kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 34)

Lajmet

Qeveria e Kosovës në detyrë e miraton propozim-vendimin për kursime dhe ndarje buxhetore

Qeveria e Kosovës e miraton propozim-vendimin për kursime dhe ndarje buxhetore të organizatave buxhetore

Qeveria në detyrë, në mbledhjen e saj sot ka miratuar propozim-vendimin për kursime dhe ndarje buxhetore të organizatave buxhetore, në pajtim me nenin 15 të Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2019. Po ashtu në këtë mbledhje është miratuar edhe raporti i Thesarit për të hyrat dhe ...

Më shumë...

Hahn e takon Osmanin diskutojnë për prioritetet si integrimi në Bashkimin Evropian dhe liberalizimin e vizave

Hahn e takon Osmanin diskuton për prioritetet si integrimi në Bashkimin Evropian dhe liberalizimin e vizave

Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani po qëndron për vizitë zyrtare në Bruksel. Ajo është pritur në takim nga komisioneri evropian për politikat e fqinjësisë dhe zgjerimit, Johanes Hahn. “Republika e Kosovës dhe Bashkimi Evropian po punojnë shumë ngusht për të siguruar një regjion stabil. Jam e kënaqur që ...

Më shumë...

Me moton “Një popull për drejtësi” në 3-vjetorin e vdekjes së Astrit Deharit u mbajt marshi në kërkim të drejtësisë

Me moton “Një popull për drejtësi” në 3-vjetorin e vdekjes së Astrit Deharit u mbajt marshi në kërkim të drejtësisë

Me moton “Një popull për drejtësi” në trevjetorin e vdekjes të aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari u mbajt marshi në kërkim të drejtësisë për rastin e tij. Para sheshit “Skënderbeu” në Prishtinë mijëra qytetarë, kanë marshuar drejt Prokurorisë së Shtetit. Astrit Dehari u arrestua fillimisht si i dyshuar për ...

Më shumë...

Albin Kurti: Astriti u mbyt nga regjimi, sepse në Kosovë, drejtësia e sistemi, është bërë vend i krimit

Albin Kurti: Astriti u mbyt nga regjimi, sepse në Kosovë, drejtësia e sistemi, është bërë vend i krimit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka folur para protestuesve që janë grumbulluar para Prokurorisë së Shtetit, në 3 vjetorin e vdekjes së Astrit Deharit. Aty, po kërkohet mbi të gjitha drejtësi për Astritin. Kurti tha se patjetër për Deharin duhet një hetim i ri dhe i pavarur, të paanshme, ...

Më shumë...

SHBA-të do të fillojnë zyrtarisht procesin për daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën

htetet e Bashkuara të Amerikës do të fillojnë zyrtarisht procesin për daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të fillojnë zyrtarisht procesin për daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën. Marrëveshja u nënshkrua në vitin 2015 nga administrata e Obamës së bashku me 200 vende të tjera. Që nga fushata zgjedhore, Trump ka thënë se është kundër kësaj marrëveshjeje e cila parashikon ...

Më shumë...

KQZ-ja kërkon konfirmim nga PZAP dhe Supremja se nuk kanë ndonjë çështje për të shqyrtuar, për t’i shpallë rezultatet finale

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve deri të enjtën në mesnatë janë rinumëruar 12% pas vendimit të PZAP-it

Ende nuk ka një datë se kur mund të shpallen rezultatet përfundimtare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka thënë se aktualisht nuk mund të shpallen rezultatet përfundimtare sepse duhet të priten çështjet që janë parashtruar në institucionet tjera. “Para se të procedojmë me shpalljen e ...

Më shumë...

Daçiq vazhdon me propagandën e tij kundër Kosovës edhe pse shtetet e QUINT-it kanë kërkuar që të ndalojë

Daçiq vazhdon me propagandën e tij kundër Kosovës edhe pse shtetet e QUINT-it kanë kërkuar që të ndalojë

Kreu i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq është duke vazhduar me propagandën e tij kundër Kosovës. Pavarësisht se shtetet e QUINT-it, i kanë kërkuar Serbisë që ta ndalë “luftën” e saj propagandistuese ndaj Kosovës, kreu i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq nuk po i zbaton këto thirrje. Gjatë ditës së sotme Daçiq, ...

Më shumë...

Punëtorët e MKRS-së protestojnë, e kundërshtojnë vendosjen e Presidencës në objektin e këtij institucioni

Punëtorët e MRS-së protestojnë, e kundërshtojnë vendosjen e Presidencës në objektin e këtij institucioni

Punëtorët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit kanë protestuar sot para objektit të këtij institucioni. Në këtë formë ata po kundërshtojnë vendosjen e Presidencës në këtë objekt. Punëtorët e MKRS-së kanë thënë se ky vendim po dëmton mbarëvajtjen e punës së tyre.

Më shumë...

Ilir Meta, kryetari që përfaqëson opozitën në Shqipëri, përdor çdo makinacion për të shtyrë sa më gjatë shkarkimin

Ilir Meta, kryetari që përfaqëson opozitën në Shqipëri, përdor çdo makinacion për të shtyrë sa më gjatë shkarkimin

Ilir Meta, kryetari që përfaqëson opozitën në Shqipëri, po përdor çdo makinacion  për të shtyrë sa më gjatë të jetë e mundur shkarkimin. Edhe pse shumica parlamentare e ka ndarë mendjen që do i shkojë deri në fund shkarkimit, Ilir Meta po përdor mungesën e Gjykatës Kushtetuese, duke e mbajtur ...

Më shumë...

Në trevjetorin e vdekjes së Astrit Deharit, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti bën homazhe tek varri i të ndjerit

Në trevjetorin e vdekjes së Astrit Deharit, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti bën homazhe tek varri i të ndjerit

Në trevjetorin e vdekjes së Astrit Deharit, sot kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe kryesia e këtij subjekti politik, familjarë e miq të Deharit kanë bërë homazhe tek varri i të ndjerit prej ku u kërkua që autorët që i morën jetën aktivistit, të vihen para drejtësisë. Anëtari i ...

Më shumë...

Edhe studentët e Fakultetit të Edukimit protestojnë sot për mos përfshirjen e tyre në konkursin për bursat

Edhe studentët e Fakultetit të Edukimit protestojnë sot për mos përfshirjen e tyre në konkursin për bursat

Këshilli i Studentëve të Fakultetit të Edukimit, në shenjë pakënaqësie me mos përfshirjen e tyre në konkursin për bursat dhe që në afatin e nëntorit të mbahet vetëm një provim, do të protestojë sot në orën 11:00 para MASHT-it dhe Rektoratit të Universitetit të Prishtinës.“Qëllimi i kësaj proteste është që ...

Më shumë...

Në trevjetorin e vdekjes së aktivistit Astrit Dehari, mbahet marshi “Një popull për drejtësi” por dhe disa aktivitete të tjera

Në tre vjetorin e vdekjes së aktivistit Astrit Dehari sot mbahet marshi “Një popull për drejtësi” por dhe disa aktivitete të tjera

Më 5 nëntor 2016, në Qendrën e Paraburgimit në Prizren në rrethana ende të pasqaruara deri më sot, ka vdekur aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari. prandaj sot në Prishtinë organizohet marshi “Një popull për drejtësi”, gjithashtu do të mbahen edhe këto aktivitete:  Në orën 9:00 – Homazhe te varri ...

Më shumë...

Glauk Konjufca, thotë se negociatat për formimin e Qeverisë se re do të përfundojnë brenda dy jave

Glauk Konjufca, thotë se negociatat për formimin e Qeverisë se re do të përfundojnë brenda dy jave

Pas takimit të grupeve punuese në mes të Vetëvendosjes dhe LDK-së, Glauk Konjufca, ka bërë me dije se negociatat për formimin e Qeverisë se re do të përfundojnë brenda dy jave. “Bisedat nuk janë të pazareve, por të sinqerta ashtu qysh e ka vendosur qytetari i Kosovës me votë të ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës e drejtuar nga nga kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj e mban sot mbledhjen e radhës se saj

Qeveria e Kosovës e drejtuar nga nga kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj e mban sot mbledhjen e radhës se saj

Ndonëse kanë kaluar një muaj që kur janë mbajtur zgjedhjet e parakohshme, Qeveria në dorëheqje e Ramush Haradinajt, vazhdon të jetë në detyrë. Madje, për sot, datë 5 nëntor, Haradinaj ka thirrur mbledhje të rregullt të kabinetit të tij, e 113-ta me radhë. Janë pesë pika të rendit të ditës ...

Më shumë...

Ish-luftëtari i lirisë që nesër intervistohet nga Specialja, bën nderime për bashkëluftëtarin e tij që nesër e ka përvjetorin e rënies

Ish-luftëtari i lirisë që nesër intervistohet nga Specialja, bën nderime për bashkëluftëtarin e tij që nesër e ka përvjetorin e rënies

Ish-luftëtari i lirisë nga Zona Operative e Drenicës, Zenel Shala nesër do të intervistohet nga Gjykata Speciale. Por dita e 5 nëntorit që 21 vite për të ka qenë e veçantë sepse pikërisht në këtë datë ka renë heroikisht bashkëluftëtari i tij Sejdi Shala. Duke qenë se nesër nuk do ...

Më shumë...

Shqipëria e Maqedonia përballen me rrezikun e rritjes së nacionalizmit dhe shkatërrimin e reformave ekonomike

Zoran Zaev

Shqipëria dhe Maqedonia  përballen me rrezikun e rritjes së nacionalizmit dhe shkatërrimin e reformave ekonomike, pasi Bashkimi Europian ua mbylli derën për një kohë të gjatë shpresave të tyre, kanë paralajmëruar liderët e të dy vendeve, Zoran Zaev, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, deklaroi në një intervistë se i frikësohej ...

Më shumë...