Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë të ditur se është i gatshëm për zgjedhjet e parakohshme

Lista përfundimtare e votuesve për zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit përmban 1,937,869 emra të votuesve

Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë të ditur se është i  gatshëm për zgjedhjet, dhe se kanë filluar disa përgatitje rutinore të cilat i ka lejuar Ligji për Zgjedhjet e Përgjithshme. Kryetarja e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Valdete Daka për Kosovapress ka deklaruar se janë duke pritur datën e saktë nga ...

Më shumë...

Kryetari amerikan, Donald Trump, dëshiron arritje të marrëveshjes Kosovë-Serbi gjatë mandatit të tij

Donald Trump ka kërcënuar se do të fillojë sulmet ajrore kundër regjimit të Assadit në Siri

Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp, dëshiron që Kosova dhe Serbia të arrijnë marrëveshje përfundimtare dhe ligjërisht të obligueshme. Ai dëshiron që kjo marrëveshje të arrihet gjatë mandatit të tij. Gazeta serbe “Danas” shkruan se kryetari, Donlad Tramp e dëshiron arritjen e kësaj marrëveshje pasi që në ...

Më shumë...

“Besa Foundation”: Qeveria e ardhshme duhet të jetë stabile dhe të ndërtojë një strategji afatgjate për investitorët

“Besa Foundation”: Qeveria e ardhshme duhet të jetë stabile dhe të ndërtojë një strategji afatgjate për investitorët

Një delegacion i “Besa Fondation” që vepron në Gjermani, është pritur në ambasadën gjermane në Prishtinë. Gjatë takimit, kryetari i shoqatës Anton Krasniqi dhe nënkryetari Ilir Seferi, u informuan për mundësitë e investimeve për kompanitë bavareze në Kosovë. “Shteti gjerman ofron shumë, por edhe kërkon shumë nga të gjithë të ...

Më shumë...

Sipas statistikave, 1.724.374 shtetas shqiptarë dhe të huaj kanë hyrë në territorin e Shqipërisë në muajin korrik 2019

Nga mengjesi i ditës se sotme 22 145 shtetas të Kosovës kanë hyrë në Republikën e Shqipërisë

Sipas statistikave zyrtare, hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin korrik 2019 janë 1.724.374. Krahasuar me korrikun e viti  2018, ky tregues rezulton me rritje 11 %. Në korrik 2019, hyrjet e shtetasve të huaj në vend janë 1.176.810. Krahasuar me korrik 2018, ky numër ...

Më shumë...

Pritjet e gjata dhe kolonat me kilometra duket se do të vazhdojnë edhe sot në kufijtë mes Kosovës dhe Serbisë

Merdare

Pritjet e gjata dhe kolonat me kilometra po  vazhdojnë edhe sot në kufijtë mes Kosovës dhe Serbisë. Numri i madh i bashkatdhetarëve të cilët ishin për pushime në Kosovë tashmë janë nisur për tu kthyer në vendet evropiane, ku ata jetojnë dhe punojnë. Si rezultat i kësaj ata edhe në ...

Më shumë...

Xhavit Haliti: Nuk është mirë të gëzohet dikush për ata që kanë luftuar e që janë të detyruar të shkojnë në burg

Xhavit Haliti: Driton Selmanajn ta njohë opinioni si politikan të besueshëm për opinionin, për vlerësimet politike, jo si opinionist i paguar

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, iu kundërpërgjigjur liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, i cili i  kërkoi presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit që të shkojë në burgun e Hagës.  “Është degradim moral i individit i cili dëshiron ta çojë një njeri tepër të rëndësishëm të skenës politike në burg ...

Më shumë...

Kharchenko: Është e pamundur që Rusia të mos mbetet faktor në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko ka theksuar se është e pamundur që Moska zyrtare të mos mbetet faktor në zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Ai ka shtuar më tutje se Rusia dëshiron që sa më parë të niset me dialog në mes të Kosovës dhe Serbisë, ndërsa nëse ...

Më shumë...

Nisma Socialdemokrate dhe AKR-ja sot zyrtarisht kanë nënshkruar koalicionin parazgjedhor

Sot në Lypjan mbahet tubimin promovues i kandidatëve për deputetë të Nismës Socialdemokrate

Nisma Socialdemokrate dhe AKR-ja sot zyrtarisht kanë nënshkruar koalicionin parazgjedhor, për të cilin tha se do të jetë përcaktues i qeverisë se ardhshme të Kosovës. Kryetari i AKR-së në një konferencë për media, Behxhet Pacolli tha se AKR dhe Nisma do të garojnë me një listë të përbashkët dhe do ...

Më shumë...

Ajvaz Berisha: Nuk lodhem aspak nga deklaratat e mbeturinave si Parim Olluri

Ajvaz Berisha: Nuk lodhem aspak nga deklaratat e mbeturinave si Parim Olluri

Ish eprori i lartë i UÇK-së, Ajvaz Berisha, ka deklaruar për Radion Kosova e Lirë  se nuk lodhet aspak nga deklaratat e mbeturinave si Parim Olluri. Ai ka saktësuar se në vitin 2000, ka qenë oficer policie në Policinë e Kosovës dhe ka qenë i  sulmuar, por në proces gjyqësor ...

Më shumë...

Kurti beson se koalicioni VV-LDK do t’i arrinte 70 deputetë

LDK dhe Vetëvendosje synojnë që sot në Kuvend t'i kundërvihen me një projekt rezolutë propozimit të Qeverisë

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka rishfaqur besimin e tij se koalicioni me LDK-në do të merrte votat e mjaftueshme për ta krijuar bashkë qeverinë e ardhshme, pa pasur nevojë të bëjnë koalicion pas zgjedhjeve me parti tjera. Ai ka deklaruar se nëse bëjmë një koalicion parazgjedhor, atëherë dihet fituesi, ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se shpejt do të marrë vendim për dekretimin e zgjedhjeve të parakohshme

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thotë se shpejt do të marrë vendim për dekretimin e zgjedhjeve të parakohshme

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se shpejt do të marrë vendim për dekretimin e zgjedhjeve të parakohshme. “Shpërndarja e sotme e Parlamentit të Republikës së Kosovës, përshpejton hapat e organizmit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës dhe në mungesë të gatishmërisë së partive ...

Më shumë...

PDK: T7 dhe Express vazhdojnë me Fake News dhe inskenime

PDK

Televizioni T7 dhe Gazeta Express po vazhdojnë ta sulmojë Partinë Demokratike të Kosovës përmes lajmeve të rreme. Ne e respektojmë çdo medium në Kosovë dhe zhvillimin e mediave të lira, profesionale dhe të përgjegjshme në vendin tonë e konsiderojmë si parakusht thelbësor për konsolidimin e lirisë dhe demokracisë sonë. Ne ...

Më shumë...

BIK ka kërkuar nga AUVK-u, që të jap mendimin profesional për sigurinë e një sasie të mishit të kurbaneve

BIK ka kërkuar nga AUVK-u, që të jap mendimin profesional për sigurinë e një sasie të mishit të kurbaneve

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, më datë 21 gusht 2019, ka kërkuar nga AUVK-u, që të jap mendimin profesional për sigurinë e një sasie të mishit të kurbaneve që ndodhej në depon e cila është marrë me qira. AUVK është kontaktuar pas dyshimit që kanë ngritur aktivistët dhe një ...

Më shumë...