KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 34)

Lajmet

Nga qytetarët e Kosovës kërkohet që të aplikojnë sa më parë për legalizimin e ndërtimeve të tyre

Nga qytetarët e Kosovës kërkohet që të aplikojnë sa më parë për legalizimin e ndërtimeve dhe objekteve të tyre

Qytetarët e Republikës të Kosovës duhet të aplikojnë sa më parë për legalizimin e ndërtimeve të tyre, përndryshe automatikisht rrezikojnë ndërtimin e objekteve të tyre. Kështu u tha në Forumin Virtual për Legalizimin e Ndërtimeve pa Leje të organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës. Aty u tha se është ...

Më shumë...

Ish-kryeministri turk, Ahmet Davutoglu e akuzon Erdoganin për hapjen e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Ish-kryeministri turk, Ahmet Davutoglu e akuzon kryetarin Erdogan për hapjen e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Ish-kryeministri turk, tani udhëheqës i opozitës, Ahmet Davutoglu iu bashkua kritikave të mprehta për hapjen e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem, duke theksuar se ai është prekur shumë nga vendimi i Prishtinës, duke e akuzuar kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për ndjekjen e një politike joaktive në Ballkan. Davutoglu ...

Më shumë...

Kryesia e legjislaturës së shtatë të Kuvendit vendos që seanca konstituive e legjislaturës së re të mbahet të hënën

Kryesisë së legjislaturës së shtatë të Kuvendit vendos që seanca konstituive e legjislaturës së re të mbahet të hënën

Ish-nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci pas mbledhjes së Kryesisë së legjislaturës së shtatë, bëri të ditur se seanca konstituive për legjislaturën e tetë do të mbahet më 22 mars. “Sapo përfunduam mbledhjen e kryesisë, ku rend dite ishte përgatitja për seancën konstituive të  legjislaturës së tetë. Në mbledhje ...

Më shumë...

Shtyhet përseri përzgjedhja e drejtorit të ri të Doganës së Kosovës, mbetet në diskrecionin e Qeverisë së re

Shtyhet përseri përzgjedhja e drejtorit të ri të Doganës së Kosovës, mbetet në diskrecionin e Qeverisë së re

Shtyhet sërish përzgjedhja e drejtorit të ri të Doganës së Kosovës, dhe kështu ky institucion i rëndësishëm për mbushjen e arkës së shtetit, vazhdon të udhëhiqet tash e një vit me ushtrues detyre, fillimisht nga Ibrahim Xhaka dhe aktualisht nga Bajram Rexha. Emërimi i drejtorit të ri të Doganës ka ...

Më shumë...

Më kufizime më të forta po provohet të frenohet përhapja e virusit korona në shumë vende të Bashkimit Evropian

Më kufizime më të forta po provohet të frenohet përhapja e virusit korona në shumë vende të BE-së

Kufizime më të forta që synojnë frenimin e infeksioneve të koronavirusit u vendosën në pjesën më të madhe të Italisë dhe disa zona të Polonisë të hënën, ndërsa në Francë, Parisi rrezikon të përballet me një bllokim në fundjavë pasi shtrimi në spitale me pacientët COVID-19 është pranë pragut maksimal. ...

Më shumë...

Të mërkurën mblidhet Këshilli Drejtues i PDK-së, për të diskutuar për humbjen e pësuar në zgjedhjet e fundit

PDK

Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës do të mblidhen ditën e mërkurë ku do të diskutohet për humbjen që pësuan në zgjedhjet e 14 shkurtit, por edhe për temat tjera aktuale politike. Është ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, që e ka konfirmuar se Këshilli i ...

Më shumë...

Daniel Serwer: Aleksandar Vuçiq dëshiron ta ndërtojë Serbinë e Madhe, të cilën e donin Milosheviqi dhe Çosiqi

Daniel Serwer: Aleksandar Vuçiq dëshiron ta ndërtojë një Serbinë e Madhe, të cilën e donin Milosheviqi dhe Çosiqi

Daniel Serwer, profesor në Universitetin ‘Johns Hopkins’ dhe ekspert për Ballkanin, thotë se kryetari serb Aleksandar Vuçiq po përpiqet të ndërtojë një Serbinë e Madhe, të cilën e donin Milosheviqi dhe Dobrica Çosiq. “Është një program serb, i modernizuar për Ballkanin e sotëm”, ka thënë ai. Serëer thotë se është ...

Më shumë...

Lirak Çelaj: Procesi demokratik në PDK është deformuar shumë, shpëtimi i partisë është dorëheqja e kryesisë aktuale

Lirak Çelaj: PDK aktualisht është e uzurpuar nga disa individë dhe ka nevojë për ndryshim në konceptin e vendimmarrjes

Anëtar i Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës, Lirak Çelaj, ka thënë se procesi demokratik brenda PDK është deformuar shumë. Shpëtim nga kjo, ai ka thënë se e sheh dorëheqjen e kryesisë aktuale. Ai ka thënë se mentaliteti qeverisës brenda partisë ka eskaluar shumë, duke shtuar se edhe zgjedhjet ...

Më shumë...

Daut Haradinaj jep dorëheqje nga pozita e deputetit, për t’ia liruar vendin, Shemsedin Dreshajt

Daut Haradinaj më projekt-ide për themelimin e një klubi që do të bashkonte të gjithë gjeneralët

Daut Haradinaj, deputet i zgjedhur nga AAK ka hequr dorë nga mandati të cilin e fitoi nga votat e qytetarëve. Haradinaj thotë se po heq dorë për t’ia liruar vendin Dr. Shemsedin Dreshajt. Aryesja tjetër thotë ai, është që të jetë më prezent në komuna. “Të nderuar qytetarë të Republikës ...

Më shumë...

Dekreti i ish-kryetarit, Thaçi, lidhur me ambasadën e Kosovës në Izrael nuk specifikonte qytetin ku do të vendosej ambasada

Thaçi

Dekreti i ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi lidhur me ambasadën e Kosovës në Izrael nuk specifikonte  qytetin  se ku do të vendosej ambasada, në Tel Aviv, aty ku janë të gjitha ambasadat e shteteve të botës,  të cilat e  kanë njohur Izraelin apo në Palestinën e pushtuar ushtarakisht nga ky ...

Më shumë...

Vuçiq: Do t’ i mbrojmë interesat e serbëve në Kosovë duke ruajtur shtetin dhe interesat tona kombëtare

Aleksandar Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përmes një lidhje video ka biseduar me të dërguarin special të Departamentit Amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer. Ata diskutuan për çështje rajonale, situatën e përgjithshme në lidhje me pandeminë, masat për rimëkëmbjen ekonomike, si dhe vazhdimin e dialogut me Kosovën. Ne kemi ...

Më shumë...

Avokati i Popullit publikoi raportin me rekomandime në lidhje me vlerësimin e realizimit të të drejtave shëndetësore…

Avokati i Popullit publikoi raportin me rekomandime në lidhje me vlerësimin e realizimit të të drejtave shëndetësore...

Avokati i Popullit, në pajtueshmëri me mandatin e tij kushtetues dhe ligjor, publikoi raportin Ex officio nr. 434/2020, që ka të bëjë me vlerësimin e realizimit të të drejtave shëndetësore gjatë periudhës së pandemisë COVID-19 në Kosovë. Raporti ka të bëjë me qasjen në kujdes dhe trajtim shëndetësor, kryesisht në ...

Më shumë...

Ushtarët e Kosovës tregohen të suksesshëm në Shtetet e Bashkuara në Garën e Luftëtarit më të Mirë

Ushtarët e Kosovës tregohen të suksesshëm në Shtetet e Bashkuara në Garën e Luftëtarit më të Mirë

Në Ajova të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga data 12-14 Mars 2021 në Campin Dodge të Gardës Kombëtare të Ajovës është mbajtur Gara e Luftëtarit më të Mirë, ku në këtë garë pjesëmarrës nga FSK-ja ishin dy nënoficerë dhe një udhëheqës i garuesve. Pjesëmarrja e FSK-së në këtë ngjarje ...

Më shumë...

Shërohen 394 pacientë, konfirmohen 574 raste të reja me virusin korona dhe 13 të sëmurë vdesin

Sot konfirmohen 827 raste të reja me virusin korona, 518 pacientë të shëruar dhe 16 raste të vdekjeve

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar zyrtarisht  se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratorët publike janë testuar gjithsej 3 mijë e 570 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në ...

Më shumë...

David Hooper po përpiqet me fakte ta hedh poshtë aktakuzën e ngritur kundër katër ish-udhëheqësve kryesorë të UÇK-së

David Hooper po përpiqet me fakte ta hedh poshtë aktakuzën e ngritur kundër katër ish-udhëheqësve kryesorë të UÇK-së

Avokati  ish-kryetarit  të Kosovës, Hashim Thaçi, Dejvid Huper po përpiqet ta hedh poshtë aktakuzën e ngritur ndaj tij dhe tre ish-udhëheqësve tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ia ka dërguar një mocion gjykatësit, Nicolas Guillou, për ta hedhur poshtë aktakuzën e konfirmuar, për shkak të mungesës së juridiksionit. Në ...

Më shumë...

Tomë Gashi: Shqipëria e Kosova nuk e mbrojten familjen Katuçi, të përdhosur nga Dik Marti, Barajbar dhe Carla Del Ponte

Tomë Gashi: Shqipëria e Kosova nuk e mbrojten familjen Katuçi, të përdhosur nga Dik Marti, Barajbar dhe Carla Del Ponte

Avokati i njohur,  Tomë Gashi, i cili ishte për disa ditë në Shqipëri, te “Shtëpia e verdhë” dhe familja Katuçi ka publikuar fakte të reja për Dick Martyn, Barajbarin dhe Carla Del Ponten. Gashi përmes një postimi ka deklaruar se Baraybar përveç krimit ndaj familjes Katuçi ka kryer edhe krime ...

Më shumë...